İnebolu Gündem Gazetesi
İNEBOLU KASTAMONU İLÇELER
HİZMETE ADANMIŞ BİR ÖMÜRTarih 01 Aralık 2017, 13:34 Editör: Editör

HİZMETE ADANMIŞ BİR ÖMÜR

İnebolu’da hükümet konağına çıkan yokuşun sağ tarafında yıllardır atıl vaziyette kaderine terk edilmiş bir görüntü veren yapının yaklaşık 1 yıldır restore edilme çabalarına uzaktan uzağa sadece seyrederek şahit olduk.

Geçtiğimiz Pazar günü birkaç arkadaşla bitme aşamasına gelinen ve son rötuşların yapıldığı bu tarihi yapıyı gezme fırsatı bulduk.

Öncelikle İnebolu’da uzun yıllar el değmemiş yıkılmaya yüz tutmuş tescilli yapıları restore ederek ilçemize kazandıran kişi ya da kurumlara halkımız teşekkür borçludur.

Bahse konu olan bina ise kendini hizmete adamış kişilerin öncü olması ve Antalya Büyükşehir Belediye’sinin yaklaşık 1.5 milyon TL harcayarak şu andaki konumuna getirilmiştir.

Bina merhum Ahmet Nazif Çelebi’nin evi olmasının yanı sıra Nur Risalelerinin teksir makinasıyla çoğaltılarak İman-Kur’an hizmetine mekan olma özelliğini taşımaktadır.

Ezanın Türkçe okunduğu 1940’lı yıllarda bu binanın konumu itibariyle hükümet konağı, jandarma karakolu ve polis karakoluna çok yakın oluşu hasebiyle defalarca polis ve jandarma tarafından basıldığı ve arandığı halde teksir makinası bulunamamıştır.

Gerçekten evi gezerken hissettiğimiz manevi havanın yanında insanı hayretler içinde bırakan labirent gibi bir yapı, iç içe odalar, gizli geçitler, dolaptan dolaba diğer odalara geçişler, karmakarışık merdivenlerden üst ve alt katlara çıkışlar-inişler.

Hakikaten teksir makinasını bulunduğu tavan arasından inerken biz bile yolumuzu kaybettik.

Dört katlı bina hiçbir yeri bozulmadan aslına uygun bir şekilde restore edilmiş. Alt katı müze, üst katları öğrenci evi olarak kullanılması düşünülmüş…

Bu evde yaşamış ve ömrünü hizmete adamış Ahmet Nazif Çelebi Kur’an-ı Kerim’e, Kur’an-ı Kerim ilimlerine ve imana hizmet aşkıyla yoğrulmuş ve ayette buyrulan “Kınayanların kınamasından korkmayan” ve umursamayan, Anadolu’nun bir yağız yiğidi olarak İnebolu’da doğmuş, yaşamış bir hizmet ve dava insanıdır. Ahmet Nazif Çelebi’nin en önemli özelliği, dine ve ilme hizmet eden tertemiz, içi merhamet, şefkat ve aynı zamanda izzet ve vakarla dolu olan yüreğinin olmasıdır.

17 yaşında iken 1908 yılında İnebolu çarşısında göz göze geldiği Bediüzzaman Said Nursi’ye olan kalbi duygularını ve hürmetini 1936 yılından itibaren 7 yıl ev hapsine maruz bırakıldığı Kastamonu’da defalarca ziyaret ederek göstermiştir. İnebolu’ya elle yazılmak üzere getirilen risaleleri evinin tavan arasındaki bölmede sabahlara kadar hızlı bir şekilde teksir makinası ile basılıp çoğaltılarak ciltlendikten sonra gizlice kasalar içinde gemilerle Anadolu’ya sevk edilmesinin yanı sıra Risale-i Nur hizmetlerinin Isparta’dan sonra en çok yapıldığı ikinci merkez olan İnebolu’daki hizmetlerin öncüsü olmuştur.

Ahmet Nazif Çelebi ve oğlu Selahaddin Çelebi’nin yanı sıra Gülcü Hüseyin Kuru, Salih Uğurtan, İbrahim Fakazlı, İbrahim Mırmır, Ziya Dilek ve ismini sayamadığımız kişilerin yaptığı hizmetin sadece İnebolu ile sınırlı kalmayarak teksir makinası ile çoğaltılan Nur Risalelerinin tüm Anadolu’ya ulaştırılması için gösterilen gayret ve çabadan ötürü Bediüzzaman Said Nursi tarafından “İnebolu Kahramanları” olarak risalelerde anlatılmıştır.

İman ve Kur’an hizmetini her şeyin önünde gören, gururla isimlerini zikrettiğimiz İnebolu Kahramanları Denizli ve Afyon hapishanelerinde Üstad’la birlikte olma şerefine nail olmuşlardır.

Önümüzdeki günlerde açılışı yapılacak olan ve İnebolu’ya değer katacağına inandığımız binada yıllarca hizmet etmiş nice Nur Talebelerinin yetişmesine öncü olmuş ve ahirete irtihal etmiş İnebolu Kahramanlarını rahmetle anıyoruz.  |  Bu haber 3360 defa okunmuştur.

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 

İNEBOLU  KATEGORİSİNDEN HABERLER

DÜĞÜNLERDE SİLAH ATILMASINI YASAKLADI

DÜĞÜNLERDE SİLAH ATILMASINI YASAKLADI İlçemize bağlı Çiçekyazı köyünün çiçeği burnunda muhtarı Ekrem Saygıoğlu'nun ilk icraatlarından biri de köydeki...

61 YAŞINDA ÜNİVERSİTE SINAVINA GİRDİLER

61 YAŞINDA ÜNİVERSİTE SINAVINA GİRDİLER Abanalı Mehmet Şenol (1958) ve Asiye Coşkun (1958) üniversiteye girişin basamağı olan 2019 Yükseköğretim Kurumları ...

İNEBOLU İÇİN ATAN KALP DURDU

İNEBOLU İÇİN ATAN KALP DURDU İnebolu sevdalısı, ilçemizin en önde gelen hayırseveri, ömrünü eğitime ve İnebolu'ya adamış, İnebolu Sağlık ve ...

İNEBOLU ÖZ EVLADIYLA BULUŞUYOR

İNEBOLU ÖZ  EVLADIYLA BULUŞUYOR Onu artık Türkiye tanıyor... Bu da bizi haliyle gururlandırıyor...

ÜNLÜ YÜZÜCÜ ALSARAN'IN İNEBOLU ANTRENMANI

ÜNLÜ YÜZÜCÜ ALSARAN'IN İNEBOLU ANTRENMANI İnebolu Belediyesi İstiklal Manş Yüzme Takımı'nın antrenörlüğünü yapan Kamil Resa Alsaran (58), Kuzey İrlanda i...

9 HAZİRAN RUHU YOK OLDU !

9 HAZİRAN RUHU YOK OLDU ! İnebolu halkı her yıl diğer il ve ilçelerden farklı iki bayram kutlamasına şahitlik eder. Bunlar 9 Haziran şeref ve...

KADER ORTAĞI 5 İLÇENİN SORUNLARINA ORTAK ÇÖZÜM ARANACAK

KADER ORTAĞI 5 İLÇENİN SORUNLARINA ORTAK ÇÖZÜM ARANACAK İnebolu'ya komşu ilçelerin kaymakam ve belediye başkanları, Kaymakam Abdullah Atakan Atasoy'un ev sahipliği...

YAMAÇ PARAŞÜTÇÜLERİ İNEBOLU'YU UÇURACAK

YAMAÇ PARAŞÜTÇÜLERİ İNEBOLU'YU UÇURACAK Samsun Uçuş Kulübü, 7-8-9 Haziran tarihleri arasında yamaç paraşütü etkinliği gerçekleştirmek ve adrenalin dolu bu ...

HARPUTLU İHSAN

HARPUTLU İHSAN Bakmayın Harputlu dediğime, çoğumuzdan daha İnebolu'lu...

Basın İlan Kurumu


ANKET

Siteyi Nasıl Buldunuz?
Tüm Anketler

Tüm videolar

  HIRSIZLIK ANI KAMERAYA TAKILDI
 

HIRSIZLIK ANI KAMERA

İzlenme:24660

   
  Mustafa Gökhan Gülşen ile röportaj
 

Mustafa Gökhan Gülşe

İzlenme:13914

   
  İnebolu Pazarı
 

İnebolu Pazarı

İzlenme:28984

   
  İnebolu Tanıtım
 

İnebolu Tanıtım

İzlenme:17718

   

HAVA DURUMU

Yazar Girişi| Mail | Reklam ver

inebolugündem İnebolu Gündem Gazetesi
Tüm hakları saklıdır. Yayınlanan içerikler izinsiz kullanılamaz.
- Altyapı: MyDesign