İnebolu Gündem Gazetesi
İNEBOLU KASTAMONU İLÇELER
KURAKLIĞIN EŞİĞİNDENTarih 13 Aralık 2020, 11:49 Editör: Editör

KURAKLIĞIN EŞİĞİNDEN

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından geçtiğimiz günlerde paylaşılan bir harita vardı. Bu haritada, geçen üç ay boyunca meteorolojik kuraklık oranları paylaşılmıştı.

Haritada bizim için en dikkat çekici veri, İnebolu’nun olağanüstü kuraklık bölgesinde yer almasıydı.

Bu verilerden kaynaklı kısa zamanda bir etki olmasa bile uzun vadede bizleri büyük riskler bekliyor. Aklımıza ilk olarak tarımda yaşanabilecek sıkıntılar geliyor. Kuraklığın ve kuraklıkla meydana gelebilecek su sıkıntılarının özellikle pandemi döneminde daha da çok önemini fark ettiğimiz üretim sektörünü de derinden etkileyebilecek nitelikte.

Batı ve Orta Karadeniz bölgelerinin çoğu kısmı riskli bölge olarak gösterilen haritada, riskli bölgelerin yerel yönetimleri önlemler almaya çalışıyor. Samsun’da 3 aylık su rezervinin kaldığı belirtilirken, gerekli tedbirleri almaya çalıştıklarını da ifade ediyorlar.

Kuraklığın başlıca temel faktörü yağışların yeteri düzeyde olmamasıdır. Kuraklığa tamamen engel olamasak da çeşitli önlemler alabiliriz.Bunun için kuraklıktan en az etkilenmek amacıyla Kastamonu Valiliğinin 2018 yılında hazırlandığı “Kuraklık Eylem Planı” adlı dosyayı incelemekte fayda var. 2018-2022 yıllarını kapsayan bu eylem planında; sulama tekniklerinin geliştirilmesi,mera alanlarının korunması,su kullanımının eğitimi gibi çeşitli alanlarda yapılması istenen ve hedeflenen maddeler yer alıyor.

Peki bizlerin bilimsel açıdan da onaylanmış şekilde alabileceği önlemler de vardır. Bir insanlık sorunu olan ve tüm toplumu etkileyen bu sorun için herkesin elini taşın altına koyması gerekiyor. Çünkü biz bir şeyler yapmazsak, şu an köy muhtarları tarafından da doğrulanan suların azaldığı gerçeği, gitgide azalmaya devam edecektir.

İlk olarak herkesin bildiği ama çoğu kimsenin de dikkat etmediği su israfından bahsetmekte fayda var. Köylerimizde çoğu yerde su saati olmadığı için maddi bir kaygı da söz konusu olmuyor. Bunun için hiç düşünmeden gereksiz bahçe sulamaları başta olmak üzere bir çok israfa yol açılıyor. Kuraklık için başlıca alacağımız önlem su kullanımını en olanaklı düzeye getirmeliyiz. Az suyla çok iş yapabildiğimizde bu sorunun üstesinden gelebiliriz.

Atık su kullanımında yeni gelişmelerin de yaşanması gerekir.Suların geri dönüşümü olarak adlandırabileceğimiz atık su kullanımı, tüketim dışında çoğu alanda kullanılabildiği görülüyor. Peyzaj alanlarının sulanması buna bir örnek olarak gösterilebilir.

Uzmanlar tarafından ifade edilen bir başka şey ise yanlış toprak kullanımıdır. Toprak işlenirken yanlış yöntemlerin kullanılması sonucu toprağa zarar verilmekte bu da kuraklığa neden olabilmektedir. Yine çok az bir miktarla sulanabilecek arazilerin katbekat daha fazla suyla sulanması sonucu da büyük israflar meydana gelebilmektedir.

Kuraklıkla mücadelede tabi ki yöneticilerin de sorumluluğu büyüktür. Su havzalarının korunması, gerekli yatırımların doğru yer  ve zamanda yapılması gibi temel görevleri vardır. Bu süreçte herkes kendi payına düşen görevini yaparak bu sorundan arınabilmemizi sağlayabilir. Yoksa bir felaket yılı olarak geçen 2020 yılından çıkarken 2021 yılında tek sorunumuz Covid-19 kalacak gibi görünmüyor. Bir şeyin değerini sadece yokluğunda anlamamamız gerekirken, su bilincini de tüm toplumda oluşturmalıyız.  |  Bu haber 18712 defa okunmuştur.

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 

İNEBOLU  KATEGORİSİNDEN HABERLER

İSTİKLAL YOLU'NUN HİKAYESİ "HER ŞEY VATAN İÇİN" BELGESELİNDE ANLATILACAK

İSTİKLAL YOLU'NUN HİKAYESİ "İstiklal Yolu’nda neredeyse Kastamonu’nun tüm ilçe ve köyleri elini, bedenini taşın altına koy...

ÜRETMEK ZORUNDAYIZ

ÜRETMEK ZORUNDAYIZ 1982-1986 yılları arası Çankırı Ziraat Meslek Lisesinde geçen eğitim hayatım sürecinde hocalarımız sık sık şu cümle...

GAPIYI GIYGAŞUK BIRAKMALI !

GAPIYI GIYGAŞUK BIRAKMALI ! Bir kaç gün önce Kardeşim Cüneyt Yağcıoğlu'nun derleyip seslendirdiği, İnebolu pidesi ve pastırmalı ekmeğin de ...

ALLAH RAZI OLSUN, ÜMİT HOCAM

ALLAH RAZI OLSUN, ÜMİT HOCAM 4-5 sene oldu tanışalı... Her geldiğinde uğrar, hasbihal ederiz.

AŞI BOYALI EV MİMARİSİ

AŞI BOYALI EV MİMARİSİ Önünden her geçişte hayranlıkla izlediğim bir yapı İnebolu Adliye Sarayı.

BEYOĞLU'NDAKİ İNEBOLU SOKAĞI

BEYOĞLU'NDAKİ İNEBOLU SOKAĞI Geçtiğimiz günlerde gazetemizin dikkat çektiği bir konunun, kısa süre içinde çözüme kavuştuğuna hep birlikte şahit ...

EMEKTAR USTALARIMIZ

EMEKTAR USTALARIMIZ Ömür dediğin nedir ki;

"ZEHİR TACİRLERİNE GÖZ AÇTIRMAYACAĞIZ"

İnebolu Kaymakamı Selçuk Yosunkaya, gazetemize iade- ziyarette bulundu.

WHATSAPP NE İSTİYOR?

WHATSAPP NE İSTİYOR? Yaklaşık bir haftadır gündemimizde bir mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp’ın yeni üyelik sözleşmesi var....

Basın İlan Kurumu


ANKET

Siteyi Nasıl Buldunuz?
Tüm Anketler

Tüm videolar

  HIRSIZLIK ANI KAMERAYA TAKILDI
 

HIRSIZLIK ANI KAMERA

İzlenme:107620

   
  Mustafa Gökhan Gülşen ile röportaj
 

Mustafa Gökhan Gülşe

İzlenme:95600

   
  İnebolu Pazarı
 

İnebolu Pazarı

İzlenme:112896

   
  İnebolu Tanıtım
 

İnebolu Tanıtım

İzlenme:100310

   

HAVA DURUMU

Yazar Girişi| Mail | Reklam ver

inebolugündem İnebolu Gündem Gazetesi
Tüm hakları saklıdır. Yayınlanan içerikler izinsiz kullanılamaz.
- Altyapı: MyDesign