İnebolu Gündem Gazetesi
İNEBOLU KASTAMONU İLÇELER
Tosya´nın kentsel dönüşüm beklentisiTarih 13 Aralık 2012, 15:06 Editör: Editör

Tosya´nın kentsel dönüşüm beklentisi

Ahşap kapı üretiminde Türkiye'nin önemli üretim merkezlerinden Tosya'da, 20 yıllık süreçte kentsel dönüşümden 3 milyar dolar gelir hedefleniyor.

-Tosya'da kentsel dönüşüm heyecanı-

Tosya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mesut Güvercin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 400 milyar dolara mal olacak ''Kentsel Dönüşüm Projesi''nden ilçe olarak 3 milyar dolar gelir hedeflediklerini söyledi.

Ahşap kapı dendiğinde Türkiye'de ilk önce Tosya'nın akla geldiğini belirten Güvercin, şöyle konuştu: 

''Tosya, ahşap kapı ve pencere üretiminde büyüklü küçüklü çoğu modern makinelerde seri üretim yapan 500'den fazla fabrika ve atölye ile Türkiye'nin ahşap kapı ihtiyacının yaklaşık 20'sini karşılamaktadır. Kentsel dönüşüm projesi tüm sektörlerde olduğu gibi bizlerde de büyük bir heyecan oluşturdu. Bu projeyle, eskimiş, yıpranmış, depreme dayanıksız, çevre görüntüsünü bozan konut ve yapılar yıkılarak; yerine mimarisi düzgün, çevresel düzenlemesi, yol ve alt yapısı geleceğe göre dizayn edilmiş kentler oluşacak. Tosya, teknik olarak kentsel dönüşüm projesine hazırdır. Bu projeden ilçemiz yeterince yararlanmalıdır'' 
Binalarda kullanılan plastik malzeme ve doğramaların kanserojen madde içerdiği gerçeğinin herkes tarafından bilindiğini belirten Güvercin, ''Sağlığın her şeyden önemli olduğu günümüzde doğal ahşap veya yoğunlukla ahşap malzeme içeren kapıların kullanılması gerekir. Sağlığımız için ahşaptan vazgeçmeyelim '' şeklinde konuştu.

-''TOKİ ve deprem konutlarına kapı ürettik''-

Sanayici-iş adamı Fazıl Ateş ise, ahşap kapı sektörünün gelişmesi için çalıştıklarını söyleyerek, Tosya'da 30'u fabrika olmak üzere 500 iş yeri bulunduğu bilgisini verdi. 
Bu iş yerlerinden Türkiye ve dünyanın çeşitli bölgelerine kapı gönderildiğini vurgulayan Ateş, ''Son dönemde Tosya, TOKİ ve deprem konutlarına önemli ölçüde kapı üretmiştir'' dedi. 
Ahşap kapı üretiminde söz sahibi Tosya'nın Amerikan panelinde ve kapı sektöründe piyasayı belirleyecek konumda olduğuna işaret eden Ateş, şöyle konuştu:

''Kapılarımızın tercih edilmesinin sebebi, kalite ve fiyattır. Biz malımızı az karla satıyoruz. Hızlı üretim ve zamanında teslim de çok önemli. Mevcut teknolojimizle bu duruma ayak uydurabiliyoruz.''

Kastamonu Gazetesi  |  Bu haber 206438 defa okunmuştur.

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 

İLÇELER  KATEGORİSİNDEN HABERLER

Bozkurt´ta yangın, 3 ev yandı

Bozkurt´ta yangın, 3 ev yandı Bozkurt ilçesi Kızılcaelma köyünde çıkan yangında iki ev tamamen yanarken, bir ev kullanılamaz hale geldi.

Muhtar silahlı kavgada 3 kişiyi yaraladı

Muhtar silahlı kavgada 3 kişiyi yaraladı Taşköprü ilçesinde meydana gelen olayda, köy muhtarı 3 kişiyi silahla yaraladı.

Balkondan düşerek hayatını kaybetti

Balkondan düşerek hayatını kaybetti Tosya ilçesinde balkondan düşen yaşlı kadın hayatını kaybetti.

Basın İlan Kurumu


ANKET

Siteyi Nasıl Buldunuz?
Tüm Anketler

Tüm videolar

  HIRSIZLIK ANI KAMERAYA TAKILDI
 

HIRSIZLIK ANI KAMERA

İzlenme:126006

   
  Mustafa Gökhan Gülşen ile röportaj
 

Mustafa Gökhan Gülşe

İzlenme:111488

   
  İnebolu Pazarı
 

İnebolu Pazarı

İzlenme:130622

   
  İnebolu Tanıtım
 

İnebolu Tanıtım

İzlenme:116766

   

HAVA DURUMU

Yazar Girişi| Mail | Reklam ver

inebolugündem İnebolu Gündem Gazetesi
Tüm hakları saklıdır. Yayınlanan içerikler izinsiz kullanılamaz.
- Altyapı: MyDesign