İnebolu Gündem Gazetesi
İNEBOLU KASTAMONU İLÇELER
ESKİ KUĞU, YENİ RIHTIM KAFETarih 12 Haziran 2020, 19:09 Editör: Editör

ESKİ KUĞU, YENİ RIHTIM KAFE

Atıl vaziyette duran her yer, bulunduğu caddeyi-sokağı, mahalleyi, bölgeyi köreltir.

Bakımsızlıktan yıkılmaya yüz tutmuş ve çürümeye terk edilmiş her bina çevresine zarar verir.

İlçemizde yer yer göze çarpan bakımsız binaların yanı sıra, ilgili kurumlarca tescillenerek koruma altına alınan yüzlerce tarihi yapı bulunmaktadır. Fakat son yıllarda yapılan restorasyon çalışmalarıyla bu yapılar ilçemizin görünümüne pozitif katkı sunmaktadır. 

Bunların dışında bir de kaderine terkedilerek hiçbir şekilde çivi çakılmayan bazı işletmeler vardır ki, bunlar da taşın altına elini koyma cesareti gösteren girişimciler tarafından ayağa kaldırılıp işletilmektedir.

Hepimizin mâlumu Abana yolunda yıllarca Kuğu çay bahçesi adıyla rahmetli Mehmet Çevik tarafından yapılıp işletilen mekanı biliyoruz. Ne yazık ki bir kaç yıldır sahibinin vefatıyla kapanmış ve kendi haline bırakılmıştı. Kaderine terkedilip atıl vaziyette kalmasına kimsenin gönlü razı değildi. Limanın özelleşmesiyle mağdur olan Murat Kendir için bu yer yeni bir başlangıç olabilirdi.

Uzun yılların kazandırdığı tecrübeyi de kullanarak vatandaşın talebine cevap verebilecek farklı bir mekan hedefiyle yola çıkıldığı belliydi.

Geniş bir yelpazeye sahip hizmet sektöründe, kalıcı olabilmek için kollar sıvandı ve nezih bir ortam oluşturuldu.

Sakinliği sevenler, kafa dinlemek yada stresten uzaklaşmak isteyenlerin arayıpta bulamadığı bir yer özelliği taşıyordu.

Evet deniz ve doğayla iç içe, hem kapalı, hemde açık oturma alanıyla, doyumsuz manzarasıyla tercih edilen yeni bir işletmeye kavuştu İnebolu.

Hafta sonu Abana'ya kahvaltıya gitmek için bahane kalmadı.

Rıhtım kafe dışarıda kahvaltı yapmak isteyenler için sadece İnebolu'dan değil komşu ilçelerden de misafirlerin rağbet ettiği bir mekan halini aldı.

Aynı kategoride hizmet veren bir kaç güzide işletmeyle beraber yüz akımız oldu.

Eşimiz-dostumuz ve misafirlerimizle gidip rahat rahat oturacağımız yerler çoğaldı. 

Yerli-yabancı herkese alternatif mekanları seçme hakkı doğdu.

Bizlere ise bu tarz işletmelerin kalıcı olmasını sağlamak için sık sık ziyaret ederek yaşatmak kaldı.

Bu arada bende oluşan fikir ise yıkılmaya yüz tutmuş yapıları kaderine terk eden, yıllardır çivi bile çakmayan ve zaman geçtikçe çoğalan hissedarlarla kimseye yaramayan yapı sahiplerinin restorasyon için tek tek uyarılmasıdır.

Buna paralel günümüze gelinceye kadar, yıkılmaya yüz tutmuş yapıları ayağa kaldırarak ilçe turizmine olumlu katkı sağlayan yapı sahiplerine TEŞEKKÜR BELGESİ verilmesi teşvik edici olacaktır.  

NOT :  Dün kargodan bir paket geldi. 16. ve 20. Dönem Kastamonu Milletvekili Fethi Acar büyüğümüzün bizzat imzalayarak tarafıma gönderdiği "DARBELERDEN KESİTLER, YOKUŞA SÜRÜLEN MİLLİ İRADE" isimli iki ciltlik kitabını gönderme inceliğine çok teşekkür ederim. Kitabın arasından çıkan 6 Haziran tarihli mektubunu okuduğumu ve tüm yazılarımı takip etmesinin yanı sıra hakkımdaki iyi dileklerinin beni çok mutlu ettiğini belirtmek isterim. İnebolu'ya olan özel ilgisini her görüşmemizde hissettiren Sayın Vekilimizi en kısa zamanda İlçemizde görmekten onur duyacağımızı ifade eder saygılar sunarım.  


  |  Bu haber 12592 defa okunmuştur.

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 

İNEBOLU  KATEGORİSİNDEN HABERLER

TÜRKİYE'NİN DÜNYAYA KAPISI İNEBOLU'DAN AÇILMALIDIR

TÜRKİYE'NİN DÜNYAYA KAPISI İNEBOLU'DAN AÇILMALIDIR 1983 yılı son çeyreğinde Türkiye Basın Birliği Kastamonu şubesi tarafından bir yazı yarışması düzenleniyor.

2.ŞERİFE BACI İSTİKLAL KOŞUSU 23 AĞUSTOS'TA

2.ŞERİFE BACI İSTİKLAL KOŞUSU 23 AĞUSTOS'TA Geçen yıl ilki düzenlenen İnebolu Şerife Bacı İstiklal Yol Koşusu'nun ikincisi 23 Ağustos 2020 Pazar günü Beled...

DOĞANYURT SAHİL

DOĞANYURT SAHİL Bu haftaki yazımızda, hafta sonu İnebolu dışına çıkmak isteyip ama çokta uzağa gitmek istemeyenler için bir yer öne...

"ÇILGIN İNEBOLULULAR" BELGESELİ ÇEKİLECEK

Milli Mücadele'de Rusya ve İstanbul'dan gemilerle İnebolu'ya gelen hap malzemelerinin cepheye ulaştırıl...

GÜZEL BAKAN, GÜZEL GÖRÜR

GÜZEL BAKAN, GÜZEL GÖRÜR Her hafta farklı konularla okuyucularımın karşısına çıkıyor, özellikle İnebolu'muzun tanıtımına katkı veren yaz...

BELEDİYEDEN ARAÇ MUAYENE İSTASYONU İÇİN ARSA SATIŞI

BELEDİYEDEN ARAÇ MUAYENE İSTASYONU İÇİN ARSA SATIŞI Belediye Başkanı Mustafa Huner Özay, İnebolu'nun yıllardır beklentisi olan ancak bir türlü gerçekleştirilemeyen...

AKDENİZ KAYNIYOR

AKDENİZ KAYNIYOR Bir yandan pençe harekatlarıyla Kuzey Irak bombardıman altındayken yaklaşık 3500 km uzaklıktaki Libya’da ...

ERGÜN KARA'NIN YENİ EV HEYECANI

ERGÜN KARA'NIN YENİ EV HEYECANI İlçemiz Hamit Köyünde 15 yıldır elektriği ve suyu olmayan derme çatma yapılmış bir ahşap barakada kalan Ergün Kara&...

ŞEHİT ABİSİ KASTAMONU VALİSİ

ŞEHİT ABİSİ KASTAMONU VALİSİ Yeni atanan Valimiz ayağının tozuyla Kastamonu'da bir ziyaret gerçekleştirmek ister.

Basın İlan Kurumu


ANKET

Siteyi Nasıl Buldunuz?
Tüm Anketler

Tüm videolar

  HIRSIZLIK ANI KAMERAYA TAKILDI
 

HIRSIZLIK ANI KAMERA

İzlenme:48796

   
  Mustafa Gökhan Gülşen ile röportaj
 

Mustafa Gökhan Gülşe

İzlenme:37094

   
  İnebolu Pazarı
 

İnebolu Pazarı

İzlenme:53866

   
  İnebolu Tanıtım
 

İnebolu Tanıtım

İzlenme:41658

   

HAVA DURUMU

Yazar Girişi| Mail | Reklam ver

inebolugündem İnebolu Gündem Gazetesi
Tüm hakları saklıdır. Yayınlanan içerikler izinsiz kullanılamaz.
- Altyapı: MyDesign