İnebolu Gündem Gazetesi
İNEBOLU KASTAMONU İLÇELER
AHMET RÜZGAR'DAN 19 İLÇEYE 19 ESERTarih 03 Ağustos 2013, 09:16 Editör: Editör

AHMET RÜZGAR'DAN 19 İLÇEYE 19 ESER

"Kastamonu'nun her ilçesine bir eser kazandırmak" hedefiyle yola çıkan İnebolulu hayırsever işadamı Ahmet Rüzgar, ilçemiz İkiyaka köyüne cami yaptırarak, Küre Kesepınar köyüne bölgenin en büyük minaresini kazandırdı.

Hedefine ulaşmak için üçüncü eseri için Bozkurt ilçesini seçen Ahmet Rüzgar'ın, Günvakti köyü Yukarı Kavakça mahallesinde inşaatını başlattığı caminin yapımı ise sürüyor.

Allah rızası için hizmet etmek istediğini ve bunun için de kendisine bir hedef koyduğunu belirten Ahmet Rüzgar, "Hizmetimizi bir yere değil de, her ilçeye bir eser yapalım diye düşündük. İnebolu ve Küre'de nasip oldu. Bozkurt'ta da bu köye nasıp oldu. İnşallah önümüzdeki eseri de bir başka ilçeye yapmayı planlıyoruz. Bu Kur'an Kursu, okul, cami veya yurt olabilir. Burası bittikten sonra başka ilçede ihtiyaç olan ne varsa yapmaya hazırız" dedi.

Bu tür hayır işlerini yaptıkça çok mutlu olduğunu ifade eden Rüzgar şöyle konuştu:

"ZENGİN OLMANIN YOLU ALLAH İÇİN HARCAMAKTAN GEÇİYOR"

"Ben kendime bir apartman yapsam bunun yüzde 1'i kadar mutlu olamazdım. Ben şuna inanıyorum ki zengin olmanın yolu sadece Allah için harcamaktan geçiyor. Eğer birisi zengin olmak istiyorsa Allah rızası için harcasın. Allah çoğaltarak yerine korum diye vaat ediyor. Biz de Allah'ın bu vaadinden dolayı Allah için harcıyoruz. Başka bir amacımız yok. Sadece amacımız Allah rızası için. Allah rızasını kazanmak için bu tür eserler yapmak. Bunu ben hayatımda bir sefer değil, devamlı görüyorum. Bir yere Allah rızası için yardım ederseniz Allah size devamlı yardım eder. Yardımınızı yalnız Allah rızası için yapacaksınız."

İlk olarak Küre Kesepınar köyü camisine 51 metre 70 santim yüksekliğinde minare yaptırdığını belirten Rüzgar, "Bu bölgenin en büyük minaresi oldu. Kendi köyüm İnebolu İkiyaka köyünde Yeni Cami'yi yaptırdık. Tabi bu arada bizim gene de ufak tefek camilere katkılarımız oluyor. Devamlı bu tür işleri yapıyoruz" diye konuştu.

Günvakti köyünde yaptırdığı cami bünyesinde imam evi, sosyal alan, şadırvan ve tuvalet bulunduğunu belirten Rüzgar, "Cami bittikten sonra çevre düzenlemesini de yaptıracağız" ifadesini kullandı.

İSTANBUL'A 10 ESER KAZANDIRDI

İstanbul'da 10 eser yapmak için yola çıktığını ve bu hedefine ulaştığını belirten Rüzgar şunları söyledi:

"İstanbul'da 10 eser yapmak için yola çıktık. Allah'a şükür tamamladık. Bunlar mescit, türbe ve tarihi büyük çeşmelerin restorasyonuyla ilgiliydi. Şimdi amacımız İstanbul'da zihinsel engelli çocuklar için okul yapmak. Bu okulla ilgili bir dernek kurduk. Dernekte de bir miktar para biriktirdik. İnşallah en yakın zamanda otistik çocuklar için bir okul yapıp devlete hibe edeceğiz."

Sosyal etkinlere de önem verdiğini anlatan Rüzgar, "Kendimiz sosyal bir insan olduğumuz için sosyal etkinliklerimiz oluyor. Köyümüzdeki camide mevlit programları düzenliyoruz. Bu sene köye 250 tane gül diktirdim. Seneye 250 gül daha diktireceğim. Köyün içi gül bahçesi gibi olacak. Çünkü orada peygamber efendimizin sakal-ı şerifi var" dedi.

DERNEK BAŞKANI GÜNER'İN AÇIKLAMASI

Günvakti Köyü Derneği Başkanı Ahmet Güner, Yukarı Kavakça Mahallesindeki cami ihtiyacının Ahmet Rüzgar'ın desteğiyle giderildiğini söyledi.

Cami taleplerine olumlu karşılık veren Rüzgar'a teşekkür eden Güner, şunları söyledi:

"Günvakti köyümüzde her mahallemizde cami var. Ama Yukarı Kavakça Mahallemizde bir cami ihtiyacımız vardı. Köylülerimiz oraya bir cami değil de bir mescit gibi, Ramazanlarda bir namaz kılma yeri düşünüyorlardı. Ahmet Rüzgar arkadaşımıza bu iletildi. Dolayısıyla ondan küçük yardımlar bekliyorken, Rüzgar arkadaşımız geldi, burada yerini gördü, kafasına göre bir plan çizdi. Biz bu işin altından kalkamayız diye düşünürken Rabbim bu işe izin verdi. Allah razı olsun. Bu caminin yapımında yüzde 90 Ahmet Rüzgar kardeşimizin yardımlarıyla oldu. Allah onun gibi kardeşlerimizin sayısını artırsın. İbadete açılışını, bu mutlu günü görmemiz hepimizin arzu ve dileğidir. Bundan büyük mutluluk duyacağız. Ahmet kardeşimiz bu işin öncülüğünü yaptı ve köylüye cesaret verdi. Köyümüze çok şık bir cami kazandırdı. Projesinden yapım aşamasına kadar her aşamasında maddi ve manevi emeği var. Projeyi kendisi çizdi, başında durdu, kubbede güneşin altında çalıştı. Sadece bize değil, Kastamonu'da kim nerede ne ihtiyacı varsa hepsine karınca kararınca yardımcı oluyor. Yoksul insanlarımıza, fakir öğrencilerimize yardımcı oluyor."

YARIM ASIRLIK ÖZLEM

Uzun yıllardır mescit yapmak için çabalayan ancak bunda başarılı olamayan köylüler şimdi yükselen caminin açılışını sabırsızlıkla bekliyor.

Cami inşaatını yakından takip eden köylülerden Mehmet Gürsoy (61), duyduğu heyecanı şöyle dile getiriyor:

"Ahmet abinin sayesinde camimize kavuşacağız. Bize büyük yardımları oldu. O olmasaydı biz bu işi başaramazdık. Mahallemizde camiye büyük bir ihtiyaç vardı. Burada köyün ortak kullandığı bir alan vardı. Buradaki samanlıkları kaldırarak camiyi yaptırmaya karar verdik. Ahmet abi de arkanızdayım dedi ve camiyi yaptırdı. Kendisine çok teşekkür ediyoruz."

Köye yerleşen emekli gemici İsmail Çınar da, yarım asırlık özlemin giderildiğini belirterek, "Ben 70 yaşındayım. Benim çocukluğumdan beri, 50-55 seneden beri burada camiye ihtiyaç vardı. Büyüklerimiz bu işi yapacaklardı. Bir türlü anlaşıp yapamadılar. Köy odası yapalım dedik yapamadık, mescit yapalım dedik yapamadık. Allah kendisinden razı olsun" dedi.  |  Bu haber 4746 defa okunmuştur.

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 

İNEBOLU  KATEGORİSİNDEN HABERLER

LİMAN BAŞKANI KAYALI'DAN TERSANE AÇIKLAMASI

LİMAN BAŞKANI KAYALI'DAN TERSANE AÇIKLAMASI İnebolu Liman Başkanı Ergün Kayalı, İnebolu Tersanesi'ndeki bir gemiden liman içine denizi kirletici kirli atık...

ÖZLÜCE PLAJINA MAVİ BAYRAK GİRİŞİMİ

ÖZLÜCE PLAJINA MAVİ BAYRAK GİRİŞİMİ Kaymakam A. Atakan Atasoy, İnebolu'ya 'mavi bayrak'lı plaj kazandırmak için çalışma başlattıklarını açı...

ZARBANA ÇAYI'NA HES PROJESİ

ZARBANA ÇAYI'NA HES PROJESİ İnebolu'ya bağlı Alaca, Kayaelması, Çaydüzü ve Güneşli köyleri ile Küre'nin Topçu, Beşören ve Güllüce köyle...

KARAYOLLARI'NA 2 YENİ GREYDER GELDİ

KARAYOLLARI'NA 2 YENİ GREYDER GELDİ Karayolları 15. Bölge Müdürlüğü emrine son model 2 greyder gönderildi. Greyderlerin ikisi de İnebolu Karayolları 15...

ABAŞ TEPESİ

ABAŞ TEPESİ ABAŞ TEPESİ İnebolu yerleşkesi, Abaş Tepe’den başlayıp Kızılkara’ya kadar uzanan kale kalıntılarından anlaşıldığın...

"İŞ BİLENİN KILIÇ KUŞANANIN"

Kaymakam Abdullah Atakan Atasoy, İnebolu Muhtarlar Derneği'nin İnebolu Öğretmenevi'nde düzenlediği yemekte ...

GÖKBEL YOLU TAMAM, SIRA YEŞİLÖZ'DE

GÖKBEL YOLU TAMAM, SIRA YEŞİLÖZ'DE İl Özel İdaresi ve İnebolu KHGB işbirliğinde Gökbel köyü yolunda 4,5 kilometrelik stabilize çalışması tamamlandı.

KÜRE'DE TRAFİK KAZASI VE ARAÇ YANGINI

KÜRE'DE TRAFİK KAZASI VE ARAÇ YANGINI İnebolu-Kastamonu karayolunda, Küre ilçesi yakınında meydana gelen trafik kazasında B.U. yönetimindeki otomobil vir...

KARADENİZ İLKOKULU KURTARILACAK

KARADENİZ İLKOKULU KURTARILACAK Camikebir Mahallesinde metruk haldeki tarihi Karadeniz İlkokulu'nun restorasyonu için harekete geçildi.

ANKET

Siteyi Nasıl Buldunuz?
Tüm Anketler

Tüm videolar

  HIRSIZLIK ANI KAMERAYA TAKILDI
 

HIRSIZLIK ANI KAMERA

İzlenme:18584

   
  Mustafa Gökhan Gülşen ile röportaj
 

Mustafa Gökhan Gülşe

İzlenme:10254

   
  İnebolu Pazarı
 

İnebolu Pazarı

İzlenme:22420

   
  İnebolu Tanıtım
 

İnebolu Tanıtım

İzlenme:10502

   

HAVA DURUMU

Yazar Girişi| Mail | Reklam ver

inebolugündem İnebolu Gündem Gazetesi
Tüm hakları saklıdır. Yayınlanan içerikler izinsiz kullanılamaz.
- Altyapı: MyDesign