İnebolu Gündem Gazetesi
İNEBOLU KASTAMONU İLÇELER
DENK KAYIKLARININ KADERİ!Tarih 20 Ekim 2017, 13:27 Editör: Editör

DENK KAYIKLARININ KADERİ!

DENK KAYIKLARININ KADERİ!

Çocukluk ve gençlik yıllarımızda, yazın güneşli günlerinde denizin keyfini çıkarmak için şimdiki liman içi olan, o zaman herkesin “MOLOZ” diye adlandırdığı yere giderdik büyüklerimizden izin kopardıkça…

O yıllarda yüzme öğrendiğimiz, denize girdiğimiz, kumsalında da güneşin tadını çıkardığımız yerde yıllara meydan okurcasına kıyıda duran onlarca denk kayığının akibeti düştü aklıma bir anda…

Çocukken belki bize hiç anlatılmamış belki de pek ilgimizi çekmemişti.

Evet yağmura, kara, rüzgara, güneşe, fırtınaya inat gururla ama mahzun bir şekilde yok olmamak için kendilerine uzanacak bir el aradılar.

Kurtuluş Savaşı’nda kahramanlık destanı yazan, Karadeniz’in hırçın dalgalarıyla boğuşmaktan zevk alan, tarihe İnebolu isminin altın harflerle yazılmasında büyük pay sahibi olan Denk Kayıkları, Piyade Kayıklarıydı onlar.

Sahiplerine İstiklal Madalyası kazandırmıştı, kayıkla kağnının mucizeler yarattığı İnebolu’nun tarihi simgesi olmuştu.

1980’li yıllara kadar Molozda kumsalda bekledi. Bazen denize girenlere soyunma kabini oldu, bazen ise tuvalet vazifesi gördü. Maalesef sonunda bir tarih çürüyerek yok oldu.

Gelecek nesillere, genç kuşaklara kendilerini gösterecek, görücüye çıkaracak ve gururla anlatılarak ziyaretçilere tanıtılacak kapalı bir mekan çok görüldü.

Oysa pekala sonradan aslına uygun denk kayığı yaptırma çabalarına gerek kalmadan, gerçek kahraman denk kayıklarından üç beş tanesi restore ettirilip kapalı bir mekanda saklanabilir, hatta “Denk Kayığı Müzesi” bile oluşturulabilirdi.

Değerini şimdi daha iyi anlasak da iş işten çoktan geçti, tarih yok oldu, yok edildi.

Onlar birer tahta parçasından ibaret değildi.

İstiklal Savaşının kazanılmasında en büyük pay sahipleriydi.

Milli Mücadelenin en önemli lojistik merkezi olan İnebolu limanına üç yıl boyunca İstanbul’dan kaçırılan binlerce ton cephanenin gemilerden alınarak kıyıya ulaştırılmasında kullanılan yegane vasıtaydı.

Kahraman ecdadımızın bizlere miras olarak bıraktığı en önemli tarihi semboldü her biri.

Günümüzde en azından aslına uygun yaptırılan iki adet piyade kayığından bir tanesi İstanbul Beşiktaş’taki Deniz Müzesinde sergilenirken bir diğeri ise İnebolu’da Tarihi Türk Ocağı binasının önüne yerleştirilmiştir.

Yine geçtiğimiz günlerde ziyarete açılan İnebolu Kent Müzesinin en göz alıcı bölümünde aslına uygun bir piyade kayığı sergilenmektedir.

Denk kayığı maketlerinin belli bir standarda oturtularak bir sektör oluşturulmasına gayret gösterilmelidir. İnebolu Cezaevi İşyurdunda hükümlü ve tutukluların el emeği ve göz nuruyla ürettikleri denk kayığı maketleri büyük beğeni toplamaktadır.

Ek olarak, denk kayığı maketlerinin ilçe ekonomisine katkı vermek amacıyla seri bir şekilde üretilmesi ve hediyelik eşya satıcılarının vitrinlerinde yerini alması turistik amaçla ilçemizi ziyaret eden misafirlerimize önemli bir hizmet olacaktır.  |  Bu haber 3306 defa okunmuştur.

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 

İNEBOLU  KATEGORİSİNDEN HABERLER

İSTİKLÂL YOLU KADIN KOOPERATİFİ

İSTİKLÂL YOLU KADIN KOOPERATİFİ Yetkililere sesleniyorum !

ASKERLİK ŞUBESİ

ASKERLİK ŞUBESİ Askere alma Osmanlı’da bölgenin tımarına sahip beyler tarafından yapılmaktaydı.

İNEBOLU BALIKÇI BARINAĞI İÇİN PROJE İHALESİ

İNEBOLU BALIKÇI BARINAĞI İÇİN PROJE İHALESİ Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yapımı planlanan İnebolu Balıkçı Barınağı için ilk somut adım atıldı.

AMATÖR FOTOĞRAF TUTKUNLARINA İNEBOLU'YU SORDUK...

AMATÖR FOTOĞRAF TUTKUNLARINA  İNEBOLU'YU SORDUK... Hep bilenlerle konuşuyoruz İnebolu'yu...

İNEBOLU'YA AÇIK CEZAEVİ YAPILACAK

İNEBOLU'YA AÇIK CEZAEVİ YAPILACAK Belediye Başkanı Mustafa Huner Özay ve AK Parti İlçe Başkanı Mehmet Ali Kömürcü, AK Parti Kastamonu Milletvekili Me...

YANGIN MAĞDURU AİLE İÇİN YARDIM KAMPANYASI

YANGIN MAĞDURU AİLE İÇİN YARDIM KAMPANYASI İlçemiz Kabalar Köyü Kök Mahallesi'nde Ramazan Bayramının ilk günü olan 4 Haziran 2019 tarihinde meydana gelen ...

KİTAPLARIN TURŞUSU OLUR MU ?

KİTAPLARIN TURŞUSU OLUR MU ? Kitap okunsun diye vardır...

DOLMABAHÇE ROTARY'DEN KÖY OKULLARIMIZA 104 BİN LİRALIK DESTEK

DOLMABAHÇE ROTARY'DEN KÖY OKULLARIMIZA 104 BİN LİRALIK DESTEK İstanbul Dolmabahçe Rotary Kulübü, İnebolu'da 17 köy okuluna 104 bin liralık bilgisayar, kırtasiye, hırdavat ve...

MANTAR CAN ALDI

MANTAR CAN ALDI İlçemize bağlı İkiyaka köyünde yediği mantardan zehirlendiği öne sürülen yaşlı kadın hastanede hayatını kaybetti.

Basın İlan Kurumu


ANKET

Siteyi Nasıl Buldunuz?
Tüm Anketler

Tüm videolar

  HIRSIZLIK ANI KAMERAYA TAKILDI
 

HIRSIZLIK ANI KAMERA

İzlenme:26036

   
  Mustafa Gökhan Gülşen ile röportaj
 

Mustafa Gökhan Gülşe

İzlenme:14822

   
  İnebolu Pazarı
 

İnebolu Pazarı

İzlenme:30694

   
  İnebolu Tanıtım
 

İnebolu Tanıtım

İzlenme:19290

   

HAVA DURUMU

Yazar Girişi| Mail | Reklam ver

inebolugündem İnebolu Gündem Gazetesi
Tüm hakları saklıdır. Yayınlanan içerikler izinsiz kullanılamaz.
- Altyapı: MyDesign