ERGÜN'Ü BARAKADAN KURTARMA ÇABALARI


Açıklama: İlçemize bağlı Hamit Köyünde 15 yıldır elektriği, suyu ve tuvaleti olmayan derme çatma yapılmış ahşap barakada kalan Ergün Kara'nın yaşam mücadelesini gazetemizde ve sosyal medya hesabımızda paylaşmıştık.
Kategori: İNEBOLU
Eklenme Tarihi: 08 Mayıs 2020
Geçerli Tarih: 26 Şubat 2021, 18:50
Site: Yeni İnebolu Gazetesi
URL: http://www.inebolugazetesi.com/haber_detay.asp?haberID=1694


İlçemize bağlı Hamit Köyünde 15 yıldır elektriği, suyu ve tuvaleti olmayan derme çatma yapılmış ahşap barakada kalan Ergün Kara'nın yaşam mücadelesini gazetemizde ve sosyal medya hesabımızda paylaşmıştık.

Yaptığımız haber ve paylaşımlara duyarlılık gösteren hayırseverler harekete geçti. Hayırsever hemşehrilerimiz Ergün Kara'ya yeni bir ev yapılması için yardımda bulunmak istediklerini ilettiler.

Geçmiş yıllarda Ergün Kara'ya İnebolu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'nca bir ev yaptırılmak istense de oturduğu yerin hisseli olması nedeniyle yasal olarak bunun mümkün olmadığı belirtilmişti.

KAYMAKAM ATASOY VE BAŞKAN ÖZAY YETKİLİLERİ KÖYE GÖNDERDİ

Haberimizin ardından Kaymakam A. Atakan Atasoy ve Belediye Başkanı Mustafa Huner Özay'ın yaptıkları çalışma kapsamında, öğrenci azlığı nedeniyle bu yıl kapatılmasına karar verilen İnebolu Hamit Köyü İlkokulu'nun öğretmen lojmanlarından birinin Ergün Kara'ya tahsis edilmesi planlandı.

Bu amaçla İlçe Milli Eğitim Müdürü Telat Aktaş, İlçe Müftüsü Telat Ergin, Belediye Muhtarlar Hizmetleri Müdürü Mustafa Zeybek, Belediye Zabıta Amiri İhsan Enercan, İnebolu Sosyal Yardımlaşma Vakfı Görevlisi Mustafa Tok ve gazetemiz genel yayın yönetmeni Kadir Yıldırım Hamit Köyüne giderek Ergün Kara ile görüştü. Küçük çaplı boya ve onarımla oturulabilecek durumdaki lojman Ergün Kara'ya gösterildi.

OKUL LOJMANINI KABUL ETMEDİ

Köy muhtarı Veli Kömüşçü'nün de hazır bulunduğu görüşmede okulun lojmanında oturmak istemediğini beyan eden Ergün Kara'yı yetkililer ikna edemedi. Lojmanda oturamayacağını, toprağını terk edemeyeceğini belirten Ergün Kara, mevcut barakasının yanında hayırseverlerin katkılarıyla küçük bir ev yaptırılmasını talep etti. İkna çalışmaları bir sonuç vermeyince bir tutanak düzenlenerek durum kayıt altına alındı.

KONTEYNER GİRİŞİMİ SONUÇSUZ KALDI

Gazete haberimiz ve sosyal medya yayınımız üzerine İnebolu Dernekler Federasyonu Başkanı Veli Çelik, Ergün Kara'nın barınması amacıyla içinde oda, banyo ve tuvalet bulunan konteyner temin edebileceğini bildirdi. Veli Çelik'in İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden temin ettiği konteynerin  Ergün Kara'nın barakasının bulunduğu alana indirilmesinin mümkün olmayacağı düşünülerek başka bir yere yerleştirilmesi teklif edildi. Ancak Ergün Kara başka bir yere kurulacak konteynerde yaşamayı da kabul etmeyerek barakasının yanına küçük bir ev yapılması talebinde ısrarcı oldu.

BAŞKA YERE GİTMEK İSTEMİYOR

Ergün Kara yaklaşık 15 yıldır kaldığı barakanın yanındaki alana 1 oda, tuvalet ve banyo bulunan küçük bir ev yapılmasını istiyor.

KOMŞU DESTEĞİ

Kendi yaptığı ahşap barakada 15 yıldır yaşayan Ergün Kara'ya en yakın komşusu Aykurt Usta dayanak oluyor.