İnebolu Gündem Gazetesi
İNEBOLU KASTAMONU İLÇELER
İNEBOLULU ÜÇ YILDIZ ŞEKERLEMETarih 22 Aralık 2017, 23:58 Editör: Editör

İNEBOLULU ÜÇ YILDIZ ŞEKERLEME

Dünyaca ünlü seyahat ve gurme sitesi eater.com İstanbul'a gidecekler için spesiyal lezzetlerden oluşan bir liste hazırladı.

Dünyadaki çeşitli kentlerden yemek ve mekan önerileri veren Eater'in İstanbul listesinde 38 adres spesiyalleriyle birlikte yer aldı.

Dönerciden pideciye, kahveciden balık restoranına kadar 38 adresin yer aldığı listedeki tek şekerci dükkanı ise İnebolulu hemşehrimiz Ferudun Dörtler'e ait Üç Yıldız Şekerleme oldu. Beyoğlu'ndaki Üç Yıldız Şekerleme internet sitesinde şu ifadelerle tanıtıldı: "Bu nostaljik şekerleme, şehrin en çok ziyaret edilen alanlarından birinde, Beyoğlu Balık Pazarı'nda. Akide şekeri(sert şekerleme), meyve jökeleri tepsileri, lokum çeşitleri ve tahin helvası ile dolu renkli kavanozlar , 1926 yılından bu yana cazip yerler. Gül yaprakları, ayva, çilek, incir, portakal ve Vişne, eski bakır kazanlardan satılıyor ve ağızda mastik Türk lokumu eriyor. Şeker kutuları ve eve getirmek için Türk lokumu toplayan keyifli bir dükkan."

ÜÇ YILDIZ ŞEKERLEME

Üç Yıldız Şekerleme'nin kurucusu olan Ahmet Fikri Dörtler, Kurtuluş Savaşından sonra İnebolu'dan İstanbul'a yerleşmiştir.

Ahmet Fikri Dörtler'in kendi kuşağından yakın akrabaları da şekerçilikle uğraşmışlardır.

A.F. Dörtler Kurtuluş savaşından sonra Üsküdar'da Alptekinler'in yanında işe başlar. Orada belli bir süre çalıştıktan sonra, kardeşi Mehmet Nizami ve bir arkadaşı ile 1926 yılında Üç Yıldız Şekerleme'yi kurar. Üç arkadaş oldukları için "Üç Yıldız" adını verirler.

Eskiden Beyoğlu'dan iki şekerci varmış; biri "Hacı Bekir" diğeri "Üçyıldız... Beyoğlu'lar bu iki tatlıcıya not vermişler, Hacıbekir "alüyala", Üç Yıldız "ala". . .

İlerleyen yıllarda Ahmet Fikri Dörtler'in eşi Aliye hanım'dan Fahri, Fikriye ve Feridun adında üç çocukları olur. Fahri ve Feridun gelecek yıllarda babalarından işi devralırlar. Fahri Dörtler'in erken ölümü ile işlerin sorumluluğu Feridun Dörtler'e kalır. Galatasaray Liseli ve eski bir Galatasaray futbolcusu olan Feridun Dörtler, formunu koruyarak aktif olarak işine devam etmektedir.

Üç Yıldız Şekerleme kurulduğu yıllardan itbaren, lokum, reçel, akide şekeri, beyaz tatlı, badem ezmesinin üretimini yapmaya devam etmektedir. Yerli yabancı müşterilerinin yanı sıra bazı beş yıldızlı oteller ve lokantalar Üç Yıldız'ın müşteri portföyünde bulunmaktadır.

Geleneksel tatlar için vazgeçilmez bir adres.


  |  Bu haber 6254 defa okunmuştur.

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 

İNEBOLU  KATEGORİSİNDEN HABERLER

COĞRAFİ İŞARETLİ ÜRÜNÜ OLMAYAN İNEBOLU !

COĞRAFİ İŞARETLİ ÜRÜNÜ OLMAYAN İNEBOLU ! Yöresel lezzetlerimize ve yerel tadlara güveniyor, bu ürünlerin ilçemize özgü metodlarla üretildiğini savunuyorsak,...

İNEBOLU VE KEÇİÖREN KARDEŞ BELEDİYE OLDU

İNEBOLU VE KEÇİÖREN KARDEŞ BELEDİYE OLDU İnebolu Belediyesi ile Ankara'nın Keçiören Belediyesi kardeş belediye oldu.

DAVUL TOZU İLE MİNARE GÖLGESİNİN ADRESİYDİ HÜSEYİN AVNİ

DAVUL TOZU İLE MİNARE GÖLGESİNİN ADRESİYDİ HÜSEYİN AVNİ Uzun boyu, iri yarı cüssesi, güleryüzü, tatlı dili O'nu tarif etmeye yeter aslında...

YAŞLILARIMIZI UNUTMAMALIYIZ

YAŞLILARIMIZI UNUTMAMALIYIZ Her insan diğerleriyle aynı yaşam döngülerinden geçer. Bebeklik, çocukluk, ergenlik, gençlik, yetişkinlik, yaşlılı...

KÖYLERİMİZDE GİDİŞAT İYİ DEĞİL

KÖYLERİMİZDE GİDİŞAT İYİ DEĞİL Geçtiğimiz günlerde bir sohbet ortamında hiçte iç açıcı olmayan bir istatistikle karşılaştım.

GAZETECİLER GÜNÜ

GAZETECİLER GÜNÜ 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü kutlu olsun..Çalışan Gazeteciler Günü, gazetecilik mesleğini icra edenleri onurlan...

YAĞMUR, YOLLARI VURDU

YAĞMUR, YOLLARI VURDU İnebolu ve çevresinde etkili olan şiddetli yağışlar nedeniyle heyelanlar meydana geldi, yollar zarar gördü.

HAYALLERİNİZİ ERTELEMEYİN !

HAYALLERİNİZİ ERTELEMEYİN ! Hayal kurmak güzeldir...

YENİ MÜFTÜMÜZ GÖREVE BAŞLADI

YENİ MÜFTÜMÜZ GÖREVE BAŞLADI Bir süredir vekaletle yürütülen İnebolu İlçe Müftülüğüne, Tunceli'nin Pülümür İlçe Müftüsü Telat Ergin atandı. ...

Basın İlan Kurumu


ANKET

Siteyi Nasıl Buldunuz?
Tüm Anketler

Tüm videolar

  HIRSIZLIK ANI KAMERAYA TAKILDI
 

HIRSIZLIK ANI KAMERA

İzlenme:26814

   
  Mustafa Gökhan Gülşen ile röportaj
 

Mustafa Gökhan Gülşe

İzlenme:15364

   
  İnebolu Pazarı
 

İnebolu Pazarı

İzlenme:31610

   
  İnebolu Tanıtım
 

İnebolu Tanıtım

İzlenme:19866

   

HAVA DURUMU

Yazar Girişi| Mail | Reklam ver

inebolugündem İnebolu Gündem Gazetesi
Tüm hakları saklıdır. Yayınlanan içerikler izinsiz kullanılamaz.
- Altyapı: MyDesign