İnebolu Gündem Gazetesi
İNEBOLU KASTAMONU İLÇELER
ORMAN KÖYLÜSÜNE 22 MİLYON LİRALIK KATKITarih 28 Ocak 2023, 19:14 Editör: Editör

ORMAN KÖYLÜSÜNE 22 MİLYON LİRALIK KATKI

İnebolu Orman İşletme Müdürlüğü, 2022 yılında da üretmeye devam ederken orman köylüsüne 22 milyon lira ödeme yaparak ilçemizin ekonomisine önemli katkı sağladı.

İnebolu Orman İşletme Müdürlüğü’nün 2022 yılı çalışmaları belli oldu.

İnebolu ve Doğanyurt ilçelerinde 7 bin hektar (70.000 dönüm) sahada orman bakım çalışmaları yapılarak iyileştirme çalışması gerçekleştirildi.

Bu bakım çalışmaları sonucunda 90.000 m3 orman emvali üretilerek hem İnebolu ve Doğanyurt ilçelerine hem de ülkemiz ekonomisine katkıda bulunuldu. Ayrıca odun hammaddesine de katkı sağlanmış oldu.

Yaklaşık 22.000 ster orun üretimi gerçekleştiren İnebolu Orman İşletme Müdürlüğü, İnebolu ve Doğanyurt köylüsünün yakacak ihtiyacına katkıda bulundu.

İnebolu Orman İşletme Müdürlüğünce geçen yıl orman bakım çalışmalarında çalıştırılan orman köylüsüne yaklaşık 22 milyon lira ödeme yapılarak orman köylüsüne ve ilçe ekonomisine ayrıca katkı sağlandı.

YOL ÇALIŞMALARI

İnebolu Orman İşletme Müdürlüğü geçen yıl 5 kilometre yeni orman yolu, 29 kilometre de orman yolu büyük onarımı gerçekleştirdi. Geçen yıl ayrıca 500 kilometre orman yolu bakımı yapıldı.

ZOR GÜNÜNDE HALKIN YANINDA

İnebolu Orman İşletmesi, üretim, istihdam ve orman köylüsüne sağladığı ekonomik katkının yanında vatandaşın zor günlerinde de yanında oldu. Kar mücadelesinde Özel İdare’ye araç ve personel desteği veren Orman İşletmesi 2021 ve 2022 yıllarında yaşanan sel felaketlerinde sahadaydı. Tüm kurumların seferber olduğu sel felaketinde Orman İşletmesi de makine ve personelleriyle büyük özveriyle çalışarak ilçemizin yaralarını sarmasına yardımcı oldu.

İnebolu’da 13, Doğanyurt’ta 3 olmak üzere 16 yeni orman işçisi alınarak işsizliğin önlenmesine katkıda bulunuldu.

İnebolu Orman İşletmesi sahalarında geçen yıl 305 ton defne ve 10 ton kestane üretimi programı gerçekleştirildi. Bundan sonraki süreçte düzenli programlı üretime geçilmesinin amaçlandığı belirtildi.

ORKÖY DESTEKLERİ

İnebolu Orman İşletme Müdürlüğü’nün orman köylüsüne bir başka desteği de ORKÖY kredileriyle sağlandı. İnebolu’da 12, Doğanyurt’ta 6 ve Küre’de 1 aile olmak üzere toplam 19 aileye ORKÖY kredisi kapsamında tomruk çekme vinci verildi. ORKÖY’ün elektrik tesis kredisinden de Doğanyurt’ta 4, Küre’de 8 kişi faydalandırıldı.


  |  Bu haber 1636 defa okunmuştur.

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 

İNEBOLU  KATEGORİSİNDEN HABERLER

İNEBOLU SEVDALILARINA MİRASTIR

İNEBOLU SEVDALILARINA MİRASTIR İNEBOLU; havası, suyu, taşı, toprağı ve kendine has güzellikleri ile dört mevsimi yaşadığımız memleketimizdir.

DEMİRÖZ KONAKLAMA TESİSLERİ AÇILDI

DEMİRÖZ KONAKLAMA TESİSLERİ AÇILDI İlçemizde 6 tarihi evi restore eden Nevzat Demiröz, bu evlerden 3’ünü konaklama tesisi olarak turizmin hizmetine su...

9 HAZİRAN'DA İNEBOLU'DA NELER OLDU?

9 HAZİRAN'DA İNEBOLU'DA NELER OLDU? Soruyorlar, nedir bu 9 Haziran, İnebolu’da neler olmuş?. Bu güne kadar çeşitli yazılı kaynaklardan ve büyüklerimizi...

9 HAZİRAN RUHUNUN YOK OLMADIĞINI GÖSTERELİM!

9 HAZİRAN RUHUNUN YOK OLMADIĞINI GÖSTERELİM! İnebolu halkı her yıl diğer il ve ilçelerden farklı iki bayram kutlamasına şahitlik eder. Bunlar 9 Haziran şeref ve...

İNEBOLU BELEDİYESİNDEN 15 MİLYONLUK ARSA SATIŞI

İNEBOLU BELEDİYESİNDEN 15 MİLYONLUK ARSA SATIŞI Mevcut borçlar ve yeni hizmetler için kaynak arayışında olan İnebolu Belediyesi, Musa Mahallesi Kurtköy mevkiinde A...

İNEBOLU'DA İLK KEZ YKS HEYECANI YAŞANACAK

İNEBOLU'DA İLK KEZ YKS HEYECANI YAŞANACAK ÖSYM tarafından Yüksek Öğretim Kurumları (YKS) sınav merkezi olarak belirlenen ilçemiz, hafta sonu büyük heyecana e...

"KÜRE DAĞLARI" KURUYOR!

4-5 gün önce bir iş icabı Kastamonu'ya giderken, daha önce dikkatimi çekmeyen belki de yeni başlayan ve acilen ...

UZUNER ÇÖP İSTASYONU SORUNUNA EL ATTI

UZUNER ÇÖP İSTASYONU SORUNUNA EL ATTI İlçemiz Ayva köyü yakınındaki Katı Atık Transfer İstasyonu’nda her yaz mevsiminde yaşanan çöp sorununa Belediye Baş...

"9500 NÜFUSLU İNEBOLU'DA BİLE VAR!"

İnebolu'ya yaklaşık 1000 kilometre uzaklıkta, Adıyaman'a bağlı bir ilçe Kâhta...

Basın İlan Kurumu


ANKET

Siteyi Nasıl Buldunuz?
Tüm Anketler

Tüm videolar

  HIRSIZLIK ANI KAMERAYA TAKILDI
 

HIRSIZLIK ANI KAMERA

İzlenme:126010

   
  Mustafa Gökhan Gülşen ile röportaj
 

Mustafa Gökhan Gülşe

İzlenme:111490

   
  İnebolu Pazarı
 

İnebolu Pazarı

İzlenme:130626

   
  İnebolu Tanıtım
 

İnebolu Tanıtım

İzlenme:116768

   

HAVA DURUMU

Yazar Girişi| Mail | Reklam ver

inebolugündem İnebolu Gündem Gazetesi
Tüm hakları saklıdır. Yayınlanan içerikler izinsiz kullanılamaz.
- Altyapı: MyDesign