İnebolu Gündem Gazetesi
İNEBOLU KASTAMONU İLÇELER
ZEYTİN DALI’NA İNEBOLU’DAN TAM DESTEKTarih 26 Ocak 2018, 14:53 Editör: Editör

ZEYTİN DALI’NA İNEBOLU’DAN TAM DESTEK

Milli mücadele yıllarıydı…

Ülkemizin işgal edilip paylaşılmaya çalışıldığı o kara günlerde çoluk-çocuk, genç-yaşlı, kadın-erkek binlerce İnebolulu bu kötü gidişe dur demek ve bağımsız Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni inşa etmek için canla başla mücadele etmişti…

Savaşın demir ve kanla yürütüldüğü gerçeğini Kahraman İnebolu halkı çok iyi biliyordu…

Kurtuluş Savaşı’nın demiri, yani cephanesi deniz yoluyla İnebolu’ya vatanını ve milletini seven bölge halkının üstün gayretleriyle İnönü, Sakarya ve Dumlupınar cephelerine ulaştırılıyordu.

Kayıtlara göre sadece 233 deniz subayının ve 5 ton üzeri yük taşıyan 28 geminin bulunduğu gerçeğinin yanı sıra yüzlerce yiğit İnebolu denizcisinin ve kahraman İnebolu halkının hesaba katılmadığı ortadaydı.

Kazım Karabekir Paşanın 15. Kolordusunun doğudaki zaferi sonrası mevcut savaş malzemeleri batı cephelerine taşınmak üzere Doğu Karadeniz limanlarından deniz yoluyla İnebolu’ya getiriliyordu.

İnebolu’nun İstiklal Madalyası ile ödüllendirilen kahraman kayıkçıları irili ufaklı denk kayıkları ile sadece Kurtuluş Savaşı’nın cephanelerini değil, aynı zamanda bağımsızlık, hürriyet ve ulusal onur ateşini de taşımışlardı.

İnebolulu kayıkçılar 3 yıl boyunca iskele olmadığından dolayı alargadaki gemilerden aldıkları cephane sandıklarını sahile tahliye işini fırtınalı havalarda bile dev dalgalara göğüs gererek başarmış ve Ankara hükümeti tarafından kendilerine verilmesi kararlaştırılan parayı kabul etmemişlerdi.

Onlar sayesinde Atatürk “Gözüm Sakarya’da, Dumlupınar’da, kulağım İNEBOLU’da” diyebilmiş ve İnebolu’nun o yıllardaki önemini tüm dünyaya haykırmıştı.

Türk İstiklaline demir ve kan taşıyan ana arter İnebolu’ydu.

Deniz yolu ile cephane sevkiyatının yanı sıra işgal altındaki İstanbul’dan İnebolu’ya kaçabilen yüzlerce gönüllü Kuvayı Milliyeci de “İstiklal Yolu” olarak bilinen İnebolu-Kastamonu-Çankırı üzerinden Ankara’ya ulaşıyordu.

Evet o günlerde ülkemizi bölmeye ve parçalamaya niyet etmiş dış güçler amacına ulaşamamış büyük zayiatlar vererek ülkemizi terk etmek zorunda kalmışlardı.

Birlik ve beraberliğin minimum seviyeye indiği, iç karışıklıkların baş gösterdiği, halkımızın birbirine düştüğü her dönemde fırsat kollayan düşmanların boş durmayıp ülkemiz üzerinde çeşitli senaryoları yazıp oynadığını görmekteyiz.

Yıllardır terörü başımıza bela edip, güçlü Türkiye hedefine zarar vermek isteyen emperyalist güçlerin amaçlarına ulaşmak için her türlü adiliği yaptıklarına şahit olmaktayız.

Geçtiğimiz günlerde ülkemiz Suriye’nin kuzeybatısında “hudutlarımızda ve bölgede güvenlik ve istikrarı sağlamak maksadıyla Afrin bölgesinde çeşitli isimlerle anılan terör örgütlerinin etkisiz hale getirilmesi ve dost-kardeş bölge halkının gördüğü baskı ve zulümden kurtarılması için ZEYTİN DALI harekatı” başlatmıştır.

Türk silahlı kuvvetlerinde görev alan ve bu harekata katılan tüm Mehmetçikler hepimizin kardeşi ve canıdır.

Kurtuluş savaşında kahramanlıklarıyla tarihe geçen ecdadın torunları olarak bizler İnebolu’dan Zeytin Dalı harekatına tam destek olduğumuzu ilan ediyoruz.

Dualarımızla Türk silahlı kuvvetlerinin yanında olduğumuzun bilinmesini ve bir asır önce gösterilen yiğitlik ve fedakarlık ruhunu kaybetmeden aynı şekilde taşıdığımızı haykırıyoruz.  |  Bu haber 6010 defa okunmuştur.

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 

İNEBOLU  KATEGORİSİNDEN HABERLER

KOCASINI BIÇAKLADI

KOCASINI BIÇAKLADI İlçemize bağlı Toklukaya köyünde 3 çocuk annesi kadın, kendisini sürekli dövdüğü iddia edilen kocasını bıçakladı.

TÜRK OCAĞI İSTİKLAL YOLU MÜZESİ İÇİN İMZALAR ATILDI

TÜRK OCAĞI İSTİKLAL YOLU MÜZESİ İÇİN İMZALAR ATILDI Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) tarafından daha önce ilan edilen 2019 Yılı Turizm Altyapısının Geliştirilmesi...

HATIPBAĞI KENTSEL DÖNÜŞÜM İÇİN İDEAL...

HATIPBAĞI KENTSEL DÖNÜŞÜM İÇİN İDEAL... Fikir üretmek bedava... Olur ya da olmaz, Karşılık bulur ya da bulmaz !

KAYMAKAM ATASOY 3 İLÇEYİ BİRDEN YÖNETİYOR

KAYMAKAM ATASOY 3 İLÇEYİ BİRDEN YÖNETİYOR İnebolu Kaymakamı A. Atakan Atasoy, Küre ve Doğanyurt ilçelerine de vekaleten görevlendirildi.

ERDEM REİS BOLUSPOR'A TRANSFER OLDU

ERDEM REİS BOLUSPOR'A TRANSFER OLDU İnebolu Gençlik ve Spor Kulübü'nün yetiştirdiği futbolculardan, 2018-2019 sezonunu Karabükspor'da kaptan ol...

VEHBİ KOÇ İNEBOLU'DA

VEHBİ KOÇ İNEBOLU'DA Ankara Keçiören Çoraklık’taki bir bağ evinde 1901 yılında doğar.

İNEBOLU'NUN GASTRONOMİDEKİ YERİ

İNEBOLU'NUN GASTRONOMİDEKİ YERİ Son yıllarda Kastamonu mutfağı çeşitli fuarlarda tanıtılmaya çalışılıyor.

ÜZERİMİZE ÖLÜ TOPRAĞIMI SERPİLDİ ?

ÜZERİMİZE ÖLÜ TOPRAĞIMI SERPİLDİ ? Son günlerde gündemi meşgul eden bir konu var...

FEN LİSESİ GİRİŞİMİ

FEN LİSESİ GİRİŞİMİ Belediye Başkanı Mustafa Huner Özay ve AK Parti İlçe Başkanı Mehmet Ali Kömürcü Ankara'da bir dizi temas ve ziy...

Basın İlan Kurumu


ANKET

Siteyi Nasıl Buldunuz?
Tüm Anketler

Tüm videolar

  HIRSIZLIK ANI KAMERAYA TAKILDI
 

HIRSIZLIK ANI KAMERA

İzlenme:25252

   
  Mustafa Gökhan Gülşen ile röportaj
 

Mustafa Gökhan Gülşe

İzlenme:14316

   
  İnebolu Pazarı
 

İnebolu Pazarı

İzlenme:29698

   
  İnebolu Tanıtım
 

İnebolu Tanıtım

İzlenme:18466

   

HAVA DURUMU

Yazar Girişi| Mail | Reklam ver

inebolugündem İnebolu Gündem Gazetesi
Tüm hakları saklıdır. Yayınlanan içerikler izinsiz kullanılamaz.
- Altyapı: MyDesign