KARABAĞ AZERBAYCAN'DIR, AZERBAYCAN TÜRKİYE'DİR


Açıklama: Yaklaşık otuz yıldır büyük bir sorunumuz var. Evet bizim sorunumuz. Ermenistan tarafından işgal edilmiş Karabağ sorunumuz.
Kategori: İNEBOLU
Eklenme Tarihi: 10 Ekim 2020
Geçerli Tarih: 20 Nisan 2021, 19:21
Site: Yeni İnebolu Gazetesi
URL: http://www.inebolugazetesi.com/haber_detay.asp?haberID=1762


Yaklaşık otuz yıldır büyük bir sorunumuz var. Evet bizim sorunumuz. Ermenistan tarafından işgal edilmiş Karabağ sorunumuz.

Bu olayın kronolojisine girmeye kalkarsak Hocalı Katliamına kadar gideriz. Vahşice ve büyük işkencelerle bir soykırım yapan Ermenistan’ın artık burnunun yere sürtülmesinin zamanı gelmiş ve geçiyordur.

Hem masada hem de sahada köşeye sıkışan Ermenistan, yine geçmişte olduğu gibi sivil vatandaşlara saldırıda bulunuyorlar. Bir savaş suçu olan misket bombalarını da atmaktan çekinmeyen küstah ülke hala Karabağ’da hak arayışı içine girmeye de üşenmiyor.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev açıklamaları ise gerçekten gurur vericiydi. Paşinyan’ı adeta yerin dibine sokan bu açıklamalarda; Azerbaycan Türk’lerinin bu haklı davasından asla vazgeçmeyeceğini vurgulayan Aliyev ancak şu şartlarda masaya oturulabileceğini söyledi:

1-Ermenistan topraklarımızdan çekilecek.

2-Toprak bütünlüğümüzü tanıyacak.

3-Azerbaycan halkından özür dileyecek.

Ermenistan hükümetinin mevcut şartlar göz önüne alınırsa daha fazla kayıp vermemek için bu maddeleri kabul etmekten başka şansı gözükmüyor.

Türk SİHA’ları yine iş başında…

Türkiye’nin bölgesinde lider ülke hedefine ulaşması için önemli bir faktör olarak gösterilen İHA ve SİHA’larımız Azerbaycan Türkü kardeşlerimizin hizmetinde olmaya devam ediyor. Ermeni askerlerin ne olduğunu anlamadan onları etkisiz hale getiren SİHA’larımız sadece Libya ve Suriye’de değil Karabağ’da da savaşın seyrini belirleyecek gibi duruyor.

Bu olaylar gerçekleşirken Ermenistan’ın yanında kim var?

Bu sorunun cevabını ararken biraz da Ermenistan Başbakan’ının hükümete geliş sürecini de göz önüne almamız gerekiyor aslında. Geçmişte olsa açık bir şekilde Rusya(SSCB) var diyebilirdik. 2018 yılında Paşinyan’ın ABD desteğiyle hükümete geçmesinden sonra bu cevabı vermekte biraz tereddüt edebiliriz.İspatı olarak da geçtiğimiz günlerde Putin Paşinyan’ın telefonunu açmaması gösterilebilir. Türkiye, Gürcistan,Azerbaycan ve İran. Bu ülkeler de Ermenistan’ın komşuları. Bunların arasında İran büyük bir soru işareti olarak karşımıza çıkıyor. Kimin yanında?

Putin:Çatışmalar Ermenistan topraklarında gerçekleşmiyor.

Bu açıklamadan sonra Rusya’dan bir beklentisi kalmayan Paşinyan yanında Fransa’yı buluyor. Aslında Ermenistan’ın yanında olarak bakmamak gerekiyor. Amacı Türkiye hangi cephedeyse onun karşında olmak. Askeri bir destek sağlayamayacağı apaçık.  Uluslar arası kamuoyunda bir beklentisi varsa Ermenistan’ın olmasın. Çünkü Türkiye’nin sesi artık daha yüksek çıkıyor.

PKK Ermenistan’a yardım ediyor…

PKK ne alaka diye sorgularsak ASALA’ya bakmamız gerekiyor. Ermenistan Gizli Ordusu olarak adlandırılan ASALA bitti gözüyle bakılıyordu. Ortadoğu, Türkiye ve Avrupa’da faaliyetleri buluna bu terör örgütüne bitti değil de PKK olarak adlandırıldı desek daha doğru olur.Bu arada bu PKK hem Kandil’de hem de yurtiçinde kökünü kuruttuğumuz PKK’dan medet umuyorlar.

İçimizdeki Paşinyan destekçilerinden bahsetmek gerekirse bir partinin bir genel başkan yardımcısı tarafından; “Maalesef gelen haberlerde,Türkiye’den Azerbaycan’a silah yardımı yapıldığı ve söylentilere göre cihatçı grupların da Azerbaycan’a gönderildiği ifade ediliyor” şeklinde bir açıklamayı acaba Ermenistan parlamentosundan bir vekil mi yaptı diye düşündürüyor.

Ege’den Hazar’a kadar,beşikten mezara kadar

AZERBAYCAN TÜRKİYE