İnebolu Gündem Gazetesi
İNEBOLU KASTAMONU İLÇELER
WHATSAPP NE İSTİYOR?Tarih 16 Ocak 2021, 20:03 Editör: Editör

WHATSAPP NE İSTİYOR?

Yaklaşık bir haftadır gündemimizde bir mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp’ın yeni üyelik sözleşmesi var. WhatsApp sunmuş olduğu  sözleşmeyle bizlere adeta “Ya bu deveye binersin, ya da bu diyardan gidersin” anlamına gelen bir sözleşmeyi onaylamamızı istiyor. İlk günlerde, karşımıza çıkan bu sözleşmeyi okumadan onaylayanlar kara kara düşünmeye başladı. Onlara iyi bir haber; eğer WhatsApp hesabınızı silerseniz otomatik olarak sözleşme de geçersiz sayılır.

Sözleşmenin içeriğine bakacak olursak WhatsApp yetkilileri “Bu sözleşme kurumsal hesapları kapsıyor” dese de geniş kapsamlı bir veri aktarımı olacağı gerçeğini değiştirmiyor. Facebook, WhatsApp ve diğer önemli sosyal medya uygulamalarını da bünyesinde bulunduran Mark Zuckerberg daha önce ABD’de yargı önüne çıkmıştı. Orada sorulan bazı sorulara kişisel alana girdiği için cevap vermeyen  Zuckerberg, yaptığı bu ticari atılımla kendisiyle de çelişmiş oldu. Ticari atılım dememin sebebi WhatsApp’ı satın aldıktan sonra her zaman parayı, reklamı düşünen bu kişi ilk olarak uygulamaya “Durum” özelliğini getirmişti. Aynı zamanda durumlara reklam da eklemek isteyen Zuckerberg’e WhatsApp kurucusu ve o zamanki ortağı engel olmuştu. Günümüzde ise ona daha fazla engel olamayacağını söyleyen bu adam geçmişte de “Facebook’u silin” çağrısında bulunmuştu.

Özetle WhatsApp bu sözleşmeyle WhatsApp’taki bilgileri diğer uygulamalarına aktarmak istiyor. Bir örnek vermek gerekirse; WhatsApp’ta bir arkadaşımızla mesajlaşırken ona Kızılkara’dan yeni bir ev almak istediğimizi yazıyoruz. Daha sonra Facebook’ta gezinirken karşımıza “Kızıkara’da yeni 3+1 daire” diye reklam çıkıyor. Durum bundan ibaret. Geçmişte hepimizin başına gelmiş olan, bir eşyadan bahsettikten sonra onu telefonda reklamlarda gören bizlere bu çok şaşıracak bir durum gibi gelmese de, bu sefer bunu o sözleşmeyi onaylayarak kendi isteğimizle onaylamış oluyoruz.

Bu gelişmeler sonucunda ülkemizde Rekabet Kurulu soruşturma  ve Kişisel Verileri Koruma Kurulu da re’sen de olsa bir inceleme başlattı.

WhatsApp’ın  aldığı bu karar Avrupa Birliği ülkelerini kapsamadığını da hatırlatmakta fayda var. Yani burada bir çifte standart uygulayarak bizleri kullanmak istiyorlar. Bizim yapabileceğimiz şey ise KENDİMİZİ KULLANDIRMAMAK.

Geçtiğimiz haftalarda “Djital faşizm” ifadesini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ne demek istediği daha net anlaşılmış oldu.

Peki nasıl kendimizi kullandırmayacağız? Hiç şüphesiz WhatsApp her akıllı telefon kullanıcısının vazgeçilmez uygulamalarından bir tanesidir. Her ne olursa olsun ben bilgilerimi paylaşmaya izin vermem diyorsanız ya hiç telefon kullanmayacaksınız- ki bu günümüzde neredeyse imkansız- ya da alternatif uygulamalara yöneleceksiniz.

Alternatif uygulamalara baktığımız da iki uygulama dikkat çekiyor. Rusların sahibi olduğu Telegram ve yerli yapım BİP. Son 72 saat içerisinde Telegram’ın 25 milyon (Dünya genelinde bir uygulama olduğu için daha çok) BİP’in de 6,5 milyon yeni kullanıcısı oldu. En kötüsü sizler de kullanmasanız bile bir hesap açmanız da fayda var.

Bir çok kamu kurum ve kuruluşları, STK’lar Türkiye genelinde WhatsApp’tan ayrılma kararı aldı. Son olarak da Cumhurbaşkanı Erdoğan, Telegram ve BİP kanalları açarak yol göstermiş te oldu.

WhatsApp Gizlilik Sözleşmesi’ni onaylamak için son tarih 15 Mayıs. O tarihe kadar düşünmek için bol zamanımız var. Onaylamazsak otomatik olarak WhatsApp hesabımız silinecek. Bu zaman içinde aldığı tepkileri gören WhatsApp geri adım atar mı, orası bilinmez. Bu sayede yerli uygulamalara da bir fırsat doğmuş oldu. Bu fırsatı iyi değerlendirebilirlerse hem onlar kazanmış olur hem de bizim Whatsapp’a ihtiyacımız kalmaz.

“Benim zaten neyim var?”  “Ben kimim ne yapacaklar bilgilerimi?” diyorsanız orası da size kalmış. Tekrar hatırlatmakta fayda var; Son tarih 15 Mayıs.  |  Bu haber 10412 defa okunmuştur.

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 

İNEBOLU  KATEGORİSİNDEN HABERLER

İSTİKLAL YOLU'NUN HİKAYESİ "HER ŞEY VATAN İÇİN" BELGESELİNDE ANLATILACAK

İSTİKLAL YOLU'NUN HİKAYESİ "İstiklal Yolu’nda neredeyse Kastamonu’nun tüm ilçe ve köyleri elini, bedenini taşın altına koy...

ÜRETMEK ZORUNDAYIZ

ÜRETMEK ZORUNDAYIZ 1982-1986 yılları arası Çankırı Ziraat Meslek Lisesinde geçen eğitim hayatım sürecinde hocalarımız sık sık şu cümle...

GAPIYI GIYGAŞUK BIRAKMALI !

GAPIYI GIYGAŞUK BIRAKMALI ! Bir kaç gün önce Kardeşim Cüneyt Yağcıoğlu'nun derleyip seslendirdiği, İnebolu pidesi ve pastırmalı ekmeğin de ...

ALLAH RAZI OLSUN, ÜMİT HOCAM

ALLAH RAZI OLSUN, ÜMİT HOCAM 4-5 sene oldu tanışalı... Her geldiğinde uğrar, hasbihal ederiz.

AŞI BOYALI EV MİMARİSİ

AŞI BOYALI EV MİMARİSİ Önünden her geçişte hayranlıkla izlediğim bir yapı İnebolu Adliye Sarayı.

BEYOĞLU'NDAKİ İNEBOLU SOKAĞI

BEYOĞLU'NDAKİ İNEBOLU SOKAĞI Geçtiğimiz günlerde gazetemizin dikkat çektiği bir konunun, kısa süre içinde çözüme kavuştuğuna hep birlikte şahit ...

EMEKTAR USTALARIMIZ

EMEKTAR USTALARIMIZ Ömür dediğin nedir ki;

"ZEHİR TACİRLERİNE GÖZ AÇTIRMAYACAĞIZ"

İnebolu Kaymakamı Selçuk Yosunkaya, gazetemize iade- ziyarette bulundu.

DÜNÜ BUGÜNÜYLE DOĞANYURT

DÜNÜ BUGÜNÜYLE DOĞANYURT Arkadaşım Eczacı Raif Kökten'in aracıyla ufak bir İnebolu turu yaparken koltuğun üzerinde öylece duran ve kapağ...

Basın İlan Kurumu


ANKET

Siteyi Nasıl Buldunuz?
Tüm Anketler

Tüm videolar

  HIRSIZLIK ANI KAMERAYA TAKILDI
 

HIRSIZLIK ANI KAMERA

İzlenme:107622

   
  Mustafa Gökhan Gülşen ile röportaj
 

Mustafa Gökhan Gülşe

İzlenme:95602

   
  İnebolu Pazarı
 

İnebolu Pazarı

İzlenme:112898

   
  İnebolu Tanıtım
 

İnebolu Tanıtım

İzlenme:100312

   

HAVA DURUMU

Yazar Girişi| Mail | Reklam ver

inebolugündem İnebolu Gündem Gazetesi
Tüm hakları saklıdır. Yayınlanan içerikler izinsiz kullanılamaz.
- Altyapı: MyDesign