KARADENİZ İLKOKULU KURTARILACAK


Açıklama: Camikebir Mahallesinde metruk haldeki tarihi Karadeniz İlkokulu'nun restorasyonu için harekete geçildi.
Kategori: İNEBOLU
Eklenme Tarihi: 12 Aralık 2017
Geçerli Tarih: 01 Haziran 2020, 22:32
Site: Yeni İnebolu Gazetesi
URL: http://www.inebolugazetesi.com/haber_detay.asp?haberID=1133


Camikebir Mahallesinde metruk haldeki tarihi Karadeniz İlkokulu'nun restorasyonu için harekete geçildi.

Kaymakam Abdullah Atakan Atasoy, AK Parti İlçe Başkanı Mustafa Huner Özay, Özel İdare Müdürü Tuncay Sönmezışık ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Mahmut Köseoğlu, tarihi okulda incelemede bulundu.

İlçe Özel İdare Müdürü Tuncay Sönmezışık, okulun restorasyonu için hazırlanan projenin 2009 yılında Anıtlar Yüksek Kurulu tarafından onaylandığını söyledi.

Kaymakam A. Atakan Atasoy da, projenin hayata geçirilmesi ve tarihi okulun restorasyonu için, AK Parti İlçe Başkanı Mustafa Huner Özay ile birlikte girişimde bulunacaklarını ve her  kapıyı çalacaklarını kaydetti.

Kaymakam Atasoy, tarihi okulun restore edildikten sonra İnebolu Öğretmenevi'ne bağlı restoran ve kafeterya olarak hizmete sunulabileceğini ifade etti.

OKUL KİTAPLARINA GİRDİ

Milli Mücadele yıllarının tanığı olan Karadeniz İlkokulu, bu yıl ortaokul 6. sınıflarda okutulan Türkçe kitaplarına girdi. Yakup Kadri Karaosmanoğlu'nun "Vatan Yolu"nda adlı anı kitabından yapılan alıntıda, İnebolu halkının Milli Mücadele yıllarındaki kahramanlıkları anlatılırken, Karadeniz İlkokulu'ndan da "Denize dik inen sert bir yamacın üzerinde bir kartal yuvası gibi" ifadesiyle bahsediliyor.