İnebolu Gündem Gazetesi
İNEBOLU KASTAMONU İLÇELER
İNEBOLU'DA ORKÖY KREDİSİYLE ORMAN KÖYLÜSÜNE TRAKTÖR VE EKİPMAN DESTEĞİ VERİLDİTarih 26 Nisan 2024, 23:26 Editör: Editör

İNEBOLU'DA ORKÖY KREDİSİYLE ORMAN KÖYLÜSÜNE TRAKTÖR VE EKİPMAN DESTEĞİ VERİLDİ

Orman Genel Müdürlüğü’nün (OGM) köylüye desteği her geçen yıl artarak devam ediyor. OGM 2024 yılı ORKÖY Programı kapsamında İnebolu ve Doğanyurt ilçelerinde toplamda 8 traktör, 7 tomruk çekme vinci (tambur) ve 6 kesim motoru dağıtımı yapıldı.

İnebolu Orman İşletme Müdürlüğü bahçesinde düzenlenen Or-Köy kredi desteğiyle traktör dağıtım programına Kaymakam Ahmet Vezir Baycar, Orman Bölge Müdürü Fahri Sönmezoğlu, Bölge Müdür Yardımcıları Ahmet Er ve Ramazan Kolsuz, İnebolu İşletme Müdürü Azmi  Şenel, işletme şefleri, muhtarlar, siyasi partilerin temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

ORMAN İŞLETME MÜDÜRÜ AZMİ ŞENEL

Programın açılış konuşmasını İnebolu Orman İşletme Müdürü Azmi Şenel yaptı. Orman Genel Müdürlüğünün köylüye sağladığı desteğin her yıl artarak devam ettiğini belirten Şenel, “Sağ olsunlar Orman Bakanımız, Genel Müdürümüz ve Bölge Müdürümüzün destekleriyle 2024 Yılı  ORKÖY programı kapsamında İnebolu ve Doğanyurt ilçelerinde ve toplamda 8 traktör, 7 tomruk çekme vinci(tambur) 6 kesim motoru ünite dağıtımı yapıldı. OGM nin ek ödeneği kapsamında 3 traktör daha verileceği beyan edildi. Son dört yılda İnebolu, Küre Ve Doğanyurt ilçelerinde;  6 adet Köy Evleri Elektrik İç Tesisatı, 18 adet Motorlu Testere (Kabuk Soyma Aparatlı-Benzinli), 63 Tomruk Çekme Vinci- Tambur (Mekanik) ve 21 adet Traktör Kastamonu Orman Bölge Müdürlüğü İnebolu Orman İşletme Müdürlüğü tarafından destek verildi. Bu desteklerin genelde % 20’si hibe olarak verilmektedir. Ödemeler yıllara taksitler halinde bölünmektedir. Bu programda yaptığımız işlemleri kura çekmeyle alının teklifler arasında kura çekmeyle dağıtıyoruz. Genel Müdürlüğümüzün desteğiyle çalışanlara büyük destek sağlamaya çalışacağız.” dedi.

KAYMAKAM AHMET VEZİR BAYCAR

Kaymakam Ahmet Vezir Baycar ise konuşmasında, güzel bir program için bir araya geldiklerini söyledi.

İnebolu’nun zengin orman varlığına dikkati çeken Kaymakam Baycar şöyle konuştu:

“İnebolu malumunuz yüzde 73’ü ormanla kaplı Türkiye’nin orman varlığının bol olduğu ender ilçelerinden biri. Dolayısıyla ormanın varlığı bazı alanlarda tarım arazilerinin varlığının azaltılması veya az olması gibi olumsuz sonuç doğursa da ormanın nimetlerinden faydalanabilme noktasında da vatandaşlarımıza oldukça da olumlu katkılar sağlamakta. Orman bölge Müdürlüğümüzün, Orman İlçe Müdürlüğümüzün girişimleriyle Orman Bakanlığımızın bize verdiği birçok katkıları size zaman içinde buluşturmuş olduk, gözlemledik gördük. Bugün de Or-köy kapsamında 8 traktörümüz, 7 tamburumuz ve sair ekipmanlarımızı dağıtmak için karşınızdayız. Bu dağıtacağımız ekipmanların, araçların köylülerimize hayırlı olmasını diliyorum. Her bir aracımız köylülerin refahını artırma noktasında oldukça katkı sağlayacaktır. Or-köy programı da Tarım Bakanlığımızın en önemli projelerinden biri. Orman köylülerimize bu kapsamda bu projeyle ülkemizde bir çok katkı ve destek sağlanmış oldu. İlçemizde de Or-köy’ü etkin bir şekilde değerlendirmekteyiz. Bu çalışmalardan dolayı orman teşkilatımıza şükranlarımı sunuyorum. Gerçekten göçün azaltılması ve orman köylülerimizin refahının artırılması için bu çok önemli. Çünkü malumunuz kırsal nüfusumuz gittikçe azalmakta. Ama dikkatimizi şöyle çekeyim. Or-köy kredilerinden faydalanan ve orman kesiminin yoğun olduğu orman desteklerinin genel itibariyle olan köylerimiz nüfusumuzu tutabildiğimiz ender köylerimiz. Bunu dolayısıyla arttırırsak inşallah köylü vatandaşımızı köyünde kendi evinde istihdam ederek veya destekleyerek yerinde tutacağız. Ben bu kapsamda emeği geçen arkadaşlarımıza, Orman Bölge Müdürümüzü, İlçe Müdürümüze, şeflerimize şükranlarımı sunuyorum. Köylerimize hayırlı uğurlu olsun.”

ORMAN BÖLGE MÜDÜRÜ FAHRİ SÖNMEZOĞLU

Orman Bölge Müdürü Fahri Sönmezoğlu da konuşmasında, programı katılımı ve ormancılık faaliyetlerine her zaman her türlü desteği veren Kaymakam Baycar’a teşekkür ederek sözlerine başladı.

Orman Bölge Müdürü Sönmezoğlu, “Orman teşkilatı olarak orman köylerinin kalkındırılması ile ilgili çeşitli destek çalışmalarımız var. İnşallah bugün bu desteklerimizin bir bölümünü içeren teslimatı yapacağız. Allah hayırlı uğurlu eylesin. Desteği verdiğimiz köylülerimize Allah kaza bela vermesin. İnşallah güzel işlerde güzel hizmetlerde bu fırsatı en iyi şekilde değerlendirirler. Ben tüm katılımcılara çok çok teşekkür ediyorum. Genç arkadaşların ormancılık çalışmalarına devam etmesi bizi memnun ediyor. Başarılar diliyorum. Çalışana ihtiyacımız var.” diye konuştu.

Konuşmalardan sonra İlçe Vaizi ve Müftü Vekili Selim Erdoğan’ın yaptığı duanın ardından Or-Köy kredileriyle alınan traktörlerin anahtarları hak sahiplerine teslim edildi.

Program toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.  |  Bu haber 892 defa okunmuştur.

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 

İNEBOLU  KATEGORİSİNDEN HABERLER

İNEBOLU'YA ÇİVİ ÇAKMAYANLAR!

İNEBOLU'YA ÇİVİ ÇAKMAYANLAR! Aslında benim gördüklerimi görüyor...

AİLE BOYU TÜRKİYE ŞAMPİYONU OLDULAR

AİLE BOYU TÜRKİYE ŞAMPİYONU OLDULAR Denizli’de düzenlenen Türkiye Masterler Atletizm Şampiyonası’na ilçemizi ve ilimizi temsilen 9 Haziran Spor Kulübü ...

MUHTARLAR DERNEĞİ'NDE BAYRAK DEĞİŞİMİ

MUHTARLAR DERNEĞİ'NDE BAYRAK DEĞİŞİMİ İnebolu Muhtarları Birleşme ve Dayanışma Derneği’nin olağan genel kurul toplantısı gerçekleştirildi.

KENDİNİ DEV AYNASINDA GÖRENLER!

KENDİNİ DEV AYNASINDA GÖRENLER! Günlük hayatın içinde sıkça karşılaşılan bir konuyu yazmak geldi içimden.

MEYVE VEREN AĞAÇ TAŞLANIR

MEYVE VEREN AĞAÇ TAŞLANIR “Meyve veren ağaç taşlanır” atasözü bilgili, başarılı, sorumluluk sahibi olan kimselerin kıskanılacağını, eleştiril...

İMES BAŞKANI KEMAL AKAR GÜVEN TAZELEDİ

İMES BAŞKANI KEMAL AKAR GÜVEN TAZELEDİ İstanbul Madeni Eşya Sanatkarları Sanayi Sitesi (İMES), 2023 yılı olağan genel kurulu yapıldı. Mevcut başkan İnebol...

BERBERLER VE KUAFÖRLER HAFTADA BİR GÜN TATİL YAPACAK

BERBERLER VE KUAFÖRLER HAFTADA BİR GÜN TATİL YAPACAK Ticaret Bakanlığı'nın aldığı kararla berber, kuaför ve güzellik salonlarının haftada bir gün kapatılması kararı...

TÜRKİYE MASTERLER ATLETİZM ŞAMPİYONASI'NDA KASTAMONU'YU TEMSİL EDECEKLER

TÜRKİYE MASTERLER ATLETİZM ŞAMPİYONASI'NDA KASTAMONU'YU TEMSİL EDECEKLER Denizli’de 6-7 Temmuz 2024 tarihlerinde yapılacak olan Masterler Atletizm Türkiye Şampiyonası’na İnebolu’dan 3 atle...

"BIRAKALIM ÇOCUKLARIMIZ MİNARELERİN GÖLGESİNDE BÜYÜSÜNLER"

Yaz aylarına girmiş olduğumuz şu günlerde okulların tatil olması ile birlikte aileler çocuklarının yaz tatilini en ...

Basın İlan Kurumu


ANKET

Siteyi Nasıl Buldunuz?
Tüm Anketler

Tüm videolar

  HIRSIZLIK ANI KAMERAYA TAKILDI
 

HIRSIZLIK ANI KAMERA

İzlenme:126158

   
  Mustafa Gökhan Gülşen ile röportaj
 

Mustafa Gökhan Gülşe

İzlenme:111614

   
  İnebolu Pazarı
 

İnebolu Pazarı

İzlenme:130816

   
  İnebolu Tanıtım
 

İnebolu Tanıtım

İzlenme:116930

   

HAVA DURUMU

Yazar Girişi| Mail | Reklam ver

inebolugündem İnebolu Gündem Gazetesi
Tüm hakları saklıdır. Yayınlanan içerikler izinsiz kullanılamaz.
- Altyapı: MyDesign