İnebolu Gündem Gazetesi
İNEBOLU KASTAMONU İLÇELER
İNEBOLU TSM BAŞKANI DR. BEYAN'DAN AŞI ÇAĞRISITarih 06 Mart 2021, 21:20 Editör: Editör

İNEBOLU TSM BAŞKANI DR. BEYAN'DAN AŞI ÇAĞRISI

İnebolu Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı Dr. Serhat Beyan, 65 yaş üzeri herkesin ve kritik görevdekilerin koronavirüs aşılarının yapılmaya başlandığını söyledi.

Aşı olma hakkı tanınan bu gruplarda yüzde 50 aşı hedefini henüz aşamadıklarını  belirten Dr. Serhat Beyan, "Halkımızın aşı ile alakalı endişesi olabilir. Biz sağlıkçılar olarak iki doz aşımızı da olduk. Herhangi bir sıkıntı yaşamadık. 90 yaş üstü vatandaşlarımız ikinci doz aşılarını oldu, herhangi bir sorun yaşanmadı. Yani aşıdan korkmamızı gerektirecek bir durum yok. 182'den randevu almakta zorlanan vatandaşlar için yeni hat kuruldu. İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde kurulan 0366 606 06 62 nolu çağrı merkezini arayarak randevularını alıp aşılarını olabilirler" dedi.

NORMALLEŞME İÇİN AŞI ÖNEMLİ FAKTÖR

Yaş gruplarına göre aşılama takviminin uygulanmaya devam edildiğini belirten Dr. Beyan, "İnebolu'da 65 yaş üstü herkese aşılarını yapmaya başladık. Bunda normalleşme sürecinin daha sağlıklı ilerleyebilmesi için bir an önce normale dönebilmemiz için aşılama oranı da bu kriterlere konulmuş durumda. Yani bir ilçede aşılanma oranı çok düşükse onun normalle sürecine dahil edilebilmesi noktasında inisiyatif kullanılıyor. İnebolu'da aşılama çok düşük değil ama biraz yavaş seyrediyor şu anda. Yüzde 50'yi henüz geçemedik. İlk aşamada hedefimizin yüzde 50'sini geçmeyi amaçlıyoruz. Bu da şu andaki hedef nüfusumuzda 65 yaş üstü ve kritik görevdekiler oluyor. Okulların açılmasıyla öğretmenler de tanımlanacaktır" dedi.

"HASTANEDE GECE 12'YE KADAR AŞI YAPILIYOR"

Aşı sırası gelen vatandaşların 0366 606 06 62 nolu telefonu arayarak randevu almaları gerektiğini belirten Dr. Beyan, "Merkezde ve köylerde 85 yaş üstü ve yatağa bağımlı olanlar, yürüyemeyenlerin evlerine gidip aşılarını yapıyoruz. Diğerlerinin randevu alarak hastaneye ya da aile hekimliklerine gelmeleri gerekiyor. Merkezde 2, Evrenye ve Özlüce Köylerinde olmak üzere ilçemizde 4 tane Aile Sağlığı Merkezimiz var. Hastanede gece 12'ye kadar aşı yapılıyor. Randevu almada herhangi bir sorun yok. Kişiler hastaneye gitmeye çekiniyor. Ama hastane ile çarşının şu anda pek bir farkı yok. Vaka sayılarımız düşmüş durumda. Hastaneye gitmeye çekinmesinler aşı olmak. Hastaneye gittiklerinde insanlar zaten dikkatli oluyor ister istemez. Zaten 20 dakikada bütün işlemleri bitiriyorlar" diye konuştu.

"85 YAŞ ÜSTÜ VE YATAĞA BAĞIMLI OLANLARIN EVLERİNE GİDİYORUZ"

Mobil ekiplerle aşılama çalışmalarına devam ettiklerini belirten Dr. Serhat Beyan sözlerini şöyle sürdürdü:

"Merkezde ve köylerde 85 yaş üstü ve yatağa bağımlı olanların aşılarını evlerinde yapıyoruz. Yalnız bunun belli kriterleri var. Mesela İstanbul'dan gelen vatandaşlar evine gelmemizi istiyoruz. Bunların yaşı uygun değilse zaten kabul edemiyoruz. Ama İstanbul'dan buraya geliyor, birinci dozunu hastanede olmuş ikinci dozunu evde olmak istiyor. İstanbul'dan arabayla otobüsle gelebilen birisi aşı olmaya da gelebilir. Bizim randevularımızda birinci aşıyı olup ikinci doz aşıyı bekleyen kişilerle beraber çok fazla kişi birikti. Sırası gelenlerin aşılarını yapmaya yetişemiyoruz. 28 günle 35 gün arasında ikinci dozun yapılması gerekiyor. Onları yetiştirmekle şu anda uğraşıyoruz. Ek destek istiyoruz. Zaten 3 tane aracımız var, üçünü de her gün tamamen sahada kullanıyoruz. 3 mobil ekibimiz var. Ekiplerimizde bir doktor ve bir hemşire bulunuyor. Yanlarında acil müdahale için gerekli her türlü ekipman var. Ama şimdiye kadar hiçbir sıkıntımız olmadı."

"VAKA SAYILARINI SIFIRLAMAK ÜZEREYİZ"

İlçemizdeki koronavirüs vakaları hakkında da bilgi veren Dr. Serhat Beyan, "Vaka sayımız hiçbir zaman olmadığı kadar iyi durumda şu anda. Yakın zamanda inşallah yeni bir şey çıkmazsa İnebolu'da vaka sayılarını sıfırlamak üzereyiz" ifadelerini kullandı.


  |  Bu haber 9896 defa okunmuştur.

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 

İNEBOLU  KATEGORİSİNDEN HABERLER

İNEBOLU BELEDİYESİ'NDEN DOĞALGAZ KARARI

İNEBOLU BELEDİYESİ'NDEN DOĞALGAZ KARARI İnebolu Belediye Meclisi, ilçemize doğalgaz arzının sağlanması için Kargaz firmasının taleplerinin karşılanmasına o...

ALLAH RIZASI İÇİN

ALLAH RIZASI İÇİN Sadece benim dikkatimi çektiğini sanmıyorum !

TEŞEKKÜRLER YUSUF KURTOĞLU

TEŞEKKÜRLER YUSUF KURTOĞLU Caddemizde sessiz sedasız bir işyeri kapandı geçtiğimiz günlerde...

UNUTMAYALIM, DERS ÇIKARALIM!

UNUTMAYALIM, DERS ÇIKARALIM! Geçen haftaki yazımızda “Sel İnebolu’yu teyet geçti” dedik.

SEL İNEBOLU'YU TEĞET GEÇTİ...

SEL İNEBOLU'YU TEĞET GEÇTİ... 11 Ağustos 2021 Çarşamba...

Renklerle Dans; BEYHAN TUNOĞLU

Renklerle Dans; BEYHAN TUNOĞLU Dün bir açılış gerçekleşti.

YÜZLERCE İNEBOLU ESNAFI ADINA...

YÜZLERCE İNEBOLU ESNAFI ADINA... İnebolu son yılların en kalabalık Kurban Bayramı yoğunluğunu yaşadı.

TRAŞ ALİ

TRAŞ ALİ Seviliyordun be Ali abi...

İNEBOLU DENİZİYLE GÜZEL

İNEBOLU DENİZİYLE GÜZEL Geçtiğimiz günlerde sohbet ederken bir öğretmen arkadaştan duyduklarım küçük çaplı şaşkınlıkla birlikte İnebolu ad...

Basın İlan Kurumu


ANKET

Siteyi Nasıl Buldunuz?
Tüm Anketler

Tüm videolar

  HIRSIZLIK ANI KAMERAYA TAKILDI
 

HIRSIZLIK ANI KAMERA

İzlenme:119012

   
  Mustafa Gökhan Gülşen ile röportaj
 

Mustafa Gökhan Gülşe

İzlenme:106332

   
  İnebolu Pazarı
 

İnebolu Pazarı

İzlenme:124014

   
  İnebolu Tanıtım
 

İnebolu Tanıtım

İzlenme:111178

   

HAVA DURUMU

Yazar Girişi| Mail | Reklam ver

inebolugündem İnebolu Gündem Gazetesi
Tüm hakları saklıdır. Yayınlanan içerikler izinsiz kullanılamaz.
- Altyapı: MyDesign