İnebolu Gündem Gazetesi
İNEBOLU KASTAMONU İLÇELER
LİMANDA SONA YAKLAŞILDITarih 29 Ocak 2018, 23:29 Editör: Editör

LİMANDA SONA YAKLAŞILDI

AK Parti Kastamonu Milletvekili Murat Demir, Danıştay engeline takılan İnebolu Limanı'nın özelleştirilme sürecinin tamamlanmak üzere olduğunu açıkladı.

Gazetemize açıklamalarda bulunan Milletvekili Demir, İnebolu Limanı'nın da aralarında bulunduğu özelleştirme ihalesinde Danıştay'ın yürütmeyi durdurma kararı vermesine neden olan İstanbul Eyüp'teki arsa ile Hopa Termik Santrali'nin sözleşmeden çıkarıldığını söyledi.

Limanın yakın takipçisi olan Milletvekili Demir, "Tekrar ihaleye çıkılması süreci en az 1 yıl daha uzatacaktı. Sürecin uzaması da limanın büyütülmesini geciktirecek. Bir yıl daha zaman kaybedemeyiz.  Danıştay'daki davaya konu olan İstanbul'daki arsayı ve Hopa Termik Santrali kapsamdan çıkartılarak yeniden bir sözleşme hazırlandı" dedi.

İnebolu Limanı'nın işletme hakkının 49 yıllığına Eti Bakır'a devrini içeren sözleşmenin Maliye Bakanı Naci Ağbal tarafından imzalandığını ifade eden Milletvekili Demir, "Maliye Bakanımız Naci Ağbal sözleşmeyi imzaladı. Sözleşme son olarak Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Ahmet Arslan'a sunuldu. Sayın Bakanımızın imzalamasının ardından özelleştirme işlemi inşallah önümüzdeki günlerde tamamlanmış olacak" diye konuştu.

Milletvekili Demir, planlanandan daha büyük bir projenin hayata geçirilmesi için çalışmalara hızla başlanacağını ve limanımıza 40 bin tonluk gemilerin yanaşabileceğini sözlerine ekledi.

İHALENİN GEÇMİŞİ

İnebolu Limanı'nın 49 yıl süreyle işletme hakkının verilmesi, atıl durumdaki Hopa Termik Santrali'nin bulunduğu taşınmazlar ve varlıkların, Mardin Mazıdağı'ndaki 460 bin 530 ve 488 bin 713 metrekare taşınmazların, İstanbul Ortaköy'de 1/3 oranındaki hissenin (947 metrekare), İstanbul Göktürk'teki 6 bin 22 metrekare taşınmazın satış yöntemiyle bir bütün halinde özelleştirilmesi için 30 Kasım 2015 tarihinde ihale gerçekleştirildi.

Özelleştirme Yüksek Kurulu (ÖYK), İnebolu Limanı'nın işletme hakkının devri ile diğer taşınmazların satışını onayladı. ÖYK'nın kararı 19 Mart 2016 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanarak özelleştirme ihalesi kesinleşti.

Ancak, ihalenin hemen ardından 15 Aralık 2015 tarihinde ihalenin iptali için Danıştay 13. Dairesi'nde dava açıldı. Z.G. adlı kişi tarafından Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığı aleyhine açılan davayı inceleyen mahkeme 2 Mart 2017 tarihinde verdiği ara kararında yürütmeyi durdurdu.  |  Bu haber 4084 defa okunmuştur.

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 

İNEBOLU  KATEGORİSİNDEN HABERLER

HER 19 MAYIS'TA...

HER 19 MAYIS'TA... Bir ses duyuyorum Samsun yakınlarından: “Egemenlik milletindir!” diye haykıran.

İNEBOLU DENİZİNİ GÖRMEK İSTİYOR

İNEBOLU DENİZİNİ GÖRMEK İSTİYOR Geçtiğimiz günlerde sohbet ederken bir öğretmen arkadaştan duyduklarım küçük çaplı şaşkınlıkla birlikte İnebolu ad...

MİLLİ MÜCADELEDE DENİZDEN GELEN YARDIMLAR

MİLLİ MÜCADELEDE DENİZDEN GELEN YARDIMLAR Fırtınalı bir yolculuktan sonra, 19 Mayıs’ta sağ salim Samsun’a ulaşan Mustafa Kemal Paşa oradan Havza’ya geçer ve ...

İFTAR SOFRALARIMIZ İSRAF SOFRASI OLMASIN

İFTAR SOFRALARIMIZ İSRAF SOFRASI OLMASIN Allah'ımıza binlerce şükürler olsun ki, Onbir ayın sultanı Mübarek Ramazan-ı Şerif'e, rahmet-mağfiret ve gü...

AZİM, SABIR, GAYRET, EMEK TEK GAYE EKMEK YEMEK...

AZİM, SABIR, GAYRET, EMEK  TEK GAYE EKMEK YEMEK... O benim büyük çocuğum gibi... 27 Nisan 1990 yılında doğdu. Geçtiğimiz cumartesi günü doğum günüydü.

HOŞGELDİN ON BİR AYIN SULTANI

HOŞGELDİN ON BİR AYIN SULTANI On bir ayın sultanı Kula Tanrı armağanı

DOĞANYURT SAHİL TAHKİMATI İÇİN SONDAJ

DOĞANYURT SAHİL TAHKİMATI İÇİN SONDAJ Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca Doğanyurt ilçesinde yaptırılacak sahil tahkimatı projesi için denizde sondaj çalı...

BELEDİYE MECLİSİ İLK TOPLANTISINI YAPTI

BELEDİYE MECLİSİ İLK TOPLANTISINI YAPTI İnebolu Belediyesi'nde ilk meclis toplantısı 21 Nisan Pazar günü Belediye Başkanı Mustafa Huner Özay başkanlığı...

HER ŞEY "İNEBOLU'DA FARKINDALIK YARATMAK" İÇİN...

HER ŞEY Bugün İnebolu Türk Ocağı ulusal düzeyde bir panele ev sahipliği yapıyor.

Basın İlan Kurumu


ANKET

Siteyi Nasıl Buldunuz?
Tüm Anketler

Tüm videolar

  HIRSIZLIK ANI KAMERAYA TAKILDI
 

HIRSIZLIK ANI KAMERA

İzlenme:24398

   
  Mustafa Gökhan Gülşen ile röportaj
 

Mustafa Gökhan Gülşe

İzlenme:13736

   
  İnebolu Pazarı
 

İnebolu Pazarı

İzlenme:28674

   
  İnebolu Tanıtım
 

İnebolu Tanıtım

İzlenme:17470

   

HAVA DURUMU

Yazar Girişi| Mail | Reklam ver

inebolugündem İnebolu Gündem Gazetesi
Tüm hakları saklıdır. Yayınlanan içerikler izinsiz kullanılamaz.
- Altyapı: MyDesign