İnebolu Gündem Gazetesi
İNEBOLU KASTAMONU İLÇELER
CAMİLERİMİZİN GİRİŞİNE KİTABE İSTİYORUZTarih 12 Ocak 2018, 14:46 Editör: Editör

CAMİLERİMİZİN GİRİŞİNE KİTABE İSTİYORUZ

CAMİLERİMİZİN GİRİŞİNE KİTABE İSTİYORUZ

2001 yılı kış aylarıydı…

Uzun kış geceleri, en azından haftada iki gece spor yapmak için iyi bir fırsattı...

Dönemin Kaymakamı, Cumhuriyet savcısı, Ağır ceza reisi, Askerlik şubesi başkanı, Sahil güvenlik komutanı ile birlikte spor salonunda basketbol oynuyor, akabinde bir pastanede oturup hem tatlı yiyor hem de hoş sohbet ediyorduk.

Ağırlıklı olarak ülke gündemi konuşuluyor, konu dönüp dolaşıp İnebolu’ya geliyordu.

Başsavcı beyin ilçemize tayin olarak gelmesi, evine yerleşip göreve başladığı ilk hafta sonunu kızını da yanına alarak İnebolu’yu gezip tanımaya çalışması ilgimi çekmiş, özellikle çarşı merkezindeki camilerimizi kızına tarihçesi ile anlatmak istese de camilerimizin hiç birinde tarihini anlatan kitabenin olmaması sonucu pek fazla bilgi sahibi olamadığı konusunda serzenişte bulunması aklımdan çıkmamıştı.

Gerçekten de çarşı merkezindeki Yahya Paşa Camii, Tevfikiye Camii ve Hamidiye Camii ile ilgili yapılış tarihleri dışında yazılı bir bilginin olmaması önemli bir eksiklikti.

İlçemizi tanımak, tarihi ile ilgili bilgi sahibi olmak öncelikle bizim, daha sonra ziyarete gelen misafirlerimizin en doğal hakkıydı.

Geçtiğimiz hafta Yeni İnebolu Gazetesi’nde okuduğum bir haberde Kastamonu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Felsefe ve Din Bilimlerinde yüksek lisans eğitimi gören Zafer Sazil isimli kardeşimizin İnebolu’daki dini ziyaret yerlerini konu olarak seçip topladığı verileri kitapçık haline getirerek üniversiteye teslim ettiğini öğrendik.

İki yıllık bir araştırma neticesinde yazılı kaynakların yetersizliğinden dolayı yılmadan, kaynak şahıslarla görüşüp objektif bir şekilde yorumlayan arkadaşımız türbe ziyaretlerini popüler kültürün bir parçası olarak görüp İnebolu adına önemli bir çalışmaya imza atmıştır.

Sonuçta kendisi için yüksek lisans çalışması yapmış olsa da İnebolu’da daha önce hiçbir çalışma yapılmamış bir konunun kayıt altına alınarak gelecek nesillere aktarılması konusunda İnebolu’ya önemli bir hizmette bulunmuştur.

İnanıyorum ki bu kardeşimiz çarşı merkezindeki camilerimizin tarihçesini araştırıp, yapılış tarihinin, yaptıranın biyografisinin, varsa projesini çizen ve yapan mimarının adı ile birlikte elde edilecek ayrıntılı her bilginin yazılı olduğu bir kitabe yapılmasına da vesile olabilir.

Geçtiğimiz yıl İnebolu Kaymakamlığı ve İnebolu Ticaret Odası’nın organize ettiği turizm konulu konferansta da konuşmacı olarak katkıda bulunan Zafer Sazil’in bu işleri severek yaptığını düşünüyor ve hayırlı bir hizmet olarak görüp bu işi de başaracağına yürekten inanıyorum.

Çarşı merkezindeki tarihi camilerimizden Vakıflar İl Müdürlüğü sorumlu olsa da İnebolu Müftülüğünün de kaynak bilgi konusunda destek vereceğini düşünüyorum.

Yapılacak çalışmanın turizm alanında İnebolu’ya büyük katkı sağlayacağını temenni ediyor, şimdiden destek  verecek herkese teşekkür ediyorum.  |  Bu haber 3470 defa okunmuştur.

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 

İNEBOLU  KATEGORİSİNDEN HABERLER

"CHP OLARAK CEZAEVLERİNİN YAPILMASINA KARŞIYIZ"

Zarbana Çayı'nın kirlenmesiyle ilgili incelemelerde bulunmak üzere İnebolu'ya gelen CHP Genel Başkan Yardım...

ZARBANA ÇAYI MECLİS'E TAŞINIYOR

ZARBANA ÇAYI MECLİS'E TAŞINIYOR CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, kirlilik sorunu yaşanan ilçemiz Zarbana Ç...

YOK MU İNEBOLU'NUN COĞRAFİ İŞARETLİ ÜRÜNÜ ?

YOK MU İNEBOLU'NUN COĞRAFİ İŞARETLİ ÜRÜNÜ ? Bana göre İnebolu'da üretilen her ürünü işaretlemeli...

BAŞKAN ÖZAY'DAN PLAJ HAMLESİ

BAŞKAN ÖZAY'DAN PLAJ HAMLESİ Belediye Başkanı Mustafa Huner Özay, İnebolu'nun en önemli ihtiyaçlarından olan plaj sorununu çözüme kavuşturma...

AVUSTRALYA NERE, İNEBOLU NERE!

AVUSTRALYA NERE, İNEBOLU NERE! “Sen yeter ki bir şey yap. Ama iyi yap. Yaptığın şeyin meraklısı dünyanın öbür ucundan da olsa gelir&...

DİYALİZDE 20. YIL PASTASI

DİYALİZDE 20. YIL PASTASI İnebolu Devlet Hastanesi personellerinden Ayhan Aksakal, diyaliz tedavisinde 20. yılını doldurması dolayısıyla past...

İNEBOLU YERLEŞİM PLANI BİLBORDLARDA OLMALI !

İNEBOLU YERLEŞİM PLANI BİLBORDLARDA OLMALI  ! Zaman zaman herkes şehir dışına çıkıyor. Kah geziyor, kah alışveriş ediyor...

CEZAEVİ GİTTİ, AĞIR CEZAYA SAHİP ÇIKALIM !

CEZAEVİ GİTTİ, AĞIR CEZAYA SAHİP ÇIKALIM ! Geçtiğimiz hafta fısıltıyla geçti. Kahvede, berberde,sokakta hemen her yerde konuşulan konu buydu,

İNEBOLU'YA AÇIK CEZAEVİ ÖNERİSİ

İNEBOLU'YA AÇIK CEZAEVİ ÖNERİSİ Adalet Bakanlığı kapatma kararı verdiği İnebolu Cezaevi'nin yaklaşık 13 dönümlük arsası üzerinde inceleme yapma...

Basın İlan Kurumu


ANKET

Siteyi Nasıl Buldunuz?
Tüm Anketler

Tüm videolar

  HIRSIZLIK ANI KAMERAYA TAKILDI
 

HIRSIZLIK ANI KAMERA

İzlenme:24972

   
  Mustafa Gökhan Gülşen ile röportaj
 

Mustafa Gökhan Gülşe

İzlenme:14132

   
  İnebolu Pazarı
 

İnebolu Pazarı

İzlenme:29380

   
  İnebolu Tanıtım
 

İnebolu Tanıtım

İzlenme:18068

   

HAVA DURUMU

Yazar Girişi| Mail | Reklam ver

inebolugündem İnebolu Gündem Gazetesi
Tüm hakları saklıdır. Yayınlanan içerikler izinsiz kullanılamaz.
- Altyapı: MyDesign