İnebolu Gündem Gazetesi
İNEBOLU KASTAMONU İLÇELER
DİŞ HEKİMİ M.FAKAZLI'DAN BAKAN KOCA'YA AÇIK MEKTUPTarih 20 Mart 2022, 11:18 Editör: Editör

DİŞ HEKİMİ M.FAKAZLI'DAN BAKAN KOCA'YA AÇIK MEKTUP

Öncelikle 14 Mart Tıp Bayramını ihtiva eden mesajınız için teşekkür ederim. Şahsım ve mesleğim adına bir talebim bulunmamaktadır. Yalnız kentimiz İnebolu adına bir talebimiz bulunmaktadır. Şöyle ki:

1918 yılında baş gösteren Lekeli Humma (tifüs) salgını sırasında İnebolu Frengi Hastanesi’nde yaptığı verimli çalışmaları nedeniyle devlet nişanı (4. Derece Mecidiye Nişanı) takdim edilerek adına Sertabip ünvanı eklenen, genç yaşta  Tifüsden kaybettiğimiz ve halk tarafından hatırasını yaşatmak için namına anıt mezar yaptırılan Tıp Şehidi İsmail Hakkı Bey’in adının İnebolu Devlet Hastanesi’ne verilmesi hususunda İnebolu halkı olarak beklentimiz mevcuttur. 

Bendeniz 1978 yılında Marmara Üniversitesi Nişantaşı yerleşkesinden mezun olmuş bir Diş Hekimiyim. 44 yıldır İnebolu’da kendi muayenehanemde halka hizmet vermekteyim. Aslî mesleğimin yanında yerel tarih araştırmacılığı da yapmaktayım. Bu araştırmalarım sırasında “İnebolu olmasaydı bugünkü Cumhuriyetimiz olmazdı noktasına geldim.”

İnebolu’yu önemli kılan noktalardan birini burada dikkatinize sunmak istiyorum. 

Osmanlı Devleti sınırları içerisinde ilk salgın (Frengi) Hastanesi 1885 yılında İnebolu’da kurulmuştur. Yukarıda zikrettiğim Tosyalı İsmail Hakkı Bey 1905 yılında Kastamonu İdadisini bitirdikten sonra İstanbul’da Mekteb-i Tıbbiyeyi Şahane’den 1910 yılında mezun olmuş ve mezun olur olmaz, İnebolu’da kurulan bu salgın hastanesinde göreve başlamıştır. Mesleğini severek yaptığından kısa sürede halkın gönlünü kazanmıştır.

1918 yılında yaptığı çalışmalar devlet tarafından da ödüllendirilmiş, kendisine 15 Mart 1918’de 4. Derece Mecidiye Nişanı verilmiş ve genç yaşta Sertabip (Başhekim) ilan edilmiştir. Lekeli Humma salgınında canla başla çalışmıştır. Hastanede o dönemde bulunan gayrimüslim doktorlar hastalardan uzak dururken o birçok hastasını tedavi etmiş ve sayesinde kısa bir zaman zarfında hastalık kontrol altına alınmıştır.

Ancak kendisi de Lekeli Humma’ya yakalanan Dr. İsmail Hakkı Bey hastalıktan kurtulamamış ve 22 Nisan 1334( 1918)’de vefat etmiştir. Onun genç yaşta bu hazin ölümü onu çok seven İnebolu halkında derin bir teessüre neden olmuştur. Ölümünden 3 yıl sonra 1921 (25 Şevval 1339 ) yılında, fedakâr İnebolu halkı burada da fedakârlığını göstermiş ve para toplayarak hastane bahçesine bir anıt mezar diktirmiştir.

Bu anıt mezarın üzerinde şu şekilde bir kitabe yer almaktadır:

VAZİFE UĞRUNDA İSTİHDAM-I CELİLESİ AZİM VE İBKÂ OLAN MÜSLÜMAN ETİBBANIN TEYİD-İ NAMI İÇÜN ERBABI HAMİYYETİN İANESİYLE YAPILAN ABİDEDİR. 25 Şevval 1339. Ruhuna fatihalar ediniz.

Bu konudaki araştırmalarımıza Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl Bey bizzat İnebolu’ya gelerek katkı vermiştir. Konu hakkında ayrıntılı tafsilata sahiptir. Yaptığımız araştırmalarda, hayatının her safhası için kayıt tutulan Osmanlı belgelerine, tarihe ışık tutacak bilgilere ulaştık,arşivledik.

Bütün bunlar neticesinde Dr. İsmail Hakkı Bey’in isminin Bakanlığınız ajandasına kaydedilip ilgili platformlarda isminin anılması ve hatırlanmasının isabetli olacağını kanaatindeyiz.

İsmail Hakkı Bey’in isminin İnebolu Devlet Hastanesine verilmesi talebini içeren dosya, İl Sağlık Müdürlüğü tarafından bakanlığınıza ulaştırılmış olup, olur beklemektedir.

Ahde vefa en önemli insani duygudur. Bu konuda göstereceğiniz hassasiyet için şimdiden teşekkür eder, çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Saygılarımla.

Diş Hekimi

Dt. Mustafa Sıtkı FAKAZLI  |  Bu haber 2604 defa okunmuştur.

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 

İNEBOLU  KATEGORİSİNDEN HABERLER

ORKÖY KREDİLERİ KÖYLÜNÜN YÜZÜNÜ GÜLDÜRÜYOR

ORKÖY KREDİLERİ KÖYLÜNÜN YÜZÜNÜ GÜLDÜRÜYOR İnebolu Orman İşletme Müdürlüğü, ORKÖY kredileri kapsamında orman köylüsüne 890 bin lirası hibe olmak üzere 4 milyo...

EVRENYE FUTBOL SAHASI YENİLENDİ

EVRENYE FUTBOL SAHASI YENİLENDİ İlçemiz Evrenye Köyünde 11 Ağustos sel felaketinde hasar gören futbol sahası 1 yıl aradan sonra yeniden sporseverle...

İnebolu Eğitimine Can Suyu; FİNAL İNEBOLU KURSU

İnebolu  Eğitimine Can Suyu; FİNAL İNEBOLU KURSU Herkesin ortak paydası, çocuklarının iyi bir eğitim alması...

KARADENİZ MAHALLESİNDE BİR CENAZE NAMAZI

KARADENİZ MAHALLESİNDE BİR CENAZE NAMAZI Geçtiğimiz günlerde Karadeniz Mahallesinde bir kardeşimizin cenaze namazı ve akabinde defin merasimi vardı. Öncelik...

KASTAMONU GAZETECİLER DERNEĞİ'NDEN MAKAM ZİYARETLERİ

KASTAMONU GAZETECİLER DERNEĞİ'NDEN MAKAM ZİYARETLERİ Kastamonu basınının köklü kuruluşlarının bir araya gelerek kurduğu Kastamonu Gazeteciler Derneği’nin (KGD) yönetim ...

KESTANE BALIMIZA COĞRAFİ İŞARET YAKIŞTI

KESTANE BALIMIZA COĞRAFİ İŞARET YAKIŞTI Mucizenin bir diğer adı kestane balı..

KESİNLEŞMİŞ HAPİS CEZASI İLE ARANAN 3 ŞAHIS YAKALANDI

KESİNLEŞMİŞ HAPİS CEZASI İLE ARANAN 3 ŞAHIS YAKALANDI İnebolu İlçe Emniyet Müdürlüğü’nce yapılan denetimlerde hakkında 12 ayrı dolandırıcılık suçundan 16 yıl 2 ay 3 gün ...

HEDEFİMİZ; SONBAHAR TURİZMİ OLSUN

HEDEFİMİZ; SONBAHAR TURİZMİ OLSUN Kış turizmi yok!

750 İNEBOLULU BEYKOZ PİKNİĞİNDE BULUŞTU

750 İNEBOLULU BEYKOZ PİKNİĞİNDE BULUŞTU Kastamonu İnebolu İlçesi Deliktaş ve Hacı İbrahim Köyü Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (DEHADER) tarafından Beykoz...

Basın İlan Kurumu


ANKET

Siteyi Nasıl Buldunuz?
Tüm Anketler

Tüm videolar

  HIRSIZLIK ANI KAMERAYA TAKILDI
 

HIRSIZLIK ANI KAMERA

İzlenme:122040

   
  Mustafa Gökhan Gülşen ile röportaj
 

Mustafa Gökhan Gülşe

İzlenme:108220

   
  İnebolu Pazarı
 

İnebolu Pazarı

İzlenme:126468

   
  İnebolu Tanıtım
 

İnebolu Tanıtım

İzlenme:113296

   

HAVA DURUMU

Yazar Girişi| Mail | Reklam ver

inebolugündem İnebolu Gündem Gazetesi
Tüm hakları saklıdır. Yayınlanan içerikler izinsiz kullanılamaz.
- Altyapı: MyDesign