İnebolu Gündem Gazetesi
İNEBOLU KASTAMONU İLÇELER
ZEYTİN DALI’NA İNEBOLU’DAN TAM DESTEKTarih 26 Ocak 2018, 14:53 Editör: Editör

ZEYTİN DALI’NA İNEBOLU’DAN TAM DESTEK

Milli mücadele yıllarıydı…

Ülkemizin işgal edilip paylaşılmaya çalışıldığı o kara günlerde çoluk-çocuk, genç-yaşlı, kadın-erkek binlerce İnebolulu bu kötü gidişe dur demek ve bağımsız Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni inşa etmek için canla başla mücadele etmişti…

Savaşın demir ve kanla yürütüldüğü gerçeğini Kahraman İnebolu halkı çok iyi biliyordu…

Kurtuluş Savaşı’nın demiri, yani cephanesi deniz yoluyla İnebolu’ya vatanını ve milletini seven bölge halkının üstün gayretleriyle İnönü, Sakarya ve Dumlupınar cephelerine ulaştırılıyordu.

Kayıtlara göre sadece 233 deniz subayının ve 5 ton üzeri yük taşıyan 28 geminin bulunduğu gerçeğinin yanı sıra yüzlerce yiğit İnebolu denizcisinin ve kahraman İnebolu halkının hesaba katılmadığı ortadaydı.

Kazım Karabekir Paşanın 15. Kolordusunun doğudaki zaferi sonrası mevcut savaş malzemeleri batı cephelerine taşınmak üzere Doğu Karadeniz limanlarından deniz yoluyla İnebolu’ya getiriliyordu.

İnebolu’nun İstiklal Madalyası ile ödüllendirilen kahraman kayıkçıları irili ufaklı denk kayıkları ile sadece Kurtuluş Savaşı’nın cephanelerini değil, aynı zamanda bağımsızlık, hürriyet ve ulusal onur ateşini de taşımışlardı.

İnebolulu kayıkçılar 3 yıl boyunca iskele olmadığından dolayı alargadaki gemilerden aldıkları cephane sandıklarını sahile tahliye işini fırtınalı havalarda bile dev dalgalara göğüs gererek başarmış ve Ankara hükümeti tarafından kendilerine verilmesi kararlaştırılan parayı kabul etmemişlerdi.

Onlar sayesinde Atatürk “Gözüm Sakarya’da, Dumlupınar’da, kulağım İNEBOLU’da” diyebilmiş ve İnebolu’nun o yıllardaki önemini tüm dünyaya haykırmıştı.

Türk İstiklaline demir ve kan taşıyan ana arter İnebolu’ydu.

Deniz yolu ile cephane sevkiyatının yanı sıra işgal altındaki İstanbul’dan İnebolu’ya kaçabilen yüzlerce gönüllü Kuvayı Milliyeci de “İstiklal Yolu” olarak bilinen İnebolu-Kastamonu-Çankırı üzerinden Ankara’ya ulaşıyordu.

Evet o günlerde ülkemizi bölmeye ve parçalamaya niyet etmiş dış güçler amacına ulaşamamış büyük zayiatlar vererek ülkemizi terk etmek zorunda kalmışlardı.

Birlik ve beraberliğin minimum seviyeye indiği, iç karışıklıkların baş gösterdiği, halkımızın birbirine düştüğü her dönemde fırsat kollayan düşmanların boş durmayıp ülkemiz üzerinde çeşitli senaryoları yazıp oynadığını görmekteyiz.

Yıllardır terörü başımıza bela edip, güçlü Türkiye hedefine zarar vermek isteyen emperyalist güçlerin amaçlarına ulaşmak için her türlü adiliği yaptıklarına şahit olmaktayız.

Geçtiğimiz günlerde ülkemiz Suriye’nin kuzeybatısında “hudutlarımızda ve bölgede güvenlik ve istikrarı sağlamak maksadıyla Afrin bölgesinde çeşitli isimlerle anılan terör örgütlerinin etkisiz hale getirilmesi ve dost-kardeş bölge halkının gördüğü baskı ve zulümden kurtarılması için ZEYTİN DALI harekatı” başlatmıştır.

Türk silahlı kuvvetlerinde görev alan ve bu harekata katılan tüm Mehmetçikler hepimizin kardeşi ve canıdır.

Kurtuluş savaşında kahramanlıklarıyla tarihe geçen ecdadın torunları olarak bizler İnebolu’dan Zeytin Dalı harekatına tam destek olduğumuzu ilan ediyoruz.

Dualarımızla Türk silahlı kuvvetlerinin yanında olduğumuzun bilinmesini ve bir asır önce gösterilen yiğitlik ve fedakarlık ruhunu kaybetmeden aynı şekilde taşıdığımızı haykırıyoruz.  |  Bu haber 5718 defa okunmuştur.

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 

İNEBOLU  KATEGORİSİNDEN HABERLER

DÜĞÜNLERDE SİLAH ATILMASINI YASAKLADI

DÜĞÜNLERDE SİLAH ATILMASINI YASAKLADI İlçemize bağlı Çiçekyazı köyünün çiçeği burnunda muhtarı Ekrem Saygıoğlu'nun ilk icraatlarından biri de köydeki...

61 YAŞINDA ÜNİVERSİTE SINAVINA GİRDİLER

61 YAŞINDA ÜNİVERSİTE SINAVINA GİRDİLER Abanalı Mehmet Şenol (1958) ve Asiye Coşkun (1958) üniversiteye girişin basamağı olan 2019 Yükseköğretim Kurumları ...

İNEBOLU İÇİN ATAN KALP DURDU

İNEBOLU İÇİN ATAN KALP DURDU İnebolu sevdalısı, ilçemizin en önde gelen hayırseveri, ömrünü eğitime ve İnebolu'ya adamış, İnebolu Sağlık ve ...

İNEBOLU ÖZ EVLADIYLA BULUŞUYOR

İNEBOLU ÖZ  EVLADIYLA BULUŞUYOR Onu artık Türkiye tanıyor... Bu da bizi haliyle gururlandırıyor...

ÜNLÜ YÜZÜCÜ ALSARAN'IN İNEBOLU ANTRENMANI

ÜNLÜ YÜZÜCÜ ALSARAN'IN İNEBOLU ANTRENMANI İnebolu Belediyesi İstiklal Manş Yüzme Takımı'nın antrenörlüğünü yapan Kamil Resa Alsaran (58), Kuzey İrlanda i...

9 HAZİRAN RUHU YOK OLDU !

9 HAZİRAN RUHU YOK OLDU ! İnebolu halkı her yıl diğer il ve ilçelerden farklı iki bayram kutlamasına şahitlik eder. Bunlar 9 Haziran şeref ve...

KADER ORTAĞI 5 İLÇENİN SORUNLARINA ORTAK ÇÖZÜM ARANACAK

KADER ORTAĞI 5 İLÇENİN SORUNLARINA ORTAK ÇÖZÜM ARANACAK İnebolu'ya komşu ilçelerin kaymakam ve belediye başkanları, Kaymakam Abdullah Atakan Atasoy'un ev sahipliği...

YAMAÇ PARAŞÜTÇÜLERİ İNEBOLU'YU UÇURACAK

YAMAÇ PARAŞÜTÇÜLERİ İNEBOLU'YU UÇURACAK Samsun Uçuş Kulübü, 7-8-9 Haziran tarihleri arasında yamaç paraşütü etkinliği gerçekleştirmek ve adrenalin dolu bu ...

HARPUTLU İHSAN

HARPUTLU İHSAN Bakmayın Harputlu dediğime, çoğumuzdan daha İnebolu'lu...

Basın İlan Kurumu


ANKET

Siteyi Nasıl Buldunuz?
Tüm Anketler

Tüm videolar

  HIRSIZLIK ANI KAMERAYA TAKILDI
 

HIRSIZLIK ANI KAMERA

İzlenme:24632

   
  Mustafa Gökhan Gülşen ile röportaj
 

Mustafa Gökhan Gülşe

İzlenme:13892

   
  İnebolu Pazarı
 

İnebolu Pazarı

İzlenme:28944

   
  İnebolu Tanıtım
 

İnebolu Tanıtım

İzlenme:17698

   

HAVA DURUMU

Yazar Girişi| Mail | Reklam ver

inebolugündem İnebolu Gündem Gazetesi
Tüm hakları saklıdır. Yayınlanan içerikler izinsiz kullanılamaz.
- Altyapı: MyDesign