İnebolu Gündem Gazetesi
İNEBOLU KASTAMONU İLÇELER
CAMİLERİMİZİN GİRİŞİNE KİTABE İSTİYORUZTarih 12 Ocak 2018, 14:46 Editör: Editör

CAMİLERİMİZİN GİRİŞİNE KİTABE İSTİYORUZ

CAMİLERİMİZİN GİRİŞİNE KİTABE İSTİYORUZ

2001 yılı kış aylarıydı…

Uzun kış geceleri, en azından haftada iki gece spor yapmak için iyi bir fırsattı...

Dönemin Kaymakamı, Cumhuriyet savcısı, Ağır ceza reisi, Askerlik şubesi başkanı, Sahil güvenlik komutanı ile birlikte spor salonunda basketbol oynuyor, akabinde bir pastanede oturup hem tatlı yiyor hem de hoş sohbet ediyorduk.

Ağırlıklı olarak ülke gündemi konuşuluyor, konu dönüp dolaşıp İnebolu’ya geliyordu.

Başsavcı beyin ilçemize tayin olarak gelmesi, evine yerleşip göreve başladığı ilk hafta sonunu kızını da yanına alarak İnebolu’yu gezip tanımaya çalışması ilgimi çekmiş, özellikle çarşı merkezindeki camilerimizi kızına tarihçesi ile anlatmak istese de camilerimizin hiç birinde tarihini anlatan kitabenin olmaması sonucu pek fazla bilgi sahibi olamadığı konusunda serzenişte bulunması aklımdan çıkmamıştı.

Gerçekten de çarşı merkezindeki Yahya Paşa Camii, Tevfikiye Camii ve Hamidiye Camii ile ilgili yapılış tarihleri dışında yazılı bir bilginin olmaması önemli bir eksiklikti.

İlçemizi tanımak, tarihi ile ilgili bilgi sahibi olmak öncelikle bizim, daha sonra ziyarete gelen misafirlerimizin en doğal hakkıydı.

Geçtiğimiz hafta Yeni İnebolu Gazetesi’nde okuduğum bir haberde Kastamonu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Felsefe ve Din Bilimlerinde yüksek lisans eğitimi gören Zafer Sazil isimli kardeşimizin İnebolu’daki dini ziyaret yerlerini konu olarak seçip topladığı verileri kitapçık haline getirerek üniversiteye teslim ettiğini öğrendik.

İki yıllık bir araştırma neticesinde yazılı kaynakların yetersizliğinden dolayı yılmadan, kaynak şahıslarla görüşüp objektif bir şekilde yorumlayan arkadaşımız türbe ziyaretlerini popüler kültürün bir parçası olarak görüp İnebolu adına önemli bir çalışmaya imza atmıştır.

Sonuçta kendisi için yüksek lisans çalışması yapmış olsa da İnebolu’da daha önce hiçbir çalışma yapılmamış bir konunun kayıt altına alınarak gelecek nesillere aktarılması konusunda İnebolu’ya önemli bir hizmette bulunmuştur.

İnanıyorum ki bu kardeşimiz çarşı merkezindeki camilerimizin tarihçesini araştırıp, yapılış tarihinin, yaptıranın biyografisinin, varsa projesini çizen ve yapan mimarının adı ile birlikte elde edilecek ayrıntılı her bilginin yazılı olduğu bir kitabe yapılmasına da vesile olabilir.

Geçtiğimiz yıl İnebolu Kaymakamlığı ve İnebolu Ticaret Odası’nın organize ettiği turizm konulu konferansta da konuşmacı olarak katkıda bulunan Zafer Sazil’in bu işleri severek yaptığını düşünüyor ve hayırlı bir hizmet olarak görüp bu işi de başaracağına yürekten inanıyorum.

Çarşı merkezindeki tarihi camilerimizden Vakıflar İl Müdürlüğü sorumlu olsa da İnebolu Müftülüğünün de kaynak bilgi konusunda destek vereceğini düşünüyorum.

Yapılacak çalışmanın turizm alanında İnebolu’ya büyük katkı sağlayacağını temenni ediyor, şimdiden destek  verecek herkese teşekkür ediyorum.  |  Bu haber 3784 defa okunmuştur.

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 

İNEBOLU  KATEGORİSİNDEN HABERLER

AKSAKAL SEYAHAT, OTOBÜS YENİLEDİ

AKSAKAL SEYAHAT, OTOBÜS YENİLEDİ İlçemize 1958 yılından bu yana hizmet veren Aksakal Seyahat, filosundaki otobüslerden birini daha yeniledi.

ANILARLA İNEBOLU HİZMETİNDE BİR ÇINAR-2

ANILARLA İNEBOLU HİZMETİNDE BİR ÇINAR-2 "45 yıllık dostluğumuzda, bir gün bile incinmediğim, güler yüzlü, tatlı dilli, doğru sözlüdür. Vakarlı, kibar, ağır...

İNEBOLU'YA 20 DOKTOR ATANDI

İNEBOLU'YA 20 DOKTOR ATANDI Sağlık Bakanlığı'nın 88. Dönem Zorunlu Devlet Hizmeti Yükümlülüğü kapsamında çekilen kura sonuçlarına göre İneb...

ANILARLA İNEBOLU HİZMETİNDE BİR ÇINAR-1

ANILARLA İNEBOLU HİZMETİNDE BİR ÇINAR-1 Unutmayacağız, unutturmayacağız dedik! İyi insanların, hayırseverlerin, topluma faydalı bireyler olup hizmet ede...

MİLLİ EĞİTİM CİVELEKOĞLU'NA EMANET

MİLLİ EĞİTİM CİVELEKOĞLU'NA EMANET İnebolu İbn-i Sina Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (Sağlık Meslek) Müdürü Hakan Civelekoğlu, İlçe Milli Eğitim Müd...

TIP FAKÜLTESİ ÖĞRENCİSİ İNTİHAR ETTİ

TIP FAKÜLTESİ ÖĞRENCİSİ İNTİHAR ETTİ Doğanyurt ilçesine bağlı Düzağaç köyünde tıp fakültesi öğrencisi genç intihar etti.

BİR İNEBOLU SEVDALISI; İSMAİL AZİZ KARAHAN

BİR İNEBOLU SEVDALISI; İSMAİL AZİZ  KARAHAN Hani memleketine çivi çakanlar vardır ya... Bunu da sessiz sedasız yaparlar. Desinler diye değil.

YENİ BAŞHEKİM OP. DR. ANIL ORHAN OLDU

YENİ BAŞHEKİM OP. DR. ANIL ORHAN OLDU İnebolu Devlet Hastanesi Başhekimliği görevine genel cerrahi uzmanı Op. Dr. Anıl Orhan atandı.

İNEBOLU'YA 20 DOKTOR ATANACAK

İNEBOLU'YA 20 DOKTOR ATANACAK Sağlık Bakanlığı, İnebolu Devlet Hastanesi'ne rekor sayıda doktor kadrosu açtı.

Basın İlan Kurumu


ANKET

Siteyi Nasıl Buldunuz?
Tüm Anketler

Tüm videolar

  HIRSIZLIK ANI KAMERAYA TAKILDI
 

HIRSIZLIK ANI KAMERA

İzlenme:25514

   
  Mustafa Gökhan Gülşen ile röportaj
 

Mustafa Gökhan Gülşe

İzlenme:14478

   
  İnebolu Pazarı
 

İnebolu Pazarı

İzlenme:30046

   
  İnebolu Tanıtım
 

İnebolu Tanıtım

İzlenme:18790

   

HAVA DURUMU

Yazar Girişi| Mail | Reklam ver

inebolugündem İnebolu Gündem Gazetesi
Tüm hakları saklıdır. Yayınlanan içerikler izinsiz kullanılamaz.
- Altyapı: MyDesign