İnebolu Gündem Gazetesi
İNEBOLU KASTAMONU İLÇELER
FAKAZLI'DAN İGM'DE İNEBOLU SUNUMUTarih 09 Kasım 2017, 23:04 Editör: Editör

FAKAZLI'DAN İGM'DE İNEBOLU SUNUMU

Tarih araştırmacısı diş hekimi Mustafa Fakazlı, İl Genel Meclis (İGM) üyeleri Mehmet Kösem ve Özdal Taşçı'nın Geriş Tepesi ve Abeş Tepe'nin İnebolu turizmine kazandırılması amacıyla verdiği önerge kapsamında İGM toplantısında sunum yaptı.

Konuşmasına İnebolu'nun parlak ticari geçmişi anlatarak başlayan Fakazlı, "3 bin yıllık geçmişi olan bir kentten bahsediyoruz. Anadolu'ya giriş kapısı olmuş, Karadeniz'in çevresindeki ülkelerden insanlar gelip İnebolu'da ticaret yapmışlar" dedi.

Tarihi araştırmalarından edindiği bilgi ve belgeleri İGM üyeleriyle paylaşan Fakazlı, İnebolu'nun hava, deniz ve karayolunun kesiştiği bir noktada yer aldığını söyledi.

Kastamonu-İnebolu yolunun yapımıyla kuzey-güney aksının açılacağına dikkat çeken Fakazlı, "Akdeniz'in ve İç Anadolu'nun tarım ürünlerinin Rusya'ya en kolay nakledileceği güzergah İnebolu'dur. İnebolu-Sivastapol arası 240 kilometredir, İstanbul-Sivastapol arası 700 kilometre, Trabzon'dan da 700 kilometre, üçte bir kısadır" diye konuştu.

Geçmişte İnebolu'da ticaretin çok önemsendiğini dile getiren Fakazlı, 1910 yılında 4 ana gümrük bulunduğunu, bunların İzmir, İstanbul, İnebolu ve Samsun olduğunu kaydetti. Konya'dan develerle İnebolu'ya yumurta getirildiğini ve Akdeniz ülkelerinin yumurta ihtiyacının İnebolu'dan karşılandığını dile getirdi.

Konuşmasında çarpıcı bilgilere yer veren Fakazlı, "İnebolu'da ilk elektrik 1925 yılında yanıyor. Atatürk İnebolu'ya geldiğinde oturduğu evde elektrik var. Dönüp gittiği Ankara'da lüks ışığının altında oturuyor. Ankara'da elektriğin yaygınlaşmasının tarihi 1926. Cumhuriyet kurulduğunda Ankara'nın nüfusu 33 bin, İnebolu'nun 16 bin" diyerek ilçemizin yaklaşık bir asır önce bulunduğu noktayı gözler önüne serdi.

İnebolu'da koruma altında bulunan tarihi tescilli 385 adet eser olduğunu ve bunların 3'te 1'inin kurtarıldığını aktaran Fakazlı, ilçemizin bu yönüyle Safranbolu'yu cebinden çıkartacak kapasiteye sahip olduğunu vurguladı.

GERİŞ VE ABEŞ TEPE

Turizme açılması istenen Geriş Tepesi ve Abeş Tepe ile ilgili de fotoğraflar eşliğinde bilgi veren Fakazlı, "Hayalim oraya (Abeş Tepe) Odakule'deki gibi döner bir yer yapmak. 10 metrelik bir çap var. Etrafından 2 metre yüksekliğinde camekan çocukların dönme dolaba girmesi gibi herkes oturacak çayını içecek. sit alanı olduğu için bina yapılamaz ama üzeri açık olabilir" dedi.

Bugün bakımsız durumdaki Geriş Tepesi'nin de temizlenerek görülecek yer haline getirilmesi gerektiğini ifade eden Fakazlı, kilise görmek için Geriş Tepesine çıkan misafirlerin çerçöple karşılaştıklarını ifade etti.

İGM üyeleri, Fakazlı'nın sunumunu ilgiyle dinledi. (Haber Servisi)  |  Bu haber 3570 defa okunmuştur.

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 

İNEBOLU  KATEGORİSİNDEN HABERLER

KOCASINI BIÇAKLADI

KOCASINI BIÇAKLADI İlçemize bağlı Toklukaya köyünde 3 çocuk annesi kadın, kendisini sürekli dövdüğü iddia edilen kocasını bıçakladı.

TÜRK OCAĞI İSTİKLAL YOLU MÜZESİ İÇİN İMZALAR ATILDI

TÜRK OCAĞI İSTİKLAL YOLU MÜZESİ İÇİN İMZALAR ATILDI Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) tarafından daha önce ilan edilen 2019 Yılı Turizm Altyapısının Geliştirilmesi...

HATIPBAĞI KENTSEL DÖNÜŞÜM İÇİN İDEAL...

HATIPBAĞI KENTSEL DÖNÜŞÜM İÇİN İDEAL... Fikir üretmek bedava... Olur ya da olmaz, Karşılık bulur ya da bulmaz !

KAYMAKAM ATASOY 3 İLÇEYİ BİRDEN YÖNETİYOR

KAYMAKAM ATASOY 3 İLÇEYİ BİRDEN YÖNETİYOR İnebolu Kaymakamı A. Atakan Atasoy, Küre ve Doğanyurt ilçelerine de vekaleten görevlendirildi.

ERDEM REİS BOLUSPOR'A TRANSFER OLDU

ERDEM REİS BOLUSPOR'A TRANSFER OLDU İnebolu Gençlik ve Spor Kulübü'nün yetiştirdiği futbolculardan, 2018-2019 sezonunu Karabükspor'da kaptan ol...

VEHBİ KOÇ İNEBOLU'DA

VEHBİ KOÇ İNEBOLU'DA Ankara Keçiören Çoraklık’taki bir bağ evinde 1901 yılında doğar.

İNEBOLU'NUN GASTRONOMİDEKİ YERİ

İNEBOLU'NUN GASTRONOMİDEKİ YERİ Son yıllarda Kastamonu mutfağı çeşitli fuarlarda tanıtılmaya çalışılıyor.

ÜZERİMİZE ÖLÜ TOPRAĞIMI SERPİLDİ ?

ÜZERİMİZE ÖLÜ TOPRAĞIMI SERPİLDİ ? Son günlerde gündemi meşgul eden bir konu var...

FEN LİSESİ GİRİŞİMİ

FEN LİSESİ GİRİŞİMİ Belediye Başkanı Mustafa Huner Özay ve AK Parti İlçe Başkanı Mehmet Ali Kömürcü Ankara'da bir dizi temas ve ziy...

Basın İlan Kurumu


ANKET

Siteyi Nasıl Buldunuz?
Tüm Anketler

Tüm videolar

  HIRSIZLIK ANI KAMERAYA TAKILDI
 

HIRSIZLIK ANI KAMERA

İzlenme:25264

   
  Mustafa Gökhan Gülşen ile röportaj
 

Mustafa Gökhan Gülşe

İzlenme:14326

   
  İnebolu Pazarı
 

İnebolu Pazarı

İzlenme:29710

   
  İnebolu Tanıtım
 

İnebolu Tanıtım

İzlenme:18478

   

HAVA DURUMU

Yazar Girişi| Mail | Reklam ver

inebolugündem İnebolu Gündem Gazetesi
Tüm hakları saklıdır. Yayınlanan içerikler izinsiz kullanılamaz.
- Altyapı: MyDesign