İnebolu Gündem Gazetesi
İNEBOLU KASTAMONU İLÇELER
ANILARLA İNEBOLU HİZMETİNDE BİR ÇINAR-2Tarih 13 Eylül 2019, 15:43 Editör: Editör

ANILARLA İNEBOLU HİZMETİNDE BİR ÇINAR-2

"45 yıllık dostluğumuzda, bir gün bile incinmediğim, güler yüzlü, tatlı dilli, doğru sözlüdür. Vakarlı, kibar, ağırbaşlı, haysiyetlidir. Vaktini boş geçirmez. Sanki insanlara faydalı olmak için görevlendirilmiş gibidir. Yüreği sevgi doludur, insanları sever. Tabii ki insanlar da onu çok sever. Her şeyin hocasıdır. Tavlanın profesörüdür."

Faruk İçil

"Doğduğu topraklara bu kadar bağlı, yüreği memleketi için çarpan, bu konuda maddi manevi hiç bir fedakarlıktan kaçınmayan bir başkasını görmedim. Geleceğe yapılan en büyük yatırım eğitime yapılandır. Memleketimize hayırlı eserler kazandıran Salih Ağabeyin daha nice hayırlı hizmetler için önderlik yapmasını temenni ederim. "

 Halit Taşlıgil

"Dr. Salih bey İnebolu'yu taşı ile toprağı ile sever. İnebolu'nun ismini duyduğunda gözlerinin nasıl parladığını, nasıl bir başka renk aldığını hissedersiniz. İnebolu'dan söz edildiğinde veya İnebolu ile ilgili bir şeyler yapıldığında nasıl mutlu olduğunu görürsünüz. O'nun İnebolu sevgisini yakın arkadaşlarına ve dostlarına da aşılaması, İnebolu'ya ilkokul ile öğrenci yurtları olarak hizmete dönüşmüştür."

Metin Eyi; İnebolu ve Çevresi Sağlık Eğitim Vakfı Bşk.

"İnebolu'dan Abana istikametine sahil yolu yoktu. Ulaşım kayık ve motorlarla yapılırdı. Devrin Valisi ' Dozerin yakıt giderine yardımcı olursanız sahil yolunu açarız ' dediler.Bunun üzerine komite oluşturuldu. İstanbul'a gönderildi. İstanbul'da bulunan hemşehrilerimizin katkılarıyla yüzbin lira toplandı ve ilgililere takdim edildi. Yolun açılmasına başlandı ve İnebolu-Abana yolu açıldı."

Kemal Örüklü; Emekli Öğretmen

"Babam'ın, Salih beyin hayata dair insanlara çok önemli reçetesi vardır. Sırasıyla; Hoşgör, Boşver, Aldırma, Şükret, Beterin beteri var. Diğer bir reçete ise 'Su' içmektir. Doktorların verdiği ilaçların tesirinin bir faydası varsa su içmenin on faydası olduğunu söyler. Son reçetesi ise devamlı olarak hareket etmek. Bu üç reçeteyi her daim insanlarla paylaşan Salih bey şişmanları hiç bir zaman sevmezdi.  Hastalıkların en büyük etkeninin şişmanlık-kilo ve sigara-alkol kullanımından kaynaklandığını söylerdi."

Damadı; İlhan Söylemezoğlu

"Devletin, milletin unuttuğu İnebolu, sinesinden kopup giden kimi hemşehrilerimiz için de sadece nüfus cüzdanlarında doğdukları yer olarak yazılı kalmaktan öte gitmedi. Kimi hemşehrilerimiz ise memleketine olan vefa duygusunu yüreğinde hep yaşattı. Bunlardan biri olan Dr. Salih Osmanoğlu özü sözü bir olan, çocuk yaşta ayrıldığı memleketine vefa borcunu kat kat ödeyen, verdiği sözün arkasında duran, siyaseti bütün işlerinden uzak tutmasını bilen, hayırsever örnek bir şahsiyettir. O'nun İnebolu'lu olması İnebolu için bir şanstır. Dr. Salih Osmanoğlu İnebolu'nun Kadir Has'ı, İzzet Baysal'ı olmuştur.”

Kadir Yıldırım; Yeni İnebolu Gazetesi

"İnsan sevgisi, ülke sevgisi ve Atatürk sevgisi o kadar büyüktür ki anlatmak zordur. İnebolu'da 2007 yılında yapılan Atatürk'ün balmumu heykeli açılışı töreninde gözlerindeki gurur, mutluluk ve birkaç damla gözyaşı çok güzel anlatır bu duygularını."

Prof. Dr. Rıdvan Seven; Damadı

"Salih çok iyi bir dosttur ve çok iyi bir yol arkadaşıdır. Uysaldır, uyumludur, hoşgörülüdür, sabırlıdır. Her şeye evet der, içki hariç."

 Prof. Dr. Tarık Minkari

"Dr. Salih Osmanoğlu'nun yanında Osmanoğlu hastanesinde 35 yılını dolduran bir çalışanım. Evimde ve ailemin yanında geçirmiş olduğumdan daha çoğu hastanede geçmiş bir zaman dilimi. Çalışanlarına sahip çıkan bir işveren olması hastanenin uzun yıllar aynı kişilerle devam etmesini sağlamıştır. Bu özelliğiyle Osmanoğlu hastanesi hiçbir zaman 'insan harcama makinesi ' olmamıştır."

Taylan Akbaba

"Etrafımızda ve yaşamımızdaki çınar ağaçları artık giderek azalıyor. Bu yaşlı çınar ağaçları uzun yaşamları boyunca hayatın her mevsimini defalarca görmenin ve yaşamanın verdiği bilgelikle mağrurdurlar. Ama tüm ihtişamlarına rağmen yerdede göktede dalları vardır. Kimseye tepeden bakmayacak kadar mütevazidirler. Yıllara meydan okurken onları dimdik ayakta tutan öz suyundaki dürüstlük ve vefadır. Dayım Dr. Salih Osmanoğlu hem aile büyüğüm olarak hem de meslektaşım olarak çevremde tanımlayabileceğim nadir çınarlardan biridir."

Prof. Dr. Uğur Korman

"Anadolu ihtilalini yapan Türk ulusunun zaferi için, Karadeniz'deki teknelerden yarı bellerine kadar suya girip, silah ve mühimmat sandıklarını karaya çıkarıp, kağnı arabaları ve sırtlarında, o dağlar ve tepelerden Sakarya'ya,  Dumlupınar'a ulaştıran İnebolu'luların o zamanki  heyecanı ile Bana Atatürk'ün balmumu heykelini yaptırmak isteyen  Salih bey'de aynı kararlılık ve heyecanı gördüm."

Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen; Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı

"Olaylara hep pozitif bakar, bir diğer deyimle 'Bardağın dolu kısmını 'görür. Bu nedenle konuşması, bakışları, tavırları insanı rahatlatır. O'ndan hep iyi elektrik alırsınız. Sabahları erken kalkar, düzenli yürüyüş yapar ve iki saat yüzer. Sağlığına çok dikkat eder. Sohbetlerinde, az yemenin insanı sağlıklı yaptığını, stresten uzak durmaya gayret ettiğini, varlıklı insanların kazançlarının büyük bölümünü hayırlara, insana hizmete sunmanın insanı mutlu eden bir felsefe olduğundan söz eder."

Yılmaz Ulusoy

"Dostuna ve dostluklarına son derece önem veren, dayanışma, yardımlaşma ve paylaşma kültürünü ön plana çıkaran tavrınız, nezaket ve zarafetiniz bizlere ve toplumumuza daima örnek olacaktır."          

Mustafa Sarıgül; Şişli eski Belediye   Başkanı

Evet pek çok değerli şahsiyetin çok özel duygu ve düşüncelerini ifade ettiği anı kitabından seçtiklerimle bu hafta okuyucularıma konuk oldum. Bizlerden sadece dua bekleyen merhum Dr. Salih Osmanoğlu'nun ruhuna 3 İhlas 1 Fatiha göndermeyi ihmal etmeyelim. Bu vesileyle ruhunu şad edelim.  |  Bu haber 4410 defa okunmuştur.

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 

İNEBOLU  KATEGORİSİNDEN HABERLER

HAYRA VESİLE OLMAK NE GÜZEL

HAYRA VESİLE OLMAK NE GÜZEL Geçtiğimiz günlerde Emekli Müftü Mehmet Öz hocamın telefonuyla farklı duygular yaşadım.

İNEBOLU'NUN ULU ÇINARLARINA

İNEBOLU'NUN ULU ÇINARLARINA Her zaman deneyim ve tecrübelerinden yararlandığımız

DR. İSMAİL HAKKI BEY (AYAROĞLU) 1887-1923

DR. İSMAİL HAKKI BEY (AYAROĞLU) 1887-1923 İstanbul’daki Tıbbiye’yi başarıyla bitiren İsmail Hakkı Bey, Tosyalı Saatçiler ailesine mensupt...

ŞEKERCİ ALİ KÜLLÜ

ŞEKERCİ ALİ KÜLLÜ Çocukluğumuzun rengiydi İnebolu çarşısı!

ÇANAKKALE ZAFERİ

ÇANAKKALE ZAFERİ Türk Milletinin tarih boyunca verdiği en önemli mücadelelerden birisi şüphesiz ki Çanakkale Savaşlarıdır. Çanakkale...

KORONA HARİTASINA İNEBOLULU İMZASI

KORONA HARİTASINA İNEBOLULU İMZASI Dünya koronavirüsü, Johns Hopkins Üniversitesi tarafından konfigure edilip monitor edilen, Environmental Systems Re...

KAFKASLAR'DAN İNEBOLU'YA BÜYÜK GÖÇ

KAFKASLAR'DAN İNEBOLU'YA BÜYÜK GÖÇ Rusya’nın yüzyıllar süren Karadeniz’e ve oradan sıcak denizlere inme politikaları sonucu 1864 y...

BELEDİYE'DEN DEZENFEKTE ÇALIŞMASI

BELEDİYE'DEN DEZENFEKTE ÇALIŞMASI İnebolu Belediyesi, dünyada hızla yayılan ve ülkemizde de son olarak 47 kişide görüldüğü açıklanan Korona Virüs'...

İNEBOLU ADLİYESİ'NDE KORONA VİRÜS ÖNLEMİ

İNEBOLU ADLİYESİ'NDE KORONA VİRÜS ÖNLEMİ İnebolu Adalet Sarayı'nda korona virüsünden korunmak için alınan tedbirler kapsamında 6 Nisan 2020 tarihine kad...

Basın İlan Kurumu


ANKET

Siteyi Nasıl Buldunuz?
Tüm Anketler

Tüm videolar

  HIRSIZLIK ANI KAMERAYA TAKILDI
 

HIRSIZLIK ANI KAMERA

İzlenme:27458

   
  Mustafa Gökhan Gülşen ile röportaj
 

Mustafa Gökhan Gülşe

İzlenme:15830

   
  İnebolu Pazarı
 

İnebolu Pazarı

İzlenme:32284

   
  İnebolu Tanıtım
 

İnebolu Tanıtım

İzlenme:20410

   

HAVA DURUMU

Yazar Girişi| Mail | Reklam ver

inebolugündem İnebolu Gündem Gazetesi
Tüm hakları saklıdır. Yayınlanan içerikler izinsiz kullanılamaz.
- Altyapı: MyDesign