İnebolu Gündem Gazetesi
İNEBOLU KASTAMONU İLÇELER
FAKAZLI'DAN İGM'DE İNEBOLU SUNUMUTarih 09 Kasım 2017, 23:04 Editör: Editör

FAKAZLI'DAN İGM'DE İNEBOLU SUNUMU

Tarih araştırmacısı diş hekimi Mustafa Fakazlı, İl Genel Meclis (İGM) üyeleri Mehmet Kösem ve Özdal Taşçı'nın Geriş Tepesi ve Abeş Tepe'nin İnebolu turizmine kazandırılması amacıyla verdiği önerge kapsamında İGM toplantısında sunum yaptı.

Konuşmasına İnebolu'nun parlak ticari geçmişi anlatarak başlayan Fakazlı, "3 bin yıllık geçmişi olan bir kentten bahsediyoruz. Anadolu'ya giriş kapısı olmuş, Karadeniz'in çevresindeki ülkelerden insanlar gelip İnebolu'da ticaret yapmışlar" dedi.

Tarihi araştırmalarından edindiği bilgi ve belgeleri İGM üyeleriyle paylaşan Fakazlı, İnebolu'nun hava, deniz ve karayolunun kesiştiği bir noktada yer aldığını söyledi.

Kastamonu-İnebolu yolunun yapımıyla kuzey-güney aksının açılacağına dikkat çeken Fakazlı, "Akdeniz'in ve İç Anadolu'nun tarım ürünlerinin Rusya'ya en kolay nakledileceği güzergah İnebolu'dur. İnebolu-Sivastapol arası 240 kilometredir, İstanbul-Sivastapol arası 700 kilometre, Trabzon'dan da 700 kilometre, üçte bir kısadır" diye konuştu.

Geçmişte İnebolu'da ticaretin çok önemsendiğini dile getiren Fakazlı, 1910 yılında 4 ana gümrük bulunduğunu, bunların İzmir, İstanbul, İnebolu ve Samsun olduğunu kaydetti. Konya'dan develerle İnebolu'ya yumurta getirildiğini ve Akdeniz ülkelerinin yumurta ihtiyacının İnebolu'dan karşılandığını dile getirdi.

Konuşmasında çarpıcı bilgilere yer veren Fakazlı, "İnebolu'da ilk elektrik 1925 yılında yanıyor. Atatürk İnebolu'ya geldiğinde oturduğu evde elektrik var. Dönüp gittiği Ankara'da lüks ışığının altında oturuyor. Ankara'da elektriğin yaygınlaşmasının tarihi 1926. Cumhuriyet kurulduğunda Ankara'nın nüfusu 33 bin, İnebolu'nun 16 bin" diyerek ilçemizin yaklaşık bir asır önce bulunduğu noktayı gözler önüne serdi.

İnebolu'da koruma altında bulunan tarihi tescilli 385 adet eser olduğunu ve bunların 3'te 1'inin kurtarıldığını aktaran Fakazlı, ilçemizin bu yönüyle Safranbolu'yu cebinden çıkartacak kapasiteye sahip olduğunu vurguladı.

GERİŞ VE ABEŞ TEPE

Turizme açılması istenen Geriş Tepesi ve Abeş Tepe ile ilgili de fotoğraflar eşliğinde bilgi veren Fakazlı, "Hayalim oraya (Abeş Tepe) Odakule'deki gibi döner bir yer yapmak. 10 metrelik bir çap var. Etrafından 2 metre yüksekliğinde camekan çocukların dönme dolaba girmesi gibi herkes oturacak çayını içecek. sit alanı olduğu için bina yapılamaz ama üzeri açık olabilir" dedi.

Bugün bakımsız durumdaki Geriş Tepesi'nin de temizlenerek görülecek yer haline getirilmesi gerektiğini ifade eden Fakazlı, kilise görmek için Geriş Tepesine çıkan misafirlerin çerçöple karşılaştıklarını ifade etti.

İGM üyeleri, Fakazlı'nın sunumunu ilgiyle dinledi. (Haber Servisi)  |  Bu haber 4290 defa okunmuştur.

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 

İNEBOLU  KATEGORİSİNDEN HABERLER

COĞRAFİ İŞARETLİ ÜRÜNÜ OLMAYAN İNEBOLU !

COĞRAFİ İŞARETLİ ÜRÜNÜ OLMAYAN İNEBOLU ! Yöresel lezzetlerimize ve yerel tadlara güveniyor, bu ürünlerin ilçemize özgü metodlarla üretildiğini savunuyorsak,...

İNEBOLU VE KEÇİÖREN KARDEŞ BELEDİYE OLDU

İNEBOLU VE KEÇİÖREN KARDEŞ BELEDİYE OLDU İnebolu Belediyesi ile Ankara'nın Keçiören Belediyesi kardeş belediye oldu.

DAVUL TOZU İLE MİNARE GÖLGESİNİN ADRESİYDİ HÜSEYİN AVNİ

DAVUL TOZU İLE MİNARE GÖLGESİNİN ADRESİYDİ HÜSEYİN AVNİ Uzun boyu, iri yarı cüssesi, güleryüzü, tatlı dili O'nu tarif etmeye yeter aslında...

YAŞLILARIMIZI UNUTMAMALIYIZ

YAŞLILARIMIZI UNUTMAMALIYIZ Her insan diğerleriyle aynı yaşam döngülerinden geçer. Bebeklik, çocukluk, ergenlik, gençlik, yetişkinlik, yaşlılı...

KÖYLERİMİZDE GİDİŞAT İYİ DEĞİL

KÖYLERİMİZDE GİDİŞAT İYİ DEĞİL Geçtiğimiz günlerde bir sohbet ortamında hiçte iç açıcı olmayan bir istatistikle karşılaştım.

GAZETECİLER GÜNÜ

GAZETECİLER GÜNÜ 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü kutlu olsun..Çalışan Gazeteciler Günü, gazetecilik mesleğini icra edenleri onurlan...

YAĞMUR, YOLLARI VURDU

YAĞMUR, YOLLARI VURDU İnebolu ve çevresinde etkili olan şiddetli yağışlar nedeniyle heyelanlar meydana geldi, yollar zarar gördü.

HAYALLERİNİZİ ERTELEMEYİN !

HAYALLERİNİZİ ERTELEMEYİN ! Hayal kurmak güzeldir...

YENİ MÜFTÜMÜZ GÖREVE BAŞLADI

YENİ MÜFTÜMÜZ GÖREVE BAŞLADI Bir süredir vekaletle yürütülen İnebolu İlçe Müftülüğüne, Tunceli'nin Pülümür İlçe Müftüsü Telat Ergin atandı. ...

Basın İlan Kurumu


ANKET

Siteyi Nasıl Buldunuz?
Tüm Anketler

Tüm videolar

  HIRSIZLIK ANI KAMERAYA TAKILDI
 

HIRSIZLIK ANI KAMERA

İzlenme:26804

   
  Mustafa Gökhan Gülşen ile röportaj
 

Mustafa Gökhan Gülşe

İzlenme:15352

   
  İnebolu Pazarı
 

İnebolu Pazarı

İzlenme:31598

   
  İnebolu Tanıtım
 

İnebolu Tanıtım

İzlenme:19842

   

HAVA DURUMU

Yazar Girişi| Mail | Reklam ver

inebolugündem İnebolu Gündem Gazetesi
Tüm hakları saklıdır. Yayınlanan içerikler izinsiz kullanılamaz.
- Altyapı: MyDesign