İnebolu Gündem Gazetesi
İNEBOLU KASTAMONU İLÇELER
YENİ YILIMIZTarih 31 Aralık 2022, 13:43 Editör: Editör

YENİ YILIMIZ

Ömür sermayemizin acısıyla tatlısıyla bir yılını geride bıraktık. Oysa her geçen dakikamız, her geçen günümüz, her geçen yılımız asla geri gelmeyecek bir hazinedir. Gelecek yeni yılımız bizler için iyi bir başlangıç olabilir. Bunun için bizlerin fırsatları değerlendirip bireyler olarak gelecek yeni yılımızı planlayarak gerçekleşmesini arzuladığımız hayallerimize ulaşmaya vesile kılmalıyız. Bu aynı zamanda inancımızın da bir gereğidir. Hiç ölmeyecekmiş gibi bu dünya, yarın ölecekmiş gibi ahiret için çalışmalıyız.

Nasıl devletler kamu kuruluşları ,şirketler  gelecek yılını planlıyorlarsa bizlerde bireyler olarak kendimize göre bilançolarla geleceğimizi planlamalıyız. Bizler alacağımızı borcumuzu hesaplamalı açığa oynamamalı sağlam basmalıyız.

Bizler düşünen varlıklarız. İşimize göre eksiklerimizi hatalarımızı tespit etmeliyiz. Bunun için bizlerin yapmak istediği eylem planını kısa orta ve uzun vadede fiiliyata sokup faaliyete geçirmeli kendimize hedefler belirleyip anacımıza ulaşmalıyız.

 Bizler meslek gurupları olarak her birimiz farklı iş kollarında faaliyet göstermekteyiz. Eğer işletme sahibiysek işimizi büyütmeyi, alternatif iş kollarını  araştırmayı müteşebbis düşünebilmeyi,, girişimci olabilmeyi, insan istihdam etmeyi .Çiftçiysek tarlamızı en verimli kullanmayı, kullanamıyorsak meyve dikmeyi, memursak yükselip kariyer yapmayı, öğrenciysek konu ve bilgi eksiklerimizin giderilmesi .İyi bir üniversite kazanıp okuyabilmeyi hedeflemek gibi.

Bizlerin başarılı olabilmesi için geleceğimizi planlamak hedeflerimizi belirlememiz gereklidir. Hayatta hiç bir başarı tesadüf değildir. Hiç kimseye dünyada çalıştığından gayrısı verilmez. Bunun için planlı programlı sistemli çalışıp başarılı olmak zorundayız. Bizler bu dünyaya hayırsız olmaya gelmedik. Şu ana kadar kimsenin yirmidört saati yirmibeş saat olmadı. Başarılmış kazanılmış muvaffak olunmuş bir hayat başarmak kazanmak ve muvaffak olmak isteyen insanlar için bir referanstır. Başarmak isteyenler sosyal zekasıyla bu yolu takip etmelidir.

Günümüz dünyasında tüketime yönelik bir ekonomide yaşıyoruz . İhtiyaçlarımız çoğalmış her şey insanlığın hizmetine sunulmuş para yetmemektedir. Bunun için bizlerin çalışması, üretmesi, satması para kazanması tasarruf yapması parasını doğru akılcı yönlendirmesi gerekmektedir.

Geleceğimizi planlarken şu konuları da dikkate almak zorundayız. Eşimize çocuklarımıza vakit ayırmayı, yürümeyi, sporumuzu yapmayı, ibadetlerimizi, tatilimizi, tarihi ve turistlik yerleri gezmeyi, aile büyüklerimizi ziyaret etmeyi, iyilik fırsatlarını iyi değerlendirmeyi çevremizle ve güzel sanatlarla  ilgilenmeyi ihmal etmemeli ve ruhumuzu dinlendirmeliyiz.

Zahmet olmayınca rahmet olmaz. Günümüz dünyasında kırız ortamında mücadele etmek küçük karlarla para kazanmak, rekabetle uğraşmak, masrafların üstesinden gelmek, yatırım yapmak kolay değildir. Özellikle tasarruflarımızı yatırıma dönüştürürken  prensip olarak gelir gider dengesine dikkat etmeli faiz ve kredi borcundan uzak durmalı, gayri meşru hayattan kaçınmalıyız.

Ancak bu şekilde sağlıklı düşünebilir isabetli kararlar alabiliriz.

Hiç bir başarı emek sarf edilmeden kazanılmaz. Başarının gerisi gelişimi ve sonucu vardır. Öncelikle plan program proje. Bu plan program ve projeleri hayata geçirebilecek uygun insan kaynağı mesleğinde uzman kişiler bunlara kaynak tahsis etmek geçişleri sağlamak organizasyonu yapmak  ve sonuç başarıdır.

Çalışmak bizden muvaffakiyet Allah tandır. Hayatımız kaderle takdir edilmiştir. Her şey nasip meselesidir. Her kes her şeyi  ister de her şey herkese nasip olmayabilir. Yaratan bizleri varlıkta ve yoklukta sınayabilir. Şu da bir gerçektir ki genelde kader tutumlu ve tedbirli olanı tuzağa düşürmez kimseye muhtaç etmez.

Bu vesileyle her kesin yeni yılını tebrik ediyor Dünyamıza sağlık başarı huzur mutluluk barış adalet getirmesini temenni ediyorum . Selam ve dua ile sağlıcakla kalın.

Recep SEYMENOĞLU  |  Bu haber 2088 defa okunmuştur.

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 

İNEBOLU  KATEGORİSİNDEN HABERLER

ANNESİZ İLK BAYRAM!

ANNESİZ İLK BAYRAM! Mübarek Ramazan ayını beraber karşıladık...

3'ÜNCÜ ENGİN UZUNER DÖNEMİ RESMEN BAŞLADI

3'ÜNCÜ ENGİN UZUNER DÖNEMİ RESMEN BAŞLADI 31 Mart 2024 Pazar günü yapılan Mahalli İdareler seçimlerinde MHP’den İnebolu Belediye Başkanı seçilen Engin Uzun...

İNEBOLULULAR İFTARDA BULUŞTU

İNEBOLULULAR İFTARDA BULUŞTU İstanbul'da ikamet eden İnebolulu hemşehrilerimiz, düzenlenen iftar programında bir araya geldi.

İNEBOLU'DA İSMİ UNUTULMAYAN HAFIZLAR...

İNEBOLU'DA İSMİ UNUTULMAYAN HAFIZLAR... 25 Mart Pazartesi günü Canım Annemi, tam bir hafta sonra ise Kızkardeşimin eşini Ahirete uğurlamanın üzüntüsü içeri...

TURİZM İÇİN, ÇEVRE İÇİN, KALKINMAK İÇİN HEYAMOLA DEDİK

TURİZM İÇİN, ÇEVRE İÇİN, KALKINMAK İÇİN HEYAMOLA DEDİK İnebolu'da turizm derneği vardı bir zamanlar!

HARÇLIKLARINI GAZZE'YE GÖNDERDİLER

HARÇLIKLARINI GAZZE'YE GÖNDERDİLER İnebolu Müftülüğüne bağlı Ömer Kabadayı 4-6 Yaş Kur’an Kursu öğrencileri, biriktirdikleri harçlıklarını Gazze’de yo...

NURLAR İÇİNDE UYU "CANIM ANNEM"...

NURLAR İÇİNDE UYU Duygularım karmakarışık...

KASTAMONU'YU TANIMAK İÇİN, TANITMAK LAZIM!

KASTAMONU'YU TANIMAK İÇİN, TANITMAK LAZIM! Karadeniz'in dalgalı sularında ışığını arayan eski bir gemi.

"SAĞLIK DESTEK HATTI" KURULDU

Kastamonu İl Sağlık Müdürlüğü tarafından ‘Sağlık Destek Hattı’ hizmete sunuluyor. Randevu konusunda yaşanan sıkıntı...

Basın İlan Kurumu


ANKET

Siteyi Nasıl Buldunuz?
Tüm Anketler

Tüm videolar

  HIRSIZLIK ANI KAMERAYA TAKILDI
 

HIRSIZLIK ANI KAMERA

İzlenme:125616

   
  Mustafa Gökhan Gülşen ile röportaj
 

Mustafa Gökhan Gülşe

İzlenme:111162

   
  İnebolu Pazarı
 

İnebolu Pazarı

İzlenme:130130

   
  İnebolu Tanıtım
 

İnebolu Tanıtım

İzlenme:116362

   

HAVA DURUMU

Yazar Girişi| Mail | Reklam ver

inebolugündem İnebolu Gündem Gazetesi
Tüm hakları saklıdır. Yayınlanan içerikler izinsiz kullanılamaz.
- Altyapı: MyDesign