İnebolu Gündem Gazetesi
İNEBOLU KASTAMONU İLÇELER
ORHAN ŞAİK GÖKYAYTarih 08 Ocak 2022, 22:30 Editör: Editör

ORHAN ŞAİK GÖKYAY

Büyük millet olmanın temel unsuru kültür ve sanattır. Kültür ve sanatı geliştirmek, güçlü sanat adamları yetiştirmekle olur. Her şehir ve kasaba böyle önemli kişilere sahip olmak ve onları kendine mâl etmek ister.

Cide’nin Rıfat Ilgaz’la, Gönen’in Ömer Seyfettin’le, Kayseri’nin Mimar Sinan’la, Konya’nın Mevlana ile anıldığı gibi

İnebolu bu açıdan şanslı bir kasabadır. Çocuklukları İnebolu’da geçen üç değerli kültür insanına sahiptir

1 -Oğuz Atay: Babası Cemil Bey İnebolu Müddeiumumisi (Cumhuriyet Savcısı) dir. Annesi Muazzez Hanım öğretmendir. İnebolu’da evlenirler.1934 yılında (sonraki yıllarda Ebe Hanife’nin oturduğu evde) dünyaya gelir. Beş sene sonra aile Ankara’ya gider

2 -Ömer Seyfettin : 1884 yılında Gönen’de doğar. Annesi Fatma hanımdır. Babası Yüzbaşı Ömer’in 1891 yılında Askerlik Şubesi Başkanlığına tayini çıkması nedeniyle İnebolu’ya gelirler. Ömer Seyfettin  7 yaşındadır. Eğitimine İnebolu’da devam eder. Bir yıl sonra babasının Ayancığa tayini çıkar .

3 -Orhan Şaik Gökyay: 1902 yılında İnebolu’da Şube yanındaki ahşap bir evde doğar. Mehmet Cevdet efendi ile Şefika hanımın 5 çocuğundan biridir Babası edebiyat öğretmenidir. İnebolu sokaklarında oynar, havasını teneffüs eder, suyunu içer ve kültürünün ilk nüvelerini hafızasına almaya başlar.

Dört yaşından sonra Kastamonu’ya taşınırlar. Hayat devam eder Türk Dili ve Edebiyatı hocası olur. 70 yıl öğretmenlik yapar. 61 şiir, 24 makale, 175 inceleme eleştiri yazısı, 21 telif kitabı, 6 tercüme eseri, 114 ansiklopedi yazısı yazar. 1994 yılında 92 yaşında vefat eder.

Milli konularda hassastır. Vatanını milletini bayrağını çok sever. Osmanlıcaya vakıftır, eski yazıyı çok güzel okur, kültürümüzün doğru öğrenilmesi için çaba gösterir. Halka hiçbir zaman tepeden bakmaz, iç içe bir hayatı tercih eder. Gerektiğin de tabutluklar da yatar

Bir kelimenin peşine haftalarca düşer. Kılı kırk yarar. Destursuz bağa girenler kitabında da işini düzgün yapmayanları eleştirir. Murat Bardakçı ölümünden sonra : “Destursuz bağa girenlerde, elinde sopayla sayfalar arasında  kovaladığı edebiyat tarihçileri artık rahat yüzü görebilirler” der.

Manevi oğlu Kudret Ünal’da: Yazdıklarında ciddi hata yapanlar için,”niçin dikkat etmezler, birbirinden beter yanlışlar yaparlar , işte ben bunlara çok kızıyorum” derdi. Bize de böyle yanlışları yapmayalım diye şu özdeyişi yazdırırdı.

Bilmez ki sorsun

Sormaz ki bilsin

Bilse sorardı

Sorsa bilirdi.

İstiklal Marşından sonra en çok ezberlenen şiir Bu Vatan Kimin’ dir. Doğu illerinde müfettişilik yaparken arabasına aldığı 10 yaşlarındaki bir çocuğun bildiği tek şiiri (Bu Vatan Kimin) sonuna kadar ezbere okuması onu çok duygulandırır.

Orhan Şaik Gökyay ile benim de bir okul anım var. Her ne hikmetse edebiyata meraklı olmadığımdan şairdir şiirdir pek bilmem. Nasıl olduysa lise yıllarında bir tek şiir ezberlediğimi hatırlıyorum. İnebolu Lisesinde  1972 yılında edebiyat öğretmenimiz Nezahat Çopuroğlu  öğretmiş olsa gerek. Bu Vatan Kimin.

Fransızca dersleri hep sıkıntılı geçerdi. Aydın Yıldız sözlü defterini cebinden çıkarır, açar, numaraları gözden geçirirken  herkesi süzer, zayıf olanı arardı. Neredeyse bir kaç kişi hariç sınıfın bir çoğu tam siper önüne eğilir bu taaarruzu savuşturup radara yakalanmak istemezdi. 737 tahtaya kalk. Hoca sorar cevap yok. Bir sonraki kalkar cevap yok, bir sonraki derken tahtada 8- 10 kişi tek ayak üzerinde dizilir. Mutlaka azar yerdik.

Teneffüs zili çalar sıkıntımızı deşarj etmek için mizah üretirdik. Anlaşılan o ara Bu Vatan Kimin şiirini yeni öğrenmişiz. M. Sururi Özdemir ile:

Bu Okul Kimin?.

Bu Okul tahtanın kara bağrında

Sıra dağlar gibi duranlarındır

Bir kaç not uğruna

Tek ayak üstünde bekleyenlerindir.

AHDE VEFA

2008 Yılında Kaymakam İlhan Karakoyun zamanında anma proğramı düzenlenmiş ve konuşmacılar davet edilmişti. Katkı verenler:

İlhan Karakoyun, İnebolu Kaymakamı

İdris Güleç,  Belediye Başkanı

Mustafa Fakazlı, Belediye Meclis üyesi

Davut Yılmazer, Sağlık Meslek Lisesi Okul müdürü

Musa Kaya, Anadolu Lisesi Edebiyat öğretmeni

H. Murat Eroğlu, Atatürk İlköğretim okulu Türkçe Öğretmeni.

Nedim Ayhan, M. Bülent Özyürük İlköğretim Okulu Türkçe Öğretmeni

Yahya Yıldız, Anadolu Lisesi Edebiyat Öğretmeni

Burhan Karagöz, ATL, DAML, ve EML Edebiyat Öğretmeni.

Konuşmacı olarak Mustafa Eski ve Manevi oğlu Kudret Ünal

2008  yılında bir sokağa  Orhan Şaik Gökyay ismi verilmesi Belediye Başkanı İdris Güleç başkanlığında, bulunduğum Belediye Meclisi tarafından karar altına alınmış, uygulama bir sonraki Belediye Başkanı Engin Uzuner zamanında meclis üyesi Bülent Yağcıoğlu’nun da katkılarıyla Büstün ve sokağın açılışı yapılmıştır.

Aradan geçen 13 yıl sonra tekrar bir anma programı geçtiğimiz günlerde gerçekleştirildi. Bu anma programını daha sonra yazacağım. Sahip olduğumuz değerlerin anılması ve onların gelecek kuşaklara anlatılıp aktarılması boynumuzun borcudur. Gençlerimizi kültürümüzü merak edip “sormaya” davet ediyorum. Saygılarımla.

Mustafa Sıtkı FAKAZLI

Diş Hekimi-Yerel Tarih Araştırmacısı  |  Bu haber 1906 defa okunmuştur.

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 

İNEBOLU  KATEGORİSİNDEN HABERLER

BAHİS KONUSU DA OLDUK VESSELAM !

BAHİS KONUSU DA OLDUK VESSELAM ! Gün geçmiyor ki ilginç bir olayla karşılaşmayalım...

MÜTEAHHİT VEFAT ETTİ; KÖPRÜ İNŞAATI DURDU

MÜTEAHHİT VEFAT ETTİ; KÖPRÜ İNŞAATI DURDU Karayolları 15. Bölge Müdürlüğü tarafından yaptırılan İnebolu Terminal Köprüsü ve İnebolu Girişi BSK yapılması işin...

PAÜ'YE İNEBOLULU REKTÖR YARDIMCISI

PAÜ'YE İNEBOLULU REKTÖR YARDIMCISI Denizli Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Rektör Yardımcılığı görevine İnebolulu hemşehrimiz Prof. Dr. Selçuk Yüksel ata...

BABANIZIN KIYMETİNİ BİLİN !

BABANIZIN KIYMETİNİ BİLİN ! Pek çoğunuz belki izlemiş, belki de birinden dinlemiş olabilir bu hikayeyi...

İNEBOLU AŞIĞIYDI ATAKAN KÖKSAL

İNEBOLU AŞIĞIYDI ATAKAN KÖKSAL Bu yıl ki 9 Haziran Şeref ve Kahramanlık günümüzü göremedi Atakan Albay...

SAĞLIK ORDUSUNA İNEBOLULU BİR DOKTOR DAHA KATILDI

SAĞLIK ORDUSUNA İNEBOLULU BİR DOKTOR DAHA KATILDI İnebolu Beyler Köyünden Erol Şivetoğlu ve eşi Fatma Şivetoğlu’nun kızları Aleyna Şivetoğlu, yüzde 100 burslu olarak...

ZİRVEDE KALMAK ZORDUR !

ZİRVEDE KALMAK ZORDUR ! Günlük hayatın içinde sıkça karşılaşılan bir konuyu yazmak geldi içimden.

İNEBOLU BELEDİYESİ'NDEN ÇOCUKLARA "KİTAP VE OYUNCAK" KUMBARASI

İNEBOLU BELEDİYESİ'NDEN ÇOCUKLARA İnebolu Belediyesi’nce sosyal sorumluluk projesi kapsamında, ilçemiz Cünürye ve Aşağıhatıpbağı Mahallelerinde belir...

BAKIŞ AÇISI

BAKIŞ AÇISI İki hafta önceki köşe yazımda, okumak ve yazmak üzerine çeşitli değerlendirmelerde bulunmuş, okuyucularımla bir nev...

Basın İlan Kurumu


ANKET

Siteyi Nasıl Buldunuz?
Tüm Anketler

Tüm videolar

  HIRSIZLIK ANI KAMERAYA TAKILDI
 

HIRSIZLIK ANI KAMERA

İzlenme:121314

   
  Mustafa Gökhan Gülşen ile röportaj
 

Mustafa Gökhan Gülşe

İzlenme:107748

   
  İnebolu Pazarı
 

İnebolu Pazarı

İzlenme:125874

   
  İnebolu Tanıtım
 

İnebolu Tanıtım

İzlenme:112758

   

HAVA DURUMU

Yazar Girişi| Mail | Reklam ver

inebolugündem İnebolu Gündem Gazetesi
Tüm hakları saklıdır. Yayınlanan içerikler izinsiz kullanılamaz.
- Altyapı: MyDesign