İnebolu Gündem Gazetesi
İNEBOLU KASTAMONU İLÇELER
LONDRA-İNEBOLU ARASI İLETİŞİM KÖPRÜSÜ: SOĞANGÖZLERİN HALUKTarih 22 Mayıs 2021, 17:05 Editör: Editör

LONDRA-İNEBOLU ARASI İLETİŞİM KÖPRÜSÜ: SOĞANGÖZLERİN HALUK

Geçen günlerde Kastamonu’da yayınlanan programda (Fatih Köse’nin katılmış olduğu bir programda) Londra’da yaşayan bir abimizden haberdar oldum. Kendisi Soğangözler’in torunuymuş. Büyük dedelerinin ismi Hasan Soğangözoğulları…

Haluk Savaş 50 senedir İngiltere’de yaşıyor. Anne tarafından İnebolulu. İnebolu’ya karşı bir vefa borcu hissediyor. Bunu da özellikle eğitim alanında İnebolu’daki ve Kastamonu’daki gençlere yol göstermek istiyor.

“İngiltere’de yüksek eğitim, öğretim ve meslek konularında İnebolulu ve Kastamonulu gençlere destek olabiliriz. Kısacası Mühendislik ve İşletme Doktora veya Master eğitimi için güzel imkanlar var, MEB bursiyerleri bilhassa konularını ve üniversitelerini seçmeden muhakkak ön bilgiler alabilirler (İngiltere’de şu an 2000 üzerinde MEB bursiyerleri eğitim alıyorlar)”

Kendisi şu anda TUSAŞ İngiltere’de yönetici. TUSAŞ gelişen Türk savunma sanayisinin göz bebeği kurumlarından bir tanesi. Dünyanın yakından takip ettiği ve hayranlıkla baktığı bir uçak ve havacılık şirketi.

Vefa borcunu ödemek için ne yapabiliriz diye sorduğumda ise şu cevabı verdi:

“Vefa borcu ortada bize ödemesi kalıyor, bunun için İnebolu ve Kastamonu'ya nasıl destek veririz de bölgesel, sosyal, ticari ve kültürel kalkınırız onu halletmek lazım. Bence elimizdeki tüm kaynakları, tecrübeleri ve bilgileri ortaya koyalım isteyen istediğini almak için bize gelsin, bizden vermek isteyenlerde de almak niyeti olursa bu iş zaten kendiliğinden olur; yeter ki Cenabı Hak bize sağlık ve şifa versin.  Benim şahsen verebileceğim en büyük destek mesleğim ile ilgili, yani İşletme Mühendisliği çerçevesinde her konu açık olabilir, mesela insan kaynakları eğitim öğretimi, Uluslararası Pazarlama için şirketlere destek ve yol göstermek, İngiltere’de neler oluyor bitiyor İnebolu’ya aktarmak ve İnebolu’dan İngiltere’ye bilgi aktarmak gibi tecrübe paylaşımlarında bulunabiliriz. En basit çalışma olarak İnebolu ve Londra arasında haberleşme kanallarını açıp genişletirsek zaten su akacağı yeri bilir.”

İnebolu için hepimiz neler yapabiliriz, elimizden ne gelir diye düşünüyoruzdur. Bu düşünceye sahip olan Haluk abi de bir şeyler yapabilme derdinde. Benim anladığım kadarıyla Kastamonulu öğrenciler ve uluslararası piyasaya açılmak isteyen iş adamları için tabiri caizse bulunmaz Hint kumaşı. Havacılık, inşaat ve işletme mühendisliği alanlarında yurtdışına açılmak isteyen öğrenciler için de iletişime geçilmesi gereken birisi.

Londra’yı ve İnebolu’yu sevenlerin ortak noktası olmayı hedefleyen, gayesi İstikbal Madalyası’na layık görülmüş İnebolu’muzun kültürel, iktisadi ve sosyal bağlarını geliştirmek, İngiltere’de İnebolu’yu tanıtmak ve İngiliz kardeş kasabaları ile bağlar kurmak için bir girişimde bulunmaya çalışıyor.

Şu anda bir oluşuma gidilmiş durumda değil. Bir WhatsApp grubu üzerinden neler yapabiliriz diye düşünülmekte.   Bu yazı mutlaka yurtdışında ikamet eden hemşerilerimiz tarafından da okunacaktır. Eğer aynı dertle yananlar varsa e-posta yoluyla iletişime geçebilir. DERDİMİZ İNEBOLU… 

Türkiye’nin savunma sanayisindeki atağından da biraz bahsetti. İngilizlerin zamanında bir cıvata bile üretemeyen ülkenin nasıl İHA’lar ürettiğini şaşkınlıkla izlediğini belirtti. F35 projesinden çıkarılmamızı bizim için avantaja dönüşebilecek bir gelişme olarak değerlendirdi. Şu anda üzerinde çalışılan ve önümüzdeki yıl hangardan çıkması hedeflenen Milli Muharip Uçağı için Atatürk’ün “Gözüm Sakarya’da kulağım İnebolu’da, bu savaş kazanılacak” sözüne atıfta bulunarak bu uçağın uçacağını başka bir yolun olmadığını söyledi.

Bayramınız mübarek olsun.  |  Bu haber 2236 defa okunmuştur.

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 

İNEBOLU  KATEGORİSİNDEN HABERLER

İNEBOLU BELEDİYESİ'NDEN DOĞALGAZ KARARI

İNEBOLU BELEDİYESİ'NDEN DOĞALGAZ KARARI İnebolu Belediye Meclisi, ilçemize doğalgaz arzının sağlanması için Kargaz firmasının taleplerinin karşılanmasına o...

ALLAH RIZASI İÇİN

ALLAH RIZASI İÇİN Sadece benim dikkatimi çektiğini sanmıyorum !

TEŞEKKÜRLER YUSUF KURTOĞLU

TEŞEKKÜRLER YUSUF KURTOĞLU Caddemizde sessiz sedasız bir işyeri kapandı geçtiğimiz günlerde...

UNUTMAYALIM, DERS ÇIKARALIM!

UNUTMAYALIM, DERS ÇIKARALIM! Geçen haftaki yazımızda “Sel İnebolu’yu teyet geçti” dedik.

SEL İNEBOLU'YU TEĞET GEÇTİ...

SEL İNEBOLU'YU TEĞET GEÇTİ... 11 Ağustos 2021 Çarşamba...

Renklerle Dans; BEYHAN TUNOĞLU

Renklerle Dans; BEYHAN TUNOĞLU Dün bir açılış gerçekleşti.

YÜZLERCE İNEBOLU ESNAFI ADINA...

YÜZLERCE İNEBOLU ESNAFI ADINA... İnebolu son yılların en kalabalık Kurban Bayramı yoğunluğunu yaşadı.

TRAŞ ALİ

TRAŞ ALİ Seviliyordun be Ali abi...

İNEBOLU DENİZİYLE GÜZEL

İNEBOLU DENİZİYLE GÜZEL Geçtiğimiz günlerde sohbet ederken bir öğretmen arkadaştan duyduklarım küçük çaplı şaşkınlıkla birlikte İnebolu ad...

Basın İlan Kurumu


ANKET

Siteyi Nasıl Buldunuz?
Tüm Anketler

Tüm videolar

  HIRSIZLIK ANI KAMERAYA TAKILDI
 

HIRSIZLIK ANI KAMERA

İzlenme:119012

   
  Mustafa Gökhan Gülşen ile röportaj
 

Mustafa Gökhan Gülşe

İzlenme:106332

   
  İnebolu Pazarı
 

İnebolu Pazarı

İzlenme:124014

   
  İnebolu Tanıtım
 

İnebolu Tanıtım

İzlenme:111178

   

HAVA DURUMU

Yazar Girişi| Mail | Reklam ver

inebolugündem İnebolu Gündem Gazetesi
Tüm hakları saklıdır. Yayınlanan içerikler izinsiz kullanılamaz.
- Altyapı: MyDesign