İnebolu Gündem Gazetesi
İNEBOLU KASTAMONU İLÇELER
İNEBOLU CAMİLERİ-3Tarih 11 Haziran 2018, 09:52 Editör: Editör

İNEBOLU CAMİLERİ-3

                                             BOYRAN CAMİİ

Karakocaoğullarından Aziz efendi İnebolu’nun önemli tüccarlarındandır. Boyran'a bir cami yaptırmaya karar verir. Boyran'dan Avara'ya çıkılan yolun ağzındaki bölge mahallenin toplanma merkezidir. Rusya'dan gaz yağı getiren gemilerin yükleri Abdurrahman Paşa zamanında yapılan Gazhanede depolanır.(Yerine düğün salonu yapıldı.) Hemen önünde İnebolu’nun ilk nizami futbol sahası vardır. Boyran mahallesinin bayramı da burada olurdu. 3.cü bayram günü gençler toplanır dönme dolap, canbaz, ata binmek, çeşitli spor dallarında yarışmak gibi etkinlikler yapılırdı. Tam da buraya deniz kenarına  cami temeli atılır. 1956 yılında önce oğlu Mehmet Karakocaoğlu vefat eder. Evlat acısına dayanamayan Aziz Karakocaoğlu da 6 ay sonra vefat eder. Geriye kalan oğul Celasin Karakocaoğlu 1958 yılında camiyi tamamlar ve ibadete açılır.

Boyran Camii İnebolu’daki kubbeli ilk camidir. Binanın tamamını saran kubbesi oldukça geniştir. Kubbenin betonu dökülürken akşam yaklaşmış iş bitmemiş, işçiler yorulduklarından isyan etmiş ve işi yarına bırakmak istemişler. Ama betonun yarım bırakılması mümkün değil sabaha donacak. İki saat için tekrar bir günlük yevmiye verilir ve işi tamamlamışlar. Ayrıca kubbe ile duvarların birleştiği dört köşeye özel küp yerleştirilmiş ve camide sesin yankılanıp çoğalması hedeflenmiştir. Küplerin ağzında bir delik bırakılmış  bakıldığında delik görünür halde idi. Yaklaşık on sene önce muhtemelen süsleme esnasında kapatılmış böylece önemli bir detay bilmeyenler tarafından yok edilmiştir. Rahmetli babam, "Bilmemek ayıp değil öğrenmemek ayıp" derdi.

                                    HACI YASEMİN CAMİ

Hastane üstünde ben çocukken saka kuşu tutulan tarlalar yerleşime açılıp apartmanlar çoğalıp nüfus artınca bu mahalleye de cami yapma ihtiyacı hasıl olduğundan, İbrahim Fakazlı’nın damadının annesi Kemaliye’li Hacı Yasemin Hanım hayır yapmak istediğini söylemiş. Arsa satın alındı. Oğulları Sultanahmet'te önce otelcilik sonra köftecilik yapan bu aile tüm masraflarını kendileri karşılayarak  camiyi yaptılar. Tavanı düz olup tüm duvarları çini kaplıdır. Cami üç katlı olup en altta şadırvan ve Kur'an odası, orta katta imam evi ve gasilhane, önündeki yol ile aynı hizadaki son katında da namaz kılınan esas mekan bulunmaktadır. 1991yılında ibadete açılmıştır.

Bir anı: Cami yapım esnasında lakabı beş olan bir inşaat işçisi inşaat bitimine kadar bekçilik yapmıştır. İşi kabul etme aşamasında tereddüt eden işçiye: "Bu hayır işidir. Belki olmayan çocuğun olur sen bu işi kabul et" demişler. Bu işçi şu anda emekli ve dört çocuğu var..

                                                    ŞERAFETTİN IŞIK CAMİ

                Avaradan Fakazlı Mehmet efendinin damadı, İstanbul’da oturan Şerafettin Işık hayır yapmak ister. Devir rahmetli Turgut Özal’ın zamanıdır. Türki cumhuriyetlerden birinde cami yapmak düşüncesindedir. İnebolu’da Hatıpbağında Turgut Özal’ın başlattığı toplu konut hamlesi ile çoğalan evler ve nüfus burada da bir cami ihtiyacı oluşturmuştur. Camiyi İnebolu’ya yapması söylenir. İnebolu Belediye Başkanı Rahmetli Fikret İşeri’dir. İnebolu girişinde soğuk hava deposu önünde iki yolun birleştiği köşedeki belediye arazisi tahsis edilir. Plan proje yapılır. Arsa çok büyük olmamasına rağmen kubbeli bir cami de buraya yapılır. Para istanbul’dan gelir. İşlerin takibini iki hayırsever üstlenir. Ahmet Fakazlı ve Ali Göncüoğlu. Dışarıdan bağış kabul edilmez. Şerafettin Işık camiyi tek başına yaptırır. 1994 sonu yılbaşında  İstanbul’dan gelen misafirlerin katılımı ve İnebolu Müftüsü Sinan Cihan’ın dualarıyla ibadete açılır.

                                                     MÜFTÜ AHMET HAMDİ CAMİ

                2000  yılından sonra şube yanına yapılan toplu konutlar bu mahalleyi de genişletmiş ve cami ihtiyacı dillendirilmeye başlamıştı. Bir zamanlar Almanya’da çalışıp yurda dönüş yapan Akif Şivetoğlu cami yapmak ister. Şubenin hemen karşısında yolun alt tarafında bir arsa bulunur. Akif efendi ilk hamleyi yapar. Arsa sahibine bir daire verir arsanın tapusunun yarısını alır. 2004 sonrası Belediye Meclisinden çıkan karar ile imar izni alınır. Hatta Belediye Meclis üyelerinin tamamı aralarında para toplayarak ruhsat harcını yatırırlar. Vatandaşlarında katkısıyla cami tamamlanır. 2007 yılında ibadete açılır. İnebolu Müftülüğü tarafından Müftü Ahmet Hamdi Efendi adı verilir.

                Ahmet Hamdi Efendi İstiklal Harbi zamanında 1920'li yıllarda İnebolu müftüsüdür. Kuvayı Milliye'ye destek verir. Ankara hükümetini destekler. Camilerde vaazlar verir. Katkı sağlar. Unutulmaması için ismi camiye verilmiştir.

Yerel Tarih Araştırmacısı

Diş Hekimi

Mustafa Sıtkı FAKAZLI  |  Bu haber 3486 defa okunmuştur.

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 

İNEBOLU  KATEGORİSİNDEN HABERLER

AKSAKAL SEYAHAT, OTOBÜS YENİLEDİ

AKSAKAL SEYAHAT, OTOBÜS YENİLEDİ İlçemize 1958 yılından bu yana hizmet veren Aksakal Seyahat, filosundaki otobüslerden birini daha yeniledi.

ANILARLA İNEBOLU HİZMETİNDE BİR ÇINAR-2

ANILARLA İNEBOLU HİZMETİNDE BİR ÇINAR-2 "45 yıllık dostluğumuzda, bir gün bile incinmediğim, güler yüzlü, tatlı dilli, doğru sözlüdür. Vakarlı, kibar, ağır...

İNEBOLU'YA 20 DOKTOR ATANDI

İNEBOLU'YA 20 DOKTOR ATANDI Sağlık Bakanlığı'nın 88. Dönem Zorunlu Devlet Hizmeti Yükümlülüğü kapsamında çekilen kura sonuçlarına göre İneb...

ANILARLA İNEBOLU HİZMETİNDE BİR ÇINAR-1

ANILARLA İNEBOLU HİZMETİNDE BİR ÇINAR-1 Unutmayacağız, unutturmayacağız dedik! İyi insanların, hayırseverlerin, topluma faydalı bireyler olup hizmet ede...

MİLLİ EĞİTİM CİVELEKOĞLU'NA EMANET

MİLLİ EĞİTİM CİVELEKOĞLU'NA EMANET İnebolu İbn-i Sina Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (Sağlık Meslek) Müdürü Hakan Civelekoğlu, İlçe Milli Eğitim Müd...

TIP FAKÜLTESİ ÖĞRENCİSİ İNTİHAR ETTİ

TIP FAKÜLTESİ ÖĞRENCİSİ İNTİHAR ETTİ Doğanyurt ilçesine bağlı Düzağaç köyünde tıp fakültesi öğrencisi genç intihar etti.

BİR İNEBOLU SEVDALISI; İSMAİL AZİZ KARAHAN

BİR İNEBOLU SEVDALISI; İSMAİL AZİZ  KARAHAN Hani memleketine çivi çakanlar vardır ya... Bunu da sessiz sedasız yaparlar. Desinler diye değil.

YENİ BAŞHEKİM OP. DR. ANIL ORHAN OLDU

YENİ BAŞHEKİM OP. DR. ANIL ORHAN OLDU İnebolu Devlet Hastanesi Başhekimliği görevine genel cerrahi uzmanı Op. Dr. Anıl Orhan atandı.

İNEBOLU'YA 20 DOKTOR ATANACAK

İNEBOLU'YA 20 DOKTOR ATANACAK Sağlık Bakanlığı, İnebolu Devlet Hastanesi'ne rekor sayıda doktor kadrosu açtı.

Basın İlan Kurumu


ANKET

Siteyi Nasıl Buldunuz?
Tüm Anketler

Tüm videolar

  HIRSIZLIK ANI KAMERAYA TAKILDI
 

HIRSIZLIK ANI KAMERA

İzlenme:25514

   
  Mustafa Gökhan Gülşen ile röportaj
 

Mustafa Gökhan Gülşe

İzlenme:14478

   
  İnebolu Pazarı
 

İnebolu Pazarı

İzlenme:30046

   
  İnebolu Tanıtım
 

İnebolu Tanıtım

İzlenme:18790

   

HAVA DURUMU

Yazar Girişi| Mail | Reklam ver

inebolugündem İnebolu Gündem Gazetesi
Tüm hakları saklıdır. Yayınlanan içerikler izinsiz kullanılamaz.
- Altyapı: MyDesign