İnebolu Gündem Gazetesi
İNEBOLU KASTAMONU İLÇELER
KOCAELİ KAS-DER FED'DEN DEPREMİN MERKEZİNE SEFERBERLİKTarih 15 Mart 2023, 14:20 Editör: Editör

KOCAELİ KAS-DER FED'DEN DEPREMİN MERKEZİNE SEFERBERLİK

Asrın Felaketi olarak nitelendirilen depremler nedeniyle Kahramanmaraş’ta yaptıkları yemek organizasyonuyla takdir toplayan Kocaeli Kastamonu Dernekler Federasyonu Başkanı İnebolulu hemşehrimiz Musa Tunoğlu, “Rabbim böyle acıları bir daha yaşatmasın. Duygularımı anlatmak için kelimeler yetersiz kalıyor” dedi.

6 Şubat Pazartesi günü sabaha karşı saat 04.17 ve yine aynı gün saat:13.24’te 7.7 ve 7.6 büyüklüğünde Kahramanmaraş merkezli meydana gelen ve 11 il, 126.000 km2 alanı etkileyen “Asrın Felaketi” olarak nitelenen depremler sonrası milletin yardımına koşan, deprem bölgesinde insanüstü gayretle çalışan profesyonel ekip ve yardım kuruluşları yanında onlarca gönüllü hemşeri dernekleri de vardı. Bunlardan biri olan Kocaeli Kastamonu Dernekler Federasyonu (Kocaeli KAS-DER-FED)  2 ay önce kurulmuş olmasına rağmen yaraları sarmak için deprem bölgesine koştu.

Depremin 3. günü olan Çarşamba sabahından 20 Şubat Pazartesi günü akşamına kadar Depremin ana merkezi olan Kahramanmaraş merkez Dulkadiroğlu ilçesi Atatürk İlkokulu bahçesinde çalışmalarını aralıksız sürdürdüler. Her gün yaklaşık 20 saat depremzede vatandaşlarımız ile arama-kurtarma faaliyetlerinde çalışan insanlara 3 öğün et döner, et kavurma, pilav, sabahları sabah kahvaltısı, soğuk içecek ile günde 10 bin bardak çay ikramında bulundular.

21 Şubat Salı günü Kocaeli’ye dönen Kocaeli Kastamonu Dernekler Federasyonu Başkanı Musa Tunoğlu ve ekibiyle hem bu yardım organizasyonunu hem de sahada yaşadıklarını konuştuk. Organizasyonun başkanı olan Federasyon Başkanı Musa Tunoğlu bu süreçle ilgili olarak, “Deprem olduğunu sabah saat 07.00 civarında öğrendim. İlk bilgileri haberlerde öğrendikten sonra federasyon yöneticisi arkadaşlarımızla buluştuk ve hemen dernek başkanı arkadaşlarla ayni yardım (giysi, eşya) toplamaya başladık. İlk gün ve 2. Gün olan Salı günü saat 15.00’ a kadar toparladığımız ayni yardımları araçlara yükleyerek AFAD’a teslim ettik. Yönetim kurulu arkadaşlarımızla bir durum değerlendirmesi yaptım. Daha fazla bir şeyler yapmamız gerektiğine karar vererek depremin merkezi olan Kahramanmaraş’a gidip yemek ikramı organizasyonu yapmaya karar verdik.

Bizim en faydalı olacağımız ve en iyi bildiğimiz iş buydu. Ben kendim iyi bir döner ustası, iyi bir aşçıyım. Aynı zamanda tecrübeli bir organizatörüm. İl tanıtım günleri yapıyorum yıllardır. Her türlü mutfak araç ve gereçlerine de sahibim. Bu nedenle biz orada en iyi hizmeti bu alanda verebiliriz dedik ve bir kısmı yönetimden bir kısmı da yönetim dışından yakın arkadaşlarımla yola çıkmaya karar verdik. Eşyaları arabalarımıza yükleyerek Salı akşamı yola çıktık. Çarşamba sabahı Kahramanmaraş’a vardık ve hemen mutfağımızı kurarak hizmet vermeye başladık.

Biz 14 gün boyunca günde ortalama 400 kg et pişirdik. Döner, kavurma, pilav, ayran, su ikramı yaptık. Sabah kahvaltısı verdik, minimarket oluşturduk. 12’lik dev çay kazanımızdan günde yaklaşık 9-10 bin bardak çay ikramı yaptık. Günde yaklaşık 18-19 saat çalıştık. Ekibimiz 12 ile 20 kişi arasında oldu. Biz fırsat buldukça da kurtarma çalışmalarına iştirak ettik.”

Organizasyon boyunca orada ikram edilen malzemelerin bir kısmını kendilerinin karşıladıklarını ama büyük çoğunluğunu İstanbul, Kocaeli, Kastamonu, Bingöl, Kars, Karabük, Zonguldak, Diyarbakır ve Giresun’dan gelen bağışlarla karşıladıklarını ifade eden Musa Tunoğlu “Tüm bağışçılarımızdan, yardım edenlerden Allah razı olsun. Bize inanan, bize güvenen çağrılarımızı duyup ses veren tüm dostlara, tanıdık tanımadık bütün hayır sahiplerine teşekkür ediyorum” diyerek kendilerini bu onurlu çalışmada yalnız bırakmayanlara minnettarlığını dile getirdi.

Oradaki durumu ise “Kelimelerin bittiği yerler olur ya, işte orada biz bu duyguyu yaşadık. Gerçekten kelimeler kifayetsiz kalıyor, duygularımızı, acılarımızı, enkaz altından kurtulan her kişi için sevinçlerimizi ifade edemiyorum. Bazen üzüntümüzden ağlıyor, bazen sevincimizden ağlıyorduk. Oradan döneceğimizi söylediğimizde 14 gün boyunca orada hizmet verdiğimiz depremzede vatandaşlarımızın her birimize sarılarak teşekkür etmeleri, pankartlar açmaları ve ağlayarak yaptıkları dualar karşısında hepimiz gözyaşlarımızı tutamadık. Bu tabloyu da ömrüm boyunca unutamam” diyerek ifade etti.


  |  Bu haber 1184 defa okunmuştur.

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 

İNEBOLU  KATEGORİSİNDEN HABERLER

PROF. DR. HALİT ERTUĞRUL İNEBOLU'DA KONFERANS VERDİ

PROF. DR. HALİT ERTUĞRUL İNEBOLU'DA KONFERANS VERDİ Akademisyen yazar Prof. Dr. Halit Ertuğrul, İnebolu Müftülüğü’nce düzenlenen programda konferans verdi.

İNEBOLULU LİSE ÖĞRENCİSİ DÖVÜLEREK ÖLDÜRÜLDÜ

İNEBOLULU LİSE ÖĞRENCİSİ DÖVÜLEREK ÖLDÜRÜLDÜ İnebolu Özbaşı Köyünden merhum Mehmet Ecevit’in torunu, Hüseyin Mutlu’nun oğlu 17 yaşındaki lise öğrencisi Yusuf Mu...

İNEBOLULULAR BAŞKENT'TE BULUŞTU

İNEBOLULULAR BAŞKENT'TE BULUŞTU İnebolu Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği üyeleri ve İnebolu Dostları, Ankara’da düzenledikleri gecede hemşehrilerim...

ÖĞRETMEN OĞLUMA MEKTUP

ÖĞRETMEN OĞLUMA MEKTUP Canım Oğlum;

İNEBOLU CADDELERİNDE İSMİ YAŞATILAN DEĞERLERİMİZ

İNEBOLU CADDELERİNDE İSMİ YAŞATILAN DEĞERLERİMİZ Aşağı Hatıpbağı – Yukarı Hatıpbağı…

"PRENSES" HURDAYA GİTMEKTEN KURTULDU

Mecit Çetinkaya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne hayırsever hemşehrimiz Mecit Çetinkaya tarafından yeni minibüs ...

MECİT ÇETİNKAYA'DAN MİNİBÜS HEDİYESİ

MECİT ÇETİNKAYA'DAN MİNİBÜS HEDİYESİ Hayırsever hemşehrimiz Mecit Çetinkaya, ilçemizde yaptırdığı ve kendi adını taşıyan Mecit Çetinkaya Mesleki ve Tekn...

SELİN 2 KERE YIKTIĞI ÇAYKIYI KÖYÜNÜN YOL ÇİLESİ BİTMİYOR

SELİN 2 KERE YIKTIĞI ÇAYKIYI KÖYÜNÜN YOL ÇİLESİ BİTMİYOR İlçemize bağlı Çaykıyı köyü 11 Ağustos 2021 ve 27 Haziran 2022 tarihlerindeki sel felaketlerinde ağır hasar gördü. ...

DEMEK Kİ; KENDİMİZ ÇALIYOR, KENDİMİZ OYNUYORUZ!

DEMEK Kİ; KENDİMİZ ÇALIYOR, KENDİMİZ OYNUYORUZ! İnternet ortamı her gün yeni haberlerle karşılaştığımız bir derya deniz...

Basın İlan Kurumu


ANKET

Siteyi Nasıl Buldunuz?
Tüm Anketler

Tüm videolar

  HIRSIZLIK ANI KAMERAYA TAKILDI
 

HIRSIZLIK ANI KAMERA

İzlenme:124870

   
  Mustafa Gökhan Gülşen ile röportaj
 

Mustafa Gökhan Gülşe

İzlenme:110450

   
  İnebolu Pazarı
 

İnebolu Pazarı

İzlenme:129206

   
  İnebolu Tanıtım
 

İnebolu Tanıtım

İzlenme:115640

   

HAVA DURUMU

Yazar Girişi| Mail | Reklam ver

inebolugündem İnebolu Gündem Gazetesi
Tüm hakları saklıdır. Yayınlanan içerikler izinsiz kullanılamaz.
- Altyapı: MyDesign