ORMAN KÖYLÜSÜNE 22 MİLYON LİRALIK KATKI


Açıklama: İnebolu Orman İşletme Müdürlüğü, 2022 yılında da üretmeye devam ederken orman köylüsüne 22 milyon lira ödeme yaparak ilçemizin ekonomisine önemli katkı sağladı.
Kategori: İNEBOLU
Eklenme Tarihi: 28 Ocak 2023
Geçerli Tarih: 13 Temmuz 2024, 02:44
Site: Yeni İnebolu Gazetesi
URL: http://www.inebolugazetesi.com/haber_detay.asp?haberID=2014


İnebolu Orman İşletme Müdürlüğü, 2022 yılında da üretmeye devam ederken orman köylüsüne 22 milyon lira ödeme yaparak ilçemizin ekonomisine önemli katkı sağladı.

İnebolu Orman İşletme Müdürlüğü’nün 2022 yılı çalışmaları belli oldu.

İnebolu ve Doğanyurt ilçelerinde 7 bin hektar (70.000 dönüm) sahada orman bakım çalışmaları yapılarak iyileştirme çalışması gerçekleştirildi.

Bu bakım çalışmaları sonucunda 90.000 m3 orman emvali üretilerek hem İnebolu ve Doğanyurt ilçelerine hem de ülkemiz ekonomisine katkıda bulunuldu. Ayrıca odun hammaddesine de katkı sağlanmış oldu.

Yaklaşık 22.000 ster orun üretimi gerçekleştiren İnebolu Orman İşletme Müdürlüğü, İnebolu ve Doğanyurt köylüsünün yakacak ihtiyacına katkıda bulundu.

İnebolu Orman İşletme Müdürlüğünce geçen yıl orman bakım çalışmalarında çalıştırılan orman köylüsüne yaklaşık 22 milyon lira ödeme yapılarak orman köylüsüne ve ilçe ekonomisine ayrıca katkı sağlandı.

YOL ÇALIŞMALARI

İnebolu Orman İşletme Müdürlüğü geçen yıl 5 kilometre yeni orman yolu, 29 kilometre de orman yolu büyük onarımı gerçekleştirdi. Geçen yıl ayrıca 500 kilometre orman yolu bakımı yapıldı.

ZOR GÜNÜNDE HALKIN YANINDA

İnebolu Orman İşletmesi, üretim, istihdam ve orman köylüsüne sağladığı ekonomik katkının yanında vatandaşın zor günlerinde de yanında oldu. Kar mücadelesinde Özel İdare’ye araç ve personel desteği veren Orman İşletmesi 2021 ve 2022 yıllarında yaşanan sel felaketlerinde sahadaydı. Tüm kurumların seferber olduğu sel felaketinde Orman İşletmesi de makine ve personelleriyle büyük özveriyle çalışarak ilçemizin yaralarını sarmasına yardımcı oldu.

İnebolu’da 13, Doğanyurt’ta 3 olmak üzere 16 yeni orman işçisi alınarak işsizliğin önlenmesine katkıda bulunuldu.

İnebolu Orman İşletmesi sahalarında geçen yıl 305 ton defne ve 10 ton kestane üretimi programı gerçekleştirildi. Bundan sonraki süreçte düzenli programlı üretime geçilmesinin amaçlandığı belirtildi.

ORKÖY DESTEKLERİ

İnebolu Orman İşletme Müdürlüğü’nün orman köylüsüne bir başka desteği de ORKÖY kredileriyle sağlandı. İnebolu’da 12, Doğanyurt’ta 6 ve Küre’de 1 aile olmak üzere toplam 19 aileye ORKÖY kredisi kapsamında tomruk çekme vinci verildi. ORKÖY’ün elektrik tesis kredisinden de Doğanyurt’ta 4, Küre’de 8 kişi faydalandırıldı.