İnebolu Gündem Gazetesi
İNEBOLU KASTAMONU İLÇELER
DENK KAYIKLARININ KADERİ!Tarih 20 Ekim 2017, 13:27 Editör: Editör

DENK KAYIKLARININ KADERİ!

DENK KAYIKLARININ KADERİ!

Çocukluk ve gençlik yıllarımızda, yazın güneşli günlerinde denizin keyfini çıkarmak için şimdiki liman içi olan, o zaman herkesin “MOLOZ” diye adlandırdığı yere giderdik büyüklerimizden izin kopardıkça…

O yıllarda yüzme öğrendiğimiz, denize girdiğimiz, kumsalında da güneşin tadını çıkardığımız yerde yıllara meydan okurcasına kıyıda duran onlarca denk kayığının akibeti düştü aklıma bir anda…

Çocukken belki bize hiç anlatılmamış belki de pek ilgimizi çekmemişti.

Evet yağmura, kara, rüzgara, güneşe, fırtınaya inat gururla ama mahzun bir şekilde yok olmamak için kendilerine uzanacak bir el aradılar.

Kurtuluş Savaşı’nda kahramanlık destanı yazan, Karadeniz’in hırçın dalgalarıyla boğuşmaktan zevk alan, tarihe İnebolu isminin altın harflerle yazılmasında büyük pay sahibi olan Denk Kayıkları, Piyade Kayıklarıydı onlar.

Sahiplerine İstiklal Madalyası kazandırmıştı, kayıkla kağnının mucizeler yarattığı İnebolu’nun tarihi simgesi olmuştu.

1980’li yıllara kadar Molozda kumsalda bekledi. Bazen denize girenlere soyunma kabini oldu, bazen ise tuvalet vazifesi gördü. Maalesef sonunda bir tarih çürüyerek yok oldu.

Gelecek nesillere, genç kuşaklara kendilerini gösterecek, görücüye çıkaracak ve gururla anlatılarak ziyaretçilere tanıtılacak kapalı bir mekan çok görüldü.

Oysa pekala sonradan aslına uygun denk kayığı yaptırma çabalarına gerek kalmadan, gerçek kahraman denk kayıklarından üç beş tanesi restore ettirilip kapalı bir mekanda saklanabilir, hatta “Denk Kayığı Müzesi” bile oluşturulabilirdi.

Değerini şimdi daha iyi anlasak da iş işten çoktan geçti, tarih yok oldu, yok edildi.

Onlar birer tahta parçasından ibaret değildi.

İstiklal Savaşının kazanılmasında en büyük pay sahipleriydi.

Milli Mücadelenin en önemli lojistik merkezi olan İnebolu limanına üç yıl boyunca İstanbul’dan kaçırılan binlerce ton cephanenin gemilerden alınarak kıyıya ulaştırılmasında kullanılan yegane vasıtaydı.

Kahraman ecdadımızın bizlere miras olarak bıraktığı en önemli tarihi semboldü her biri.

Günümüzde en azından aslına uygun yaptırılan iki adet piyade kayığından bir tanesi İstanbul Beşiktaş’taki Deniz Müzesinde sergilenirken bir diğeri ise İnebolu’da Tarihi Türk Ocağı binasının önüne yerleştirilmiştir.

Yine geçtiğimiz günlerde ziyarete açılan İnebolu Kent Müzesinin en göz alıcı bölümünde aslına uygun bir piyade kayığı sergilenmektedir.

Denk kayığı maketlerinin belli bir standarda oturtularak bir sektör oluşturulmasına gayret gösterilmelidir. İnebolu Cezaevi İşyurdunda hükümlü ve tutukluların el emeği ve göz nuruyla ürettikleri denk kayığı maketleri büyük beğeni toplamaktadır.

Ek olarak, denk kayığı maketlerinin ilçe ekonomisine katkı vermek amacıyla seri bir şekilde üretilmesi ve hediyelik eşya satıcılarının vitrinlerinde yerini alması turistik amaçla ilçemizi ziyaret eden misafirlerimize önemli bir hizmet olacaktır.  |  Bu haber 3112 defa okunmuştur.

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 

İNEBOLU  KATEGORİSİNDEN HABERLER

GÖKTEN ZENBİLLE İNMEYEN HİZMETLER!

GÖKTEN ZENBİLLE İNMEYEN HİZMETLER! Yıl 1989... İnebolu 9 Haziran Şeref ve Kahramanlık günü kutlamalarına hazırlanıyor. O yıl ki törenlerin bir ö...

AKSAKAL SEYAHAT, OTOBÜS YENİLEDİ

AKSAKAL SEYAHAT, OTOBÜS YENİLEDİ İlçemize 1958 yılından bu yana hizmet veren Aksakal Seyahat, filosundaki otobüslerden birini daha yeniledi.

ANILARLA İNEBOLU HİZMETİNDE BİR ÇINAR-2

ANILARLA İNEBOLU HİZMETİNDE BİR ÇINAR-2 "45 yıllık dostluğumuzda, bir gün bile incinmediğim, güler yüzlü, tatlı dilli, doğru sözlüdür. Vakarlı, kibar, ağır...

İNEBOLU'YA 20 DOKTOR ATANDI

İNEBOLU'YA 20 DOKTOR ATANDI Sağlık Bakanlığı'nın 88. Dönem Zorunlu Devlet Hizmeti Yükümlülüğü kapsamında çekilen kura sonuçlarına göre İneb...

ANILARLA İNEBOLU HİZMETİNDE BİR ÇINAR-1

ANILARLA İNEBOLU HİZMETİNDE BİR ÇINAR-1 Unutmayacağız, unutturmayacağız dedik! İyi insanların, hayırseverlerin, topluma faydalı bireyler olup hizmet ede...

MİLLİ EĞİTİM CİVELEKOĞLU'NA EMANET

MİLLİ EĞİTİM CİVELEKOĞLU'NA EMANET İnebolu İbn-i Sina Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (Sağlık Meslek) Müdürü Hakan Civelekoğlu, İlçe Milli Eğitim Müd...

TIP FAKÜLTESİ ÖĞRENCİSİ İNTİHAR ETTİ

TIP FAKÜLTESİ ÖĞRENCİSİ İNTİHAR ETTİ Doğanyurt ilçesine bağlı Düzağaç köyünde tıp fakültesi öğrencisi genç intihar etti.

BİR İNEBOLU SEVDALISI; İSMAİL AZİZ KARAHAN

BİR İNEBOLU SEVDALISI; İSMAİL AZİZ  KARAHAN Hani memleketine çivi çakanlar vardır ya... Bunu da sessiz sedasız yaparlar. Desinler diye değil.

YENİ BAŞHEKİM OP. DR. ANIL ORHAN OLDU

YENİ BAŞHEKİM OP. DR. ANIL ORHAN OLDU İnebolu Devlet Hastanesi Başhekimliği görevine genel cerrahi uzmanı Op. Dr. Anıl Orhan atandı.

Basın İlan Kurumu


ANKET

Siteyi Nasıl Buldunuz?
Tüm Anketler

Tüm videolar

  HIRSIZLIK ANI KAMERAYA TAKILDI
 

HIRSIZLIK ANI KAMERA

İzlenme:25520

   
  Mustafa Gökhan Gülşen ile röportaj
 

Mustafa Gökhan Gülşe

İzlenme:14482

   
  İnebolu Pazarı
 

İnebolu Pazarı

İzlenme:30050

   
  İnebolu Tanıtım
 

İnebolu Tanıtım

İzlenme:18796

   

HAVA DURUMU

Yazar Girişi| Mail | Reklam ver

inebolugündem İnebolu Gündem Gazetesi
Tüm hakları saklıdır. Yayınlanan içerikler izinsiz kullanılamaz.
- Altyapı: MyDesign