İnebolu Gündem Gazetesi
İNEBOLU KASTAMONU İLÇELER
KESTANE DÜŞMANI GAL ARISIYLA MÜCADELE AMACINA ULAŞACAK MI?Tarih 08 Mayıs 2024, 20:56 Editör: Editör

KESTANE DÜŞMANI GAL ARISIYLA MÜCADELE AMACINA ULAŞACAK MI?

Geçtiğimiz yıl bir kaç bölgede görülen gal arısı bu yıl ilçemizin kestane alanlarını tamamen sarmış durumda.

Ülkemizde ilk olarak Bursa-Yalova bölgesinde görülen bu zararlı, yayılımını devam ettirerek ilimizde ciddi bir gelir kaynağı olan kestane ağaçlarına zarar vermeyi sürdürüyor.

Bilindiği gibi ilçemiz ekonomisine büyük katkı veren kestane balı üretimi bu zararlıyla daha kapsamlı mücadele edilmediği takdirde sekteye uğrayacaktır.

İnebolu'da yılda yaklaşık 30 Ton kestane balı üretildiğini varsayarsak, kilogramının da 1000 TL. ye satıldığını düşünürsek, toplam 30 milyon TL. tutan ekonomik gelirimizin bu zararlı yüzünden yarıya düşmesi söz konusudur.

Acilen ilgili kurumların önlemini artırması gereklidir.

Kestane ağaçlarının büyük çoğunluğu orman arazisinde bulunduğundan Tarım Orman Bakanlığı ve Orman Genel Müdürlüğüne büyük görev düşmektedir.

Kestane ormanlarında karşılaşılan sorunlarn giderilmesi ve yıllık kestane balı üretiminin 1 milyar TL gibi bir rakama ulaşabilmesi için Kastamonu Orman Bölge ve İnebolu Orman İşletme Müdürlüğünün takdire şayan çalışmalarını basında çıkan haberlerden öğrenmiştik.

Yine Kastamonu Üniversitesi Orman Fakültesinden 10 öğretim üyesinin katılımıyla uygulamalı olarak kestane meyvesi ve kestane balı ile ilgili sahada gerçekleştirilen çalıştayı takip etmiştik.

Kastamonu Orman Bölge Müdürlüğünün nezdinde Orman İşletmelerinin bazılarının  kestane gal arısı zararlısı ile ilgili biyolojik mücadele yapıldığı da duyurulmuştu.

Acaba bu çalışma amacına ulaşacak mı?

Yapılan mücadele yeterli gelecek mi?

Tesbit edilen orman sahasının genişletilmesi mi gerekiyor?

Kestane balı üreticilerine bu konuyu sorduğumuzda gal arısı zararlısının kestane ağaçlarına verdiği zararın devam ettiği ve yaklaşan çiçek açma döneminde  bunun tesbitinin daha sağlıklıı yapılacağı ifade ediliyor. Yani Gal arısı zararlısı ile ilgili tedirginlik devam ediyor.

Bizlerde kestane ve kestane balı üretimini ciddi anlamda sekteye uğratacak bu zararlıyla mücadele noktasında daha kapsamlı bir çalışma yapılmasını temenni ediyor, kolaylıklar diliyoruz.

***        ***        ***

KÖŞE YAZILARIMLA SEKİZ SENEYİ DEVİRDİK...

13 Mayıs 2016 günü başladığımız ve 1 Nisan 2023 tarihine kadar haftada bir,

4 Nisan 2023 tarihinden itibaren  Salı ve Cuma günü olarak haftada iki gün çıkan gazetemizin bize ayrılan köşesini siz değerli okuyucularımla paylaşma çabamız ilk günkü heyecanla devam ederken dile kolay tam 8 yılı geride bıraktık.

Bugün çıkan bu yazımızla toplam köşe yazımızın sayısı 474 oldu.

Yazılarım sayesinde yüzlerce insanla tanışma ve hasbihal etme şansı bulduk.

İnşallah aynı şevk ve heyecanla yazmaya devam edecek, ortak sevdamız olan İlçemiz İnebolu'nun farklı güzelliklerini ön plana çıkaracağız.

Allah sağlık versin...

Kalemimize güç-kuvvet gelsin.

Yeni fikirler ve projelerle geleceğimiz şekillensin İNŞALLAH.  |  Bu haber 778 defa okunmuştur.

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 

İNEBOLU  KATEGORİSİNDEN HABERLER

İNEBOLU SEVDALILARINA MİRASTIR

İNEBOLU SEVDALILARINA MİRASTIR İNEBOLU; havası, suyu, taşı, toprağı ve kendine has güzellikleri ile dört mevsimi yaşadığımız memleketimizdir.

DEMİRÖZ KONAKLAMA TESİSLERİ AÇILDI

DEMİRÖZ KONAKLAMA TESİSLERİ AÇILDI İlçemizde 6 tarihi evi restore eden Nevzat Demiröz, bu evlerden 3’ünü konaklama tesisi olarak turizmin hizmetine su...

9 HAZİRAN'DA İNEBOLU'DA NELER OLDU?

9 HAZİRAN'DA İNEBOLU'DA NELER OLDU? Soruyorlar, nedir bu 9 Haziran, İnebolu’da neler olmuş?. Bu güne kadar çeşitli yazılı kaynaklardan ve büyüklerimizi...

9 HAZİRAN RUHUNUN YOK OLMADIĞINI GÖSTERELİM!

9 HAZİRAN RUHUNUN YOK OLMADIĞINI GÖSTERELİM! İnebolu halkı her yıl diğer il ve ilçelerden farklı iki bayram kutlamasına şahitlik eder. Bunlar 9 Haziran şeref ve...

İNEBOLU BELEDİYESİNDEN 15 MİLYONLUK ARSA SATIŞI

İNEBOLU BELEDİYESİNDEN 15 MİLYONLUK ARSA SATIŞI Mevcut borçlar ve yeni hizmetler için kaynak arayışında olan İnebolu Belediyesi, Musa Mahallesi Kurtköy mevkiinde A...

İNEBOLU'DA İLK KEZ YKS HEYECANI YAŞANACAK

İNEBOLU'DA İLK KEZ YKS HEYECANI YAŞANACAK ÖSYM tarafından Yüksek Öğretim Kurumları (YKS) sınav merkezi olarak belirlenen ilçemiz, hafta sonu büyük heyecana e...

"KÜRE DAĞLARI" KURUYOR!

4-5 gün önce bir iş icabı Kastamonu'ya giderken, daha önce dikkatimi çekmeyen belki de yeni başlayan ve acilen ...

UZUNER ÇÖP İSTASYONU SORUNUNA EL ATTI

UZUNER ÇÖP İSTASYONU SORUNUNA EL ATTI İlçemiz Ayva köyü yakınındaki Katı Atık Transfer İstasyonu’nda her yaz mevsiminde yaşanan çöp sorununa Belediye Baş...

"9500 NÜFUSLU İNEBOLU'DA BİLE VAR!"

İnebolu'ya yaklaşık 1000 kilometre uzaklıkta, Adıyaman'a bağlı bir ilçe Kâhta...

Basın İlan Kurumu


ANKET

Siteyi Nasıl Buldunuz?
Tüm Anketler

Tüm videolar

  HIRSIZLIK ANI KAMERAYA TAKILDI
 

HIRSIZLIK ANI KAMERA

İzlenme:126010

   
  Mustafa Gökhan Gülşen ile röportaj
 

Mustafa Gökhan Gülşe

İzlenme:111490

   
  İnebolu Pazarı
 

İnebolu Pazarı

İzlenme:130626

   
  İnebolu Tanıtım
 

İnebolu Tanıtım

İzlenme:116768

   

HAVA DURUMU

Yazar Girişi| Mail | Reklam ver

inebolugündem İnebolu Gündem Gazetesi
Tüm hakları saklıdır. Yayınlanan içerikler izinsiz kullanılamaz.
- Altyapı: MyDesign