İnebolu Gündem Gazetesi
İNEBOLU KASTAMONU İLÇELER
HAYDİ ÇOCUKLAR SPOR SALONUNA, BASKETBOL ÖĞRENMEYE...Tarih 24 Mayıs 2019, 18:09 Editör: Editör

HAYDİ ÇOCUKLAR SPOR SALONUNA, BASKETBOL ÖĞRENMEYE...

"Ağaç yaşken eğilir" atasözünü her daim kulağına küpe yapan biz büyükler çocuklarının mutluluğu ve aynı zamanda geleceklerine yön verecek her türlü sosyal etkinlikten istifade etmelerini sağlamak için çabalıyor, gayret gösteriyoruz. 

Tabii ki ilçemizde mevcut imkanları kullanarak bu amaca ulaşıyor, pek çok imkansızlıklarla karşı karşıya olduğumuzun da bilinmesini istiyoruz. 

Mesela kapalı bir yüzme havuzunun olmayışı çocuklarımızın küçük yaştan itibaren yüzme öğrenebilme fırsatını yok ediyor. Bunun için denizden istifade edileceği düşünülüp, her türlü şartın oluşması halinde bu amaca ulaşılsa da, bunun çok kısıtlı bir imkan olduğu görülmekte. Bu arada İnebolu'nun hakkının gaspedildiği yüzme havuzu konusunun unutulmaması için bir kez daha hatırlatmakta fayda görüyorum.  Günümüzde yapımı devam eden adliye sarayının yeri adalet bakanlığına geçmeden önce gençlik ve spor bakanlığına aitti. Bu yere yarı olimpik yüzme havuzu yapılması planlanmış, projesi ve ödeneği çıkmış, ihale aşaması bekleniyordu. İnebolu kapalı bir yüzme havuzuna kavuşacaktı. Ne yazık ki planlandığı gibi olmadı ve sihirli bir el İnebolu'ya yapılacak bu hizmeti kendi seçim bölgesi Karabük'e kaydırdı. Bu el, dönemin spordan sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Ali Şahin'den başkası değildi. Günümüzde Karabük'teki bu havuzda yılda 1500 çocuğun yüzme kurslarına katılarak yüzme öğrendiği haberleri yapılıyor. İnebolu'daki çocuklara ise kaderine boyun eğmekten başka çare kalmıyor ! Bu durumda İnebolu'da siyaset yapanlara ise önemli bir görev düşüyor. Bu olaya inat ilçemize olimpik bir yüzme havuzu kazandırmak, 15 yıl gecikmeli de olsa hak edilen hizmeti İnebolu halkı ile buluşturmak. 

Tenise merak eden, ilgi duyan, yeteneği olan çocuklarımız için ilçemizde bir tenis kortunun olmayışı yine bir imkansızlığın göstergesi olarak duruyor. 

Jimnastik, atletizm, güreş, judo, tekvando, uzun atlama, yüksek atlama gibi pek çok branşın varlığından da söz edilemiyor. 

Her daim birinci sırada ilgi duyulan futbol, ilçemizde yıllardır alt yapısı olan ve çeşitli yaş gruplarında müsabakalara katılarak ilçemizin adını duyurmaya çalışan spor branşı olarak görülüyor. Tabii ki bu spor da özverili ve gönüllü yöneticilerin gayretleriyle sürdürülüyor. 

Son yıllarda yine hentbol alt yapısı oluşturmak için çabalayan ve  beraberinde başarıya ulaşarak bizleri mutlu eden sporcu ve yöneticileri de takdir etmek gerekiyor. 

Ama ne yazık ki uzun yıllardır İnebolu'da çocuklarımız için basketbol branşında herhangi bir faaliyete şahit olunmuyorsa da, geçtiğimiz cumartesi günü kapalı spor salonu cıvıl cıvıl bir görüntüye sahne olmuştu. Bunun mutlaka bir sebebi olmalıydı. Hiçbir şeyin durup dururken ve kendi kendine gelişmesi mümkün değildi. Basketbola ilgi duyan yaklaşık 80 çocuk yaş gruplarına göre seçmelere tabi tutulup, temelden başlayan bir eğitimle geleceğin basketçileri olmaya aday bir görüntü veriyordu. 

Evet, ilçemize bir basketbol antrenörü ataması yapılmış, çok zaman kaybetmeden çalışmalara başlanmıştı. Ben de kızımı izlemek için gittiğim spor salonunda Melih hocanın özveriyle ve severek basketbol öğretme çabasına şahit oldum. Hafta sonu olması dolayısıyla pek çok idarecinin tatil yaptığı o gün gençlik ve spor ilçe müdürlüğüne vekalet eden Hakan Civelekoğlu'nun bizzat yapılan çalışmaların takipçisi olduğunu gözlemledim. Aynı şekilde spor salonu personeli de sporun gelişmesine katkıda bulunmak için işinin başındaydı. Tüm bu çabaların takdir edilmesi ve desteklenmesi gerektiğini düşünen ve özellikle basketbol ile ilgili her projenin yanında olacağımın bilinmesini isterim. 

Spor salonunu aktif hale getirmek orayı yöneten idarecilerin ve spora gönül vermiş, hatta meslek olarak seçmiş beden eğitimi öğretmenlerinin gayretleriyle olacaktır. Sayıları  azımsanmayacak beden hocasının ilçemize tayin olduğu şu dönemde farklı spor branşlarında yapılacak her türlü   faaliyetin çocuklarımızın gelişmesine katkıda bulunacağı aşikardır. 

Uzun yıllardır Türkiye şampiyonalarına ev sahipliği yapamayan İnebolu spor salonu eski günlerini arar hale gelmiştir. Bu konu ile ilgili girişimlerin de en kısa zamanda yetkililer tarafından talepte bulunularak  çeşitli spor aktivitelerinin ilçemizde yapılması sağlanmalı, bu tarz turnuvaların  hem ekonomik kazanım, hemde tanıtım fırsatı olduğu göz ardı edilmemelidir.


  |  Bu haber 3816 defa okunmuştur.

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 

İNEBOLU  KATEGORİSİNDEN HABERLER

HAYRA VESİLE OLMAK NE GÜZEL

HAYRA VESİLE OLMAK NE GÜZEL Geçtiğimiz günlerde Emekli Müftü Mehmet Öz hocamın telefonuyla farklı duygular yaşadım.

İNEBOLU'NUN ULU ÇINARLARINA

İNEBOLU'NUN ULU ÇINARLARINA Her zaman deneyim ve tecrübelerinden yararlandığımız

DR. İSMAİL HAKKI BEY (AYAROĞLU) 1887-1923

DR. İSMAİL HAKKI BEY (AYAROĞLU) 1887-1923 İstanbul’daki Tıbbiye’yi başarıyla bitiren İsmail Hakkı Bey, Tosyalı Saatçiler ailesine mensupt...

ŞEKERCİ ALİ KÜLLÜ

ŞEKERCİ ALİ KÜLLÜ Çocukluğumuzun rengiydi İnebolu çarşısı!

ÇANAKKALE ZAFERİ

ÇANAKKALE ZAFERİ Türk Milletinin tarih boyunca verdiği en önemli mücadelelerden birisi şüphesiz ki Çanakkale Savaşlarıdır. Çanakkale...

KORONA HARİTASINA İNEBOLULU İMZASI

KORONA HARİTASINA İNEBOLULU İMZASI Dünya koronavirüsü, Johns Hopkins Üniversitesi tarafından konfigure edilip monitor edilen, Environmental Systems Re...

KAFKASLAR'DAN İNEBOLU'YA BÜYÜK GÖÇ

KAFKASLAR'DAN İNEBOLU'YA BÜYÜK GÖÇ Rusya’nın yüzyıllar süren Karadeniz’e ve oradan sıcak denizlere inme politikaları sonucu 1864 y...

BELEDİYE'DEN DEZENFEKTE ÇALIŞMASI

BELEDİYE'DEN DEZENFEKTE ÇALIŞMASI İnebolu Belediyesi, dünyada hızla yayılan ve ülkemizde de son olarak 47 kişide görüldüğü açıklanan Korona Virüs'...

İNEBOLU ADLİYESİ'NDE KORONA VİRÜS ÖNLEMİ

İNEBOLU ADLİYESİ'NDE KORONA VİRÜS ÖNLEMİ İnebolu Adalet Sarayı'nda korona virüsünden korunmak için alınan tedbirler kapsamında 6 Nisan 2020 tarihine kad...

Basın İlan Kurumu


ANKET

Siteyi Nasıl Buldunuz?
Tüm Anketler

Tüm videolar

  HIRSIZLIK ANI KAMERAYA TAKILDI
 

HIRSIZLIK ANI KAMERA

İzlenme:27458

   
  Mustafa Gökhan Gülşen ile röportaj
 

Mustafa Gökhan Gülşe

İzlenme:15830

   
  İnebolu Pazarı
 

İnebolu Pazarı

İzlenme:32284

   
  İnebolu Tanıtım
 

İnebolu Tanıtım

İzlenme:20410

   

HAVA DURUMU

Yazar Girişi| Mail | Reklam ver

inebolugündem İnebolu Gündem Gazetesi
Tüm hakları saklıdır. Yayınlanan içerikler izinsiz kullanılamaz.
- Altyapı: MyDesign