İnebolu Gündem Gazetesi
İNEBOLU KASTAMONU İLÇELER
ÖĞRETMENİM MEHMET KALYONCUTarih 20 Kasım 2020, 19:09 Editör: Editör

ÖĞRETMENİM MEHMET KALYONCU

Her 24 Kasım geldiğinde, üzerimizde hatırı sayılır emekleri olan elleri öpülesi öğretmenlerimiz aklımıza gelir.

O gün Onlar'ın günüdür çünkü.

Tabii ki bu da öğretmenleri 364 gün unutup, bir gün hatırlayalım anlamına gelmez, gelmemelidir de.

Bu seneki Öğretmenler günü anısına ben de İlkokul Öğretmenim Rahmetli Mehmet Kalyoncu'yu yazarak, unutmadığımı göstermek ve bu şekilde ruhunu şad etmek istedim.

1976 yılı Kasım ayında İsmetpaşa ilkokuluna kaydımın yapılması ve Dürdane Örüklü'nün elimden tutup, Mehmet Kalyoncu'nun sınıfına beni teslim etmesiyle başladı tanışıklığımız. Niye yalan söyleyeyim sert mizacından korkmuştum daha ilk gün. Fakat ilerleyen günlerde, o sert görünümün altında pırlanta gibi bir kalp ve sadece öğretmeye endeksli bir eğitimcinin varlığına şahit oldum.

İlk günden öğretmenimin gözüne girmeyi başarmıştım. Okulda düzenlenen her türlü etkinlik ve faaliyette mutlaka bana görev verirdi. Her öğrencisine bir baba şefkatiyle yaklaşır, sorduğu sorulara cevap verenlerin o konuyu öğrendiğini düşünür, verecek cevabı olmayan ya da derse yeteri kadar katılım sağlamayan öğrencilerin başarısı için özel çaba sarf ederdi.   

Kitap okumamız konusunda ısrarcı olur, okuduğumuz kitapları anlayıp anlamadığımızı kontrol etmek için özetini çıkarttırırdı.O dönemde revaçta olan  Kemalettin Tuğcu'nun hikaye kitapları elimizden düşmezdi.

Matematik dersleri çok zorlu geçerdi,hem  öğretmenimiz için hem de öğrenemeyen ya da bir türlü anlayamayan öğrenciler için. Matematikte ömür boyu karşımıza çıkacak çarpım tablosu, toplama-çıkarma, çarpma-bölme gibi konuları öğretemeden ortaokula göndermek istemezdi ve bu duruma düşmemek için yine özel çaba gösterirdi.

İlkokul yıllarıma ait bir ayrıntı da şuydu. Dördüncü ve Beşinci sınıflarda gördüğümüz, Din bilgisi dersimize okul müdürümüz Salih Nuri Gökgöz girerdi. A ve B şubeleri bir sınıfa toplanır ve birlikte din bilgisi dersi alırdık. Bütün namaz surelerini ezberleyip, hayat boyu uyguladığımız temel dini bilgileri öğrenmemizde büyük katkısı olan Salih Nuri Gökgöz öğretmenimi de rahmet ve minnetle anıyorum. 

Gerçekten günümüzle kıyaslandığında çok farklıydı öğretmenlere karşı öğrencinin davranışı. Korkuyla karışan bir  saygı durumu hakimdi o dönemler. Çarşıda, pazarda bir öğretmenle karşılaşmaktan çekinir, köşe bucak saklanırdık. Deyim yerindeyse babamızdan o kadar korkmazdık.

O günlerde bir gündü, geldi geçti. Geriye sadece anılar kaldı.

Bu vesileyle tüm öğretmenlerimizin yaklaşan Öğretmenler gününü kutlar, ahirete göçmüş tüm Öğretmenlere Allah'tan rahmet dilerim.    


  |  Bu haber 21128 defa okunmuştur.

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 

İNEBOLU  KATEGORİSİNDEN HABERLER

ON BİR AYIN SULTANI RAMAZAN VE O’NUN TÂCI ORUÇ

ON BİR AYIN SULTANI RAMAZAN VE O’NUN TÂCI ORUÇ Rahmet, bereket, mağfiret ve arınma mevsimi Ramazan ayına bizleri ulaştıran Allah’a hamd olsun.

RAMAZAN'A HAZIRLANMAK

RAMAZAN'A HAZIRLANMAK 13 Nisan 2021 saat 01.30

ŞİFA AYI RAMAZAN'A GİRERKEN

ŞİFA AYI RAMAZAN'A GİRERKEN Mübarek ve faziletli bir ayın, Kur’an ve oruç ayının rahmet gölgesi üzerimize düşmüş bulunuyor.

HACI HASAN KURU

HACI HASAN KURU İnebolu'da bir döneme damgasını vuran, renkli bir kişilikti O...

MUTLULUĞU PAYLAŞMAK

MUTLULUĞU PAYLAŞMAK Geçtiğimiz hafta Cuma günü dağıtımı yapılıp okuyucuya ulaştırılan gazeteniz Yeni İnebolu'yu eline alıp "İKİ Y...

KUR'AN KURSU İÇİN ARSA BAĞIŞI

KUR'AN KURSU İÇİN ARSA BAĞIŞI Mevcut Kuran Kursu'nun fiziki şartlarının uygun olmaması nedeniyle İnebolu İlçe Müftüsü Telat Ergin'in yeni...

ÇÖP TOPLAMA İŞİNE 1 ŞOFÖR, 2 İŞÇİ ALINACAK

ÇÖP TOPLAMA İŞİNE 1 ŞOFÖR, 2 İŞÇİ ALINACAK İnebolu Köylere Hizmet Götürme Birliği, 9 ay süreyle çöp toplama işinde çalıştırılmak üzere İşkur aracılığıyla 1 şo...

İKİ YÜZ ELLİ'NCİ YAZI

İKİ YÜZ ELLİ'NCİ YAZI Rüyamda görsem inanmazdım...

100. YILA BÜYÜK HAZIRLIK

100. YILA BÜYÜK HAZIRLIK 9 Haziran Şeref ve Kahramanlık Günümüzün 100. yıl dönümü, oldukça zengin ve renkli etkinliklere sahne olacak.

Basın İlan Kurumu


ANKET

Siteyi Nasıl Buldunuz?
Tüm Anketler

Tüm videolar

  HIRSIZLIK ANI KAMERAYA TAKILDI
 

HIRSIZLIK ANI KAMERA

İzlenme:117642

   
  Mustafa Gökhan Gülşen ile röportaj
 

Mustafa Gökhan Gülşe

İzlenme:105516

   
  İnebolu Pazarı
 

İnebolu Pazarı

İzlenme:122920

   
  İnebolu Tanıtım
 

İnebolu Tanıtım

İzlenme:110228

   

HAVA DURUMU

Yazar Girişi| Mail | Reklam ver

inebolugündem İnebolu Gündem Gazetesi
Tüm hakları saklıdır. Yayınlanan içerikler izinsiz kullanılamaz.
- Altyapı: MyDesign