İnebolu Gündem Gazetesi
İNEBOLU KASTAMONU İLÇELER
YAKIŞIR, AYNEN KATILIYORUMTarih 04 Şubat 2023, 20:56 Editör: Editör

YAKIŞIR, AYNEN KATILIYORUM

Geçen hafta Yeni İnebolu Gazetesinin köşe yazılarında Bülent Yağcıoğlu arkadaşım ve Mustafa Fakazlı ağabeyimizin kaleme aldıkları HACI HALİT KÖPRÜSÜ başlıklı  yazılarını gıptayla ilgiyle ve sevinçle okudum.

Düşünmeye başladım. İslami olarak numune i imtisal ve üsve i hasene (örnek alınacak hayırsever rehber kişiler) İslam muhteviyatlı okuduğum kitaplardaki Kuran bilgileri hatırıma geldi.

Dünyaya geldiğimizden beri günlerimiz ahirete göçmekle geçiyor. Ömür sermayemiz her geçen gün tükeniyor. Bir gün gelecek bu alemden biz de gideceğiz. İmtihan dünyasında ölüm insanoğlunun kaçınılmaz sonu. Bizler ölümü yeni bir hayatın başlangıcı olarak kabul ediyoruz.

Bizler inançlı insanlarız. Vatanımızı sevmemiz de imanımızdandır. Bizler bu sevgimizi sadece sözlerimizden değil bizzat yaptıklarımızdan cemiyet içindeki toplumsal hizmetlere katkılarımızdan, milli ülkü ve ideallerimizi sahiplenmemizden, sivil toplum örgütlerini desteklerimizden fakir fukaraya yardımlarımızdan, haklı ve haksızlığın karşısında dik duruşumuzdan ve hakkı savunmamızdan, dünyada bıraktığımız eserlerden alabiliriz.

Bizlerin bu fedakarlığı vatan millet sevgisinden diğer bir yönü de İslam’ın teşvikinden kaynaklanmaktadır. İnancımıza göre biriktirdiğimiz mal dünyada , ama umumi insanlığın ve insanların hizmetine sunduğumuz hayırlar (yol köprü okul medrese Çeşme şadırvan kervansaray hela vb.) ise ahirete bizimle birlikte gitmektedir. Akıllı insan ise servet ve iyiliklerini imkanları ölçüsünde ahirete taşıyandır. Bizim esas sermayemiz ve servetimiz de odur.

Vatanını, milletini, yöresini seven,  bölgesinin kalkınmasına, refah seviyesinin yükselmesine, çevresinin güzelleşmesine eğitime, sanata sanatçıya güzel sanatlara, ilme bilime teknolojiye kaliteli bilgili donanımlı karakterli şahsiyetli insanların yetişmesine katkı sağlayan vakıf ve derneklerle bölgemizin kalkınmasını düşünen imar ve inşasına katkı sağlayan fikir proje üreten doğru dürüst sözüne güvenilen hayırsever insanlar olmalıyız.

Bu hayır işlerini yapan insanlar hayattayken kendilerini gizlemeyi düstur edinen hasenatlarının ifşa  olmasını istemeyen  sağ elin verdiğini sol elin bilmesini istemeyen, yaptıkları hayır hasenatın enaniyet, gurur kibir ve gösterişten uzak duran mütevazi hayat yaşayan insanlardır.

Mükafatlarını sadece Allah’tan C.C ahirette nevşü neva bulmasını niyaz ederler.

İşte yukarıda bahsetmeye çalıştığım Hacı Halit Taşlıgil büyüğümüz benim gözümde bu minval ideal, düşüncede sadece kendisi için değil yaşantı ve icraatlarıyla toplum için yaşayan bildiklerini tatbik eden bölgemizin ender merhum hayırsever şahsiyetlerinden birisiydi.

Mevlam bu tip hayırsever insanların sayısını artırsın.

İlçemizin bu şahsiyetteki güzel insanlarının ahirete intikalinden sonra bile hatırlanmış olması ve bunun yazıyla insanlara aktarılması ve anlatılması o insanın bunu hak eden bir hayat yaşadığının, yazanlarının  bu insanlardan çok güzel örnekler alıp etkilendiğini etkilenmenin kalıcı müspet izler bıraktığını, ölümünden sonra vefayla(yapılan iyiliklerini unutmamak) yazarak anlatmalarından belli olmaktadır. Mevlam günahlarını af, mekanını cennet makamını ali eylesin.

Merhum Hacı HAlİT TAŞLIGİL’in ilçemize kazandırdığı hizmetlerden  dolayı yeni yapılan köprüye isminin verilmesini hayırlara teşvik, rahmete vesile olacağını düşünüyor isminin yetkililerden verilmesi hususunu temenni ediyorum.

BÜLENT YAĞCIOĞLU ve MUSTAFA FAKAZLI’nın geçen haftaki yazılarına  aynen ben de katılıyor,  önemsiyor, destekliyor, ümit ediyorum.

Altının kıymetini sarraf bilir diyorum.

 Selam ve dua ile sağlıcakla kalın.  |  Bu haber 1124 defa okunmuştur.

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 

İNEBOLU  KATEGORİSİNDEN HABERLER

İNEBOLU'DA ARKEOLOJİK TOPLU MEZAR BULUNDU

İNEBOLU'DA ARKEOLOJİK TOPLU MEZAR BULUNDU İlimizde 18-24 Mayıs Müzeler Haftası etkinlikleri kapsamında Rıfat İlgaz Kültür Merkezi'nde konferans düzenlend...

SAHİLİN VERGİ ŞAMPİYONU BU YIL DA SÜŞEM OLDU

SAHİLİN VERGİ ŞAMPİYONU BU YIL DA SÜŞEM OLDU Kastamonu sahil ilçelerin kurumlar vergisi şampiyonu bu yıl da değişmedi.

KARADENİZ'İN GELECEĞİ MEÇHULE GİDİYOR

KARADENİZ'İN GELECEĞİ MEÇHULE GİDİYOR İnebolu'da yaşayan herkes Karadeniz'e aşıktır...

ELİNİ TAŞIN ALTINA KOYANLAR

ELİNİ TAŞIN ALTINA KOYANLAR Yine önüme düştü bir kıssadan hisse...

İNEBOLU'NUN KALBİNDE YENİ BİR YAŞAM ALANI KURULUYOR

İNEBOLU'NUN KALBİNDE YENİ BİR YAŞAM ALANI KURULUYOR Merkezi Kastamonu’da bulunan Sağlam Yapı İnşaat firması, İnebolu’daki ikinci projesinde ilçemizde ilk kez otel kons...

İNEBOLULU KAYMAKAM ADAYI YUSUF ÖZDEN GÖREVE BAŞLADI

İNEBOLULU KAYMAKAM ADAYI YUSUF ÖZDEN GÖREVE BAŞLADI İçişleri Bakanlığı tarafından düzenlenen 111. Dönem Kaymakam Adaylığı sınavını başarıyla geçen genç hemşehrimiz Yus...

YANGINZEDE ŞERİFE ARSLAN YENİ EVİ İÇİN YARDIM BEKLİYOR

YANGINZEDE ŞERİFE ARSLAN YENİ EVİ İÇİN YARDIM BEKLİYOR İlçemize bağlı Evrenye köyünde geçen yıl çıkan yangında kiracı olarak oturduğu ev ile birlikte bütün eşyaları yanar...

ALLAH RAZI OLSUN BAŞKAN'DAN

ALLAH RAZI OLSUN BAŞKAN'DAN Hep birlikte duacıyız...

TEŞEKKÜRLER DEVLET SU İŞLERİ

TEŞEKKÜRLER DEVLET SU İŞLERİ İvedilikle yapılması gerektiğini düşündüğümüz bazı kamusal hizmetleri harekete geçirmek içindi çabamız...

Basın İlan Kurumu


ANKET

Siteyi Nasıl Buldunuz?
Tüm Anketler

Tüm videolar

  HIRSIZLIK ANI KAMERAYA TAKILDI
 

HIRSIZLIK ANI KAMERA

İzlenme:123664

   
  Mustafa Gökhan Gülşen ile röportaj
 

Mustafa Gökhan Gülşe

İzlenme:109472

   
  İnebolu Pazarı
 

İnebolu Pazarı

İzlenme:128026

   
  İnebolu Tanıtım
 

İnebolu Tanıtım

İzlenme:114618

   

HAVA DURUMU

Yazar Girişi| Mail | Reklam ver

inebolugündem İnebolu Gündem Gazetesi
Tüm hakları saklıdır. Yayınlanan içerikler izinsiz kullanılamaz.
- Altyapı: MyDesign