İnebolu Gündem Gazetesi
İNEBOLU KASTAMONU İLÇELER
EKMEK MEYVESİ KESTANETarih 06 Mayıs 2020, 09:47 Editör: Editör

EKMEK MEYVESİ KESTANE

Hemşehrilerimizden Mustafa Karatay ve arkadaşlarının oluşturduğu İstanbul İnebolu'yu Sevenler Platformu, "İnebolu Kuzu Kestanesi" için 2 hedef ortaya koyarak çağrı yaptı:

1) 5 yıl sonra mevcut rekolte yüzde 50 artmış olmalı.

2) İnebolu Kuzu Kestane marka imajı oluşturulmalı.

İstanbul İnebolu'yu Sevenler Platformu'nun hazırladığı "EKMEK MEYVESİ KESTANE" başlıklı yazı şöyle:

İçerisinde bulunduğumuz Covid -19 salgını dolayısıyla sosyal mesafeyi korumak adına evlerimize çekilmemiz gerekti. İnsanlık teknoloji ve bilimin ilerlemesinin bize sağladığı kolaylıklar sayesinde belki de ilk defa düşünmediği bir zamanda zorunlu olarak karantinaya alındı.

Hal böyle olunca işler ilk başta vakit bulamadığımız aktiviteleri yaparak evde geçen zamanı değerli kılmaya çalıştık. Ancak insanoğlu her şeyde olduğu gibi bunları da hızlıca tüketti ve karantina süresinin uzaması ile yapacak aktivitelerin azalması insanoğlunu ister istemez biz neler yapıyoruz diye sorgulatmaya başladı. 

Bu dönemlerde insanlığın en çok düşündüğü konular arasında insanlık ve doğa ilişkisi ön plana çıkmış gibi görünüyor. Özellikle birkaç ay gibi kısa sürede insanlığın aktivitesinin azalması ile atmosfere yaydığımız zararlı gazların kayda değer bir şekilde azalması doğa ve insan ilişkisini sorgulamamızda büyük payı vardır.

Tüm dünyada genel söylem bundan sonra dünya böyle olmayacak! Yeni söylemler, yeni iş alanları doğacak! Bunları söyleyenlerin diğer ortak söylemi de doğanın kıymetini ve tarımsal üretimin değerini bilememişiz demek oldu.

Aslında insanoğlu bunu hep unutuyor!  Kızılderili Şef Seattle 1854 yılında yazdığı mektupla bunu haykırmış idi: “Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık tutulduğunda; beyaz adam paranın yenmeyen bir şey olduğunu anlayacak.”

Biz de modern çağın karmaşasında bize ait değerlerimizi unutuyoruz. Balık suda iken suyun kıymetini bilmez imiş. Biz de içinde olduğumuzdan veya karmaşadan kıymetlerimizi unutuyoruz, değerlerini bilemiyoruz.

Tarım toplumundan şehir toplumuna geçiş mecburiyetlere dayansa da bu, bizim tabiat ile olan bağlarımızı bu şekilde koparmamalı idi. Çarpık şehirleşme insanın doğa ile olan ilişkisini de çarpıklaştırdı. Bu izolasyon sürecinde bu ilişkiyi de düzeltmemize fırsat olur düşüncesindeyiz.

Bize ve yöremize ait çok değerimiz var. İnebolu kara tavuğu, kokulu armudu, kara eriği, elması, kuzu kestanesi, denk kayığı, aşı boyalı tarihi evleri bunlardan bazıları. 1960'lı yıllarda İnebolu’dan tavuk, yumurta ve meyve ihraç edilirmiş. Şimdilerde köylümüz bile bunları marketlerden alıyor!

Bizler değerini unuttuğumuz bu değerlerden kestaneyi konu alacağız.

Eski dönemlerde ormanlık bölgelerde yaşayan ve yeterli buğday ununa sahip olmayan topluluklar, temel besin kaynakları olan kestaneye “ekmek ağacı” demişlerdir.

Sinop, Kastamonu, Bartın, Zonguldak, Karadeniz Ereğli, Akçakoca, Karasu dolaylarında ise genişçe bir yayılış alanı bulmaktadır. Buna rağmen ülkemizde Kestane meyvesi üretimi en çok Aydın bölgesindedir!

İnebolu ilçemiz jeoloji, bitki örtüsü, topografya ve iklim açısından kestane yetiştirilmeye müsaittir.

Yetiştiricilik ve bakım açısından üreticisini fazla yormayan, meyvesi ile dalı ile gövdesi ile hazine değerindeki bu kıymet, kestane balı gibi bir yan ürünü de insanlığa sunmaktadır.

Bu ürünü muhafaza etmek ve güçlendirmek için her şeyden önce mevcut durum analizi yapılmalıdır. Bu, köylerimizde kaç tane kestane ağacı vardır, bunların kaç tanesinden meyve alınmaktadır. Bahçe ve orman olarak bunu yapmak isteyen kimler vardır sorularının cevabıdır.

Daha sonra yetiştiricilere bu ürünü yetiştirme, bakım, koruma ve muhafaza eğitimi verilmelidir. Biliyoruz büyüklerimiz bunları koruyor idi ama nedense bu çağda bizler koruyamıyoruz!

Mevcut durum analizi ve eğitimden sonra ana iki hedefimiz olmalı. Bunlardan birincisi 5 yıl sonra mevcut rekolte %50 artmış olmalı, ikincisi “İnebolu Kuzu Kestane” marka imajı oluşturulmalı.

“Kestane kebap yemesi sevap” diye bir mâni vardır. Yemesi sevap olmasa bile “Kıyametin kopacağını bilseniz elinizdeki fidanı dikiniz” Peygamber emri gereği kestaneye bakmak, büyütmek ona gerekli değeri vermek  de sevaptır!

Haydi İnebolu’yu sevenler geçeceği kesin olan bu kötü günlerden sonra güzellikleri büyütmek için bir ucundan tutun, destek olun. Sırası ile tüm değerlerimizi ihya edelim.  |  Bu haber 18392 defa okunmuştur.

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 

İNEBOLU  KATEGORİSİNDEN HABERLER

AÇIK CEZAEVİ İÇİN PROJE İHALESİ YAPILDI

AÇIK CEZAEVİ İÇİN PROJE İHALESİ YAPILDI Belediye Başkanı Mustafa Huner Özay, Adalet Bakanlığınca yapımı planlanan İnebolu Açık Ceza İnfaz Kurumu'na ait...

İLÇE KADIN KOLLARI BAŞKANLIĞINA ATAMA

İLÇE KADIN KOLLARI BAŞKANLIĞINA ATAMA AK Parti İnebolu İlçe Kadın Kolları Başkanlığına Nur Yıldız Kan atandı.

BAŞKENT ANKARA'YA EN YAKIN LİMAN

BAŞKENT ANKARA'YA EN YAKIN LİMAN Önceki hafta Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ilimize gelmişti. Birçok ulaştırma yatırımını inceleye...

ÖĞRETMENİM MEHMET KALYONCU

ÖĞRETMENİM MEHMET KALYONCU Her 24 Kasım geldiğinde, üzerimizde hatırı sayılır emekleri olan elleri öpülesi öğretmenlerimiz aklımıza gelir.

"KAPASİTEMİZİ DOLDURMA AŞAMASINA GELDİK"

Vali Avni Çakır, Kastamonu'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vaka sayılarının yükseldiğini belirterek, "Hastan...

AYAĞIMIZIN DİBİNDEKİ GÜZELLİK ERSİZLERDERE KANYONU

AYAĞIMIZIN DİBİNDEKİ GÜZELLİK ERSİZLERDERE KANYONU İnebolu'dan çıkıpta Kastamonu'ya doğru yol alırken muhteşem Ersizler kayalıkları hepimizin dikkatini çekmiş...

KORONAVİRÜSLE MÜCADELENİN SAHADAKİ KAHRAMANLARI

KORONAVİRÜSLE MÜCADELENİN SAHADAKİ KAHRAMANLARI İnebolu Toplum Sağlığı Merkezi'nde (TSM) oluşturulan 4 filyasyon ekibi, koronavirüsle mücadele kapsamında hafta...

İNEBOLU DEPREM İÇİN NE YAPIYOR?

İNEBOLU DEPREM İÇİN NE YAPIYOR? Öncelikle geçtiğimiz hafta Ege denizinde meydana gelen ve özellikle İzmir'de yıkıma yol açan depremde hayatını ...

MİLLİ MÜCADELE’DE KADINLARIN SİMGESİ OLAN KASTAMONU’YA “KADIN ÜNİVERSİTESİ” YAKIŞIR

MİLLİ MÜCADELE’DE KADINLARIN SİMGESİ OLAN KASTAMONU’YA “KADIN ÜNİVERSİTESİ” YAKIŞIR Hepimizin de hatırlayacağı üzere geçtiğimiz yıl Japonya’da G-20 zirvesi düzenlenmişti.

Basın İlan Kurumu


ANKET

Siteyi Nasıl Buldunuz?
Tüm Anketler

Tüm videolar

  HIRSIZLIK ANI KAMERAYA TAKILDI
 

HIRSIZLIK ANI KAMERA

İzlenme:85582

   
  Mustafa Gökhan Gülşen ile röportaj
 

Mustafa Gökhan Gülşe

İzlenme:73852

   
  İnebolu Pazarı
 

İnebolu Pazarı

İzlenme:90886

   
  İnebolu Tanıtım
 

İnebolu Tanıtım

İzlenme:78452

   

HAVA DURUMU

Yazar Girişi| Mail | Reklam ver

inebolugündem İnebolu Gündem Gazetesi
Tüm hakları saklıdır. Yayınlanan içerikler izinsiz kullanılamaz.
- Altyapı: MyDesign