İnebolu Gündem Gazetesi
İNEBOLU KASTAMONU İLÇELER
HİZMETE ADANMIŞ BİR ÖMÜRTarih 01 Aralık 2017, 13:34 Editör: Editör

HİZMETE ADANMIŞ BİR ÖMÜR

İnebolu’da hükümet konağına çıkan yokuşun sağ tarafında yıllardır atıl vaziyette kaderine terk edilmiş bir görüntü veren yapının yaklaşık 1 yıldır restore edilme çabalarına uzaktan uzağa sadece seyrederek şahit olduk.

Geçtiğimiz Pazar günü birkaç arkadaşla bitme aşamasına gelinen ve son rötuşların yapıldığı bu tarihi yapıyı gezme fırsatı bulduk.

Öncelikle İnebolu’da uzun yıllar el değmemiş yıkılmaya yüz tutmuş tescilli yapıları restore ederek ilçemize kazandıran kişi ya da kurumlara halkımız teşekkür borçludur.

Bahse konu olan bina ise kendini hizmete adamış kişilerin öncü olması ve Antalya Büyükşehir Belediye’sinin yaklaşık 1.5 milyon TL harcayarak şu andaki konumuna getirilmiştir.

Bina merhum Ahmet Nazif Çelebi’nin evi olmasının yanı sıra Nur Risalelerinin teksir makinasıyla çoğaltılarak İman-Kur’an hizmetine mekan olma özelliğini taşımaktadır.

Ezanın Türkçe okunduğu 1940’lı yıllarda bu binanın konumu itibariyle hükümet konağı, jandarma karakolu ve polis karakoluna çok yakın oluşu hasebiyle defalarca polis ve jandarma tarafından basıldığı ve arandığı halde teksir makinası bulunamamıştır.

Gerçekten evi gezerken hissettiğimiz manevi havanın yanında insanı hayretler içinde bırakan labirent gibi bir yapı, iç içe odalar, gizli geçitler, dolaptan dolaba diğer odalara geçişler, karmakarışık merdivenlerden üst ve alt katlara çıkışlar-inişler.

Hakikaten teksir makinasını bulunduğu tavan arasından inerken biz bile yolumuzu kaybettik.

Dört katlı bina hiçbir yeri bozulmadan aslına uygun bir şekilde restore edilmiş. Alt katı müze, üst katları öğrenci evi olarak kullanılması düşünülmüş…

Bu evde yaşamış ve ömrünü hizmete adamış Ahmet Nazif Çelebi Kur’an-ı Kerim’e, Kur’an-ı Kerim ilimlerine ve imana hizmet aşkıyla yoğrulmuş ve ayette buyrulan “Kınayanların kınamasından korkmayan” ve umursamayan, Anadolu’nun bir yağız yiğidi olarak İnebolu’da doğmuş, yaşamış bir hizmet ve dava insanıdır. Ahmet Nazif Çelebi’nin en önemli özelliği, dine ve ilme hizmet eden tertemiz, içi merhamet, şefkat ve aynı zamanda izzet ve vakarla dolu olan yüreğinin olmasıdır.

17 yaşında iken 1908 yılında İnebolu çarşısında göz göze geldiği Bediüzzaman Said Nursi’ye olan kalbi duygularını ve hürmetini 1936 yılından itibaren 7 yıl ev hapsine maruz bırakıldığı Kastamonu’da defalarca ziyaret ederek göstermiştir. İnebolu’ya elle yazılmak üzere getirilen risaleleri evinin tavan arasındaki bölmede sabahlara kadar hızlı bir şekilde teksir makinası ile basılıp çoğaltılarak ciltlendikten sonra gizlice kasalar içinde gemilerle Anadolu’ya sevk edilmesinin yanı sıra Risale-i Nur hizmetlerinin Isparta’dan sonra en çok yapıldığı ikinci merkez olan İnebolu’daki hizmetlerin öncüsü olmuştur.

Ahmet Nazif Çelebi ve oğlu Selahaddin Çelebi’nin yanı sıra Gülcü Hüseyin Kuru, Salih Uğurtan, İbrahim Fakazlı, İbrahim Mırmır, Ziya Dilek ve ismini sayamadığımız kişilerin yaptığı hizmetin sadece İnebolu ile sınırlı kalmayarak teksir makinası ile çoğaltılan Nur Risalelerinin tüm Anadolu’ya ulaştırılması için gösterilen gayret ve çabadan ötürü Bediüzzaman Said Nursi tarafından “İnebolu Kahramanları” olarak risalelerde anlatılmıştır.

İman ve Kur’an hizmetini her şeyin önünde gören, gururla isimlerini zikrettiğimiz İnebolu Kahramanları Denizli ve Afyon hapishanelerinde Üstad’la birlikte olma şerefine nail olmuşlardır.

Önümüzdeki günlerde açılışı yapılacak olan ve İnebolu’ya değer katacağına inandığımız binada yıllarca hizmet etmiş nice Nur Talebelerinin yetişmesine öncü olmuş ve ahirete irtihal etmiş İnebolu Kahramanlarını rahmetle anıyoruz.  |  Bu haber 3912 defa okunmuştur.

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 

İNEBOLU  KATEGORİSİNDEN HABERLER

AKSAKAL SEYAHAT, OTOBÜS YENİLEDİ

AKSAKAL SEYAHAT, OTOBÜS YENİLEDİ İlçemize 1958 yılından bu yana hizmet veren Aksakal Seyahat, filosundaki otobüslerden birini daha yeniledi.

ANILARLA İNEBOLU HİZMETİNDE BİR ÇINAR-2

ANILARLA İNEBOLU HİZMETİNDE BİR ÇINAR-2 "45 yıllık dostluğumuzda, bir gün bile incinmediğim, güler yüzlü, tatlı dilli, doğru sözlüdür. Vakarlı, kibar, ağır...

İNEBOLU'YA 20 DOKTOR ATANDI

İNEBOLU'YA 20 DOKTOR ATANDI Sağlık Bakanlığı'nın 88. Dönem Zorunlu Devlet Hizmeti Yükümlülüğü kapsamında çekilen kura sonuçlarına göre İneb...

ANILARLA İNEBOLU HİZMETİNDE BİR ÇINAR-1

ANILARLA İNEBOLU HİZMETİNDE BİR ÇINAR-1 Unutmayacağız, unutturmayacağız dedik! İyi insanların, hayırseverlerin, topluma faydalı bireyler olup hizmet ede...

MİLLİ EĞİTİM CİVELEKOĞLU'NA EMANET

MİLLİ EĞİTİM CİVELEKOĞLU'NA EMANET İnebolu İbn-i Sina Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (Sağlık Meslek) Müdürü Hakan Civelekoğlu, İlçe Milli Eğitim Müd...

TIP FAKÜLTESİ ÖĞRENCİSİ İNTİHAR ETTİ

TIP FAKÜLTESİ ÖĞRENCİSİ İNTİHAR ETTİ Doğanyurt ilçesine bağlı Düzağaç köyünde tıp fakültesi öğrencisi genç intihar etti.

BİR İNEBOLU SEVDALISI; İSMAİL AZİZ KARAHAN

BİR İNEBOLU SEVDALISI; İSMAİL AZİZ  KARAHAN Hani memleketine çivi çakanlar vardır ya... Bunu da sessiz sedasız yaparlar. Desinler diye değil.

YENİ BAŞHEKİM OP. DR. ANIL ORHAN OLDU

YENİ BAŞHEKİM OP. DR. ANIL ORHAN OLDU İnebolu Devlet Hastanesi Başhekimliği görevine genel cerrahi uzmanı Op. Dr. Anıl Orhan atandı.

İNEBOLU'YA 20 DOKTOR ATANACAK

İNEBOLU'YA 20 DOKTOR ATANACAK Sağlık Bakanlığı, İnebolu Devlet Hastanesi'ne rekor sayıda doktor kadrosu açtı.

Basın İlan Kurumu


ANKET

Siteyi Nasıl Buldunuz?
Tüm Anketler

Tüm videolar

  HIRSIZLIK ANI KAMERAYA TAKILDI
 

HIRSIZLIK ANI KAMERA

İzlenme:25514

   
  Mustafa Gökhan Gülşen ile röportaj
 

Mustafa Gökhan Gülşe

İzlenme:14478

   
  İnebolu Pazarı
 

İnebolu Pazarı

İzlenme:30046

   
  İnebolu Tanıtım
 

İnebolu Tanıtım

İzlenme:18790

   

HAVA DURUMU

Yazar Girişi| Mail | Reklam ver

inebolugündem İnebolu Gündem Gazetesi
Tüm hakları saklıdır. Yayınlanan içerikler izinsiz kullanılamaz.
- Altyapı: MyDesign