İnebolu Gündem Gazetesi
İNEBOLU KASTAMONU İLÇELER
EL SANATLARI VE BİR PORTRETarih 14 Şubat 2020, 18:39 Editör: Editör

EL SANATLARI VE BİR PORTRE

Bu hafta “Hayatın İçinden" köşemde çok sevdiğim, herkesin örnek aldığı, çalışkan ve başarılı el sanatlarıyla uğraşan İnebolu Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma Vakfı Emekli Müdürü Beyhan TUNOĞLU’nun evinde çok hoş bir söyleşiyi gerçekleştirdik.

Güzel dolu dolu bir gün ve dolu dolu bir sohbet oldu. Kendisine yönelttiğim sorularıma, içtenlikle ve samimi olarak cevapladı.

Kendilerine, ”Emeklilik insanın köşesine çekilmesi midir sizce?" diye sordum.

O da; "Aksine, hayata kaldığın yerden heyecanla devam edersin, hayallerini gerçekleştirmek için daha fazla zamanın vardır artık" diye cevapladı.

Ve yine kendisine;

"Neler yapmaktasınız? El Sanatlarına merakınız nereden gelmektedir?" soruma ise; "Üretken olmayı her zaman sevdim. Görsel merakım zaman içinde görsel zenginliğe dönüştü, örmeye, işlemeye, doğadaki güzellikleri ve renkleri el işlerine yansıtmaya hep ilgi duydum. Emekli olduktan sonra bunları gönlümce yapacak zamanım vardı artık ve başladım benim bile şaşırdığım güzellikler çıktı ortaya. Bana ve kişiye özel dekoratif objelerim, eski elişlerinin modernize edilmiş hali ve sürpriz diğer ürünlerimden oluşan Kişisel Karma El Sanatları Sergimi en kısa zamanda İlçemizde açmak istiyorum Allah nasip etsin inşallah" diye cevap verdi.

Ve yine kendisine “El sanatlarıyla uğraşırken neler hissediyorsunuz?" sorumu ise;

"Beni müthiş motive ediyor. Zamanımı dolu dolu geçirmek ve ortaya seni mutlu eden bir şey çıkarmak güzel bir duygu" şeklinde yanıtladı.

Sanatla uğraşmak, insanların yeteneklerinin gelişmesinde büyük rol oynar. Aynı zamanda kişinin kendi yeteneklerini yansıtabilmesinde de büyük bir etkendir. Günümüzde insanlar o kadar yoğun tempoda hayat yaşıyorlar ki çoğu zaman ne kendilerine, ne de sevdiklerine yeterince vakit ayıramıyorlar. İnsan hayatını devam ettirebilmek için elbette ki çalışmaya ihtiyacı vardır, fakat sağlıklı, mutlu bir hayat için nefes almaya, rahatlamaya da ihtiyacı var..

İşte tam da bu zamanda ihtiyaç duyduğu şey sanattır. Sanat insanların ruhsal dünyalarını tedavi eden çok güzel bir ilaçtır.

Mutlu insan demek etrafına ışık saçan ,iyilik saçan demektir. Buradan şu sonuca varabiliriz. Sanat, insanları hayata bağlayan ,motive eden önemli bir unsurdur.

Atatürk’ün de dediği gibi “Sanatsız kalan bir toplumun hayat damarlarından biri kopmuş demektir.” Sağlıklı ,başarılı nesiller için sanatla uğraşmalıyız.

Güzel olan her şey vakit, azim, sabır ve sevgi ister. Sanatla ilgilenenler naif bir ruha sahiptir. Kimsede olmayanları görebilir, hissedebilir, hayal gücü oldukça geniştir..

Ve son olarak da HAYATIN İÇİNDEN okurlarına  Beyhan TUNOĞLU şu mesajı verdi:

"Güzellikleri görmek ,sandıklara gömülmüş  göz nurlarını ortaya çıkarıp yeni bir dokunuşla günümüzde kullanılır hale getirmek, artı yeni tasarımlara imza atmak ,yani üretmek,üretmek, yine üretmek kısaca yaşam felsefem hayattaki duruşum"

Sonuçta; Üreten bireyler daima genç kalır ve sanatçı ruhu taşıyarak dünyaya farklı bakar ve renk katarlar. Sevgi ve Saygılarımla Beyhan Hanım...  |  Bu haber 1404 defa okunmuştur.

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 

İNEBOLU  KATEGORİSİNDEN HABERLER

HAYRA VESİLE OLMAK NE GÜZEL

HAYRA VESİLE OLMAK NE GÜZEL Geçtiğimiz günlerde Emekli Müftü Mehmet Öz hocamın telefonuyla farklı duygular yaşadım.

İNEBOLU'NUN ULU ÇINARLARINA

İNEBOLU'NUN ULU ÇINARLARINA Her zaman deneyim ve tecrübelerinden yararlandığımız

DR. İSMAİL HAKKI BEY (AYAROĞLU) 1887-1923

DR. İSMAİL HAKKI BEY (AYAROĞLU) 1887-1923 İstanbul’daki Tıbbiye’yi başarıyla bitiren İsmail Hakkı Bey, Tosyalı Saatçiler ailesine mensupt...

ŞEKERCİ ALİ KÜLLÜ

ŞEKERCİ ALİ KÜLLÜ Çocukluğumuzun rengiydi İnebolu çarşısı!

ÇANAKKALE ZAFERİ

ÇANAKKALE ZAFERİ Türk Milletinin tarih boyunca verdiği en önemli mücadelelerden birisi şüphesiz ki Çanakkale Savaşlarıdır. Çanakkale...

KORONA HARİTASINA İNEBOLULU İMZASI

KORONA HARİTASINA İNEBOLULU İMZASI Dünya koronavirüsü, Johns Hopkins Üniversitesi tarafından konfigure edilip monitor edilen, Environmental Systems Re...

KAFKASLAR'DAN İNEBOLU'YA BÜYÜK GÖÇ

KAFKASLAR'DAN İNEBOLU'YA BÜYÜK GÖÇ Rusya’nın yüzyıllar süren Karadeniz’e ve oradan sıcak denizlere inme politikaları sonucu 1864 y...

BELEDİYE'DEN DEZENFEKTE ÇALIŞMASI

BELEDİYE'DEN DEZENFEKTE ÇALIŞMASI İnebolu Belediyesi, dünyada hızla yayılan ve ülkemizde de son olarak 47 kişide görüldüğü açıklanan Korona Virüs'...

İNEBOLU ADLİYESİ'NDE KORONA VİRÜS ÖNLEMİ

İNEBOLU ADLİYESİ'NDE KORONA VİRÜS ÖNLEMİ İnebolu Adalet Sarayı'nda korona virüsünden korunmak için alınan tedbirler kapsamında 6 Nisan 2020 tarihine kad...

Basın İlan Kurumu


ANKET

Siteyi Nasıl Buldunuz?
Tüm Anketler

Tüm videolar

  HIRSIZLIK ANI KAMERAYA TAKILDI
 

HIRSIZLIK ANI KAMERA

İzlenme:27490

   
  Mustafa Gökhan Gülşen ile röportaj
 

Mustafa Gökhan Gülşe

İzlenme:15842

   
  İnebolu Pazarı
 

İnebolu Pazarı

İzlenme:32310

   
  İnebolu Tanıtım
 

İnebolu Tanıtım

İzlenme:20418

   

HAVA DURUMU

Yazar Girişi| Mail | Reklam ver

inebolugündem İnebolu Gündem Gazetesi
Tüm hakları saklıdır. Yayınlanan içerikler izinsiz kullanılamaz.
- Altyapı: MyDesign