İnebolu Gündem Gazetesi
İNEBOLU KASTAMONU İLÇELER
TMOK'TAN ÖĞRENCİLERE SPOR KÜLTÜRÜ EĞİTİMİTarih 29 Aralık 2017, 11:01 Editör: Editör

TMOK'TAN ÖĞRENCİLERE SPOR KÜLTÜRÜ EĞİTİMİ

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesinin (TMOK) Kültür ve Olimpik Eğitim Komisyonu tarafından hayata geçirilen "Spor Kültürü ve Olimpik Eğitim Projesi" İnebolu'da gerçekleştirildi.

AK Parti İnebolu İlçe Başkanı Mustafa Huner Özay'ın daveti üzerine Mustafa Şerbetçi İlkokulu Konferans Salonu'nda gerçekleşen proje kapsamında, ilçemiz merkezindeki ilkokul 4 ve ortaokul 5. sınıf öğrencilerine eğlenceli aktivitelerle sporun önemini anlatılarak, olimpik eğitim verildi.

İnebolu'da yaklaşık 300 öğrenciyi kapsayan eğitimde Spor Kültür ve Olimpik Eğitim Proje Sunucusu Sibel Yazgan Tel tarafından proje hakkında bilgi verilerek sporun hayatımızdaki yeri ve olimpizm anlatıldı. Eğitim sırasında öğrencilere eğlenceli sinevizyon gösterimleri izletildi.

KASTAMONU'DA İLK KEZ İNEBOLU'DA UYGULANDI

Proje sunucusu Sibel Yazgan Tel, gazetemize yaptığı açıklamada, Kastamonu'ya ilk kez geldiklerini söyledi. AK Parti İlçe Başkanı Mustafa Huner Özay'ın daveti üzerine İnebolu'ya geldiklerini ifade eden Tel, 2006 yılında başlattıkları proje kapsamında yaklaşık 11 yıl içinde şimdiye kadar 50'ye yakın şehri ziyaret ettiklerini belirtti.

İnebolu'nun ardından Kastamonu il merkezinde de iki gün boyunca etkinlik yapacaklarını belirten Tel, "Şimdiye kadar 5 binden fazla okulu ziyaret ettik. 9-11 yaş grubundaki 2 milyonu aşkın öğrenciye ulaştık" dedi.

Proje hakkında bilgi veren Tel şunları söyledi:

"Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi'nin Kültür ve Olimpik Eğitim Komisyonu tarafından 17 Şubat 2006'dan beri yürütülen ilkokul dördüncü ve ortaokul beşinci sınıf öğrencilerine yönelik bir eğitimdir. Eğitimler 50 dakikalık bir sunum halinde öğrencilerin maksimum ilgisini çekebilecek içeriklerle hazırlanmıştır. Proje Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC)  tarafından dünya çapında olimpik değerler eğitimi programı kapsamında yapılan en iyi projeler arasına dahil edilmiş ödüllü bir projedir. Spor kültürü ve olimpik eğitim projesinin sunumu akademisyenler çocuk psikologları ve pedagoglardan oluşan profesyonel bir ekip tarafından hazırlanmıştır. Altı bölümden oluşan sunumda çocuklara sırasıyla insan vücudu, spor, sağlık, çevre, olimpiyatlar, fair play hakkında bilgiler aktarılır. Ekrandan oynanan oyunlar, yarışmalar, filmler, çizgi filmlere yer verilerek çocukların hem eğlenip hem de odaklanması sağlanır."

Çocuklara spor kültürünün yanında olimpizmi de anlattıklarını dile getiren Tel, "Olimpizm bir yaşam felsefesedir. Bedene, iradeye ve zihne özgü nitelikleri yücelterek dengeli bir biçimde bütünleşmeyi esas alır. Olimpik düşüncenin temel ilkelerinden birisi de, ulusal ve evrensel barışın korunması ve sürdürülmesi için gençliğin, ayırım gözetilmeden birbirini anlama, dostluk, dayanışma ve sporda erdemlilik fair play olgusu içinde spor aracılığıyla eğitilmesidir" diye konuştu.

Tel, projenin başkanı olan TMOK Yönetim Kurulu Üyesi Seyit Bilal Porsun'un da İnebolu'ya gelmek istediğini ancak sis nedeniyle uçak seferinin yapılamaması nedeniyle gelemediğini kaydetti.

AK Parti İlçe Başkanı Özay da açıklamasında, "Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın eğitimin yanında sosyal, kültürel ve sportif etkinliklerde de yer almaları büyük önem taşıyor. Biz bir girişimde bulunduk ve Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi'nin bu güzel projesini öğrencilerimizle buluştuk. Öğrencilerimizin bu etkinliğe katılmaktan çok mutlu olduklarını gördük, biz de mutlu olduk. TMOK yetkililerine ve tüm emeği geçenlere teşekkür ederiz" dedi.


  |  Bu haber 2736 defa okunmuştur.

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 

İNEBOLU  KATEGORİSİNDEN HABERLER

GÖKTEN ZENBİLLE İNMEYEN HİZMETLER!

GÖKTEN ZENBİLLE İNMEYEN HİZMETLER! Yıl 1989... İnebolu 9 Haziran Şeref ve Kahramanlık günü kutlamalarına hazırlanıyor. O yıl ki törenlerin bir ö...

AKSAKAL SEYAHAT, OTOBÜS YENİLEDİ

AKSAKAL SEYAHAT, OTOBÜS YENİLEDİ İlçemize 1958 yılından bu yana hizmet veren Aksakal Seyahat, filosundaki otobüslerden birini daha yeniledi.

ANILARLA İNEBOLU HİZMETİNDE BİR ÇINAR-2

ANILARLA İNEBOLU HİZMETİNDE BİR ÇINAR-2 "45 yıllık dostluğumuzda, bir gün bile incinmediğim, güler yüzlü, tatlı dilli, doğru sözlüdür. Vakarlı, kibar, ağır...

İNEBOLU'YA 20 DOKTOR ATANDI

İNEBOLU'YA 20 DOKTOR ATANDI Sağlık Bakanlığı'nın 88. Dönem Zorunlu Devlet Hizmeti Yükümlülüğü kapsamında çekilen kura sonuçlarına göre İneb...

ANILARLA İNEBOLU HİZMETİNDE BİR ÇINAR-1

ANILARLA İNEBOLU HİZMETİNDE BİR ÇINAR-1 Unutmayacağız, unutturmayacağız dedik! İyi insanların, hayırseverlerin, topluma faydalı bireyler olup hizmet ede...

MİLLİ EĞİTİM CİVELEKOĞLU'NA EMANET

MİLLİ EĞİTİM CİVELEKOĞLU'NA EMANET İnebolu İbn-i Sina Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (Sağlık Meslek) Müdürü Hakan Civelekoğlu, İlçe Milli Eğitim Müd...

TIP FAKÜLTESİ ÖĞRENCİSİ İNTİHAR ETTİ

TIP FAKÜLTESİ ÖĞRENCİSİ İNTİHAR ETTİ Doğanyurt ilçesine bağlı Düzağaç köyünde tıp fakültesi öğrencisi genç intihar etti.

BİR İNEBOLU SEVDALISI; İSMAİL AZİZ KARAHAN

BİR İNEBOLU SEVDALISI; İSMAİL AZİZ  KARAHAN Hani memleketine çivi çakanlar vardır ya... Bunu da sessiz sedasız yaparlar. Desinler diye değil.

YENİ BAŞHEKİM OP. DR. ANIL ORHAN OLDU

YENİ BAŞHEKİM OP. DR. ANIL ORHAN OLDU İnebolu Devlet Hastanesi Başhekimliği görevine genel cerrahi uzmanı Op. Dr. Anıl Orhan atandı.

Basın İlan Kurumu


ANKET

Siteyi Nasıl Buldunuz?
Tüm Anketler

Tüm videolar

  HIRSIZLIK ANI KAMERAYA TAKILDI
 

HIRSIZLIK ANI KAMERA

İzlenme:25520

   
  Mustafa Gökhan Gülşen ile röportaj
 

Mustafa Gökhan Gülşe

İzlenme:14482

   
  İnebolu Pazarı
 

İnebolu Pazarı

İzlenme:30050

   
  İnebolu Tanıtım
 

İnebolu Tanıtım

İzlenme:18796

   

HAVA DURUMU

Yazar Girişi| Mail | Reklam ver

inebolugündem İnebolu Gündem Gazetesi
Tüm hakları saklıdır. Yayınlanan içerikler izinsiz kullanılamaz.
- Altyapı: MyDesign