İnebolu Gündem Gazetesi
İNEBOLU KASTAMONU İLÇELER
DEPREM FELAKETİNİN YAŞATTIKLARI VE SÖYLEDİKLERİTarih 20 Şubat 2023, 11:27 Editör: Editör

DEPREM FELAKETİNİN YAŞATTIKLARI VE SÖYLEDİKLERİ

Tarih 6 Şubat 2023 Türkiye Cumhuriyet tarihinin en büyük depremlerinden birisi Kahramanmaraş, Hatay ve Gaziantep‘te meydana geldi. On ilde yüz binlerce kişi deprem altında kaldı, on binlerce kişi hayatını kaybetti, yaralı kaldı ve binlercesi kurtarıldı, kurtarılmayı bekliyor.

Ülkemiz maalesef fay hatlarının üzerinde ve tarihimiz depremlerle dolu. Bunun sonucu deprem sonrası gösterilen dayanışma da dillere destan büyük bir çabadır.

Yurdumuzun her yanından yaşanan felaketin acısına ortak olabilmek için herkes bütün imkanlarını seferber ediyor. Ayrıca sadece Türkiye’nin her yerinden değil, dünyanın dört bir yanından gelen yardım malzemeleri ve ekipler var.

Yakın dönemde kendi bölgemizde birtakım afetlerle mücadele ettik. Kendi yaralarımızı henüz sarabiliyorken günümüz afetzedelerini en iyi biz anlayabiliriz sanırım. İlçemizde gerçekleşen yardım organizasyonları da bunu kanıtlar nitelikte.

Bu afet bize göstermiştir ki günlük işlerimizde, yaşadığımız coğrafyayı unutarak sorumsuzca iş görmek bizi bugünlere getirdi. Deprem herkes için aynıyken kimi binalar yıkılırken kimileri ayakta kalmayı başardı. Görüyoruz ki bizim gibi deprem kuşağında bulunan bazı ülkeler aldıkları tedbirler sayesinde daha az kayıpla bu felaketleri atlatabiliyorlar. Bu hususta hassas olan devletleri örnek almanız aşikardır. İnsanları ve onların hayatlarını yalnızca müteahhitlerin vicdanlarına terk etmemek, her aşamayı dikkatle incelemek devletimizin vazifelerinden biridir.

Bu sonsuz güzellikleri içeren cennet vatanımız aynı zamanda birtakım tehlikeler de ihtiva ediyor. Bize düşen bu tehditleri anlamak, çözüm üretmek ve kaçınılamıyorsa en kötü senaryoya göre hazır ve nazır bulunmaktır.

Bu konuda toplumun bilinçlenmesi ve hazır olması için sivil toplum kuruluşlarına büyük görev düşüyor. Toplumun afet daha gerçekleşmeden eğitilmiş, kurumların bu hususta hazırlıklarını tamamlamış olması gerekmektedir. Bu hazırlık ve bilinç, yalnızca kişinin kendisi için değil toplumun genel faydası içindir. Bilinçli ve hazırlıklı her birey yaşadığı bölge dışında gerçekleşen afetler için de bir gönüllü demektir.

Yaşanan bu elim hadisede görüyoruz ki toplumumuzun her kesiminden iyi niyetli ve samimi yardım girişimleri gerçekleşti. Bizim vazifemiz bu vefakar toplumun afetzedelerin yaralarını sarma çabalarında daha başarılı olabilmesi için şimdikinden daha iyi organize olmaktır.

Bu noktadan sonra mühim olan iki konu bulunmaktadır. İlki depremzedeleri en hızlı şekilde rehabilite etmekken ikincisi yaşananlardan ders alarak kanunlarımızı düzeltmek ve bu doğrultuda imarı gerçekleştirmektir.

Ne kadar üzülsek de bu afeti yaşamayanlar olarak bir süre sonra günlük yaşantımıza döneceğiz. Unutulmamalıdır ki depremzedelerin geri dönecekleri bir evi ya da ailesi olmayabilir. Kimileri için hayatına devam etmek mümkün olmayacaktır. Devletin ve sivil toplum örgütlerinin yaşanılanları unutmayıp uzun süreli planlar kurması ve hayata geçirmesi gerekmektedir.

Bu afetten etkilenen her birey insanca yaşam standartlarına ulaştırılmalı ve topluma geri kazandırılmalıdır. Bugünden sonra ivedilikle imar yönetmelikleri daha sıkı yönetmeliklere tabii olmalı, yapımı üstlenen kişiler ve şirketler afetlerden sonra şeffaf ve kamuya açık şekilde hesap vermeli, diğerlerine örnek teşkil etmelidir.

Allah’tan bize bu kötü günleri tekrar yaşatmamasını niyaz eder; ölenlere rahmet, kalanlara sabır dilerim.

Selam ve dua ile, sağlıcakla kalın.  |  Bu haber 1044 defa okunmuştur.

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 

İNEBOLU  KATEGORİSİNDEN HABERLER

İNEBOLU'DA ARKEOLOJİK TOPLU MEZAR BULUNDU

İNEBOLU'DA ARKEOLOJİK TOPLU MEZAR BULUNDU İlimizde 18-24 Mayıs Müzeler Haftası etkinlikleri kapsamında Rıfat İlgaz Kültür Merkezi'nde konferans düzenlend...

SAHİLİN VERGİ ŞAMPİYONU BU YIL DA SÜŞEM OLDU

SAHİLİN VERGİ ŞAMPİYONU BU YIL DA SÜŞEM OLDU Kastamonu sahil ilçelerin kurumlar vergisi şampiyonu bu yıl da değişmedi.

KARADENİZ'İN GELECEĞİ MEÇHULE GİDİYOR

KARADENİZ'İN GELECEĞİ MEÇHULE GİDİYOR İnebolu'da yaşayan herkes Karadeniz'e aşıktır...

ELİNİ TAŞIN ALTINA KOYANLAR

ELİNİ TAŞIN ALTINA KOYANLAR Yine önüme düştü bir kıssadan hisse...

İNEBOLU'NUN KALBİNDE YENİ BİR YAŞAM ALANI KURULUYOR

İNEBOLU'NUN KALBİNDE YENİ BİR YAŞAM ALANI KURULUYOR Merkezi Kastamonu’da bulunan Sağlam Yapı İnşaat firması, İnebolu’daki ikinci projesinde ilçemizde ilk kez otel kons...

İNEBOLULU KAYMAKAM ADAYI YUSUF ÖZDEN GÖREVE BAŞLADI

İNEBOLULU KAYMAKAM ADAYI YUSUF ÖZDEN GÖREVE BAŞLADI İçişleri Bakanlığı tarafından düzenlenen 111. Dönem Kaymakam Adaylığı sınavını başarıyla geçen genç hemşehrimiz Yus...

YANGINZEDE ŞERİFE ARSLAN YENİ EVİ İÇİN YARDIM BEKLİYOR

YANGINZEDE ŞERİFE ARSLAN YENİ EVİ İÇİN YARDIM BEKLİYOR İlçemize bağlı Evrenye köyünde geçen yıl çıkan yangında kiracı olarak oturduğu ev ile birlikte bütün eşyaları yanar...

ALLAH RAZI OLSUN BAŞKAN'DAN

ALLAH RAZI OLSUN BAŞKAN'DAN Hep birlikte duacıyız...

TEŞEKKÜRLER DEVLET SU İŞLERİ

TEŞEKKÜRLER DEVLET SU İŞLERİ İvedilikle yapılması gerektiğini düşündüğümüz bazı kamusal hizmetleri harekete geçirmek içindi çabamız...

Basın İlan Kurumu


ANKET

Siteyi Nasıl Buldunuz?
Tüm Anketler

Tüm videolar

  HIRSIZLIK ANI KAMERAYA TAKILDI
 

HIRSIZLIK ANI KAMERA

İzlenme:123664

   
  Mustafa Gökhan Gülşen ile röportaj
 

Mustafa Gökhan Gülşe

İzlenme:109472

   
  İnebolu Pazarı
 

İnebolu Pazarı

İzlenme:128026

   
  İnebolu Tanıtım
 

İnebolu Tanıtım

İzlenme:114618

   

HAVA DURUMU

Yazar Girişi| Mail | Reklam ver

inebolugündem İnebolu Gündem Gazetesi
Tüm hakları saklıdır. Yayınlanan içerikler izinsiz kullanılamaz.
- Altyapı: MyDesign