İnebolu Gündem Gazetesi
İNEBOLU KASTAMONU İLÇELER
EL SANATLARI VE BİR PORTRETarih 14 Şubat 2020, 18:39 Editör: Editör

EL SANATLARI VE BİR PORTRE

Bu hafta “Hayatın İçinden" köşemde çok sevdiğim, herkesin örnek aldığı, çalışkan ve başarılı el sanatlarıyla uğraşan İnebolu Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma Vakfı Emekli Müdürü Beyhan TUNOĞLU’nun evinde çok hoş bir söyleşiyi gerçekleştirdik.

Güzel dolu dolu bir gün ve dolu dolu bir sohbet oldu. Kendisine yönelttiğim sorularıma, içtenlikle ve samimi olarak cevapladı.

Kendilerine, ”Emeklilik insanın köşesine çekilmesi midir sizce?" diye sordum.

O da; "Aksine, hayata kaldığın yerden heyecanla devam edersin, hayallerini gerçekleştirmek için daha fazla zamanın vardır artık" diye cevapladı.

Ve yine kendisine;

"Neler yapmaktasınız? El Sanatlarına merakınız nereden gelmektedir?" soruma ise; "Üretken olmayı her zaman sevdim. Görsel merakım zaman içinde görsel zenginliğe dönüştü, örmeye, işlemeye, doğadaki güzellikleri ve renkleri el işlerine yansıtmaya hep ilgi duydum. Emekli olduktan sonra bunları gönlümce yapacak zamanım vardı artık ve başladım benim bile şaşırdığım güzellikler çıktı ortaya. Bana ve kişiye özel dekoratif objelerim, eski elişlerinin modernize edilmiş hali ve sürpriz diğer ürünlerimden oluşan Kişisel Karma El Sanatları Sergimi en kısa zamanda İlçemizde açmak istiyorum Allah nasip etsin inşallah" diye cevap verdi.

Ve yine kendisine “El sanatlarıyla uğraşırken neler hissediyorsunuz?" sorumu ise;

"Beni müthiş motive ediyor. Zamanımı dolu dolu geçirmek ve ortaya seni mutlu eden bir şey çıkarmak güzel bir duygu" şeklinde yanıtladı.

Sanatla uğraşmak, insanların yeteneklerinin gelişmesinde büyük rol oynar. Aynı zamanda kişinin kendi yeteneklerini yansıtabilmesinde de büyük bir etkendir. Günümüzde insanlar o kadar yoğun tempoda hayat yaşıyorlar ki çoğu zaman ne kendilerine, ne de sevdiklerine yeterince vakit ayıramıyorlar. İnsan hayatını devam ettirebilmek için elbette ki çalışmaya ihtiyacı vardır, fakat sağlıklı, mutlu bir hayat için nefes almaya, rahatlamaya da ihtiyacı var..

İşte tam da bu zamanda ihtiyaç duyduğu şey sanattır. Sanat insanların ruhsal dünyalarını tedavi eden çok güzel bir ilaçtır.

Mutlu insan demek etrafına ışık saçan ,iyilik saçan demektir. Buradan şu sonuca varabiliriz. Sanat, insanları hayata bağlayan ,motive eden önemli bir unsurdur.

Atatürk’ün de dediği gibi “Sanatsız kalan bir toplumun hayat damarlarından biri kopmuş demektir.” Sağlıklı ,başarılı nesiller için sanatla uğraşmalıyız.

Güzel olan her şey vakit, azim, sabır ve sevgi ister. Sanatla ilgilenenler naif bir ruha sahiptir. Kimsede olmayanları görebilir, hissedebilir, hayal gücü oldukça geniştir..

Ve son olarak da HAYATIN İÇİNDEN okurlarına  Beyhan TUNOĞLU şu mesajı verdi:

"Güzellikleri görmek ,sandıklara gömülmüş  göz nurlarını ortaya çıkarıp yeni bir dokunuşla günümüzde kullanılır hale getirmek, artı yeni tasarımlara imza atmak ,yani üretmek,üretmek, yine üretmek kısaca yaşam felsefem hayattaki duruşum"

Sonuçta; Üreten bireyler daima genç kalır ve sanatçı ruhu taşıyarak dünyaya farklı bakar ve renk katarlar. Sevgi ve Saygılarımla Beyhan Hanım...  |  Bu haber 1936 defa okunmuştur.

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 

İNEBOLU  KATEGORİSİNDEN HABERLER

DOĞANYURT SAHİL

DOĞANYURT SAHİL Bu haftaki yazımızda, hafta sonu İnebolu dışına çıkmak isteyip ama çokta uzağa gitmek istemeyenler için bir yer öne...

"ÇILGIN İNEBOLULULAR" BELGESELİ ÇEKİLECEK

Milli Mücadele'de Rusya ve İstanbul'dan gemilerle İnebolu'ya gelen hap malzemelerinin cepheye ulaştırıl...

GÜZEL BAKAN, GÜZEL GÖRÜR

GÜZEL BAKAN, GÜZEL GÖRÜR Her hafta farklı konularla okuyucularımın karşısına çıkıyor, özellikle İnebolu'muzun tanıtımına katkı veren yaz...

BELEDİYEDEN ARAÇ MUAYENE İSTASYONU İÇİN ARSA SATIŞI

BELEDİYEDEN ARAÇ MUAYENE İSTASYONU İÇİN ARSA SATIŞI Belediye Başkanı Mustafa Huner Özay, İnebolu'nun yıllardır beklentisi olan ancak bir türlü gerçekleştirilemeyen...

AKDENİZ KAYNIYOR

AKDENİZ KAYNIYOR Bir yandan pençe harekatlarıyla Kuzey Irak bombardıman altındayken yaklaşık 3500 km uzaklıktaki Libya’da ...

ERGÜN KARA'NIN YENİ EV HEYECANI

ERGÜN KARA'NIN YENİ EV HEYECANI İlçemiz Hamit Köyünde 15 yıldır elektriği ve suyu olmayan derme çatma yapılmış bir ahşap barakada kalan Ergün Kara&...

ŞEHİT ABİSİ KASTAMONU VALİSİ

ŞEHİT ABİSİ KASTAMONU VALİSİ Yeni atanan Valimiz ayağının tozuyla Kastamonu'da bir ziyaret gerçekleştirmek ister.

KONUMUZ İNEBOLU

KONUMUZ İNEBOLU Gazetemizde yazmaya başladığım ilk andan itibaren devamlı olarak ülke meseleleri ve güncel siyasi olaylar hakkında ...

CANIM BABAM'A

CANIM BABAM'A Her erkek çocuk Babayı, kız çocuk ise Anneyi örnek alır...

Basın İlan Kurumu


ANKET

Siteyi Nasıl Buldunuz?
Tüm Anketler

Tüm videolar

  HIRSIZLIK ANI KAMERAYA TAKILDI
 

HIRSIZLIK ANI KAMERA

İzlenme:46880

   
  Mustafa Gökhan Gülşen ile röportaj
 

Mustafa Gökhan Gülşe

İzlenme:35176

   
  İnebolu Pazarı
 

İnebolu Pazarı

İzlenme:51938

   
  İnebolu Tanıtım
 

İnebolu Tanıtım

İzlenme:39736

   

HAVA DURUMU

Yazar Girişi| Mail | Reklam ver

inebolugündem İnebolu Gündem Gazetesi
Tüm hakları saklıdır. Yayınlanan içerikler izinsiz kullanılamaz.
- Altyapı: MyDesign