İnebolu Gündem Gazetesi
İNEBOLU KASTAMONU İLÇELER
TMOK'TAN ÖĞRENCİLERE SPOR KÜLTÜRÜ EĞİTİMİTarih 29 Aralık 2017, 11:01 Editör: Editör

TMOK'TAN ÖĞRENCİLERE SPOR KÜLTÜRÜ EĞİTİMİ

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesinin (TMOK) Kültür ve Olimpik Eğitim Komisyonu tarafından hayata geçirilen "Spor Kültürü ve Olimpik Eğitim Projesi" İnebolu'da gerçekleştirildi.

AK Parti İnebolu İlçe Başkanı Mustafa Huner Özay'ın daveti üzerine Mustafa Şerbetçi İlkokulu Konferans Salonu'nda gerçekleşen proje kapsamında, ilçemiz merkezindeki ilkokul 4 ve ortaokul 5. sınıf öğrencilerine eğlenceli aktivitelerle sporun önemini anlatılarak, olimpik eğitim verildi.

İnebolu'da yaklaşık 300 öğrenciyi kapsayan eğitimde Spor Kültür ve Olimpik Eğitim Proje Sunucusu Sibel Yazgan Tel tarafından proje hakkında bilgi verilerek sporun hayatımızdaki yeri ve olimpizm anlatıldı. Eğitim sırasında öğrencilere eğlenceli sinevizyon gösterimleri izletildi.

KASTAMONU'DA İLK KEZ İNEBOLU'DA UYGULANDI

Proje sunucusu Sibel Yazgan Tel, gazetemize yaptığı açıklamada, Kastamonu'ya ilk kez geldiklerini söyledi. AK Parti İlçe Başkanı Mustafa Huner Özay'ın daveti üzerine İnebolu'ya geldiklerini ifade eden Tel, 2006 yılında başlattıkları proje kapsamında yaklaşık 11 yıl içinde şimdiye kadar 50'ye yakın şehri ziyaret ettiklerini belirtti.

İnebolu'nun ardından Kastamonu il merkezinde de iki gün boyunca etkinlik yapacaklarını belirten Tel, "Şimdiye kadar 5 binden fazla okulu ziyaret ettik. 9-11 yaş grubundaki 2 milyonu aşkın öğrenciye ulaştık" dedi.

Proje hakkında bilgi veren Tel şunları söyledi:

"Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi'nin Kültür ve Olimpik Eğitim Komisyonu tarafından 17 Şubat 2006'dan beri yürütülen ilkokul dördüncü ve ortaokul beşinci sınıf öğrencilerine yönelik bir eğitimdir. Eğitimler 50 dakikalık bir sunum halinde öğrencilerin maksimum ilgisini çekebilecek içeriklerle hazırlanmıştır. Proje Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC)  tarafından dünya çapında olimpik değerler eğitimi programı kapsamında yapılan en iyi projeler arasına dahil edilmiş ödüllü bir projedir. Spor kültürü ve olimpik eğitim projesinin sunumu akademisyenler çocuk psikologları ve pedagoglardan oluşan profesyonel bir ekip tarafından hazırlanmıştır. Altı bölümden oluşan sunumda çocuklara sırasıyla insan vücudu, spor, sağlık, çevre, olimpiyatlar, fair play hakkında bilgiler aktarılır. Ekrandan oynanan oyunlar, yarışmalar, filmler, çizgi filmlere yer verilerek çocukların hem eğlenip hem de odaklanması sağlanır."

Çocuklara spor kültürünün yanında olimpizmi de anlattıklarını dile getiren Tel, "Olimpizm bir yaşam felsefesedir. Bedene, iradeye ve zihne özgü nitelikleri yücelterek dengeli bir biçimde bütünleşmeyi esas alır. Olimpik düşüncenin temel ilkelerinden birisi de, ulusal ve evrensel barışın korunması ve sürdürülmesi için gençliğin, ayırım gözetilmeden birbirini anlama, dostluk, dayanışma ve sporda erdemlilik fair play olgusu içinde spor aracılığıyla eğitilmesidir" diye konuştu.

Tel, projenin başkanı olan TMOK Yönetim Kurulu Üyesi Seyit Bilal Porsun'un da İnebolu'ya gelmek istediğini ancak sis nedeniyle uçak seferinin yapılamaması nedeniyle gelemediğini kaydetti.

AK Parti İlçe Başkanı Özay da açıklamasında, "Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın eğitimin yanında sosyal, kültürel ve sportif etkinliklerde de yer almaları büyük önem taşıyor. Biz bir girişimde bulunduk ve Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi'nin bu güzel projesini öğrencilerimizle buluştuk. Öğrencilerimizin bu etkinliğe katılmaktan çok mutlu olduklarını gördük, biz de mutlu olduk. TMOK yetkililerine ve tüm emeği geçenlere teşekkür ederiz" dedi.


  |  Bu haber 2932 defa okunmuştur.

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 

İNEBOLU  KATEGORİSİNDEN HABERLER

İSTİKLÂL YOLU KADIN KOOPERATİFİ

İSTİKLÂL YOLU KADIN KOOPERATİFİ Yetkililere sesleniyorum !

ASKERLİK ŞUBESİ

ASKERLİK ŞUBESİ Askere alma Osmanlı’da bölgenin tımarına sahip beyler tarafından yapılmaktaydı.

İNEBOLU BALIKÇI BARINAĞI İÇİN PROJE İHALESİ

İNEBOLU BALIKÇI BARINAĞI İÇİN PROJE İHALESİ Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yapımı planlanan İnebolu Balıkçı Barınağı için ilk somut adım atıldı.

AMATÖR FOTOĞRAF TUTKUNLARINA İNEBOLU'YU SORDUK...

AMATÖR FOTOĞRAF TUTKUNLARINA  İNEBOLU'YU SORDUK... Hep bilenlerle konuşuyoruz İnebolu'yu...

İNEBOLU'YA AÇIK CEZAEVİ YAPILACAK

İNEBOLU'YA AÇIK CEZAEVİ YAPILACAK Belediye Başkanı Mustafa Huner Özay ve AK Parti İlçe Başkanı Mehmet Ali Kömürcü, AK Parti Kastamonu Milletvekili Me...

YANGIN MAĞDURU AİLE İÇİN YARDIM KAMPANYASI

YANGIN MAĞDURU AİLE İÇİN YARDIM KAMPANYASI İlçemiz Kabalar Köyü Kök Mahallesi'nde Ramazan Bayramının ilk günü olan 4 Haziran 2019 tarihinde meydana gelen ...

KİTAPLARIN TURŞUSU OLUR MU ?

KİTAPLARIN TURŞUSU OLUR MU ? Kitap okunsun diye vardır...

DOLMABAHÇE ROTARY'DEN KÖY OKULLARIMIZA 104 BİN LİRALIK DESTEK

DOLMABAHÇE ROTARY'DEN KÖY OKULLARIMIZA 104 BİN LİRALIK DESTEK İstanbul Dolmabahçe Rotary Kulübü, İnebolu'da 17 köy okuluna 104 bin liralık bilgisayar, kırtasiye, hırdavat ve...

MANTAR CAN ALDI

MANTAR CAN ALDI İlçemize bağlı İkiyaka köyünde yediği mantardan zehirlendiği öne sürülen yaşlı kadın hastanede hayatını kaybetti.

Basın İlan Kurumu


ANKET

Siteyi Nasıl Buldunuz?
Tüm Anketler

Tüm videolar

  HIRSIZLIK ANI KAMERAYA TAKILDI
 

HIRSIZLIK ANI KAMERA

İzlenme:26036

   
  Mustafa Gökhan Gülşen ile röportaj
 

Mustafa Gökhan Gülşe

İzlenme:14822

   
  İnebolu Pazarı
 

İnebolu Pazarı

İzlenme:30694

   
  İnebolu Tanıtım
 

İnebolu Tanıtım

İzlenme:19290

   

HAVA DURUMU

Yazar Girişi| Mail | Reklam ver

inebolugündem İnebolu Gündem Gazetesi
Tüm hakları saklıdır. Yayınlanan içerikler izinsiz kullanılamaz.
- Altyapı: MyDesign