İnebolu Gündem Gazetesi
İNEBOLU KASTAMONU İLÇELER
LİMANDA SONA YAKLAŞILDITarih 29 Ocak 2018, 23:29 Editör: Editör

LİMANDA SONA YAKLAŞILDI

AK Parti Kastamonu Milletvekili Murat Demir, Danıştay engeline takılan İnebolu Limanı'nın özelleştirilme sürecinin tamamlanmak üzere olduğunu açıkladı.

Gazetemize açıklamalarda bulunan Milletvekili Demir, İnebolu Limanı'nın da aralarında bulunduğu özelleştirme ihalesinde Danıştay'ın yürütmeyi durdurma kararı vermesine neden olan İstanbul Eyüp'teki arsa ile Hopa Termik Santrali'nin sözleşmeden çıkarıldığını söyledi.

Limanın yakın takipçisi olan Milletvekili Demir, "Tekrar ihaleye çıkılması süreci en az 1 yıl daha uzatacaktı. Sürecin uzaması da limanın büyütülmesini geciktirecek. Bir yıl daha zaman kaybedemeyiz.  Danıştay'daki davaya konu olan İstanbul'daki arsayı ve Hopa Termik Santrali kapsamdan çıkartılarak yeniden bir sözleşme hazırlandı" dedi.

İnebolu Limanı'nın işletme hakkının 49 yıllığına Eti Bakır'a devrini içeren sözleşmenin Maliye Bakanı Naci Ağbal tarafından imzalandığını ifade eden Milletvekili Demir, "Maliye Bakanımız Naci Ağbal sözleşmeyi imzaladı. Sözleşme son olarak Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Ahmet Arslan'a sunuldu. Sayın Bakanımızın imzalamasının ardından özelleştirme işlemi inşallah önümüzdeki günlerde tamamlanmış olacak" diye konuştu.

Milletvekili Demir, planlanandan daha büyük bir projenin hayata geçirilmesi için çalışmalara hızla başlanacağını ve limanımıza 40 bin tonluk gemilerin yanaşabileceğini sözlerine ekledi.

İHALENİN GEÇMİŞİ

İnebolu Limanı'nın 49 yıl süreyle işletme hakkının verilmesi, atıl durumdaki Hopa Termik Santrali'nin bulunduğu taşınmazlar ve varlıkların, Mardin Mazıdağı'ndaki 460 bin 530 ve 488 bin 713 metrekare taşınmazların, İstanbul Ortaköy'de 1/3 oranındaki hissenin (947 metrekare), İstanbul Göktürk'teki 6 bin 22 metrekare taşınmazın satış yöntemiyle bir bütün halinde özelleştirilmesi için 30 Kasım 2015 tarihinde ihale gerçekleştirildi.

Özelleştirme Yüksek Kurulu (ÖYK), İnebolu Limanı'nın işletme hakkının devri ile diğer taşınmazların satışını onayladı. ÖYK'nın kararı 19 Mart 2016 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanarak özelleştirme ihalesi kesinleşti.

Ancak, ihalenin hemen ardından 15 Aralık 2015 tarihinde ihalenin iptali için Danıştay 13. Dairesi'nde dava açıldı. Z.G. adlı kişi tarafından Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığı aleyhine açılan davayı inceleyen mahkeme 2 Mart 2017 tarihinde verdiği ara kararında yürütmeyi durdurdu.  |  Bu haber 5480 defa okunmuştur.

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 

İNEBOLU  KATEGORİSİNDEN HABERLER

İNEBOLU'DAN UZAK GEÇEN YILLAR

İNEBOLU'DAN UZAK GEÇEN YILLAR Sene 1982...

O ESKİ RAMAZANLAR!

O ESKİ RAMAZANLAR! Bundan yaklaşık üç ay önce herhangi bir genç, genelde büyüklerimizin her Ramazan’da söylediği gibi &#...

YENİ NORMAL

YENİ NORMAL COVİD-19 ile mücadelemizi sürdürürken yaşanan yeni gelişmeler ve pik noktasını gördükten sonra salgın grafiğinin aş...

30 YIL ÖNCE ADINI İLK KEZ DUYDUĞU ELEKTROMANYETİK FREN'DE ŞİMDİ DÜNYA MARKASI

30 YIL ÖNCE ADINI İLK KEZ DUYDUĞU ELEKTROMANYETİK FREN'DE ŞİMDİ DÜNYA MARKASI İnebolu'da 3 kuşak önce başlayan tornacılıktan elektromanyetik fren imalatına uzanan başarı hikayesinin mimarla...

AKADEMİK ANLAMDA KASTAMONU ORTALAMASININ ÜSTÜNDEYİZ

AKADEMİK ANLAMDA KASTAMONU ORTALAMASININ ÜSTÜNDEYİZ İnebolu İlçe Milli Eğitim Müdürü Telat Aktaş ve Milli Eğitim Şube Müdürü Refika Hıdır, İnebolu Belediyesi'nin i...

ÖMER URGANCI

ÖMER URGANCI Uzun zamandır yazmak istiyordum Ömer abi'yi, bugüne nasipmiş...

BEYAZ MELEKLERİN GÜNÜ

BEYAZ MELEKLERİN GÜNÜ Bu hafta sağlığımızın beyaz önlüklü meleklerinin haftası.

YA SEÇİMLE, YA SEÇİMLE

YA SEÇİMLE, YA SEÇİMLE Dünyanın dört bir tarafında salgınla mücadelede en zıt kesimler bir araya gelmiş, birlik ve beraberlik mesajları ve...

İNEBOLU ADI GEÇSİN YETER !

İNEBOLU ADI GEÇSİN YETER ! Herhalde bu düşünce sadece bize özgü olsa gerek...

Basın İlan Kurumu


ANKET

Siteyi Nasıl Buldunuz?
Tüm Anketler

Tüm videolar

  HIRSIZLIK ANI KAMERAYA TAKILDI
 

HIRSIZLIK ANI KAMERA

İzlenme:33658

   
  Mustafa Gökhan Gülşen ile röportaj
 

Mustafa Gökhan Gülşe

İzlenme:21958

   
  İnebolu Pazarı
 

İnebolu Pazarı

İzlenme:38642

   
  İnebolu Tanıtım
 

İnebolu Tanıtım

İzlenme:26538

   

HAVA DURUMU

Yazar Girişi| Mail | Reklam ver

inebolugündem İnebolu Gündem Gazetesi
Tüm hakları saklıdır. Yayınlanan içerikler izinsiz kullanılamaz.
- Altyapı: MyDesign