İnebolu Gündem Gazetesi
İNEBOLU KASTAMONU İLÇELER
İNEBOLU LİMANI TARIMSAL ÜRÜNLERİN İTHALATINA AÇILDITarih 08 Mayıs 2020, 11:23 Editör: Editör

İNEBOLU LİMANI TARIMSAL ÜRÜNLERİN İTHALATINA AÇILDI

Belediye Başkanı Mustafa Huner Özay, 5 Mayıs 2020 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan tebliğle İnebolu Limanı'nın tarımsal ürünlerin ithalatına açıldığını açıkladı.

Ticaret Bakanlığının, Tarım ve Orman Bakanlığı Kontrolüne Tabi Belirli Ürünlerin Girişine Yetkili Gümrük  İdareleri İle Resmi Kontrollerini Yapmaya Yetkili İl Tarım ve Orman Müdürlüklerinin Belirlenmesine Dair Tebliğ'de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ'i 5 Mayıs 2020 tarihli Resmi Gazete'de yayımlandı.

Tebliğle, zirai karantina kontrolüne tabi diğer bitki ve bitkisel ürünlerin Türkiye Gümrük Bölgesi'ne giriş gümrük işlemlerinin daha kolay, hızlı ve etkin gerçekleştirilebilmesi amacıyla yetkili gümrük idareleri listesine İnebolu Gümrük Müdürlüğü ve yetkili İl Tarım ve Orman Müdürlükleri listesine Kastamonu İl Tarım ve Orman Müdürlüğü eklendi.

Tebliğle ayrıca, bitki koruma ürünleri ile bitki koruma ürünü imalatında kullanılan ham maddelerin ithalat kontrollerinin yürütüleceği yetkili il tarım ve orman müdürlükleri belirlendi.

BELEDİYE BAŞKANI MUSTAFA HUNER ÖZAY'IN AÇIKLAMASI

Facebook'ta Ajans37- Mehmet Eren'in canlı yayın konuğu olan Belediye Başkanı Mustafa Huner Özay, İnebolu Limanı'nan 5 Mayıs 2020 itibariyle tarımsal ürünlerin ithalatına açıldığını duyurdu.

Ticaret Bakanlığı'nın  Resmi Gazete'de yayımlanan kararıyla İnebolu Gümrüğü ve Kastamonu İl Tarım Müdürlüğü'nün yetkilendirildiğini ve artık örneğin Rusya'dan İnebolu Limanı'na buğday ithalatı yapılabileceğini ifade eden Belediye Başkanı Özay şöyle konuştu:

"İnebolu Limanımız 5 Mayıs 2020 itibariyle tarımsal ürünlerin ithalatına açıldı. İnebolu Gümrük Müdürlüğü ve Kastamonu İl Tarım Müdürlüğü bu konu ile ilgili yetkilendirildi. Cumhurbaşkanımızın onayıyla Resmi Gazete'de yayımlandı. Mesela Rusya'dan buğday İnebolu Limanına gelebilecek artık. Şimdiye kadar bu gelemiyordu. Bu konuyla ilgili 4 aydan beri uğraşıyorduk. Milletvekillerimiz ve Doğan Başkan sağolsun İl Tarım Müdürümüz hep beraber bir çalışma yaptık. Bu çalışmanın sonucunu 5 Mayıs'ta Resmi Gazete'de yayımlanarak aldık. Bu saatten sonra artık limanımızdaki gemi hareketinde ithal tarımsal ürünlerin gelmesinde bir sıkıntı olmayacağı konusunda İnebolu Gümrüğü ve İl Tarım Müdürlüğü yetkilendirildi. Bu şu anlama geliyor. Yapılan buğday ithalatı şu anda Samsun Limanı yoğun Karadeniz'de ve sıra var bekleme var. Burada bekleyen gemiler İnebolu Limanı'na gelerek tahliyesini yapabilecek. Bu çevredeki kamyoncuların çalışmasını sağlayacak. Bu çevredeki akaryakıt satanların, lokantaların, kahvelerin, çalışan işçilerin çalışmasını sağlayacak. Biz peyder pey işlerimizi takip ediyoruz. Kastamonu ve çevresindeki illerde buğday sevkiyatı artık İnebolu Limanı'ndan yapılabilecek. Kamyoncularımız kazanacak, hemşehrilerimiz kazanacak, İnebolumuz kazanacak. İnebolu-Kastamonu yolumuzun ihalesi yapıldı. Bu devam eden bir proje. Bizim sloganımız 'Onlar konuşur, AK Parti yapar'. Onun yapılacağına biz inanıyoruz. Orada bir sıkıntımız yok. Bu yol yapıldığı zaman da Kuzey-Güney aksı buradan Ankara'ya kadar olan alanda bu yolun yapılmasının dönüşü bize muhteşem olacak. Mesafe olarak çok yaklaşacağız, bunun sonucu olarak limanımız daha çok kullanılmaya başlanacak. Liman kullanıldıkça çevrede lojistiği gereken işler daha fazla olacak. İnsanlar ister istemez bu bölgeye gelecek. Ama zamana ihtiyaç var. Onlar konuşur, AK Parti yapar. Neticede yine burayı yapmak da bize nasip olacak inşallah."


  |  Bu haber 18248 defa okunmuştur.

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 

İNEBOLU  KATEGORİSİNDEN HABERLER

TRAFİK KAZASI: 1 ÖLÜ, 2 YARALI

TRAFİK KAZASI: 1 ÖLÜ, 2 YARALI İstanbul'dan İnebolu'ya gelen Bayraktar ailesi Araç-Kastamonu karayolunda trafik kazası geçirdi; kazada 1 k...

UYUŞTURUCU SATARKEN SUÇÜSTÜ YAKALANDI

UYUŞTURUCU SATARKEN SUÇÜSTÜ YAKALANDI İnebolu'da Extacy uyuşturucu hap satmak isteyen bir kişi suçüstü yakalandı.

HATIPBAĞI'NIN BİBERİ

HATIPBAĞI'NIN BİBERİ Tadı, kokusu,rengi ve kıvrım kıvrım oluşuydu onu diğerlerinden ayıran...

KORONALIDAN KAÇANLAR !

KORONALIDAN KAÇANLAR ! Ciddi bir imtihandan geçiyoruz...

"BU MEMLEKETİN ÖNÜNE TUZU KURU OLANLAR HEP TAŞ KOYMUŞ"

Belediye Başkanı Mustafa Huner Özay, Araç Muayene İstasyonu için ilçemizdeki Sivil Toplum Kuruluşlarının (STK) başk...

BELEDİYE PERSONELİNE PANDEMİ İLE MÜCADELEDE "BAŞARI BELGESİ"

BELEDİYE PERSONELİNE PANDEMİ İLE MÜCADELEDE Kaymakam Abdullah Atakan Atasoy, Koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında İlçe Kaymakamlığı öncülüğünde yürütüle...

ZARBANA HES'TE SON SÖZÜ DANIŞTAY SÖYLEDİ

ZARBANA HES'TE SON SÖZÜ DANIŞTAY SÖYLEDİ Danıştay 6.Dairesi, Zarbana Çayı üzerine yapılması planlanan Kaya Regülatörü ve HES Projesi için verilen "ÇED Oluml...

TÜRKİYE'NİN DÜNYAYA KAPISI İNEBOLU'DAN AÇILMALIDIR

TÜRKİYE'NİN DÜNYAYA KAPISI İNEBOLU'DAN AÇILMALIDIR 1983 yılı son çeyreğinde Türkiye Basın Birliği Kastamonu şubesi tarafından bir yazı yarışması düzenleniyor.

2.ŞERİFE BACI İSTİKLAL KOŞUSU 23 AĞUSTOS'TA

2.ŞERİFE BACI İSTİKLAL KOŞUSU 23 AĞUSTOS'TA Geçen yıl ilki düzenlenen İnebolu Şerife Bacı İstiklal Yol Koşusu'nun ikincisi 23 Ağustos 2020 Pazar günü Beled...

Basın İlan Kurumu


ANKET

Siteyi Nasıl Buldunuz?
Tüm Anketler

  •  
  •  
  •  

  • Bugün haber eklenmedi.

  • Son 7 gün haber eklenmedi.

  • Bu ay haber eklenmedi.

Tüm videolar

  HIRSIZLIK ANI KAMERAYA TAKILDI
 

HIRSIZLIK ANI KAMERA

İzlenme:55342

   
  Mustafa Gökhan Gülşen ile röportaj
 

Mustafa Gökhan Gülşe

İzlenme:43534

   
  İnebolu Pazarı
 

İnebolu Pazarı

İzlenme:60414

   
  İnebolu Tanıtım
 

İnebolu Tanıtım

İzlenme:48106

   

HAVA DURUMU

Yazar Girişi| Mail | Reklam ver

inebolugündem İnebolu Gündem Gazetesi
Tüm hakları saklıdır. Yayınlanan içerikler izinsiz kullanılamaz.
- Altyapı: MyDesign