İnebolu Gündem Gazetesi
İNEBOLU KASTAMONU İLÇELER
TAŞ MEKTEPTarih 01 Mayıs 2020, 16:57 Editör: Editör

TAŞ MEKTEP

"Denize dik inen sert bir yamacın üzerinde bir kartal yuvası gibi..." Yakup Kadri Karaosmanoğlu "Vatan Yolunda" adlı eserinde aynen bu cümleyi kuruyor Karadeniz İlkokulu için.

Evet hâlâ yıllara meydan okurcasına dimdik duruyor, ama kapatıldığı 1999 yılından beri ha bugün, ha yarın restore edileceği günü sabırsızlıkla bekliyor. Tarihe verilen değerin bir kanıtı olarak gelecek nesillere kendini göstermek adına var gücüyle direniyor.

O zaman bilmeyenler için Karadeniz İlkokulunun tarihsel süreci geliyor...
1887 yılında Mekteb-i Numune olarak inşa edilen okul, 1902-1912 yıllarında Fransızca eğitim veren örnek bir ilkokul olmuş, 1912 yılında bir kat ilave edilmiş, 1914-1918 yılları arasında Hastane ve Devlet Daireleri ek binası olarak hizmet görmüş, 1918 yılı sonunda Fransızca eğitim terkedilerek Mekteb-i İptidai adı ile hizmet verirken, 1923 yılından itibaren Karadeniz İlkokulu ya da Taş Mektep ismini almış ve 1999 yılına kadar eğitime katkı sağlamıştır.

Tam yüz yıl önce Karadeniz'in hırçın dalgaları arasında İnebolu açıklarına gelen cephane yüklü gemilerin gözlem noktası konumunda olan bu okulun öğrencileri yetişkinler gibi cephane taşıyarak tarihe geçmiştir.

Milli Mücadeleye öğrencilerinin vermiş olduğu katkı ile günümüzde Ortaokul 6.Sınıf Türkçe kitaplarına girmiş ve gelecek nesillere anlatılan ders konusu olmuştur.

Evet Tarihi ve Manevi değeri olan bu bina çürümeye terk edilemezdi. İlk ciddi adım 2008 yılında atıldı. Dönemin Valisi Enis Yeter'e İnebolu ziyaretleri sırasında okulun durumu aktarılmış ve İnebolu Kaymakamlığı'na vekalet eden Abana Kaymakamı'na bu tarihi yapının Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından alınması ve restore edilmesi talimatı verilmişti.

2009 yılında ise Ankara Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğüne sunulan projenin onaylandığı dönemin Kaymakamı İlhan Karakoyun tarafından açıklanmıştı. Fakat bu dönemde Özel İdare bütçesinin büyük bölümü Kastamonu Havaalanı yapımına aktarılmış, bizim Taş Mektep restorasyonu bir başka bahara kalmıştı. Aralık 2017 tarihinde Kaymakam Abdullah Atakan Atasoy
tarafından incelemelerde bulunulmuş, 2009 yılında Anıtlar Yüksek Kurulunda onaylanan projenin hayata geçirilmesi için her kapının çalınacağı ifade edilmiş, hatta restorasyon tamamlandıktan sonra öğretmenevine bağlı Restoran-kafe olarak hizmet vermesinin düşünüldüğü açıklanmıştı.

Ocak 2018 tarihinde ise dönemin Ak Parti İlçe Başkanı Mustafa Özay yeniden bir çalışma başlatarak ilimize ziyaret gerçekleştiren Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş'a Tarihi Karadeniz İlkokulu'nun metruk halden kurtarılması ve restorasyonunun yapılarak ilçemize kazandırılması talebi
dosya halinde sunmuş, fakat olumlu-olumsuz bir sonuç alınamamıştı.

Görüldüğü üzere "projesi onaylandı", "restorasyon için çabalanıyor", "Kültür ve Turizm Bakanlığına dosyası verildi", "Restoran-kafe olarak hizmete sokulması planlanıyor" tarzındaki açıklamalar düşünce ve planlama aşamasını geçememiştir.

Bilinen tek şey 2020 yılının ortalarına gelindiği şu günlerde ayağa kaldırılması için girişimde  bulunulan TAŞ MEKTEP’te restorasyon çalışmasının henüz başlamamış olmasıdır. Bizlere düşen görev ise böyle tarihi bir binanın atıl vaziyette bırakılmaması için hatırlatmada bulunmak ve konunun takip edilmesine vesile olmaktır. Hatta ilçemizde mevcut restore edilmeyi bekleyen tüm tarihi yapılar için de aynı durum söz konusudur.

Ayağa kaldırılan tescilli her mülkün ilçe turizmine katkısı inkar edilemez. Bakımsız görüntü veren özel yada devlete ait her mülk hem ilçe sakinleri hem de İnebolu'yu ziyaret edenler için hoş bir görüntü vermemektedir. Temennimiz gelecek kuşaklara daha bakımlı bir İnebolu bırakmaktır. Geçtiğimiz günlerde 27. ölüm yıldönümü vesilesiyle andığımız, uzun yıllar Karadeniz İlkokulu Müdürlüğü
görevinde bulunmuş öğretmenimiz ve gazetemizin kurucusu M.Fethi Yıldırım'a Allah'tan rahmet diliyor, 3 İhlas 1 Fatiha okuyup göndermeyi bir vazife biliyorum.
Mekanı Cennet Olsun.


  |  Bu haber 15274 defa okunmuştur.

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 

İNEBOLU  KATEGORİSİNDEN HABERLER

EMEKTAR USTALARIMIZ

EMEKTAR USTALARIMIZ Ömür dediğin nedir ki;

"ZEHİR TACİRLERİNE GÖZ AÇTIRMAYACAĞIZ"

İnebolu Kaymakamı Selçuk Yosunkaya, gazetemize iade- ziyarette bulundu.

WHATSAPP NE İSTİYOR?

WHATSAPP NE İSTİYOR? Yaklaşık bir haftadır gündemimizde bir mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp’ın yeni üyelik sözleşmesi var....

DÜNÜ BUGÜNÜYLE DOĞANYURT

DÜNÜ BUGÜNÜYLE DOĞANYURT Arkadaşım Eczacı Raif Kökten'in aracıyla ufak bir İnebolu turu yaparken koltuğun üzerinde öylece duran ve kapağ...

AK PARTİ ŞİŞLİ İLÇE BAŞKANLIĞINA GÖKHAN YÜKSEL SEÇİLDİ

AK PARTİ ŞİŞLİ İLÇE BAŞKANLIĞINA GÖKHAN YÜKSEL SEÇİLDİ AK Parti Şişli İlçe Başkanlığına, İnebolulu hemşehrimiz Gökhan Yüksel seçildi.

JANDARMADAN UYUŞTURUCUYA BİR DARBE DAHA

JANDARMADAN UYUŞTURUCUYA BİR DARBE DAHA İnebolu Jandarma ekipleri tarafından düzenlenen operasyonla gençlerimizi zehirleyen uyuşturucu satıcılarına bir dar...

İNEBOLU'NUN GENÇLİK MERKEZİ İHTİYACI

İNEBOLU'NUN GENÇLİK MERKEZİ İHTİYACI Gençlik Spor Bakanlığı’nın bir hizmeti olan gençlik merkezleri ülkemizde 300’ün üzerindedir. Ge...

"HEM GÖNÜL HEM İŞ YAPAN KAYMAKAM OLARAK ANILABİLİRSEK NE MUTLU BİZE"

İlçemizde 7 Aralık 2020 tarihinde göreve başlayan Kaymakam Selçuk Yosunkaya, Türkiye'nin İstiklal Madalyalı tek...

İLK İZLENİM...

İLK İZLENİM... Tarih 4 Ocak 2021...

Basın İlan Kurumu


ANKET

Siteyi Nasıl Buldunuz?
Tüm Anketler

Tüm videolar

  HIRSIZLIK ANI KAMERAYA TAKILDI
 

HIRSIZLIK ANI KAMERA

İzlenme:99546

   
  Mustafa Gökhan Gülşen ile röportaj
 

Mustafa Gökhan Gülşe

İzlenme:87674

   
  İnebolu Pazarı
 

İnebolu Pazarı

İzlenme:104896

   
  İnebolu Tanıtım
 

İnebolu Tanıtım

İzlenme:92318

   

HAVA DURUMU

Yazar Girişi| Mail | Reklam ver

inebolugündem İnebolu Gündem Gazetesi
Tüm hakları saklıdır. Yayınlanan içerikler izinsiz kullanılamaz.
- Altyapı: MyDesign