İnebolu Gündem Gazetesi
İNEBOLU KASTAMONU İLÇELER
BİZ VE ÇEŞMELERİMİZTarih 04 Aralık 2022, 17:10 Editör: Editör

BİZ VE ÇEŞMELERİMİZ

Geçen hafta ulusal bir televizyon kanalının reklam aralığında Türkiye’den bir sivil toplum kuruluşunun Afrika’nın çöllerinde kirli su içen yöre halkının saydam suya kavuşma anındaki sevinç ve mutluluklarını gıptayla izledim.

Hayalen çocukluk ve gençlik yıllarıma gittim: Okula giderken, gezerken, oynarken yol güzergahımızdaki çeşme ve şadırvanlardan akan suyu içerek ahalinin köylünün kentlinin susuzluğunu giderdiğini, hayvanların, kuşların, böceklerin kana kana içtiğini hatırladım.

Hemen hemen her mahalle ve köşe başında çeşmeler mevcuttur. O zamanlar şimdiki gibi marketlerde su parayla satılmaz, çevre kirliliği olmazdı.

Zaman içerisinde yaşam tarzlarının değişmesi evlerin modernleşmesi, teknolojinin gelişmesi, temiz su kaynaklarının azalması, çevre kirliliği, hazır su sektörünün gelişmesi, reklam desteği, insanların hazır suya yönelmesi ata yadigarı çeşmelerimizi rağbetten düşürdü. Atalarımızın yıllardır içtiği sular beğenilmez oldu. Çeşmelerimiz bakımsızlıktan kurudu. Hazır sular sektör oldu iş ticarete dönüştü aile bütçesine külfet oldu.

Herkesin doğduğu ve büyüdüğü yer güzeldir. İlçemiz Anadolu’nun en eski yerleşim yerlerinden medeniyet şehridir.  Cennet gibi bir doğaya sahibiz etrafında dağlar, bitki örtüsü, denizi, tarihi, kültürel zenginlikler açısından rekabet edecek ilçe yok gibidir.

Maalesef bu kaybolan tarihi yitik medeniyetimizden bir tanesi çeşmelerimizdir.

İşim gereği bazen yurt içi ve yurt dışı seyahatlerimiz olunuyor. Gittiğimiz tarihi ve turistik yerlerde Anadolu’daki medeniyetini anlatıyorlar. Atalarımız yurdumuzu imar ve inşa etmişler insanlığın hizmetine sunmuşlar.

İnebolu’muzda sanat eseri çeşmelerimiz var üzerlerinde taşa kazınmış Osmanlıca yazan kitabeleri var. Atalarımız sanatlarını ve eserlerini taşa yansıtmışlar. Şahsen ben bunların anlamlarını merak etmişimdir. Acaba hangi vakfın veya hayır seven sahibinin eseri diye düşünmüşümdür. Keşke okuyabilsek, başkalarına da anlatabilseydik. Bizler bu bilgilerden mahrumuz, kim bilir bekli de atalarımız bir akrabamız da çıkabilir.

Bizler devletini vatanını milletini seven, çevresinin güzelleşmesine yöresinin kalkınmasına gönül veren insanlarız. Geçen sene Bozkurt ilçemizdeki doğal afette yardımlaşma ve dayanışmanın devlet millet kaynaşmasını gördük gurur duyduk. Bu milletin genlerinde hayırsever alicenaplık var.

Susuz hayat olmaz. Dünyanın en doğal içeceği sudur. Biz de ailecek içme suyumuzu civar mahalle ve köylerimizdeki kaynak sularımızdan karşılıyoruz. Vasıtası olanları çeşme başlarında görüyorum. İmkanı olmayan yaşlı sakat ve çocuklarımızda var. Ecdadımızın ve hayırseverlerin yıllar önce bizim için yaptığı o tarihi çeşmelerden o doğal kaynak sularını akıtıp tarihi ve medeniyetini nostaljik bir konsept olarak sahip çıkıp yaşatabilir miyiz diye hayal ediyorum.

Bunun için ilçemizin huzurlu ve mutlu geleceğe taşımada rol alan yöneticilerimize bilimcilerimize, sanatçılarımıza, sanatkarlarımıza, mühendislerimize, vakıflarımıza, siyasetçilerimize sivil toplum örgütlerimize hayır sever vatandaşlarımıza iş düşüyor.

İnşallah bu hayalim bir gün gerçek olur, tarih ortaya çıkar, sular akar, sebep olanlar hayırla yad edilir ruhları şad olur diye düşünüyorum. Selam ve dua ile sağlıcakla kalın.  |  Bu haber 1410 defa okunmuştur.

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 

İNEBOLU  KATEGORİSİNDEN HABERLER

ORMAN KÖYLÜSÜNE 22 MİLYON LİRALIK KATKI

ORMAN KÖYLÜSÜNE 22 MİLYON LİRALIK KATKI İnebolu Orman İşletme Müdürlüğü, 2022 yılında da üretmeye devam ederken orman köylüsüne 22 milyon lira ödeme yapara...

HACI HALİT TAŞLIGİL KÖPRÜSÜ

HACI HALİT TAŞLIGİL KÖPRÜSÜ Hacı Halit Taşlıgil İnebolu’nun yetiştirdiği en değerli insanlardan birisidir. Yüz yıla yakın süren ömrünün büyük b...

"HACI HALİT TAŞLIGİL KÖPRÜSÜ" İÇİN KAMUOYU OLUŞTURALIM

İki hafta önce "Yeni köprünün adı ne olsun " diye başlık atmıştım.

BELEDİYE MAKİNA PARKI GÜÇLENDİ

BELEDİYE MAKİNA PARKI GÜÇLENDİ Belediye Başkanı Mustafa Huner Özay’ın girişimleri sonucu Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği tarafından İnebol...

İNEBOLU MAHSULATININ DEĞERLENDİRİLMESİ

İNEBOLU MAHSULATININ DEĞERLENDİRİLMESİ Geçen ay Yeni İnebolu Gazetesinde aslen İnebolulu ulusal bir şirketimizin ilimizin başka bir ilçesine yapacağı yatı...

ORMAN İŞLETME'DE 2023 YATIRIM YILI OLACAK

ORMAN İŞLETME'DE 2023 YATIRIM YILI OLACAK İnebolu Orman İşletme Müdürü Azmi Şenel, orman işletme lojmanları, orman depolarına bina yapımı, hizmet binasının o...

HAYRATINIZ OLACAK MI?

HAYRATINIZ OLACAK MI? Hayrat; toplumun faydalanacağı hizmetlerin genel adı...

YENİ KÖPRÜNÜN ADI NE OLSUN?

YENİ KÖPRÜNÜN ADI NE OLSUN? Büyüklerimizin vardır bir düşündüğü mutlaka...

İNEBOLU DEVLET HASTANESİ 100 BİN KİŞİYE SAĞLIK HİZMETİ SUNDU

İNEBOLU DEVLET HASTANESİ 100 BİN KİŞİYE SAĞLIK HİZMETİ SUNDU İnebolu Devlet Hastanesi’nin (İDH) 2022 yılı istatistik rakamları belli oldu.

Basın İlan Kurumu


ANKET

Siteyi Nasıl Buldunuz?
Tüm Anketler

Tüm videolar

  HIRSIZLIK ANI KAMERAYA TAKILDI
 

HIRSIZLIK ANI KAMERA

İzlenme:122848

   
  Mustafa Gökhan Gülşen ile röportaj
 

Mustafa Gökhan Gülşe

İzlenme:108820

   
  İnebolu Pazarı
 

İnebolu Pazarı

İzlenme:127250

   
  İnebolu Tanıtım
 

İnebolu Tanıtım

İzlenme:113946

   

HAVA DURUMU

Yazar Girişi| Mail | Reklam ver

inebolugündem İnebolu Gündem Gazetesi
Tüm hakları saklıdır. Yayınlanan içerikler izinsiz kullanılamaz.
- Altyapı: MyDesign