İnebolu Gündem Gazetesi
İNEBOLU KASTAMONU İLÇELER
TÜRK KADINI KASTAMONU'DA SEMBOLLEŞMELİDİRTarih 07 Ağustos 2020, 19:22 Editör: Editör

TÜRK KADINI KASTAMONU'DA SEMBOLLEŞMELİDİR

Kadınlarımız için düşünülen her öneride Kastamonu'nun öncü olması gerektiğini düşünenlerdenim.

Milli Mücadelenin kazanılmasında aktif rol oynayan İlimiz, Şehit Şerife Bacı, Halime Çavuş, Rahime kaptan, Necibe nine ve nice isimsiz kadın kahramanıyla tarih yazmış, birkaç kadının organizesi sonucu üç bin kadının bir araya geldiği kadınlar mitingiyle dünyada bir ilke imza atmıştır.

Kastamonu ve havalisi, vatan mevzu bahis olduğunda bebeğinin battaniyesini mermilerin üstüne örten, asker olmak ve cephede savaşabilmek için erkek kılığına girmekten çekinmeyen cefakar kadınlarla doludur. 

Milli Mücadele yıllarının öncesinde de Kastamonu kadınlarının aktif olduğu, cemiyet hayatını benimsediği görülmektedir. 1909 yılında askerlere kışlık giysiler temin etmek maksadıyla bir araya gelen kadınlarımızın varlığından o dönemin yerel gazetesi KÖROĞLU övgüyle söz ederek "Yaşasın Osmanlı'nın Alicenap Kadınları" diye başlık atmıştır.

Yine 7 Ocak 1912 tarihinde Kızılay derneğinin Kastamonu kadınlar şubesi Vali Galip Bey'in eşinin başkanlığında kurulmuş, İnebolu ve Daday'da şubeleri açılmış ve Osmanlı askerlerine ve gazilere çeşitli giyecekler hazırlayıp göndermişlerdir. Gelinliğini giymeyip askerlere sargı bezi alınması için Kızılay'a bağışlayan Hatice gelinin davranışı da kadınlarımızın kendinden çok vatanını düşündüğünün bir kanıtıdır.

Dönemin Kastamonu Valisi Atıf Bey'in eşinin öncülüğünde 27 Ekim 1916'da Hanımlar İş yurdu cemiyeti kurularak, kadınların biçki, dikiş ve el işleri öğrenmesi yine farklı bir amaçla bir araya gelindiğinin göstergesidir.

Türk kadını seçme ve seçilme hakkına 1934 yılında kavuşmuştur. 1939 yılı geldiğinde ise Hacer Dicle ismi Kastamonu'yu temsilen meclise girmiştir. 

İlimiz Kastamonu Türkiye'de ilk KADINLAR ÜNİVERSİTESİ'nin taliplisidir.  

Devletimizin bu bölgedeki kahraman kadınlara olan borcu hizmet götürerek ödenmelidir.


Bu fikrin bir kaç kişinin uğraşması ile gerçekleşmesi beklenmemelidir.

Sürekli gündemde tutularak, her kesimin destek vermesi sağlanmalı ve kamuoyu oluşturulmalıdır. 

Kadının şiddet gördüğü, ikinci plana itildiği, aşağılandığı bir ortam istemiyorsak kadınlara verilecek eğitimin üzerine düşülmelidir.

İlk Kadınlar Üniversitesi Kastamonu'da açılmalıdır. Bunun için YÖK'teki hemşehrilerimizin desteği alınmalıdır.

Kastamonu sevdalısı büyüğümüz Sayın Fethi Acar'ın kitabında altını çizerek bahsettiği gibi TÜRK KADINI KASTAMONU'DA SEMBOLLEŞMELİDİR.

NOT  :  Hepimizin mâlumu, geçtiğimiz hafta yeni Kaymakamımız görevine başladı. Tabii ki ziyaret edenler ve hoşgeldin diyenlerle geçer bir kaç hafta. Tanımak ve kendilerini tanıtmak ister büyüklerimiz. Fakat biz esnafların çoğu herhangi bir vasfının olmamasından dolayı Kaymakamlık ziyareti yapmayız. 5 Ağustos Çarşamba günü Kaymakam Bey'in yanında Belediye Başkanı ile tek tek esnafları dolaşıp hal-hatır sorarak hayırlı işler dilemesine şahit oldum. 30 yıldır aynı yerde iştigal ettiğim esnaflık hayatımda ilk defa böyle bir şeyle karşılaştım. Bu davranışın olumlu algılandığı ve mütevazilik olarak değerlendirildiğini ifade etmeden geçemeyeceğim. İnşallah Kaymakam Yasin Yunak Bey'in ilçemize hayırlı hizmetlerle uzun yıllar  unutulmayacak izler bırakmasını temenni eder, saygılar sunarım.


  |  Bu haber 13606 defa okunmuştur.

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 

İNEBOLU  KATEGORİSİNDEN HABERLER

ALDATAN BİZDEN DEĞİLDİR

ALDATAN BİZDEN DEĞİLDİR Bu da nerden çıktı diyenler olabilir...

KORONA İNEBOLU'DA 2 CAN DAHA ALDI

KORONA İNEBOLU'DA 2 CAN DAHA ALDI Koronavirüs nedeniyle yeni vaka ve vefat sayıları her geçen gün artarken son 1 hafta içerisinde İnebolu'da ikam...

YUNAN BU SULARIN SOĞUKLUĞUNU İYİ BİLİYOR

YUNAN BU SULARIN SOĞUKLUĞUNU İYİ BİLİYOR Ülkemiz sınırlarının dört bir tarafında mücadeleye devam ederken, Yunan hükümeti başta Fransa’dan aldığı ...

SON ŞAHİTLERDEN RECEP UYSAL

SON ŞAHİTLERDEN RECEP UYSAL O yıllarda İman-Kur'an hizmetinin önemli merkezlerinden biri İnebolu,

NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜNE ÖZDEMİR CODUR GÖREVLENDİRİDİ

NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜNE ÖZDEMİR CODUR GÖREVLENDİRİDİ Firdevs Terzioğlu'nun emekliye ayrılmasıyla boşalan İnebolu Nüfus Müdürlüğüne aynı kurumda şef olarak çalışan Ö...

46 YILLIK NÜFUS MÜDÜRÜ EMEKLİ OLDU

46 YILLIK NÜFUS MÜDÜRÜ EMEKLİ OLDU İnebolu Nüfus Müdürü Firdevs Terzioğlu, 46 yıllık devlet hizmetini noktalayarak emekli oldu.

İNEBOLU ÇARŞISI SELE HAZIRLIKLI MI ?

İNEBOLU ÇARŞISI SELE HAZIRLIKLI MI ? Giresun ve ilçelerinin sel ile imtihanı hafızalarımızdan silinmemiş olmalı. Yaklaşık 15 gün önce meydana gelen hadi...

FINDIK HASADINDA SONA GELİNDİ

FINDIK HASADINDA SONA GELİNDİ İlimiz sahil ilçelerinin en önemli gelir kaynağı olan fındık, Ağustos ayının girmesiyle hasat edilmeye başlandı. Ba...

SPORUN ŞEHİRLERE GETİRİLERİ VE İNEBOLU'DA SPOR

SPORUN ŞEHİRLERE GETİRİLERİ VE İNEBOLU'DA SPOR Şehrimizin, ilçemizin yani memleketimizin nasıl daha iyi seviyelere geleceğini planlarken, bu alanda sporun da büyü...

Basın İlan Kurumu


ANKET

Siteyi Nasıl Buldunuz?
Tüm Anketler

Tüm videolar

  HIRSIZLIK ANI KAMERAYA TAKILDI
 

HIRSIZLIK ANI KAMERA

İzlenme:68570

   
  Mustafa Gökhan Gülşen ile röportaj
 

Mustafa Gökhan Gülşe

İzlenme:56678

   
  İnebolu Pazarı
 

İnebolu Pazarı

İzlenme:73762

   
  İnebolu Tanıtım
 

İnebolu Tanıtım

İzlenme:61346

   

HAVA DURUMU

Yazar Girişi| Mail | Reklam ver

inebolugündem İnebolu Gündem Gazetesi
Tüm hakları saklıdır. Yayınlanan içerikler izinsiz kullanılamaz.
- Altyapı: MyDesign