İnebolu Gündem Gazetesi
İNEBOLU KASTAMONU İLÇELER
BULMAK İSTEDİĞİN GİBİ BIRAK!Tarih 04 Aralık 2020, 19:43 Editör: Editör

BULMAK İSTEDİĞİN GİBİ BIRAK!

Geçtiğimiz günlerde İstanbul'da yaşayan ama kalbi İnebolu için çarpan bir dostum yanına bir kaç arkadaşını alarak İnebolu'ya gelir. Sonbahar mevsiminin oluşturduğu renk cümbüşünden nasiplenmek ve İnebolu'yu kuş bakışı görebilmek maksadı hasıl olmuş, geriş tepesine çıkmaya karar verilmiştir. 

Araçlarla kıvrımlı yollar kullanılarak ve ormanlık alanlar içinden geçilerek geriş tepesine ulaşılır.

Muhteşem İnebolu manzarasının yanı sıra hiçte hesapta olmayan, etrafa gelişigüzel atılmış çöplerle karşılaşılır.

İlk şok atlatılır ve manzaranın keyfini çıkarmak için gelen 5-6 kişilik misafir ekip etrafa yayılır, çöp toplamaya başlar. Çok sürmez, 10 dakikada her taraf çöpten arındırılmıştır. Artık rahat rahat, doğaya karşı insanlık vazifesini yapmış olmanın mutluluğuyla İnebolu manzarasının tadı çıkarılır ve bolca oksijen alan ekip oradan ayrılır.

Evet pek çok insanın örnek alması gereken bir davranıştan söz ediyoruz. Nadir insanlarda görülen bir doğa sevgisi, çevre duyarlılığı...

Egosu olmayan, banane demeyen, neme lazımcı zihniyetten uzak, kompleks yapmayan özel ve medeni insanların davranış biçimi. 

Soruyorum aynı havayı soluduğumuz, aynı kültürle yoğurulduğumuz ülkemiz nüfusunun yüzde kaçı bu davranışı sergiler?

Yaşadığı çevrenin türlü türlü nimetlerinden istifade eden her birey gelecek nesillere tertemiz bir doğa bırakmak için ne yapması gerektiğinin bilincinde olmalıdır. 

İster eğitim, ister kültür, ister yaşama biçimi diyelim, kendiyle barışık ve o şekilde yetişmiş insanların da var olduğunu görmek-bilmek çok güzel.

Aslında pek alışık olmadığımız bir durum.

Genellikle şunları duymaya alışığız...!

"Yaa buraların pisliğini kimse görmüyor mu? Belediye ne iş yapar kardeşim, şuraya bir adam görevlendirip temizlettiremiyor mu?"

Dolayısıyla nasıl bulmak isteniyorsa, o halde bırakılması gerektiğini bilmeyen, kendi önünü süpürmeyen, her şeyi devletten bekleyen bir toplum haline geldik.

Zevkle piknik yapan fakat kendi çöplerini olduğu yerde bırakan, yaktığı ateşi işi bittikten sonra söndürmeyen, umumi tuvaletleri kullanmasını bilmeyen, yerlere tükürmekten sakınmayan, etrafa gelişigüzel çöp atan insanlarla maalesef bir arada yaşamak zorundayız.

Geçtiğimiz günlerde okuduğum bir yazıyla öğrendiğim tanımı belki pek çoğumuz bilmiyordur. Paylaşalım ki bilmeyenlerin de öğrenmesine vesile olalım.

"MEDENİ DAVRANIŞ, ÜÇÜNCÜ ŞAHISLARIN HAKKINA SAYGIDIR."

Evet peki kimlerdir bu "ÜÇÜNCÜ ŞAHIS" diye tanımlanan insanlar.

Birinci şahıs kişinin kendisidir. İkinci şahıs kişinin ailesi, akrabaları, dostları ve tanıdıklarıdır. Yani birinci ve ikinci şahıs olarak tanımlanan kişilerin hakkına saygı göstermek medeni olmaya yetmez.

Üçüncü şahıs tanımı ise kişinin hiç tanımadığı, bilmediği insanlardır ve asıl medeni davranışa, hiç tanınmayan kişilerin hakkına saygı göstererek sahip olunur.

Kişi bunlarla hiçbir yerde karşılaşmamıştır belki de hiç karşılaşmayacaktır. Bu insanlar ilkokul mezunu da olabilir, profösör de; köylü de olabilir, şehirli de; Dili, dini, ırkı, rengi hiç farketmez, bunların hakkına saygı duymak medeni olmanın göstergesidir.

Bu ülkenin kültürüyle yetişmiş insanların  yüzde doksanının medeni davranmadığına yine yakın bir tarihte okuduğum haberi örnek gösterebilirim. "İstanbul'da Belgrat ormanlarında 2020 yılı Kasım ayının son hafta sonu yüzlerce insan güzel havayı değerlendirmiş ve piknik yapmıştır. Akabinde pazartesi günü İstanbul Büyükşehir Belediye ekiplerince Belgrat ormanları tabiat parkından 22 ton ziyaretçi çöpü toplanmıştır."

Evet bu çöpler sadece "bazı kendini bilmezlerin yanlış davranışı" değildir. Bu bir milli değer yargısı ve kültür meselesidir. Bu bir aile terbiyesi ve medeniyet sorunudur.

Bu yazının muhatabı hiçbir makam değildir, herkestir. Çünkü herkes ÜÇÜNCÜ ŞAHISTIR.


  |  Bu haber 10626 defa okunmuştur.

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 

İNEBOLU  KATEGORİSİNDEN HABERLER

DÜNÜ BUGÜNÜYLE DOĞANYURT

DÜNÜ BUGÜNÜYLE DOĞANYURT Arkadaşım Eczacı Raif Kökten'in aracıyla ufak bir İnebolu turu yaparken koltuğun üzerinde öylece duran ve kapağ...

AK PARTİ ŞİŞLİ İLÇE BAŞKANLIĞINA GÖKHAN YÜKSEL SEÇİLDİ

AK PARTİ ŞİŞLİ İLÇE BAŞKANLIĞINA GÖKHAN YÜKSEL SEÇİLDİ AK Parti Şişli İlçe Başkanlığına, İnebolulu hemşehrimiz Gökhan Yüksel seçildi.

JANDARMADAN UYUŞTURUCUYA BİR DARBE DAHA

JANDARMADAN UYUŞTURUCUYA BİR DARBE DAHA İnebolu Jandarma ekipleri tarafından düzenlenen operasyonla gençlerimizi zehirleyen uyuşturucu satıcılarına bir dar...

İNEBOLU'NUN GENÇLİK MERKEZİ İHTİYACI

İNEBOLU'NUN GENÇLİK MERKEZİ İHTİYACI Gençlik Spor Bakanlığı’nın bir hizmeti olan gençlik merkezleri ülkemizde 300’ün üzerindedir. Ge...

"HEM GÖNÜL HEM İŞ YAPAN KAYMAKAM OLARAK ANILABİLİRSEK NE MUTLU BİZE"

İlçemizde 7 Aralık 2020 tarihinde göreve başlayan Kaymakam Selçuk Yosunkaya, Türkiye'nin İstiklal Madalyalı tek...

İLK İZLENİM...

İLK İZLENİM... Tarih 4 Ocak 2021...

MUSTAFA TUNÇ ANKARA'YA ATANDI

MUSTAFA TUNÇ ANKARA'YA ATANDI İnebolu Meteoroloji Müdürlüğünde 2 yıl müdür vekilliği olmak üzere 15 yıl görev yapan Mustafa Tunç Ankara'ya at...

KADIN MUHTARLAR VAKIF YÖNETİMİNDE

KADIN MUHTARLAR VAKIF YÖNETİMİNDE İnebolu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı mütevelli heyetinde, 2021 yılı faaliyet döneminde görev alacak muhtar...

İNEBOLU MUTFAĞI DENİNCE !

İNEBOLU MUTFAĞI DENİNCE ! Hangi televizyon kanalını açarsak değişik formatta bir yemek programı karşımıza çıkıyor, son döneme damgasını vuran...

Basın İlan Kurumu


ANKET

Siteyi Nasıl Buldunuz?
Tüm Anketler

Tüm videolar

  HIRSIZLIK ANI KAMERAYA TAKILDI
 

HIRSIZLIK ANI KAMERA

İzlenme:97478

   
  Mustafa Gökhan Gülşen ile röportaj
 

Mustafa Gökhan Gülşe

İzlenme:85650

   
  İnebolu Pazarı
 

İnebolu Pazarı

İzlenme:102856

   
  İnebolu Tanıtım
 

İnebolu Tanıtım

İzlenme:90296

   

HAVA DURUMU

Yazar Girişi| Mail | Reklam ver

inebolugündem İnebolu Gündem Gazetesi
Tüm hakları saklıdır. Yayınlanan içerikler izinsiz kullanılamaz.
- Altyapı: MyDesign