İnebolu Gündem Gazetesi
İNEBOLU KASTAMONU İLÇELER
DENK KAYIKLARININ KADERİ!Tarih 20 Ekim 2017, 13:27 Editör: Editör

DENK KAYIKLARININ KADERİ!

DENK KAYIKLARININ KADERİ!

Çocukluk ve gençlik yıllarımızda, yazın güneşli günlerinde denizin keyfini çıkarmak için şimdiki liman içi olan, o zaman herkesin “MOLOZ” diye adlandırdığı yere giderdik büyüklerimizden izin kopardıkça…

O yıllarda yüzme öğrendiğimiz, denize girdiğimiz, kumsalında da güneşin tadını çıkardığımız yerde yıllara meydan okurcasına kıyıda duran onlarca denk kayığının akibeti düştü aklıma bir anda…

Çocukken belki bize hiç anlatılmamış belki de pek ilgimizi çekmemişti.

Evet yağmura, kara, rüzgara, güneşe, fırtınaya inat gururla ama mahzun bir şekilde yok olmamak için kendilerine uzanacak bir el aradılar.

Kurtuluş Savaşı’nda kahramanlık destanı yazan, Karadeniz’in hırçın dalgalarıyla boğuşmaktan zevk alan, tarihe İnebolu isminin altın harflerle yazılmasında büyük pay sahibi olan Denk Kayıkları, Piyade Kayıklarıydı onlar.

Sahiplerine İstiklal Madalyası kazandırmıştı, kayıkla kağnının mucizeler yarattığı İnebolu’nun tarihi simgesi olmuştu.

1980’li yıllara kadar Molozda kumsalda bekledi. Bazen denize girenlere soyunma kabini oldu, bazen ise tuvalet vazifesi gördü. Maalesef sonunda bir tarih çürüyerek yok oldu.

Gelecek nesillere, genç kuşaklara kendilerini gösterecek, görücüye çıkaracak ve gururla anlatılarak ziyaretçilere tanıtılacak kapalı bir mekan çok görüldü.

Oysa pekala sonradan aslına uygun denk kayığı yaptırma çabalarına gerek kalmadan, gerçek kahraman denk kayıklarından üç beş tanesi restore ettirilip kapalı bir mekanda saklanabilir, hatta “Denk Kayığı Müzesi” bile oluşturulabilirdi.

Değerini şimdi daha iyi anlasak da iş işten çoktan geçti, tarih yok oldu, yok edildi.

Onlar birer tahta parçasından ibaret değildi.

İstiklal Savaşının kazanılmasında en büyük pay sahipleriydi.

Milli Mücadelenin en önemli lojistik merkezi olan İnebolu limanına üç yıl boyunca İstanbul’dan kaçırılan binlerce ton cephanenin gemilerden alınarak kıyıya ulaştırılmasında kullanılan yegane vasıtaydı.

Kahraman ecdadımızın bizlere miras olarak bıraktığı en önemli tarihi semboldü her biri.

Günümüzde en azından aslına uygun yaptırılan iki adet piyade kayığından bir tanesi İstanbul Beşiktaş’taki Deniz Müzesinde sergilenirken bir diğeri ise İnebolu’da Tarihi Türk Ocağı binasının önüne yerleştirilmiştir.

Yine geçtiğimiz günlerde ziyarete açılan İnebolu Kent Müzesinin en göz alıcı bölümünde aslına uygun bir piyade kayığı sergilenmektedir.

Denk kayığı maketlerinin belli bir standarda oturtularak bir sektör oluşturulmasına gayret gösterilmelidir. İnebolu Cezaevi İşyurdunda hükümlü ve tutukluların el emeği ve göz nuruyla ürettikleri denk kayığı maketleri büyük beğeni toplamaktadır.

Ek olarak, denk kayığı maketlerinin ilçe ekonomisine katkı vermek amacıyla seri bir şekilde üretilmesi ve hediyelik eşya satıcılarının vitrinlerinde yerini alması turistik amaçla ilçemizi ziyaret eden misafirlerimize önemli bir hizmet olacaktır.  |  Bu haber 2626 defa okunmuştur.

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 

İNEBOLU  KATEGORİSİNDEN HABERLER

HER 19 MAYIS'TA...

HER 19 MAYIS'TA... Bir ses duyuyorum Samsun yakınlarından: “Egemenlik milletindir!” diye haykıran.

İNEBOLU DENİZİNİ GÖRMEK İSTİYOR

İNEBOLU DENİZİNİ GÖRMEK İSTİYOR Geçtiğimiz günlerde sohbet ederken bir öğretmen arkadaştan duyduklarım küçük çaplı şaşkınlıkla birlikte İnebolu ad...

MİLLİ MÜCADELEDE DENİZDEN GELEN YARDIMLAR

MİLLİ MÜCADELEDE DENİZDEN GELEN YARDIMLAR Fırtınalı bir yolculuktan sonra, 19 Mayıs’ta sağ salim Samsun’a ulaşan Mustafa Kemal Paşa oradan Havza’ya geçer ve ...

İFTAR SOFRALARIMIZ İSRAF SOFRASI OLMASIN

İFTAR SOFRALARIMIZ İSRAF SOFRASI OLMASIN Allah'ımıza binlerce şükürler olsun ki, Onbir ayın sultanı Mübarek Ramazan-ı Şerif'e, rahmet-mağfiret ve gü...

AZİM, SABIR, GAYRET, EMEK TEK GAYE EKMEK YEMEK...

AZİM, SABIR, GAYRET, EMEK  TEK GAYE EKMEK YEMEK... O benim büyük çocuğum gibi... 27 Nisan 1990 yılında doğdu. Geçtiğimiz cumartesi günü doğum günüydü.

HOŞGELDİN ON BİR AYIN SULTANI

HOŞGELDİN ON BİR AYIN SULTANI On bir ayın sultanı Kula Tanrı armağanı

DOĞANYURT SAHİL TAHKİMATI İÇİN SONDAJ

DOĞANYURT SAHİL TAHKİMATI İÇİN SONDAJ Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca Doğanyurt ilçesinde yaptırılacak sahil tahkimatı projesi için denizde sondaj çalı...

BELEDİYE MECLİSİ İLK TOPLANTISINI YAPTI

BELEDİYE MECLİSİ İLK TOPLANTISINI YAPTI İnebolu Belediyesi'nde ilk meclis toplantısı 21 Nisan Pazar günü Belediye Başkanı Mustafa Huner Özay başkanlığı...

HER ŞEY "İNEBOLU'DA FARKINDALIK YARATMAK" İÇİN...

HER ŞEY Bugün İnebolu Türk Ocağı ulusal düzeyde bir panele ev sahipliği yapıyor.

Basın İlan Kurumu


ANKET

Siteyi Nasıl Buldunuz?
Tüm Anketler

Tüm videolar

  HIRSIZLIK ANI KAMERAYA TAKILDI
 

HIRSIZLIK ANI KAMERA

İzlenme:24398

   
  Mustafa Gökhan Gülşen ile röportaj
 

Mustafa Gökhan Gülşe

İzlenme:13736

   
  İnebolu Pazarı
 

İnebolu Pazarı

İzlenme:28674

   
  İnebolu Tanıtım
 

İnebolu Tanıtım

İzlenme:17470

   

HAVA DURUMU

Yazar Girişi| Mail | Reklam ver

inebolugündem İnebolu Gündem Gazetesi
Tüm hakları saklıdır. Yayınlanan içerikler izinsiz kullanılamaz.
- Altyapı: MyDesign