İnebolu Gündem Gazetesi
İNEBOLU KASTAMONU İLÇELER
İNEBOLU VE CUMHURİYETTarih 31 Ekim 2020, 17:51 Editör: Editör

İNEBOLU VE CUMHURİYET

Dün işyerimde günlük koşuşturmaca ve rutin işlerle meşgul olduğum esnada televizyondan gelen "İnebolu" sesine kulak kabarttım. Cnn Türk kanalı Cumhuriyetin ilân edilişinin 97. yılı ile ilgili programa konuk ettiği Dr. Özgür Tor'un anlatımını yayınlıyor,(bizlerin çok iyi bildiği) ecdadımızın kahramanlıklarını bu vesileyle Türkiye'ye duyuruyordu.

Dr. Özgür Tor  344 kilometrelik İnebolu -Ankara yolunda kahramanlık destanı yazan bölgemiz insanını o kadar güzel anlatıyordu ki; dinleyene farklı bir duygu yaşatıyor, peşinden de şunu ekliyordu. "Bu destan başka ülkelerde yazılsa her gün anlatmaktan bıkmazlardı. Maalesef  bizlere hikaye gibi geliyor."

Evet Cumhuriyetin kurulmasında büyük pay sahibi olan Kurtuluş kapısı İnebolu gelecek nesillere tanıtılmalı ve unutturmamak için çaba sarf edilmeliydi.

Ulusal kanallar en azından önemli günlerde bu konuyu işlemeli tarihimize ışık tutmalıydı.

Günümüzde İstiklâl yolu adıyla tescillenen bu yolda, karda kışta cephane taşıyan, kadın-çocuk ve yaşlıların fedakarlıkları sık sık gündeme getirilmeliydi.

Büyük zorluklar içinde kurulan Cumhuriyetimize ve büyük bedeller ödeyerek kazanılan bağımsızlığımıza İnebolu'nun katkısı göz ardı edilmemeliydi.

11 Şubat 1924 tarihinde TBMM tarafından Beyaz Şeritli İstiklâl Madalyası ile ödüllendirilen ve göğsünde 96 yıldır gururla taşıyan İnebolu halkı Cumhuriyetin 100. yılını da heyecanla bekliyor.

Kurtuluş Savaşında ecdadımızın kahramanca verdiği mücadelenin anısına 2023'teki 100. yıl kutlamalarının İnebolu'da yapılması arzu ediliyor.


  |  Bu haber 19134 defa okunmuştur.

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 

İNEBOLU  KATEGORİSİNDEN HABERLER

ON BİR AYIN SULTANI RAMAZAN VE O’NUN TÂCI ORUÇ

ON BİR AYIN SULTANI RAMAZAN VE O’NUN TÂCI ORUÇ Rahmet, bereket, mağfiret ve arınma mevsimi Ramazan ayına bizleri ulaştıran Allah’a hamd olsun.

RAMAZAN'A HAZIRLANMAK

RAMAZAN'A HAZIRLANMAK 13 Nisan 2021 saat 01.30

ŞİFA AYI RAMAZAN'A GİRERKEN

ŞİFA AYI RAMAZAN'A GİRERKEN Mübarek ve faziletli bir ayın, Kur’an ve oruç ayının rahmet gölgesi üzerimize düşmüş bulunuyor.

HACI HASAN KURU

HACI HASAN KURU İnebolu'da bir döneme damgasını vuran, renkli bir kişilikti O...

MUTLULUĞU PAYLAŞMAK

MUTLULUĞU PAYLAŞMAK Geçtiğimiz hafta Cuma günü dağıtımı yapılıp okuyucuya ulaştırılan gazeteniz Yeni İnebolu'yu eline alıp "İKİ Y...

KUR'AN KURSU İÇİN ARSA BAĞIŞI

KUR'AN KURSU İÇİN ARSA BAĞIŞI Mevcut Kuran Kursu'nun fiziki şartlarının uygun olmaması nedeniyle İnebolu İlçe Müftüsü Telat Ergin'in yeni...

ÇÖP TOPLAMA İŞİNE 1 ŞOFÖR, 2 İŞÇİ ALINACAK

ÇÖP TOPLAMA İŞİNE 1 ŞOFÖR, 2 İŞÇİ ALINACAK İnebolu Köylere Hizmet Götürme Birliği, 9 ay süreyle çöp toplama işinde çalıştırılmak üzere İşkur aracılığıyla 1 şo...

İKİ YÜZ ELLİ'NCİ YAZI

İKİ YÜZ ELLİ'NCİ YAZI Rüyamda görsem inanmazdım...

100. YILA BÜYÜK HAZIRLIK

100. YILA BÜYÜK HAZIRLIK 9 Haziran Şeref ve Kahramanlık Günümüzün 100. yıl dönümü, oldukça zengin ve renkli etkinliklere sahne olacak.

Basın İlan Kurumu


ANKET

Siteyi Nasıl Buldunuz?
Tüm Anketler

Tüm videolar

  HIRSIZLIK ANI KAMERAYA TAKILDI
 

HIRSIZLIK ANI KAMERA

İzlenme:117642

   
  Mustafa Gökhan Gülşen ile röportaj
 

Mustafa Gökhan Gülşe

İzlenme:105518

   
  İnebolu Pazarı
 

İnebolu Pazarı

İzlenme:122920

   
  İnebolu Tanıtım
 

İnebolu Tanıtım

İzlenme:110228

   

HAVA DURUMU

Yazar Girişi| Mail | Reklam ver

inebolugündem İnebolu Gündem Gazetesi
Tüm hakları saklıdır. Yayınlanan içerikler izinsiz kullanılamaz.
- Altyapı: MyDesign