İnebolu Gündem Gazetesi
İNEBOLU KASTAMONU İLÇELER
BALIKÇILARIMIZ VE BARINAKLARIMIZTarih 19 Ocak 2018, 16:47 Editör: Editör

BALIKÇILARIMIZ VE BARINAKLARIMIZ

Kastamonu 170 km’lik sahiliyle Karadeniz’in en uzun kıyı şeridine sahip.

Pek çoğumuzun görmediği, bilmediği, duymadığı doğal koylarımız var.

Balık popülasyonu azalsa da, Karadeniz cömert yüzünü gösteriyor; nimetlerini sofralarımıza kadar ulaştırıyor.

Balıkçılarımız da her sene sabırsızlıkla bekledikleri 1 Eylül gelince “Vira Bismillah” diyerek denize açılıp rızkını kazanmak için denizde balığın peşine düşüyor.

Geçtiğimiz günlerde Özlüce’den 3 balıkçının iş yerimde dile getirdiği sorunları dinledikten sonra görmezden ve duymazdan gelmeyip, belki bir okuyan çıkar da balıkçıların sorunlarına çare olur ümidiyle yazmaya karar verdim.

Evet balıkçıların ortak fikri, balıkçı barınaklarının hizmetten yoksun olmasıydı.

İlyasbey, Doğanyurt ve Özlüce balıkçı barınaklarının sert poyrazlarla kabaran denizin sürükleyip getirdiği kumlarla ağzına kadar dolduğu ve balıkçı teknelerinin giriş çıkışına izin vermeyecek konuma geldiği konuşuluyordu.

İlişi, Abana balıkçı barınakları yine aynı sorunla boğuşuyordu.

Onarım çalışmaları devam eden Evrenye balıkçı barınağında ise neyse ki bu sıkıntılar yaşanmıyordu. Çünkü hamsi sezonunda bu balıkçı barınağımız ilçemizin ekonomisine de önemli katkı sağlıyordu.

Balıkçılar doğal olarak Evrenye balıkçı barınağı gibi diğer barınakların da sorunlarının giderilmesini ve rahatça kullanılabilir olmasını bekliyorlar.

Zayıf geçen balık sezonunun moral bozukluğu ve psikolojisi ile bir de barınak sorunuyla mücadele etmek zorunda kalan balıkçılar seslerini duyurmak istiyorlar.

Bu arada İnebolu’da kayıtlı beş-altı yüz balıkçının da geleceğini etkileyecek yeni balıkçı barınağı için iyi bir haber beklediklerini ifade ediyorlar.

Balıkçı barınaklarının, bakımı-onarımı her ne kadar bulundukları bölgede faaliyet gösteren balıkçı kooperatiflerinin sorumluluğunda olsa da kooperatiflerin büyük çoğunluğu bu yükün altından kalkamıyor.

Balıkçı barınaklarındaki tarama işleri, DLH tarafından tarak gemisi ile yapılıyor. DLH tarak gemisinin yanında dökü gemisi ve personelini de gönderiyor. Ancak bu gemilerin yakıt ihtiyacı genelde yerel imkanlarla karşılanıyor.

Denizden geçimini sağlayan balıkçılarımız, Sayın Vali’mizin talimatlarıyla, Özel İdare bütçesinden barınakların taranması için ödenek sağlanması yönünde yardım talep ediyorlar.  |  Bu haber 2558 defa okunmuştur.

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 

İNEBOLU  KATEGORİSİNDEN HABERLER

HER 19 MAYIS'TA...

HER 19 MAYIS'TA... Bir ses duyuyorum Samsun yakınlarından: “Egemenlik milletindir!” diye haykıran.

İNEBOLU DENİZİNİ GÖRMEK İSTİYOR

İNEBOLU DENİZİNİ GÖRMEK İSTİYOR Geçtiğimiz günlerde sohbet ederken bir öğretmen arkadaştan duyduklarım küçük çaplı şaşkınlıkla birlikte İnebolu ad...

MİLLİ MÜCADELEDE DENİZDEN GELEN YARDIMLAR

MİLLİ MÜCADELEDE DENİZDEN GELEN YARDIMLAR Fırtınalı bir yolculuktan sonra, 19 Mayıs’ta sağ salim Samsun’a ulaşan Mustafa Kemal Paşa oradan Havza’ya geçer ve ...

İFTAR SOFRALARIMIZ İSRAF SOFRASI OLMASIN

İFTAR SOFRALARIMIZ İSRAF SOFRASI OLMASIN Allah'ımıza binlerce şükürler olsun ki, Onbir ayın sultanı Mübarek Ramazan-ı Şerif'e, rahmet-mağfiret ve gü...

AZİM, SABIR, GAYRET, EMEK TEK GAYE EKMEK YEMEK...

AZİM, SABIR, GAYRET, EMEK  TEK GAYE EKMEK YEMEK... O benim büyük çocuğum gibi... 27 Nisan 1990 yılında doğdu. Geçtiğimiz cumartesi günü doğum günüydü.

HOŞGELDİN ON BİR AYIN SULTANI

HOŞGELDİN ON BİR AYIN SULTANI On bir ayın sultanı Kula Tanrı armağanı

DOĞANYURT SAHİL TAHKİMATI İÇİN SONDAJ

DOĞANYURT SAHİL TAHKİMATI İÇİN SONDAJ Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca Doğanyurt ilçesinde yaptırılacak sahil tahkimatı projesi için denizde sondaj çalı...

BELEDİYE MECLİSİ İLK TOPLANTISINI YAPTI

BELEDİYE MECLİSİ İLK TOPLANTISINI YAPTI İnebolu Belediyesi'nde ilk meclis toplantısı 21 Nisan Pazar günü Belediye Başkanı Mustafa Huner Özay başkanlığı...

HER ŞEY "İNEBOLU'DA FARKINDALIK YARATMAK" İÇİN...

HER ŞEY Bugün İnebolu Türk Ocağı ulusal düzeyde bir panele ev sahipliği yapıyor.

Basın İlan Kurumu


ANKET

Siteyi Nasıl Buldunuz?
Tüm Anketler

Tüm videolar

  HIRSIZLIK ANI KAMERAYA TAKILDI
 

HIRSIZLIK ANI KAMERA

İzlenme:24396

   
  Mustafa Gökhan Gülşen ile röportaj
 

Mustafa Gökhan Gülşe

İzlenme:13736

   
  İnebolu Pazarı
 

İnebolu Pazarı

İzlenme:28670

   
  İnebolu Tanıtım
 

İnebolu Tanıtım

İzlenme:17470

   

HAVA DURUMU

Yazar Girişi| Mail | Reklam ver

inebolugündem İnebolu Gündem Gazetesi
Tüm hakları saklıdır. Yayınlanan içerikler izinsiz kullanılamaz.
- Altyapı: MyDesign