KORONALIDAN KAÇANLAR !


Açıklama: Ciddi bir imtihandan geçiyoruz...
Kategori: İNEBOLU
Eklenme Tarihi: 18 Temmuz 2020
Geçerli Tarih: 21 Eylül 2020, 09:37
Site: Yeni İnebolu Gazetesi
URL: http://www.inebolugazetesi.com/haber_detay.asp?haberID=1731


Ciddi bir imtihandan geçiyoruz...

Rüyalarımızda görsek inanmayacağımız olağanüstü durumlar yaşıyoruz.

Hiç istemediğimiz hatta zorlandığımız günler geçiriyor ve bu virüsle olan imtihanımızın ne kadar süreceğini kestiremiyoruz.

Herkesin ekonomik ve psikolojik olarak etkilendiği bir süreç yaşanırken, en yakınımızda ki insanların da koronavirüs illeti ile tanıştığına şahit oluyoruz.

Fakat yine içimizden birileri bu durumun bir gün kendi başına da gelebileceğini hiç düşünmüyor...

Bu virüse kimsenin bilerek yakalanmayacağını idrak edemeyen bazıları, farklı tutum ve davranışlar sergilerken, gösterdiği tepkiyle aşırıya gittiğinin farkına bile varmıyor.

Maalesef insanımız empati yapmıyor, yani başkasının yerine kendini koymuyor. Ön yargı ile hareket ediyor.

İnebolu'da koronavirüs tanısı konulup, tedavi edilerek aramıza dönenler olduğu gibi, bu günlerde hâlâ tedavi gören hemşehrilerimizi tekrar aramızda görmek için dua etmekten başka elimizden bir şey gelmiyor.

Bir şekilde bu hastalıkla tanışıp hayata tutunan esnaf arkadaşlar tekrar işinin başına geçiyor, fakat hiç hak etmedikleri tavırlara maruz kalabiliyor. Uzun yıllar boyunca kazanılan itibar, güven ve müşteri birikimi bir anda yerle bir oluyor.

Elli küsür yıl esnaflık yapmış vatandaşımızdan alış-veriş kesiliyor, daha da vahimi dükkanının önünden bile geçilmiyor. Cadde-sokak değiştiriliyor.

Herkes bu şekilde davranınca, zaten psikolojik olarak yıpranmış esnafımız bitme noktasına geliyor, yaşadıklarına isyan ediyor.

Sosyal mesafe kuralına uyup, temastan uzak duran ve maske takmayı alışkanlık haline getiren herkesin, bu hastalığı atlatmış esnafımızdan alış veriş yaparak  maddi-manevi destek vermesi gerekiyor. 

Bu durumdaki esnafımız özellikle bağlı bulunduğu odaların ve yetkililerin sahip çıkmasını, yanlarında olduklarını göstermelerini bekliyor.

Çünkü kötü gün dostlarının desteğine  böyle zamanlarda daha çok ihtiyaç duyuluyor.

Evet kırmadan, dökmeden, incitmeden, soğukkanlı bir yaklaşım sergileyerek bu süreci atlatmaya gayret etmeliyiz.

Bilmeliyiz ki bu korona illetine doktorların tabiriyle hepimiz yakalanacağız, fakat yine bilim adamlarının deyişiyle bu hastalığa ne kadar geç yakalanılırsa bağışıklık sistemimiz o kadar güçlü olup risk azalıyor.

Bizlere de bir an evvel bu illetten en az zayiatla kurtulmak için  Allah'a dua etmek kalıyor.