İnebolu Gündem Gazetesi
İNEBOLU KASTAMONU İLÇELER
TMOK'TAN ÖĞRENCİLERE SPOR KÜLTÜRÜ EĞİTİMİTarih 29 Aralık 2017, 11:01 Editör: Editör

TMOK'TAN ÖĞRENCİLERE SPOR KÜLTÜRÜ EĞİTİMİ

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesinin (TMOK) Kültür ve Olimpik Eğitim Komisyonu tarafından hayata geçirilen "Spor Kültürü ve Olimpik Eğitim Projesi" İnebolu'da gerçekleştirildi.

AK Parti İnebolu İlçe Başkanı Mustafa Huner Özay'ın daveti üzerine Mustafa Şerbetçi İlkokulu Konferans Salonu'nda gerçekleşen proje kapsamında, ilçemiz merkezindeki ilkokul 4 ve ortaokul 5. sınıf öğrencilerine eğlenceli aktivitelerle sporun önemini anlatılarak, olimpik eğitim verildi.

İnebolu'da yaklaşık 300 öğrenciyi kapsayan eğitimde Spor Kültür ve Olimpik Eğitim Proje Sunucusu Sibel Yazgan Tel tarafından proje hakkında bilgi verilerek sporun hayatımızdaki yeri ve olimpizm anlatıldı. Eğitim sırasında öğrencilere eğlenceli sinevizyon gösterimleri izletildi.

KASTAMONU'DA İLK KEZ İNEBOLU'DA UYGULANDI

Proje sunucusu Sibel Yazgan Tel, gazetemize yaptığı açıklamada, Kastamonu'ya ilk kez geldiklerini söyledi. AK Parti İlçe Başkanı Mustafa Huner Özay'ın daveti üzerine İnebolu'ya geldiklerini ifade eden Tel, 2006 yılında başlattıkları proje kapsamında yaklaşık 11 yıl içinde şimdiye kadar 50'ye yakın şehri ziyaret ettiklerini belirtti.

İnebolu'nun ardından Kastamonu il merkezinde de iki gün boyunca etkinlik yapacaklarını belirten Tel, "Şimdiye kadar 5 binden fazla okulu ziyaret ettik. 9-11 yaş grubundaki 2 milyonu aşkın öğrenciye ulaştık" dedi.

Proje hakkında bilgi veren Tel şunları söyledi:

"Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi'nin Kültür ve Olimpik Eğitim Komisyonu tarafından 17 Şubat 2006'dan beri yürütülen ilkokul dördüncü ve ortaokul beşinci sınıf öğrencilerine yönelik bir eğitimdir. Eğitimler 50 dakikalık bir sunum halinde öğrencilerin maksimum ilgisini çekebilecek içeriklerle hazırlanmıştır. Proje Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC)  tarafından dünya çapında olimpik değerler eğitimi programı kapsamında yapılan en iyi projeler arasına dahil edilmiş ödüllü bir projedir. Spor kültürü ve olimpik eğitim projesinin sunumu akademisyenler çocuk psikologları ve pedagoglardan oluşan profesyonel bir ekip tarafından hazırlanmıştır. Altı bölümden oluşan sunumda çocuklara sırasıyla insan vücudu, spor, sağlık, çevre, olimpiyatlar, fair play hakkında bilgiler aktarılır. Ekrandan oynanan oyunlar, yarışmalar, filmler, çizgi filmlere yer verilerek çocukların hem eğlenip hem de odaklanması sağlanır."

Çocuklara spor kültürünün yanında olimpizmi de anlattıklarını dile getiren Tel, "Olimpizm bir yaşam felsefesedir. Bedene, iradeye ve zihne özgü nitelikleri yücelterek dengeli bir biçimde bütünleşmeyi esas alır. Olimpik düşüncenin temel ilkelerinden birisi de, ulusal ve evrensel barışın korunması ve sürdürülmesi için gençliğin, ayırım gözetilmeden birbirini anlama, dostluk, dayanışma ve sporda erdemlilik fair play olgusu içinde spor aracılığıyla eğitilmesidir" diye konuştu.

Tel, projenin başkanı olan TMOK Yönetim Kurulu Üyesi Seyit Bilal Porsun'un da İnebolu'ya gelmek istediğini ancak sis nedeniyle uçak seferinin yapılamaması nedeniyle gelemediğini kaydetti.

AK Parti İlçe Başkanı Özay da açıklamasında, "Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın eğitimin yanında sosyal, kültürel ve sportif etkinliklerde de yer almaları büyük önem taşıyor. Biz bir girişimde bulunduk ve Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi'nin bu güzel projesini öğrencilerimizle buluştuk. Öğrencilerimizin bu etkinliğe katılmaktan çok mutlu olduklarını gördük, biz de mutlu olduk. TMOK yetkililerine ve tüm emeği geçenlere teşekkür ederiz" dedi.


  |  Bu haber 2276 defa okunmuştur.

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 

İNEBOLU  KATEGORİSİNDEN HABERLER

HER 19 MAYIS'TA...

HER 19 MAYIS'TA... Bir ses duyuyorum Samsun yakınlarından: “Egemenlik milletindir!” diye haykıran.

İNEBOLU DENİZİNİ GÖRMEK İSTİYOR

İNEBOLU DENİZİNİ GÖRMEK İSTİYOR Geçtiğimiz günlerde sohbet ederken bir öğretmen arkadaştan duyduklarım küçük çaplı şaşkınlıkla birlikte İnebolu ad...

MİLLİ MÜCADELEDE DENİZDEN GELEN YARDIMLAR

MİLLİ MÜCADELEDE DENİZDEN GELEN YARDIMLAR Fırtınalı bir yolculuktan sonra, 19 Mayıs’ta sağ salim Samsun’a ulaşan Mustafa Kemal Paşa oradan Havza’ya geçer ve ...

İFTAR SOFRALARIMIZ İSRAF SOFRASI OLMASIN

İFTAR SOFRALARIMIZ İSRAF SOFRASI OLMASIN Allah'ımıza binlerce şükürler olsun ki, Onbir ayın sultanı Mübarek Ramazan-ı Şerif'e, rahmet-mağfiret ve gü...

AZİM, SABIR, GAYRET, EMEK TEK GAYE EKMEK YEMEK...

AZİM, SABIR, GAYRET, EMEK  TEK GAYE EKMEK YEMEK... O benim büyük çocuğum gibi... 27 Nisan 1990 yılında doğdu. Geçtiğimiz cumartesi günü doğum günüydü.

HOŞGELDİN ON BİR AYIN SULTANI

HOŞGELDİN ON BİR AYIN SULTANI On bir ayın sultanı Kula Tanrı armağanı

DOĞANYURT SAHİL TAHKİMATI İÇİN SONDAJ

DOĞANYURT SAHİL TAHKİMATI İÇİN SONDAJ Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca Doğanyurt ilçesinde yaptırılacak sahil tahkimatı projesi için denizde sondaj çalı...

BELEDİYE MECLİSİ İLK TOPLANTISINI YAPTI

BELEDİYE MECLİSİ İLK TOPLANTISINI YAPTI İnebolu Belediyesi'nde ilk meclis toplantısı 21 Nisan Pazar günü Belediye Başkanı Mustafa Huner Özay başkanlığı...

HER ŞEY "İNEBOLU'DA FARKINDALIK YARATMAK" İÇİN...

HER ŞEY Bugün İnebolu Türk Ocağı ulusal düzeyde bir panele ev sahipliği yapıyor.

Basın İlan Kurumu


ANKET

Siteyi Nasıl Buldunuz?
Tüm Anketler

Tüm videolar

  HIRSIZLIK ANI KAMERAYA TAKILDI
 

HIRSIZLIK ANI KAMERA

İzlenme:24398

   
  Mustafa Gökhan Gülşen ile röportaj
 

Mustafa Gökhan Gülşe

İzlenme:13736

   
  İnebolu Pazarı
 

İnebolu Pazarı

İzlenme:28674

   
  İnebolu Tanıtım
 

İnebolu Tanıtım

İzlenme:17470

   

HAVA DURUMU

Yazar Girişi| Mail | Reklam ver

inebolugündem İnebolu Gündem Gazetesi
Tüm hakları saklıdır. Yayınlanan içerikler izinsiz kullanılamaz.
- Altyapı: MyDesign