İnebolu Gündem Gazetesi
İNEBOLU KASTAMONU İLÇELER
DEPREM FELAKETİNİN YAŞATTIKLARI VE SÖYLEDİKLERİTarih 20 Şubat 2023, 11:27 Editör: Editör

DEPREM FELAKETİNİN YAŞATTIKLARI VE SÖYLEDİKLERİ

Tarih 6 Şubat 2023 Türkiye Cumhuriyet tarihinin en büyük depremlerinden birisi Kahramanmaraş, Hatay ve Gaziantep‘te meydana geldi. On ilde yüz binlerce kişi deprem altında kaldı, on binlerce kişi hayatını kaybetti, yaralı kaldı ve binlercesi kurtarıldı, kurtarılmayı bekliyor.

Ülkemiz maalesef fay hatlarının üzerinde ve tarihimiz depremlerle dolu. Bunun sonucu deprem sonrası gösterilen dayanışma da dillere destan büyük bir çabadır.

Yurdumuzun her yanından yaşanan felaketin acısına ortak olabilmek için herkes bütün imkanlarını seferber ediyor. Ayrıca sadece Türkiye’nin her yerinden değil, dünyanın dört bir yanından gelen yardım malzemeleri ve ekipler var.

Yakın dönemde kendi bölgemizde birtakım afetlerle mücadele ettik. Kendi yaralarımızı henüz sarabiliyorken günümüz afetzedelerini en iyi biz anlayabiliriz sanırım. İlçemizde gerçekleşen yardım organizasyonları da bunu kanıtlar nitelikte.

Bu afet bize göstermiştir ki günlük işlerimizde, yaşadığımız coğrafyayı unutarak sorumsuzca iş görmek bizi bugünlere getirdi. Deprem herkes için aynıyken kimi binalar yıkılırken kimileri ayakta kalmayı başardı. Görüyoruz ki bizim gibi deprem kuşağında bulunan bazı ülkeler aldıkları tedbirler sayesinde daha az kayıpla bu felaketleri atlatabiliyorlar. Bu hususta hassas olan devletleri örnek almanız aşikardır. İnsanları ve onların hayatlarını yalnızca müteahhitlerin vicdanlarına terk etmemek, her aşamayı dikkatle incelemek devletimizin vazifelerinden biridir.

Bu sonsuz güzellikleri içeren cennet vatanımız aynı zamanda birtakım tehlikeler de ihtiva ediyor. Bize düşen bu tehditleri anlamak, çözüm üretmek ve kaçınılamıyorsa en kötü senaryoya göre hazır ve nazır bulunmaktır.

Bu konuda toplumun bilinçlenmesi ve hazır olması için sivil toplum kuruluşlarına büyük görev düşüyor. Toplumun afet daha gerçekleşmeden eğitilmiş, kurumların bu hususta hazırlıklarını tamamlamış olması gerekmektedir. Bu hazırlık ve bilinç, yalnızca kişinin kendisi için değil toplumun genel faydası içindir. Bilinçli ve hazırlıklı her birey yaşadığı bölge dışında gerçekleşen afetler için de bir gönüllü demektir.

Yaşanan bu elim hadisede görüyoruz ki toplumumuzun her kesiminden iyi niyetli ve samimi yardım girişimleri gerçekleşti. Bizim vazifemiz bu vefakar toplumun afetzedelerin yaralarını sarma çabalarında daha başarılı olabilmesi için şimdikinden daha iyi organize olmaktır.

Bu noktadan sonra mühim olan iki konu bulunmaktadır. İlki depremzedeleri en hızlı şekilde rehabilite etmekken ikincisi yaşananlardan ders alarak kanunlarımızı düzeltmek ve bu doğrultuda imarı gerçekleştirmektir.

Ne kadar üzülsek de bu afeti yaşamayanlar olarak bir süre sonra günlük yaşantımıza döneceğiz. Unutulmamalıdır ki depremzedelerin geri dönecekleri bir evi ya da ailesi olmayabilir. Kimileri için hayatına devam etmek mümkün olmayacaktır. Devletin ve sivil toplum örgütlerinin yaşanılanları unutmayıp uzun süreli planlar kurması ve hayata geçirmesi gerekmektedir.

Bu afetten etkilenen her birey insanca yaşam standartlarına ulaştırılmalı ve topluma geri kazandırılmalıdır. Bugünden sonra ivedilikle imar yönetmelikleri daha sıkı yönetmeliklere tabii olmalı, yapımı üstlenen kişiler ve şirketler afetlerden sonra şeffaf ve kamuya açık şekilde hesap vermeli, diğerlerine örnek teşkil etmelidir.

Allah’tan bize bu kötü günleri tekrar yaşatmamasını niyaz eder; ölenlere rahmet, kalanlara sabır dilerim.

Selam ve dua ile, sağlıcakla kalın.  |  Bu haber 1770 defa okunmuştur.

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 

İNEBOLU  KATEGORİSİNDEN HABERLER

İSTİKLAL, İSTİKBAL, İSTİKRAR, İSTİHDAM YOLU OLACAK İNŞALLAH "İNEBOLU"...

İSTİKLAL, İSTİKBAL, İSTİKRAR, İSTİHDAM YOLU OLACAK İNŞALLAH 1983 yılı son çeyreğinde Türkiye Basın Birliği Kastamonu şubesi tarafından bir yazı yarışması düzenleniyor.

İNEBOLULU HAREKET PROJE HALKA ARZ EDİLİYOR

İNEBOLULU HAREKET PROJE HALKA ARZ EDİLİYOR İnebolu Evrenyeli hemşehrimiz Ahmet Altunkum’un sahibi olduğu Hareket Proje Taşımacılığı ve Yük Mühendisliği A.Ş.’n...

KESTANE GAL ARISIYLA MÜCADELE HIZ KESMİYOR

KESTANE GAL ARISIYLA MÜCADELE HIZ KESMİYOR Kestane ağaçlarında verimi düşüren ve kestane balı üretimini tehdit eden “kestane gal arısı” ile mücadele hız kesmi...

İNEBOLULU ZEYNEP, SERBEST DALIŞ'TA TÜRKİYE 1.Sİ

İNEBOLULU ZEYNEP, SERBEST DALIŞ'TA TÜRKİYE 1.Sİ Paletli yüzme yarışında dünya şampiyonu olan İnebolulu sporcu Zeynep Elbir ilk kez katıldığı serbest dalış Türkiye ...

SİVAS GEMEREK'İN İNEBOLULU KAYMAKAMI GÖREVE BAŞLADI

SİVAS GEMEREK'İN İNEBOLULU KAYMAKAMI GÖREVE BAŞLADI Bakanlık onayı ile Sivas Gemerek Kaymakamı olarak atanan İnebolulu hemşehrimiz Yusuf Özden 6 Mayıs Pazartesi günü y...

16 MAYIS'TA İNEBOLU'YU BAYRAM YERİNE ÇEVİRİYOR MUYUZ?

16 MAYIS'TA İNEBOLU'YU BAYRAM YERİNE ÇEVİRİYOR MUYUZ? İstiklâl Madalyasının veriliş tarihi olan 16 MAYIS 1924 ruhunun yok olmadığını göstermek için...

İSTİKLAL MADALYASI

İSTİKLAL MADALYASI 15 Mayıs 1919'dan 9 Eylül 1922 tarihine kadar süren Kurtuluş Savaşı'ndan sonra, cephede veya cephe gerisind...

ORKÖY'DEN TRAKTÖR DESTEĞİ

ORKÖY'DEN TRAKTÖR DESTEĞİ Orman Genel Müdürlüğü ORKÖY Projesi kapsamında İnebolu’da orman köylüsüne 2 traktör daha kazandırıldı.

İNEBOLU, İSTİKLAL MADALYASI'NIN 100. YILINI KUTLAMAYA HAZIRLANIYOR

İNEBOLU, İSTİKLAL MADALYASI'NIN 100. YILINI KUTLAMAYA HAZIRLANIYOR İnebolu Kaymakamlığı, İnebolu Belediyesi ve Heyamola İnebolu Derneği, İstiklal Madalyası'nın Verilişinin 100. Y...

Basın İlan Kurumu


ANKET

Siteyi Nasıl Buldunuz?
Tüm Anketler

Tüm videolar

  HIRSIZLIK ANI KAMERAYA TAKILDI
 

HIRSIZLIK ANI KAMERA

İzlenme:125860

   
  Mustafa Gökhan Gülşen ile röportaj
 

Mustafa Gökhan Gülşe

İzlenme:111372

   
  İnebolu Pazarı
 

İnebolu Pazarı

İzlenme:130404

   
  İnebolu Tanıtım
 

İnebolu Tanıtım

İzlenme:116600

   

HAVA DURUMU

Yazar Girişi| Mail | Reklam ver

inebolugündem İnebolu Gündem Gazetesi
Tüm hakları saklıdır. Yayınlanan içerikler izinsiz kullanılamaz.
- Altyapı: MyDesign