İnebolu Gündem Gazetesi
İNEBOLU KASTAMONU İLÇELER
UNUTMAYALIM, DERS ÇIKARALIM!Tarih 28 Ağustos 2021, 15:54 Editör: Editör

UNUTMAYALIM, DERS ÇIKARALIM!

Geçen haftaki yazımızda “Sel İnebolu’yu teyet geçti” dedik. Olağanüstü bir afetle burun buruna kaldığımız 11 Ağustos 2021 Çarşamba günü İnebolu’ya yaşananları kısaca anlatmaya çalıştık.

Fakat herhangi bir değerlendirmede bulunmayıp, dualarla, iyi dilek ve temennilerle yazımızı noktaladık.

İki haftayı geçkin süredir, ulusal kanalların Bozkurt ve Ayancık’tan yaptığı canlı yayınlarla sel felaketinin nasıl yaşandığı, nerelere zarar verdiği ve Türkiye çapında büyük üzüntüye yol açan can kayıplarının nasıl olduğu ile ilgili bilgi sahibi olduk.

Yolda, sokakta, kahvede; berberde, müsait her ortamda sadece sel felaketini konuştuk, kimi zaman uzman olduk, kimi zaman ise uzmanlık gerektirmeyen yorumlarda bulunduk.

Meselâ yıllardır hep bir ağızdan “İnebolu çayının üzerini kapatalım” diyenlerin bu fikirlerinin çürüdüğünü gördük.

İnebolu Çayı’nın denize döküldüğü yerde, dere üzerine birkaç yıl önce inşa edilen iki köprünün eskisine göre yüksek yapılmasının doğru olduğunu yaşayarak tecrübe edindik.

Fakat; Zafer Yolu ile deniz arasına çekilen yüksek duvarın, çarşı merkezine taşması olası sel suyuna set oluşturacağı kanaatinin hakim olduğunu, hatta bu hatalı projenin bir an önce düzeltilmesi gerektiğini dillendirenleri duyduk.

Bozkurt ve Ayancık derelerinde akan suyla beraber gelen yüzlerce tomruğun köprü ayaklarına takılarak köprülerin yıkılmasına sebebiyet verdiğini ve bu sebeple sel suyunun yol değiştirerek yerleşim alanlarında büyük yıkıma ve can kayıplarına yol açmasından ders çıkarılması gerektiğini konuşanlara şahit olduk.

Yine dere yataklarına sürekli ya da geçici olarak orman deposu konuşlandırılmaması ve dere kenarlarına imar izni verilmemesi gerektiği konusunda ortak kanaat oluştuğunu gördük.

İvedilikle İnebolu’da, İkiçay Köprüsü, Musa Köprüsü ve Köprübaşı mevkiindeki köprülerin yükseltilmesi ve ayaklarının güçlendirilmesi hatta kemer köprü modeline geçilmesi, Otogar karşısı ile Pazaryeri karşısındaki demir köprülerin ise teknik ekipler tarafından gözden geçirilmesinin şart olduğunu anladık.

Artık iklim değişikliğinin konuşulduğu ve bu tarz felaketlerin daha sıklıkla yaşanabileceği göz önünde bulundurularak İnebolu için acil eylem planı oluşturulmalıdır.

11 Ağustos Çarşamba günü yaşananların unutulmaması ve her yağışın bu tarz felaketlere yol açabileceği akıllardan çıkarılmamalıdır.  |  Bu haber 1156 defa okunmuştur.

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 

İNEBOLU  KATEGORİSİNDEN HABERLER

BOZKURT VE SEL

BOZKURT VE SEL 11 Ağustos’ta bölgemiz oldukça ciddi bir yağış aldı. Bozkurt ilçemiz başta olmak üzere, Ayancık, İlişi, Evrenye, Za...

İNEBOLU'DAN KUZU KESTANESİ

İNEBOLU'DAN KUZU KESTANESİ İNEBOLU'DAN KUZU KESTANESİ

SEL VE İNEBOLU

SEL VE İNEBOLU İnsanlar yerleşik düzene geçtiklerinde su kaynağının olduğu yerlere ya da akarsu kenarlarına yerleşmişler. Karadeni...

KULAK VER İNEBOLU

KULAK VER İNEBOLU İstiklâl mücadelesinin lojistik merkezi konumundaydı...

İNEBOLU’NUN YENİ EMNİYET MÜDÜRÜ ALİ GÜNEŞ GÖREV BAŞLADI

İNEBOLU’NUN YENİ EMNİYET MÜDÜRÜ ALİ GÜNEŞ GÖREV BAŞLADI Aydın İl Emniyet Müdür Yardımcılığından İnebolu İlçe Emniyet Müdürlüğüne atanan 2. Sınıf Emniyet Müdürü Ali Güneş g...

HÜSEYİN AVNİ ÖĞRENCİLERİNİN YEMEKHANE SEVİNCİ

HÜSEYİN AVNİ ÖĞRENCİLERİNİN YEMEKHANE SEVİNCİ Hüseyin Avni İlkokulu’nda yer sıkıntısı nedeniyle küçük bir sınıfta öğle yemeği yemek zorunda kalan öğren...

KARADENİZ MAHALLESİ MEZARLIĞINDA İBRETLİK YAZILAR

KARADENİZ MAHALLESİ MEZARLIĞINDA İBRETLİK YAZILAR Karadeniz Mahallesi Camii çevresini hayırseverlerin desteğiyle güzelleştiren imam Ali Siviş, bu kez de mahalle meza...

ÖRNEK MEZARLIK

ÖRNEK MEZARLIK Çok değil, bir kaç gün önce eşimin anne-baba, babaanne ve dedesinin de mezarlarının bulunduğu Karadeniz (Patriyos)...

İZZET KÖSEM'İN ARDINDAN

İZZET KÖSEM'İN ARDINDAN 2-3 yıldır işyerime sık gelişiyle oluştu dostluğumuz.

Basın İlan Kurumu


ANKET

Siteyi Nasıl Buldunuz?
Tüm Anketler

Tüm videolar

  HIRSIZLIK ANI KAMERAYA TAKILDI
 

HIRSIZLIK ANI KAMERA

İzlenme:119274

   
  Mustafa Gökhan Gülşen ile röportaj
 

Mustafa Gökhan Gülşe

İzlenme:106490

   
  İnebolu Pazarı
 

İnebolu Pazarı

İzlenme:124188

   
  İnebolu Tanıtım
 

İnebolu Tanıtım

İzlenme:111344

   

HAVA DURUMU

Yazar Girişi| Mail | Reklam ver

inebolugündem İnebolu Gündem Gazetesi
Tüm hakları saklıdır. Yayınlanan içerikler izinsiz kullanılamaz.
- Altyapı: MyDesign