İnebolu Gündem Gazetesi
İNEBOLU KASTAMONU İLÇELER
İNEBOLU'NUN ÜRETEN KADINLARITarih 06 Mart 2020, 17:31 Editör: Editör

İNEBOLU'NUN ÜRETEN KADINLARI

Geçtiğimiz günlerde 8-9 kadın işyerime yemek yemeye geldi.

O gün "birlikte Palmiye'de kesikli pide yiyelim" diye anlaşmışlar.

Bazen köşe yazımın konusu ayağıma geliyor.

8 Mart Dünya Kadınlar günü gibi önemli bir tarih yaklaşırken, İnebolu'nun üreten kadınları hakkında yazarak bu önemli günü karşılamanın doğru olacağı fikri oluşuyor o anda kafamda.

İnebolu küçük yer...

Hepimiz birbirimizi tanıyor, kimin neyle meşgul olduğunu az çok biliyoruz.

Belediye binasının alt katında kendilerine gösterilen yerde kilim dokuyan, üretime dahil olan, ev ekonomisine katkı sunan, en önemlisi evde oturmayarak mutluluğu üretmekte bulan kadınlarımızı takdir ediyor, desteklenmesi gerektiğini düşünüyorum.

El emeği göz nuru ürünlerle kendilerini kanıtlayan eli öpülesi kadınlarımızın her birini çok önemsiyorum.

Sanat eseri konumunda olan her ürünün değerlendirilmesi için birlikten kuvvet doğacak bir kooperatifin kurulmasını her fırsatta dile getiriyorum. 

Geçmişten günümüze bu üretime destek veren yetkilileri kutluyor, üreten sayısının artması için çeşitli projeler geliştirilip üretimin teşvik edilmesine katkı sağlanmasının gereğine inanıyorum.

Fakat İnebolu'da bunlar olurken çok uzağa gitmeye gerek yok, ilimiz Kastamonu'da ve Devrekani'de neler oluyor biraz bu konu hakkında bilgi vermek istiyorum.

2 yıl kadar önce Yerel bir dernek olan Kastamonu Uluslararası Strateji Kültür Turizm Eğitim Derneği  (USKED) ile Anadolu Sigorta'nın öncülüğünde "Bir usta bin usta" adıyla bir proje hayata geçiriliyor ve proje kapsamında Kastamonu'da çarşaf dokuma kursu açılıyor. Satın alınan 12 adet dokuma tezgahında, Halk Eğitim'den sertifikalı hocalardan 23 öğrenci eğitim alıyor. Akabinde Saray hamamına kurulan açık dokuma tezgahlarında ücretsiz olarak yüzlerce genç kızımız sanat sahibi oluyor.

Burada yetişen 6 genç kız Devrekani Meslek Yüksekokulunda tahsis edilen salonda çift vardiya eğitim veriyor. Halk Eğitim Merkezi kursiyer temin ediyor. Belediye Başkanı,İlçe Sivil toplum gönüllüleri USKED ile yapılan protokol neticesinde dokuma tezgahları alınıyor. Meslek Yüksekokulu Müdürü kursiyerlerin nezih bir ortamda eğitim görmesini sağlıyor ve ikmal iaşelerini karşılıyor. Dokuma yapılan salon ile ebru atölyesi yan yana olunca dokuma tezgahından çıkan çarşaf ebru sanatı ile buluşuyor ve boyanıyor. Ortaya mükemmel güzellikte ürünler çıkıyor. Devrekani'deki yetkili ve gönüllülerin birlikteliği ile hem zanaatkâr yetişiyor hem de Devrekani kadını ev ekonomisine ürettikleri ile katkı sağlıyor.

Üretim derken yanlış anlaşılmasın, laf üretmiyor sanat üretiyorlar. Gün yapmak için değil çalışmak ve üretmek için bir araya geliyorlar.

Zaten Anadolu kadınının her daim üretip kazandığını ve kazancının çok bereketli olduğunu hepimiz biliriz. Kadın evinin gizli direğidir. Kazancını çoluğuna-çocuğuna yedirir. Biz erkeklerin büyük çoğunluğu gibi bir kazanıp üç harcamaz, sonra da icralık olmazlar.

Herhalde pek çoğumuz annelerimizin pazar parasından artırıp evin farklı ihtiyaçlarını karşıladığına şahitlik etmişizdir.

Kadın her yerde kadındır. Gerektiğinde tarlada çalışır, el işi yapar, ev işi yapar, çocuklarına bakar, her daim bir işin ucundan tutar.

Sonuç olarak kadınların üretime katkısı inkar edilemez.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü, özellikle üreten kadınların hak ettiği şekilde  kutlaması temennisiyle yazımı noktalıyorum.


  |  Bu haber 1542 defa okunmuştur.

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 

İNEBOLU  KATEGORİSİNDEN HABERLER

ANA KUCAĞI DEĞİL ASKER OCAĞI !

ANA KUCAĞI DEĞİL ASKER OCAĞI ! 30 Mayıs 1988... Hafızama kayıtlı önemli bir tarih.

"EN BÜYÜK PROJEMİZ SEVGİ"

Belediye Başkanı Mustafa Huner Özay, İnebolu Belediyesince Facebook üzerinden canlı olarak yayımlanan Bayram Özel p...

ERGÜN KARA'YA İYİ HABER

ERGÜN KARA'YA İYİ HABER Yaptığımız haberler üzerine, Kastamonu'da faaliyet gösteren Sağlam İnşaat firması sahibi hemşehrimiz Engin Usta...

İNEBOLU'DAN UZAK GEÇEN YILLAR

İNEBOLU'DAN UZAK GEÇEN YILLAR Sene 1982...

O ESKİ RAMAZANLAR!

O ESKİ RAMAZANLAR! Bundan yaklaşık üç ay önce herhangi bir genç, genelde büyüklerimizin her Ramazan’da söylediği gibi &#...

YENİ NORMAL

YENİ NORMAL COVİD-19 ile mücadelemizi sürdürürken yaşanan yeni gelişmeler ve pik noktasını gördükten sonra salgın grafiğinin aş...

30 YIL ÖNCE ADINI İLK KEZ DUYDUĞU ELEKTROMANYETİK FREN'DE ŞİMDİ DÜNYA MARKASI

30 YIL ÖNCE ADINI İLK KEZ DUYDUĞU ELEKTROMANYETİK FREN'DE ŞİMDİ DÜNYA MARKASI İnebolu'da 3 kuşak önce başlayan tornacılıktan elektromanyetik fren imalatına uzanan başarı hikayesinin mimarla...

AKADEMİK ANLAMDA KASTAMONU ORTALAMASININ ÜSTÜNDEYİZ

AKADEMİK ANLAMDA KASTAMONU ORTALAMASININ ÜSTÜNDEYİZ İnebolu İlçe Milli Eğitim Müdürü Telat Aktaş ve Milli Eğitim Şube Müdürü Refika Hıdır, İnebolu Belediyesi'nin i...

ÖMER URGANCI

ÖMER URGANCI Uzun zamandır yazmak istiyordum Ömer abi'yi, bugüne nasipmiş...

Basın İlan Kurumu


ANKET

Siteyi Nasıl Buldunuz?
Tüm Anketler

Tüm videolar

  HIRSIZLIK ANI KAMERAYA TAKILDI
 

HIRSIZLIK ANI KAMERA

İzlenme:35366

   
  Mustafa Gökhan Gülşen ile röportaj
 

Mustafa Gökhan Gülşe

İzlenme:23676

   
  İnebolu Pazarı
 

İnebolu Pazarı

İzlenme:40376

   
  İnebolu Tanıtım
 

İnebolu Tanıtım

İzlenme:28256

   

HAVA DURUMU

Yazar Girişi| Mail | Reklam ver

inebolugündem İnebolu Gündem Gazetesi
Tüm hakları saklıdır. Yayınlanan içerikler izinsiz kullanılamaz.
- Altyapı: MyDesign