İnebolu Gündem Gazetesi
İNEBOLU KASTAMONU İLÇELER
LİMANDA SONA YAKLAŞILDITarih 29 Ocak 2018, 23:29 Editör: Editör

LİMANDA SONA YAKLAŞILDI

AK Parti Kastamonu Milletvekili Murat Demir, Danıştay engeline takılan İnebolu Limanı'nın özelleştirilme sürecinin tamamlanmak üzere olduğunu açıkladı.

Gazetemize açıklamalarda bulunan Milletvekili Demir, İnebolu Limanı'nın da aralarında bulunduğu özelleştirme ihalesinde Danıştay'ın yürütmeyi durdurma kararı vermesine neden olan İstanbul Eyüp'teki arsa ile Hopa Termik Santrali'nin sözleşmeden çıkarıldığını söyledi.

Limanın yakın takipçisi olan Milletvekili Demir, "Tekrar ihaleye çıkılması süreci en az 1 yıl daha uzatacaktı. Sürecin uzaması da limanın büyütülmesini geciktirecek. Bir yıl daha zaman kaybedemeyiz.  Danıştay'daki davaya konu olan İstanbul'daki arsayı ve Hopa Termik Santrali kapsamdan çıkartılarak yeniden bir sözleşme hazırlandı" dedi.

İnebolu Limanı'nın işletme hakkının 49 yıllığına Eti Bakır'a devrini içeren sözleşmenin Maliye Bakanı Naci Ağbal tarafından imzalandığını ifade eden Milletvekili Demir, "Maliye Bakanımız Naci Ağbal sözleşmeyi imzaladı. Sözleşme son olarak Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Ahmet Arslan'a sunuldu. Sayın Bakanımızın imzalamasının ardından özelleştirme işlemi inşallah önümüzdeki günlerde tamamlanmış olacak" diye konuştu.

Milletvekili Demir, planlanandan daha büyük bir projenin hayata geçirilmesi için çalışmalara hızla başlanacağını ve limanımıza 40 bin tonluk gemilerin yanaşabileceğini sözlerine ekledi.

İHALENİN GEÇMİŞİ

İnebolu Limanı'nın 49 yıl süreyle işletme hakkının verilmesi, atıl durumdaki Hopa Termik Santrali'nin bulunduğu taşınmazlar ve varlıkların, Mardin Mazıdağı'ndaki 460 bin 530 ve 488 bin 713 metrekare taşınmazların, İstanbul Ortaköy'de 1/3 oranındaki hissenin (947 metrekare), İstanbul Göktürk'teki 6 bin 22 metrekare taşınmazın satış yöntemiyle bir bütün halinde özelleştirilmesi için 30 Kasım 2015 tarihinde ihale gerçekleştirildi.

Özelleştirme Yüksek Kurulu (ÖYK), İnebolu Limanı'nın işletme hakkının devri ile diğer taşınmazların satışını onayladı. ÖYK'nın kararı 19 Mart 2016 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanarak özelleştirme ihalesi kesinleşti.

Ancak, ihalenin hemen ardından 15 Aralık 2015 tarihinde ihalenin iptali için Danıştay 13. Dairesi'nde dava açıldı. Z.G. adlı kişi tarafından Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığı aleyhine açılan davayı inceleyen mahkeme 2 Mart 2017 tarihinde verdiği ara kararında yürütmeyi durdurdu.  |  Bu haber 4534 defa okunmuştur.

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 

İNEBOLU  KATEGORİSİNDEN HABERLER

GÖKTEN ZENBİLLE İNMEYEN HİZMETLER!

GÖKTEN ZENBİLLE İNMEYEN HİZMETLER! Yıl 1989... İnebolu 9 Haziran Şeref ve Kahramanlık günü kutlamalarına hazırlanıyor. O yıl ki törenlerin bir ö...

AKSAKAL SEYAHAT, OTOBÜS YENİLEDİ

AKSAKAL SEYAHAT, OTOBÜS YENİLEDİ İlçemize 1958 yılından bu yana hizmet veren Aksakal Seyahat, filosundaki otobüslerden birini daha yeniledi.

ANILARLA İNEBOLU HİZMETİNDE BİR ÇINAR-2

ANILARLA İNEBOLU HİZMETİNDE BİR ÇINAR-2 "45 yıllık dostluğumuzda, bir gün bile incinmediğim, güler yüzlü, tatlı dilli, doğru sözlüdür. Vakarlı, kibar, ağır...

İNEBOLU'YA 20 DOKTOR ATANDI

İNEBOLU'YA 20 DOKTOR ATANDI Sağlık Bakanlığı'nın 88. Dönem Zorunlu Devlet Hizmeti Yükümlülüğü kapsamında çekilen kura sonuçlarına göre İneb...

ANILARLA İNEBOLU HİZMETİNDE BİR ÇINAR-1

ANILARLA İNEBOLU HİZMETİNDE BİR ÇINAR-1 Unutmayacağız, unutturmayacağız dedik! İyi insanların, hayırseverlerin, topluma faydalı bireyler olup hizmet ede...

MİLLİ EĞİTİM CİVELEKOĞLU'NA EMANET

MİLLİ EĞİTİM CİVELEKOĞLU'NA EMANET İnebolu İbn-i Sina Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (Sağlık Meslek) Müdürü Hakan Civelekoğlu, İlçe Milli Eğitim Müd...

TIP FAKÜLTESİ ÖĞRENCİSİ İNTİHAR ETTİ

TIP FAKÜLTESİ ÖĞRENCİSİ İNTİHAR ETTİ Doğanyurt ilçesine bağlı Düzağaç köyünde tıp fakültesi öğrencisi genç intihar etti.

BİR İNEBOLU SEVDALISI; İSMAİL AZİZ KARAHAN

BİR İNEBOLU SEVDALISI; İSMAİL AZİZ  KARAHAN Hani memleketine çivi çakanlar vardır ya... Bunu da sessiz sedasız yaparlar. Desinler diye değil.

YENİ BAŞHEKİM OP. DR. ANIL ORHAN OLDU

YENİ BAŞHEKİM OP. DR. ANIL ORHAN OLDU İnebolu Devlet Hastanesi Başhekimliği görevine genel cerrahi uzmanı Op. Dr. Anıl Orhan atandı.

Basın İlan Kurumu


ANKET

Siteyi Nasıl Buldunuz?
Tüm Anketler

Tüm videolar

  HIRSIZLIK ANI KAMERAYA TAKILDI
 

HIRSIZLIK ANI KAMERA

İzlenme:25520

   
  Mustafa Gökhan Gülşen ile röportaj
 

Mustafa Gökhan Gülşe

İzlenme:14482

   
  İnebolu Pazarı
 

İnebolu Pazarı

İzlenme:30050

   
  İnebolu Tanıtım
 

İnebolu Tanıtım

İzlenme:18796

   

HAVA DURUMU

Yazar Girişi| Mail | Reklam ver

inebolugündem İnebolu Gündem Gazetesi
Tüm hakları saklıdır. Yayınlanan içerikler izinsiz kullanılamaz.
- Altyapı: MyDesign