İnebolu Gündem Gazetesi
İNEBOLU KASTAMONU İLÇELER
O ESKİ RAMAZANLAR!Tarih 22 Mayıs 2020, 11:27 Editör: Editör

O ESKİ RAMAZANLAR!

Bundan yaklaşık üç ay önce herhangi bir genç, genelde büyüklerimizin her Ramazan’da söylediği gibi “eskiden böyleydi”, “biz  bayramda şöyle yapardık”, “nerede o eski Ramazanlar” gibi cümleleri dile getirseydi hayretle karşılanırdı.

İki gün sonra idrak edeceğimiz Ramazan Bayramı için 7’den 70’e  herkeste bir özlem,  bir burukluk yok değil. Memleketlere bayram ziyareti için gidebilen yok. Bayramlaşma törenleri yok. Köylerde düzenlenen geleneksel ikram günleri yok. Ahmet amcaların, Ayşe teyzelerin ellerini öpmeye gitmek yok…

Gâvur memleketinden çıkan virüs belki de en çok bu Müslüman topraklarını etkilemiştir. Maddi anlamda pek fazla bir şey kaybetmemiş olsak bile manevi bakımdan değerlerimizi, kültürlerimizi bir köşeye bırakmamız gerektiğini bildiğimiz için olmalı bu kadar duygu yüklü davranışlarımız. Nasıl çarşıda gördüğümüz bir tanıdığımızla el sıkışmayacağız ki. Veya vedalaşırken kafamızı tokuşturmadan ayrılacağız?

Arife gününden başlayıp bayramın son gününde bitecek olan bir sokağa çıkma yasağı bizleri bekliyor.Gerekçesi ise herkesin bildiği üzere Korona salgını. Yetkililer haklı olarak bundan sonraki bayramları yaşayabilmek için bu bayramı içimizde yaşayalım çağrısında bulunup, bir takım önlemler alındı. Daha önce 30 büyükşehir ve Zonguldak için uygulanan sokağa çıkma yasağı uygulaması bu sefer 81 il için uygulanacak. Kontrollü Sosyal Hayat’a geçerken bu son viraj gibi gözüküyor. Çünkü bayramlarda  git-gelin çok olabileceği aşikarken ikinci bir dalgayı yaşamayı kimse istemez. Bizlere de bu kurallara uyup, kaçak yollardan bayram ziyareti gibi tutumlar sergilemememiz gerekiyor.

(Bayramda bile bizleri ayıran bu güç üzerine de düşünmek için fırsat doğdu.Öne geçirebilecekte  geride bırakabilecekte bir güç. Verdiğini kimsenin engelleyemeyeceği, engellediğini kimsenin veremeyeceği bir güç.  Çokta anlaşılmaz olmamalı)

Çok karamsar gibi görünse de yeni normal dediğimiz süreç bayramdan sonra işlemeye devam edecek.29 Mayıs günü camiler ibadete açılacak. Herhangi bir kronik rahatsızlığı bulunmayan 65 yaş üstü vatandaşa en az 1 ay durmak şartıyla memleketlerine gidişine izin verilecek.  Okullarda dönem kapandı yeni dönem Eylül ayında başlayacak ve bunun gibi birçok normalleşme adımı bayramdan sonra gerçekleşecek. Yani biz Türkiye halkı için iki bayram arası düğün olacak.

Fahrettin Koca’nın açıklamalarına yer verecek olursak şöyle diyor: “Beklediğimiz yaşama hürriyetini, tedbirler getirecek. Bayramda tedbirlere uyarsak, sonrasında daha özgür olacağız. Bayramda evde kalmalıyız. Bayram günleri virüsün yeniden yayılma günleri olmamalı. BAYRAMI ESKİSİ GİBİ KUTLARSAK, hastalığın tırmanışa geçtiği günlere dönebiliriz.”

Baharı göremedik ama yazı yaşayacağız. Turkuvaz fon üzerinde görmeye alıştığımız o sayılar da düşmeye devam ediyor. Günlük enfekte olan kişi sayısı 1000’in altına düşerken, günlük hayatını kaybeden sayısı 30’un altına düşmüş durumda. Ramazan Bayramı için “Nerede o eski Ramazanlar?” diyoruz ama bu bayramda ne kadar çok dişimizi sıkıp sabredersek Kurban Bayramı’ için kurbanlıkları o kadar erken ayırtmaya başlayabiliriz.

Üzülme!

Çünkü yaradan umudu en çaresiz anlarda yollar.

Unutma!

Yağmurun en şiddetlisi en kara bulutlardan çıkar.

                                                                (Mevlana)  |  Bu haber 21498 defa okunmuştur.

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 

İNEBOLU  KATEGORİSİNDEN HABERLER

TRAFİK KAZASI: 1 ÖLÜ, 2 YARALI

TRAFİK KAZASI: 1 ÖLÜ, 2 YARALI İstanbul'dan İnebolu'ya gelen Bayraktar ailesi Araç-Kastamonu karayolunda trafik kazası geçirdi; kazada 1 k...

UYUŞTURUCU SATARKEN SUÇÜSTÜ YAKALANDI

UYUŞTURUCU SATARKEN SUÇÜSTÜ YAKALANDI İnebolu'da Extacy uyuşturucu hap satmak isteyen bir kişi suçüstü yakalandı.

HATIPBAĞI'NIN BİBERİ

HATIPBAĞI'NIN BİBERİ Tadı, kokusu,rengi ve kıvrım kıvrım oluşuydu onu diğerlerinden ayıran...

KORONALIDAN KAÇANLAR !

KORONALIDAN KAÇANLAR ! Ciddi bir imtihandan geçiyoruz...

"BU MEMLEKETİN ÖNÜNE TUZU KURU OLANLAR HEP TAŞ KOYMUŞ"

Belediye Başkanı Mustafa Huner Özay, Araç Muayene İstasyonu için ilçemizdeki Sivil Toplum Kuruluşlarının (STK) başk...

BELEDİYE PERSONELİNE PANDEMİ İLE MÜCADELEDE "BAŞARI BELGESİ"

BELEDİYE PERSONELİNE PANDEMİ İLE MÜCADELEDE Kaymakam Abdullah Atakan Atasoy, Koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında İlçe Kaymakamlığı öncülüğünde yürütüle...

ZARBANA HES'TE SON SÖZÜ DANIŞTAY SÖYLEDİ

ZARBANA HES'TE SON SÖZÜ DANIŞTAY SÖYLEDİ Danıştay 6.Dairesi, Zarbana Çayı üzerine yapılması planlanan Kaya Regülatörü ve HES Projesi için verilen "ÇED Oluml...

TÜRKİYE'NİN DÜNYAYA KAPISI İNEBOLU'DAN AÇILMALIDIR

TÜRKİYE'NİN DÜNYAYA KAPISI İNEBOLU'DAN AÇILMALIDIR 1983 yılı son çeyreğinde Türkiye Basın Birliği Kastamonu şubesi tarafından bir yazı yarışması düzenleniyor.

2.ŞERİFE BACI İSTİKLAL KOŞUSU 23 AĞUSTOS'TA

2.ŞERİFE BACI İSTİKLAL KOŞUSU 23 AĞUSTOS'TA Geçen yıl ilki düzenlenen İnebolu Şerife Bacı İstiklal Yol Koşusu'nun ikincisi 23 Ağustos 2020 Pazar günü Beled...

Basın İlan Kurumu


ANKET

Siteyi Nasıl Buldunuz?
Tüm Anketler

  •  
  •  
  •  

  • Bugün haber eklenmedi.

  • Son 7 gün haber eklenmedi.

  • Bu ay haber eklenmedi.

Tüm videolar

  HIRSIZLIK ANI KAMERAYA TAKILDI
 

HIRSIZLIK ANI KAMERA

İzlenme:55346

   
  Mustafa Gökhan Gülşen ile röportaj
 

Mustafa Gökhan Gülşe

İzlenme:43538

   
  İnebolu Pazarı
 

İnebolu Pazarı

İzlenme:60418

   
  İnebolu Tanıtım
 

İnebolu Tanıtım

İzlenme:48110

   

HAVA DURUMU

Yazar Girişi| Mail | Reklam ver

inebolugündem İnebolu Gündem Gazetesi
Tüm hakları saklıdır. Yayınlanan içerikler izinsiz kullanılamaz.
- Altyapı: MyDesign