İnebolu Gündem Gazetesi
İNEBOLU KASTAMONU İLÇELER
ERSİZLERDERE TABİAT PARKI'NA TAŞ OCAĞI TEHDİDİTarih 06 Eylül 2023, 14:27 Editör: Editör

ERSİZLERDERE TABİAT PARKI'NA TAŞ OCAĞI TEHDİDİ

İnebolu Çiçekyazı ile Küre’nin Ersizler Köyü arasındaki alanda İl Özel İdaresi tarafından açılması planlanan “Kalker Ocağı ve Kırma Eleme Tesisi” projesi köylüleri ayağa kaldırdı.

İnebolu Çevre Platformu da köylüleri bu mücadelede yalnız bırakmayarak sahaya çıktı. Platform Başkanı Ahmet Çeçen, platform üyeleri, Çiçekyazı ve Ersizler Köyü muhtarlarıyla Küre ve İnebolu’da ziyaretler yaparak destek aradı.

Bu kapsamda gazetemize yapılan ziyarette de taş ocağı projesinin neden olacağı sorunlar konuşuldu.

ERSİZLERDERE TABİAT PARKI’NA KOMŞU

Ersizler Köyü Muhtarı Nihat Kaya, köylerinin de bulunduğu Ersizlerdere bölgesinin 2020 yılında Türkiye’nin 252. Tabiat parkı ilan edildiğini hatırlattı.

Açılacak taş ocağının Ersizlerdere Tabiat Parkı’na komşu olduğunu ifade eden muhtar Kaya, “Bu proje köylerimizi yaşanmaz hale getirmekle kalmayacak, doğa ve kültür turizmini de baltalayacak” dedi.

“TAŞ OCAĞININ YAPILACAĞI YERDE KİLİSE VARMIŞ”

İl Özel İdaresi’nin kalker ocağı açmayı planladığı kayalık tepede arkeolojik kalıntılar bulunduğunu belirten Kaya, “Taş ocağının yapılacağı yerde büyüklerimizden duyduğumuza göre kiliselerin olduğunu ve biz Kadı Kalesi diye biliyoruz bir kalenin mevcut olduğunu bilmekteyiz. Hatta gidip gördüğümüz zaman da sanki bu kayalık alanlarda duvarlara murçla işlenmiş yazılar olduğu da gözlenmekte. Biz yazı olup olmadığını bilemiyoruz ama iyi bir arkeolog gelip de bunların ne olduğunu bilebilir. Eski küp parçaları vesaireler var. Zaten amatör defineciler tarafından bazı yerlerin eşildiği, kazıldığı görülecektir. Buranın tarihi değeri, tarihi dokusu da var. Buraların yıpratılmaması, buranın kaybedilmemesi artı bunların turizme kazandırılması gerektiğini düşünenlerden birisiyim.”

“DİNAMİT ATIMI OLURSA SUSUZ KALDIK DEMEKTİR”

Projenin gerçekleştirilmesi halinde en çok su sorunu yaşayacaklarına dikkat çeken Kaya, “Su zaten başlı başına bir olay. Günümüzde küresel ısınma nedeniyle eski su kaynaklarının yok oldu, şimdi tekrar yer altı su kaynaklarına dönüldü. Biz suyu sondajla çıkartıyoruz. Eski bizim köylerimizde  her iki üç tarlada bir su çıkardı, su kaynakları vardı. Şimdi sular kuruduğu gibi tarlalarda su yok, biz sondaj vurduk, içme suyunu sondajdan karşılıyoruz. Eğer bu sondajlar bu dinamit atılmalarla hasar görürse tamamen susuz kaldık demektir” diye konuştu.

 “HAVAMIZI VE SUYUMUZU ALDIKTAN SONRA BİZE BU BÖLGEYİ TERK ETMEK DÜŞER”

Taş ocağı projesinin doğayı ve su kaynaklarını tahrip edeceğini aktaran Kaya, “Bizim bir havamız, bir suyumuz var. Havamızı ve suyumuzu aldıktan sonra bize de artık o bölgeyi terk etmek düşer. Devletimizin yetkilileri bize başka yerlerden yer gösterecek, biz de oraya gideceğiz. Öyle anlaşılıyor” ifadelerini kullandı.

KÜRE VE İNEBOLU’DA ZİYARET TRAFİĞİ

İnebolu Çevre Platformu, Çiçekyazı köyü Çandır Mahallesi Cami Lojmanında 7 Eylül Perşembe günü saat 14.00’de yapılacak ÇED toplantısı öncesi, projeye karşı başlattıkları mücadeleye destek bulmak için İnebolu ve Küre’de çeşitli ziyaretler gerçekleştirdi.

Platform Başkanı Ahmet Çeçen, yaptığı açıklamada şunları söyledi:

 “Biz Küre’de Belediye Başkanını, parti başkanlarını, sivil toplum örgütlerini ziyaret ettik. Belediye Başkanı dahil olmak üzere hepsi yapılacak bu taş ocağına karşılar.  Bugün de İnebolu’da siyasi parti başkanlarını, belediye başkanını ziyaret ettik. Sivil toplam örgütlerini ve basını ziyaret ederek durumları anlatarak kamuoyu yaratmayı çalışıyoruz.

Biz çok etkili bir şekilde ÇED toplantısında eylem yapmaya karar verdik. Öyle gözüküyor. Çünkü köylü de harekete geçmiş durumda. Sivil toplum örgütleri de toplantıya geleceklerini söylediler.

Biz toplantıda sunum yapmalarını istemiyoruz diyeceğiz. Çünkü Çuhadoruğu taş ocağının Kabalar Köyünde verdiği zararı, köylüye çektirdiği çileyi biliyoruz.”  |  Bu haber 886 defa okunmuştur.

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 

İNEBOLU  KATEGORİSİNDEN HABERLER

PROF. DR. HALİT ERTUĞRUL İNEBOLU'DA KONFERANS VERDİ

PROF. DR. HALİT ERTUĞRUL İNEBOLU'DA KONFERANS VERDİ Akademisyen yazar Prof. Dr. Halit Ertuğrul, İnebolu Müftülüğü’nce düzenlenen programda konferans verdi.

İNEBOLULU LİSE ÖĞRENCİSİ DÖVÜLEREK ÖLDÜRÜLDÜ

İNEBOLULU LİSE ÖĞRENCİSİ DÖVÜLEREK ÖLDÜRÜLDÜ İnebolu Özbaşı Köyünden merhum Mehmet Ecevit’in torunu, Hüseyin Mutlu’nun oğlu 17 yaşındaki lise öğrencisi Yusuf Mu...

İNEBOLULULAR BAŞKENT'TE BULUŞTU

İNEBOLULULAR BAŞKENT'TE BULUŞTU İnebolu Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği üyeleri ve İnebolu Dostları, Ankara’da düzenledikleri gecede hemşehrilerim...

ÖĞRETMEN OĞLUMA MEKTUP

ÖĞRETMEN OĞLUMA MEKTUP Canım Oğlum;

İNEBOLU CADDELERİNDE İSMİ YAŞATILAN DEĞERLERİMİZ

İNEBOLU CADDELERİNDE İSMİ YAŞATILAN DEĞERLERİMİZ Aşağı Hatıpbağı – Yukarı Hatıpbağı…

"PRENSES" HURDAYA GİTMEKTEN KURTULDU

Mecit Çetinkaya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne hayırsever hemşehrimiz Mecit Çetinkaya tarafından yeni minibüs ...

MECİT ÇETİNKAYA'DAN MİNİBÜS HEDİYESİ

MECİT ÇETİNKAYA'DAN MİNİBÜS HEDİYESİ Hayırsever hemşehrimiz Mecit Çetinkaya, ilçemizde yaptırdığı ve kendi adını taşıyan Mecit Çetinkaya Mesleki ve Tekn...

SELİN 2 KERE YIKTIĞI ÇAYKIYI KÖYÜNÜN YOL ÇİLESİ BİTMİYOR

SELİN 2 KERE YIKTIĞI ÇAYKIYI KÖYÜNÜN YOL ÇİLESİ BİTMİYOR İlçemize bağlı Çaykıyı köyü 11 Ağustos 2021 ve 27 Haziran 2022 tarihlerindeki sel felaketlerinde ağır hasar gördü. ...

DEMEK Kİ; KENDİMİZ ÇALIYOR, KENDİMİZ OYNUYORUZ!

DEMEK Kİ; KENDİMİZ ÇALIYOR, KENDİMİZ OYNUYORUZ! İnternet ortamı her gün yeni haberlerle karşılaştığımız bir derya deniz...

Basın İlan Kurumu


ANKET

Siteyi Nasıl Buldunuz?
Tüm Anketler

Tüm videolar

  HIRSIZLIK ANI KAMERAYA TAKILDI
 

HIRSIZLIK ANI KAMERA

İzlenme:124870

   
  Mustafa Gökhan Gülşen ile röportaj
 

Mustafa Gökhan Gülşe

İzlenme:110454

   
  İnebolu Pazarı
 

İnebolu Pazarı

İzlenme:129206

   
  İnebolu Tanıtım
 

İnebolu Tanıtım

İzlenme:115640

   

HAVA DURUMU

Yazar Girişi| Mail | Reklam ver

inebolugündem İnebolu Gündem Gazetesi
Tüm hakları saklıdır. Yayınlanan içerikler izinsiz kullanılamaz.
- Altyapı: MyDesign